Zašto IAG ima toliko LCC brendova? Najveći je Vueling sa 120 aviona i 15 baza u Španjolskoj, Italiji i Francuskoj (glavni hubovi su Barcelona, Rim i Paris Orly). Potom ima Iberiu Express sa 19 aviona i jednom bazom (Madrid). Long-hual LCC Level ima 6 širokotrupaca i jednu bazu (Barcelona). Sada IAG otvara i EuroFlyer koji će imati bazu na Gatwicku. Zašto, pobogu?
Trend u Europi je da kompanije smanjuju broj AOC-a. Tako je Lufthansa ukinula Germanwings i SunExpress Deutschland, Air France-KLM je ukinuo Joon, LOT je ukinuo Centralwings i EuroLOT. Za razliku od toga Ryanair ima nekoliko AOC-a: Ryanari, Ryanair UK, Buzz, Lauda i Malta Air. Ovi AOC u prvom redu služe za interne uštede u pilotskim plaćama, ali neki i radi specifičnog posla (Buzz koji je leisure prijevoznik), te velika većina tih kompanija zapravo leti pod brendom Ryanaira. Iskreno u Zagrebu ni ne primjećujemo da leti zapravo Lauda umjesto Ryanaira.
Stoga ova strategija IAG-a i nema baš previše logike. Iskreno, kompanija bi trebala imati samo jedan brend Vueling i long-haul brend Vueling Level. Time bi se brend proširio, isto bi imalo sinergijskog efekta, a i kompanija bi radila ekonomičnije (manje administracije, jedinstvene operacije, veća jedinstvena flota). Da IAG ima samo Vueling kompanija bi imala baze u Barceloni, Madridu, London Gatwicku, Parisu CDG, Paris Orlyu, Rimu, Firenci, Alicanteu, Bilbau, Gran Canariji, Ibizi, Malagi, Palma de Mallorci, Santiagu de Composteli, Sevilli, Tenerife Sjever, Valenciji. Takva kompanija bi imala preko 150 aviona. Bila bi to velika kompanija, sa ozbiljnim brojem velikih baza i hubova, brendirano daleko jača i bitno efikasnija.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Vueling
Iskreno trebaju imai Vueling, Vueling UK (radi britanskog AOC-a), te Vueling Level (long-haul). I to je to. To bi bilo najlogicnije.
Da to bi bilo najlogičnije.
vjv je upravo zbog toga sto te pomenuli, razliciti ugovori sa osobljem i legati toga…
?????