African Development Bank će dati pola milijarde USD za izgradnju novog aerodroma u Addis Ababi koji će biti novi hub najvećeg afričkog prijevoznika Ethiopiana. Uz to baka će pronaći 8 milijardi USD od 10 milijardi koliko je potrebno za izgradnju aerodroma. Aerodrom će u prvoj fazi imati kapacitet od 60 milijun putnika, no kasnije će se povećati na 110 milijuna. Sadašnji aerodrom ima kapacitet od 25 milijuna i skoro je na maksimalnom kapacitetu. Novi aerodrom bi se trebao otvoriti do 2029.
novinarka: Maja Mrkus (Pula); foto: Ethiopian
Nekako mi se to čini kao jako velik kapacitet za Addis Ababu. S 25 milijuna, gradit aerodrom za 60, odnosno 110 milijuna putnika? Pa to znači da se očekuje da Ethiopian kroz nekoliko godina postane novi Turkish Airlines, odnosno Emirates. Nije li to malo premabiciozno?
Pročitajte moj članak koji je objavljen nedavno pa ćete vidjeti i koliko brzo rastu i kakav im je budući petogodišnji plan.
Pročitao sam, ali mi to sve djeluje preambiocozno. Ok ima njih puno, ali isto tako to je jako puno izrazito siromašne populacije. Misle biti glavni hub za Afriku? Ok, fine, ali baš 60, a tek 100 milijuna putnika? Ok, ulaze u ozbiljan code share s Ethiadom (ili su već ušli), ali praktički da dođu blizu tomu morat će se opako boriti s mnogo rogatijim igračima poput Emiratesa i Turkisha koji imaju jako puno putnika, nude transfere po cijelom svijetu, njihov visok standard je svuda i već decenijama prepoznat.
Nisam baš jako uvjeren u njihove ambicije.
Oni već jesu glavni hub za Afriku. Daleko najveći hub.
Ali i dalje je Ethiopian jako daleko da uopce prismrdi velikoj cetvorki (TK, QR, EY, EK), jako daleko. TK leti prakticki leti za svako selo u EU, s velikim brojem rotacija. Uz to mogu cjelu Europu dohvatit sa uskotrupcem, isto tako i dobar dio Afrike (slicno i QR), sto im omogucuje vecu agilnost. Cisto sumnjam da ce Ethiopian ikad letjeti za manje aerodrome u Europi medju kojima spadaju ZAG i BEG.
Mislim svaka njima cast na ambicijama, kamo srece da uprava OU ima bar 0.1% ambicioznosti koliko imaju oni, ali bojim se da su se fajn preracunali. Jer da ostvare te brojke morat ce se opako boriti s QR, a posebice s TK i EK, protiv koje nemaju bas neke sanse.
Iza njih stoji veliki kapital i dat ce sve moguce da ih nitko ne istisne iz samog vrha zracnog prijevoza.
Neosporno je jako daleko. Nitko ne tvrdi drugačije. No, to je i niz drugih kompanija koje jako dobro posluju, rastu, razvijaju se i profitabilne su.