zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

Jeste li znali?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Singapore

Kada avionu stane jedan od dva motora on može još letjeti do pet sati.

Preko maski za kisik imate dovoljno kisika za samo 12 minuta. No, to je dovoljno da pilot spusti avion na razinu gdje možete normalno disati.

Zrak u avionu je daleko sušiji nego na zemlji. Prosječna vlažnost zraka u avionu je tek 20%.

Pritisak i manja vlažnost čine da putnici tijekom leta slabije osjećaju slatko i slano. Stoga se obroci za avione spremaju po drugačijim receptima i obično nisu ukusni na zemlji.

Toaleti nisu najprljavije mjesto u avionu. Nažalost najprljavije mjesto u avionu su kolica za posluživanje hrane.

Posade mogu otvoriti vrata toaleta izvana čak i kad ste se zaključali u WC-u.

Vrata na avionu se ne mogu otvoriti tijekom leta radi razlike u pritisku u avionu i izvan njega.

Piloti i kabinsko osoblje imaju ležajeve za odmor tijekom long-haul letova. Ovi ležajevi su u dijelu aviona gdje putnici ne mogu doći.

Kapetan i kopilot ne smiju jesti isti obrok tijekom leta. Ako kapetan odabere jedan obrok kopilot mora jesti drugačiji obrok. Ovo je zato da se oba pilota ne bi eventualno otrovala hranom.

Pilot koji lete međunarodne letove moraju poznavati engleski jezik.

Najsigurnija sjedala u avionu su ona odozada.

Čak 48% svih nesreća na avionima dešava se prilikom prilaza i slijetanja, a 13% prilikom polijetanja. Ovo su i najrizičniji dijelovi leta.

Tijekom provjere sigurnosti, mrtvi pilići se lansiraju u avion kroz tzv. pilić-puške. Ovime se provjerava mogu li vjetrobranska stakla izdržati udarac ptice tijekom leta.

Crna kutija nije crna nego žarko narančasta.

44 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Jos mali dodatak u vezi kisika za putnike.
13/22 min ima kisika u vasem redu i mjesavina kisika i zraka kreće teći od kada prva osoba u redu povuče masku. Znaci ako je red ispred/iza/pored slobodan tamo još ima “kisika”. Također ovisno o konfiguraciji svaki drugi red ima extra masku ako se netko zatekne u kabini, za infanta ili treba stjuradesi/stjuardu da dodje iz npr. sredine kabine do naprijed.

Piloti mogu jesti isti obrok, al’ ne u isto vreme. Minimum je 2 h između istih obroka ukoliko iz nekih razloga nema druge opcije.

Ovo s kisikom ovisi o samom sustavu kojeg avion ima. Uglavnom danas je standard 13 min na manjim avionima i 22 min na wide body, dok recimo kod CTN Dasha zadrzite zrak😁
On nema maske te mu je zbog toga i ograničen plafon leta koji je u stvarnosti veći.
Kad avionu otkaze motor moze letjeti dok mu ne nestane goriva, medjutim trebo bi sletjeti na najblizi moguci aerodrom. Zakonska regulativa nalaze da se uvijek leti tako da se dohvati aerodrom unutar sat vremena, osim u slučaju ETOPSa kada se moze ici i preko 3 sata (ide i vise ovisno o kombinacija motora, aviona itd). Tu je ustvari najveci problem pozar u avionu jel to je jedna od najopasnijih stvari koja se moze dogoditi i zraku.

Znaci nema sanse da se otvore vrata tokom leta?

Onda nas lažu u filmovima gdje to otvaraju kao od šale 🙂

Kod putnickih aviona izuzetak su B727 i DC9 gde ste imali vrata u repu aviona, te CRJ i Dash8 (i vecina privatnih aviona) gde je mehanizam spustanja vrata drugaciji

Tehnicki moze.

U svim slucajevima prvo morate da izjednacite pritisak da bi uopste pokusali da otvorite vrata. Ako vam to uspe npr razbijanjem stakla pored i to prezivite i ne padnete u nesvest od hipoksije posle brzog spustanja na 10000 fita onda trebate da odbravite vrata i budete jaki kao Tom Kruz da gurnete vrata kontra smeru strujanja vazduha. Za pocetak pokusajte to uraditi na automobilu pri brzini od 50 km/h.

Inace na malim avionima tipa cesne to se zna desiti, isto kao i na vasem automobilu.

Hvala na detaljnom objasnjenju ZZZ

Bio je jedan dokumentarac o avionu u kojemu je izbio požat tijekom leta. Spustili su se na neku nižu visinu i otvorili vrata, nadajući se da će jako strujanje zraka ugasiti požar. Mislim da su svejedno završili na dnu Indijskog oceana.

Imate slucaj coveka pod pseudonimom D.B. Cooper koji je oteo Boeing 727 u americi i onda iskocio iz aviona kroz repna vrata. Kao sto rekoh u predhodnom postu visina je bila ispod 10.000 stopa.

Zasto putnici uvijek ulaze sa lijeve strane aviona?

Sve sluzbe za handling aviona rade sa desne strane. To su utovar i istovar prtljaga, tocenje goriva, ketering, itd…

Da bi se razdvojili od putnika, putnici uvek ulaze sa leve strane.

Utovar prtljage nije samo sa desne strane.

Na kojim avionima se utovaruje sa leve? Nisam to nikada video na standardnim putnickim avionima. Znam da se na privatnim jetovima to radi, npr na e135 legacy.

Dašenka, svi veliki imaju i Cargo door i lijevo, CRJ, …

Dash8 se utovaruje sa desne i sa lijeve strane.

Uvijek! Ja niti jednom nisam u avion ušao sa desne strane, niti sam ikada igdje vidio da je tako bilo…

Port side, tradicija koja je dosla iz brodarstva i nastavljena i koristi se u dizajna.

Sto Alen rece, u vecini aviona mozete pristupiti i sa druge strane. Na zalost galley smeta u vecini slucajeva tako da je manje efikasno.

Kada smo kod toga, zasto se na automobilima dizajniranim u severnj americi gorivo sipa sa vozaceve strane a u evropskim sa putnicke strane?

U Americi gledaju da sve bude user friendly. Evropa gleda na sigurnost. U slucaju da stanete pored puta da naspete gorivo, sigurnije je da sipate gorivo sa putnicke strane.
NPR imate par Americkih automobila koji su dizajnirani u Evropi sa cepom za gorivo sa putnicke strane.

Gdje? Nije da sumnjam u to, ali bi me čisto zanimalo!

Voim vazduhoplovstvo ali sam totalni laik,volim da citam i saznajem nove stvari i za sve ovo sam cuo ili procitao osim za pilice😀 ovo mi je zakon😀

Urbana legenda kaze da kada su testirali TGV da su francuzi posudili top za pilice od Airbus-a i prilikom prvog testa pile je proletelo kroz soferku i zabilo se u pregradu iza vozaca.
Posle toga je doslo dodatno uputsvo za uporabo 🙂 “Odlediti pile pre upotrebe!”

Pilići se ne koriste samo za ispitivanje vetrobranskih stakala, već i za simulaciju udara ptice u motor.
U Rolls-Royce-u sam gledao snimke kako ispaljuju ne piliće nego ćurke kako bi proverili ponašanje motora u tim slučajevima.

jeste sigurni ovo za Qantas? naime i ja baratam tim podatkom ali sam jednom na nekom forumu naletio na podatak da je to u jet eri a da je teza progurana u nekom holivudskom filmu, čak mislim blokbasteru tipa kišni čovjek ili tako nešto

Poslednja nesreća je bila 1951. godine sa troje poginulih. Tako da bi tačnija teza bila: nije imala ni jednu nesreću sa smrtnim ishodom sa mlaznim avionima

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!