analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Luftwaffe
I da se razumijemo pisac ovih redova je istinski zaluđenik sa zaštitom okoliša. U mojoj obitelji se žestoko reciklira otpad, odvaja se sve papir, plastika i metal, organski otpad, boce za povratak, staklene boce (koje odvozimo na deponij), imamo čak i kompostište u dvorištu. Kupujemo tehniku koja ima najnižu potrošnju energije, u uredu, stanu i vikendici imamo samo i isključivo šparne žarulje, odvozimo glomazan otpad u reciklažno dvorište…
No, ovo što se danas radi sa opsesijom zelene agende u Europi mogu opisati samo jednom riječju: dvoličnost. Pa nam danas zeleni političari koji vladaju Europom prodaju priče o ekstremnoj zaštiti okoliša i uništavaju nam život puno pretjeranim mjerama. A oni istovremeno voze ogromne SUV-ove, jedu kivi koji se vozi avionima iz Novog Zaelanda, te koriste ogromne privatne vladine avione. Prisjetimo se kako se „Zelena“ ministrica vanjskih poslova Njemačke Ana Baerbock opako izblamirala kada je putovala između Austina i Hustona automobilom kako bi pokazala zelenu orijentaciju svoje stranke, uz naznaku da želi na ovom putu što manje utjecati na prirodu. No, za njom je putovao A350 (10+01) potpuno prazan, 45 minuta između dva grada. Pritom je potrošio 4,5 tona goriva. Avion je ministricu čekao u Hustonu. Dakle ne samo da je avion potrošio istu količinu goriva, nego su još potrošili i opako puno goriva na velike limuzine ministrice i njene pratnje. Koliko je takvih slučajeva bilo do sada, ministri su putovali avionima i helikopterima do par desetaka km od destinacije, a onda bi se ukrcali na brodove, bicikle ili automobile kako bi pokazali „zelenu orijentaciju“.
Isto tako uvode se limiti na broj letova u zračnim lukama Europe, ali se ne limitiraju privatni business jetovi koji troše neusporedivo više goriva i zagađuju daleko više po prevezenom putniku. Pobogu. Za njih ne samo da se dozvoljavaju letovi, nego oni imaju čak i zračne luke namijenjene samo njihovim letovima poput londonskih Farnborough, Biggin Hill, Oxford, Northold, Paris La Bourgeta, Madrid Torrejon, Barcelona Sabadel, Cannes Mandelieu, Amsterdam Lelystad, Braunchweig Wolfsburg kod Hannovera, Moskva Ostafyevo. Čak i u regiji imamo takav aerodrom u Varaždinu. Samo na Super Bowlu svake godine leti preko 500 privatnih aviona.
Jednako tako se uvode enormne takse u zračnom prometu. Toliko visoke da je letenje postalo demotivirajuće, a avionske karte puno preskupe. Države zabranjuju letove za aerodrome koji su udaljeni 300 ili manje kilometara, u nekim zemljama i 500 km, te se traži da putnici putuju vlakovima. Koji eto ne zagađuju okolinu. U Austriji su čak i limitirali najnižu cijenu avionskih karata kako bi limitirali LCC u korist Austriana. I uspjeli su u tome. Level, Eurowings i Wizz Air su zatvorili baze, a Ryanair i drugi LCC su ozbiljno smanjili broj letova.
Posebno su idiotski potezi poput onog nedavnog na Amsterdamu kojim se zabranjuju reklamiranja letova i zračnih luka. Pobogu kao da su avionski letovi duhan, alkohol ili droga. Pa kome takve gluposti padaju na pamet?
U šumi megagluparija ima i nešto pozitivnih primjera. Pa su tako neke države poput Švedske ukinule enormne takse na zračni promet. Neki aerodromi su nakon početnog „zelenog entuzijazma“ skinuli limite broja putnika, primjerice nedavno Dublin. No, to je samo kap u moru gluparija kojima se demotivira putnike da koriste avione. Koji civilizacijski nonsens.
Austrija je pokazala da gasenjem aerodroma Linz, Graz, Salzburg I forsiranjem zeljeznica da nije odmakla puno od diktatture
A Austria je ugasila Salzburg? I Graz?
i Linza??
Ne postoje licemjerniji ljudi na planeti od woke-ovaca, trans aktivista, vegana koji na sva usta pričaju da su vegani, zelenih itd. U mnogim slučajevima, upravo oni krše ono za šta se toliko bore. I da se razumijemo, kako i vi sami Alene rekoste i ja sam za zaštitu okoliša, ali u mjeri u kojoj mi to savremeni način života dozvoljava. Neću bacati plastiku u rijeke, recikliraću, ali ne mogu sebi zabraniti letove avionom, niti auto koje ima motor sa unutrašnjim sagorijevanjem.
Upravo tako.
Ma samo se prica o onom sto je najvidljivije nasem pogledu[oku], a sto ce mo sa milionima brodova koji koriste naprljavija goriva?
Uz svo postovanje, koji to efikasniji prevoz na planeti postoji od brodskog?
Zelena agenda pre svega treba da bude kad se kupi ves masina, da radi barem 10 godina a ne da se nakon 2 godine i isteka garantog roka mora baciti na otpad…
@anon 02.45: u pravu ste potpuno. Ali kada se radi o zaradi, zelena agenda već pada ne u 2. ili 3. plan, nego u 17. ..
A ništa o AP-u ili Zoki i njihovoj ekologiji?
Lijepo u Challenger ili zrakomlat pa do Splita, Dubrovnika, Osijeka, Mostara…, a za njima piči krdo
benđola po autocesti!
Mučki provokatoru, AP, ZM idu isključivo po hr autima
Mnogo opštih mesta, teško je diskutovati sa ovoliko predubeđenja. Najvažnije je da ljudi budu u prilici da čuju argumente (a ne opšta mesta) i da u odnosu na to donesu zaključke i, u krajnjoj liniji, tako i glasaju. Vi u Zagrebu imate full slobodu izbora pa ste dva puta već birali zelenog gradonačelnika. Znači ima nešto što ljude tera ka tome, prepoznaju to kao relevantno. Ali kao što rekoh, jedino je važno da postoji i ova politika, i ona politika, i treća politika pa da ljudi izaberu šta misle da je važno, kao i da nakon 4 godine to mogu da promene. Inače, mislim da su za avijaciju opasnije antizelene politike (jer su, kao po pravilu, “suverenističke”, zatvorene, sračunate na samodovoljnost) i to se kod Trampa već i oseća.
Kao i u svemu i ovdje treba biti razuman i umjeren. Nažalost sadašnji “zeleni” to nikako nisu.
Danas je sve otišlo u svoju krajnost, desnica ide u krajne desno, levica krajnje levo, svi su poludeli.
Danas više ne postoji poštovani gospodine ni desnica ni ljevica, postoji samo Vrhovna Globalna Interesna Organizacija i Njegovo Carsko Visočanstvo Profit, izražen u bilo kojoj valuti
Jasno.
Točno tako Anonymous 13.07. U europskom parlamentu zelene stranke imaju pedesetak mjesta (od 720), u gore spomenutima Nizozemskoj 23 of 150 (u gradu Amsterdamu nešto veći postotak) i u Austriji 20 of 183, dakle radi se o relevanoj društvenoj temi, ali ipak ne prevladavajućoj. U svakom slučaju ne radi se ni o kakvoj opsesiji njihovom “agendom”, barem ništa više opsesivnom od nekih drugih.
A ti napadi ad hominem na pojedince i whatabout-izmi baš ništa ne doprinose argumentaciji. U svakom pokretu ili ideju ima onih koji su manje ili više radikalni i/ili nedosljedni. Avijacija se unatoć svemu razvija nekim prirodnim tokom, prema onome koliko to društvu treba i u ravnoteži s drugim transportnim vidovima i inim djelatnostima.
Potpisujem.
Definitivno trebamo voditi racuna o okolisu, ali same zabrane nemaju veliki efekt, pogotovo kad su ovako nelogicne.
Prava borba protiv zagadenja mora biti kroz napredak tehnologije, a ne kroz zabrane. Zabrane nikad i nigdje nisu donilo dobro.
Upravo tako.
zabrane i ogranicenja imaju smisla u nekim slucajevima, al ovako neselektivno, pa to je kretenluk prve klase.
Da
Ako se ne varam, kraljica ovih letova je Taylor Swift sa svoja dva privatna aviona.
Bila je neka interaktivna mapa koja je pokazala broj letova izmedju nje i decka.
Ljubav pobjeduje sve, cak i okolis.
Licemjerje bez imalo srama, a sta je najgore ona to niti ne kuzi
Zasto vozite euro 5 auto na dizel onda, ako vec vodite racuna o okolini?
Zato što ne želim voziti električne automobile niti ću to ikada voziti. Ne smatram da su oni ekološki prihvatljivi (treba i struju negdje proizvesti zar ne, uz to treba negdje uskladištiti akumulator kada ode vijek trajanja), pa problemi sa akomulatorima, pa punjenje koje traje preko sat vremena, loša autonomija putovanja…).
Struja se moze proizvesti iz suncane svjetlosti. Dakle ekoloski skroz.
Takodje postoje hibridi. Oni se pune strujom koja se dobija iz kocenja. Dakle isto skroz ekoloski.
Dizelasi su najgora stvar za okolis. Da barem vozite benzinac, ali dizel, pobogu!
Je može se proizvoditi iz sunčeve svjetlosti. Samo se eto ne proizvodi, odnosno proizvodi se ekstremno malo.
Svi moji auti do sada su bili benzinci. Ispalo je da je ovaj dizelaš. Nije moj odabir nego je bila takva prilika. Evo žena mi vozi benzinca.
a da o enormnom zagađivanju okoliša već pri proizvodnji baterija za E-aute niti ne govorimo. To je tzv. “Greenwashing”: kod nas je sve ekološki čisto, a to što u Africi djeca kopaju rukama i nemilice se troši pitka voda za čišćenje iskopanog, nije me briga. To je još jedan dio onog dvostrukog morala zelenih talibana!!
bas to!
Upravo tako.
Zato sto relaciju zg-st ne mozes proci s jednim punjenjem el auta, a uvjeravaju te da mozes
Ma da. I onda nađi benzinsku postaju koja ima električne punjače i čekaj sat vremena.
Baerbock je najbolji i najzorniji primjer zelene dvoličnosti. Recimo kada je, nakon privatnog posjeta EP utakmici u Frankfurtu letila za LUX i to nakon zatvaranja FRA za letove, a što su zeleni nametnuli, da bi se taj avion onda prazan vratio u Njemačku te ponovno prazan idući dan odletio za LUX i pokupio dotičnu. Ili kada je sa 340 letila za Australiju na neku nogometnu utakmicu ženskog SP-a pa zaglavila u AUH zbog tehničkih kvara koji je popravljen, pa je avion poletio za Australiju ali se kvar opet pojavio pa je pilot morao ispustiti gorivo da može sletiti. Ili njen let 2 puta sa 340 za Fiji zbog slikanja i prisustva nekoj navodnih konferenciji o zaštiti okoliša.
U njemačkom parlamentu zelena frakcija kumulira najviše letova.
Austrijski zeleni predsjednik se demonstrativno vozi vlakom dok kolona njegovih automobila ide auto cestom za njim i dočekuje ga na ciljnom kolodvoru. Pri posjeti nizozemskog kralja, vozili su se on i kralj vlakom za Salzburg dok je kraljevski avion letio prazan za SZG. Naravno kolona automobila je došla cestom.
I ovo je samo jedan majušni djelić zelene dvoličnosti..
Koji nonsensi.
Ne kapiram da li vama smeta zelena politika ili to što se ne primenjuje dovoljno i na sve jednako?
Agenda bratko, agenda smeta. Dobra zelena politika i ocuvanje okolisa nikom ne smeta, al ova da izvinete sranja smetaju.
Upravo tako.
ta i takva “zelena” politika uništitila je trajno i temeljito njemačku privredu. Uz to se mora voditi u koncenzusu sa cijelim svijetom, a ne ovako izolirano. Također se mora voditi na temelju znanstvenih dostignuća a ne ideološki. Primjerice atomska energija. Ona je “fuj” jer su zeleni protiv. To što je to uz vodenu definitivno najčišća energija, njima je svejedno. I zato su ih u Njemačkoj digli u zrak. Da bi uvozili struju proizvedenu u NE u Francuskoj i Češkoj (btw. NE Temelin je ista tehnologija kao i Černobil!). Te da su aktivirali sve moguće elektrane na ugljen i sada Njemačka ima najveći postotak struje proizvedene na ugljen u EU. O vjetrenjačama koje trajno uništavaju okoliš, koje dnevno ubijaju na tisuće ptica, koje dokazano mijenjaju mikroklimu i koje definitivno zbog oscilacija u proizvodnji ne mogu održavati stabilnost cjelokupne mreže, da i ne govorim. Stoga: da, zaštita okoliša je bitna, ali je treba provesti “cum grano salis” a ne ovako stihijski i pod svaku cijenu!!
Prosjecan zeleni ima uvjerenja ali nema logicko razmisljanje. Jos to nisam vidio
ja sam za zastitu prirode i okolisa 100%. to je svakako izuzetno vazno. no zelene (ili bilo kakve druge) agende su ludilo. ekstremizam ne valja. najvise me muci to da se ne gleda na razvoj i drustvenu korist. u kontekstu avijacije, lijepo je Alen istaknuo da se privatnim avionima leti takoreci do pekare, stalno i posvuda. takodjer, primjer Baerbockove je tek kap u moru slicnh dvolicnosti.
izgleda da vladajuci nastoje sakupiti jefine politicke poene bez stvarog utjecaja, a uz prebacivanje svih troskova na obicne gradjane. siguran sam da bi, ako se poslusa znanost i ekonomija, moglo biti neusporedivo smislenijih rjesenja.
cuvanje okolisa – apolutno! agende – ne!
Upravo tako.
Bivsi Kanadski premijer pred kraj mandata nije izlazio iz aviona, i gurao je zelenu agendu. U pitanju je Challenger, jer su letovi bili po Kanadi. Tako da smo imali slucajeve, da sedne u avion i ode u Okanagen (4 sata avionom u jednom pravcu) na foto shoot sa desetak ljudi i vrati se nazad. Sa jednog kraja Kanade na drugi zbog Instagrama.
Imali smo isti slucaj sa prebacivanjem aviona iz Kitchener/Waterloo do Toronta, sto je 45 min autom, avionom je mnogo krace jer se ide okolo.
Da ne pricam da se dolazilo na sastanak u Toronto, islo nazad u Ottawa-u na sastanak od sat dva i nazad u Toronto za vaceru.
Sve u svemu, kadija te tuzi kadija ti sudi.
Majko mila.
nije li bio i neki cirkus kada je za jedan termin od sat vremena letio za Vancouver??
Bio je
I za vreme COVIDa kada su maske bile obavezne slikao se sa putnicima voza bez maske. Komentar je bio da je bio privatni voz i da zakon nije važio.
Da ne pričamo koliko kupa su radili istrage oko konflikta interesa, u prevodu korupcija.
Evo njega opet:
Najveći svjetski proizvođači kivija su Kina, Italija, Čile i Novi Zeland gdje se uzgaja od 70tih, slijede
Francuska, Grčka, Japan, Iran, SAD, Kanada i Kambodža… uzgaja se čak i u Hrvatskoj!
“Varaždin”
Već mjesecima nije vidio putnika koji bi došao u poslovnjaku!
Varaždin je trenutno opet u banani. Ali aerodrom ne samo da ima potencijala, nego je i te kako imao business letova.
Zanimljiva tema, jedva čekam komentare. Svi smo mi pomalo dvolični u smislu očuvanja okoline , ali smo za ove zelene političare male bebe. Kao da su se takmičili ko će agresivniji da bude u sprovođenjubzelene agende i istovremeno bestijalnom kršenju sopstvenih a nama nametnutih pravila.
Stoji.