Norse Atlantic nikako ne može na zelenu granu. Kompanija je u zadnjih 3 godine zatvorila čak 12 linija iz Europe za SAD i to njih 6 iz Gatwicka, 3 iz Osla, 2 iz Berlin i 1 iz Pariza. Ovo je pola linija koje su u tom periodu otvorili. Većina tih linija je letjela tek jednu sezonu. Kompanija dobar dio svoje flote daje u lizing drugim kompanijama. Očito im ne ide i ovaj koncept LCC long-haul ne funkcionira. Management kompanije je rekao da je naučio na greškama Norwegian long hual, ali evidentno i dalje ne može napraviti dovoljno dobar koncept poslovanja.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Norse Atlantic
Leteo sam sa njima pre par nedelja na letu Indigo BKK-DEL. Odlican avion i posada, gotovo kao legacy minus hrana. Jedna od najboljih livreja.
Šteta. Oni imaju povoljne letove.
Pa i ne baš. Ja sam očekivao bitno niže cijene.
U pravu ste, u pravo sam, ponukam vasim komentarom, isao provjeriti cijene. FCO-LAX-FCO ne ide ispod 700e. Ocekivao sam max 500e za tako nesto.
Jasno.
Zato u Boston možete za 400 eura povratno
Norse više ne leti za Boston. Ta linija je ukinuta 28.10.2023.
@anon 12.39: vama je 250 eura maksimalna cijena za let od 12 sati i 10.000 kilometara ?? Koliko bi onda trebala biti “normalna”? 150?Nevjerojatno!!
Prijateljica mi je kupila kartu Air Serbia BEG-JFK-BEG za 700e, i to u spici sezone (lipanj-rujan). Tako da da, ocekivao sam osjetniju razliku…
@anon 01.33: ako je to točno, onda je to jako žalosno za JU jer znači da im prodaja ide jako loše..
I to cak ne samo BEG-JFK-BEG, nego BEG-JFK-CLE, pa u povratku JFK-BEG. Mislim da je bilo 728e tocno
Norse je uglavnom iz skandinavskih zemalja imao dosta jeftine letove. Već od 300-400€ povratne za Ameriku.
Nije to dobro, nece moci akumilirati gubitke toliko dugo, investitori ce izgubiti strpljenje.
Apsolutno.
Koliko puta ćete ponavljati mantru “LCC long-haul ne funkcionira” kad vidite jedan takav slučaj? Kao da Ryanair zatvori neku bazu i vi krećete u ponavljanje “LCC ne funkcionira i ispravan je samo legacy model” iako postoji još stotine LCC baza kao što postoji još hrpetina LCC long-haul linija koje funkcioniraju bez ikakvih problema. Ponavljate mantru bez ikakvog pokrića kao da ste u kafani a ne “analitičar”.
LCC long-haul evidentno ne funkcionira. Norwegian je na tome skoro bankrotirao, Norse nikako na zelenu granu (iako su naučili na svim greškama Norwegiana), Level nikako da se proširi i životari, French Bee životari, Play rapidno umire, HiSky na jedinoj liniji kilavi, Joon se zatvorio, nema drugih europskih i američkih LCC,
Istina, to stoji. Evo, može se to čak vidjeti i na drugom kraju svijeta gdje je Air Asia također ušla u značajne probleme. Osobno je gazda, Tony Fernandes najavio objedinjenje Air Asia X (long-haul) s ostatkom u jedinstvenu Air Asia-u. I dalje će oni letjeti neke duže linije, ali ne baš one koje se nazivaju long-haul. Od objektivno uspješnog long-haula bi izdvojio jedino singapurski Scoot, no i kod njega se uviđa stavljanje težišta na nabavku novih A320/321, a sve manje na širokotrupce. Da, izgleda da long-haul stvarno ne leži LCC-ima.
U konačnici, zanimljivi su mi ti norveški poduhvati. Doslovno oblijepljeni novcem od nafte i plina, eto nih gdje će preko noći osvajati pozicije u zrakoplovnom prijevozu ovdje i ondje, no pokazalo se da je zrakoplovni prijevoz u suštini jedna vrlo kisela jabuka gdje se uspijeva jako teško i uvijek se pleše na rubu mogućeg ulaska u značajne financijske probleme. Zaista, ovo je samo za vrlo žilave igrače koji misle dugoročno. Ove norveške priče, bez obzira na nordijsku reputaciju, u dobroj su mjeri skorojevićke – naglasak na long-haul operacijama.
Upravo tako. Scoot long-haul flota stagnira. AirAsiaX je objavila da su jedini isplativi letovi do 8500 km. Odustali su od obnove linija za Europu.
Ne sporim da long-haul LCC u Europi i Americi ne ide dobro. To je činjenica. Ali zašto niste naveli uspješne primjere iz Azije? Zašto long-haul LCC funkcionira u Aziji a u Europi i Americi ne? Možda bi mogli to malo analizirati. Ili barem kratki odgovor što je po Vama razlog. Hvala.
Pa i ne funkcionira. Tamo su long-haul linije do 8500 km, koje su objvili da su ipaltive. Preko toga nisu. Kao što znate AirAsiaX je ukinula sve linije za Europu.
Koreja, Japan? Hajmo ne uzimat sa švedskog stola samo šta nam prija
I razmatra ponovno uvođenje
Da razmišljao je o tome, ali to ipak ne čini. Što mislite zašto?
Ali t’Way, Scoot i ostali?
Jako je to skromno i slabbo. Ništa bolje nego Europa.