Alžir i Mali su međusobno zatvorili zračne prostore nakon što je Alžir oborio bespilotnu letjelicu Malia. Alžir tvrdi da je bespilotna letjelica bila 1,5 km unutar Alžira, a Mali tvrdi da je Alžir srušio letjelicu 10 km unutar Malija. Prvo je Alžir zatvorio zračni prostor za Mali, a vrlo brzo nakon toga i Mali je zatvorio zračni prostor za Alžir.
novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Air Algerie
Jel’ Siniša? Znao sam da je opak igrač 🙂
???
Siniša Mali. Visokopozicionirani političar blizak Vučiću i odgovoran za Air Serbia. Političari odlučuju o aviokompanijama i o zatvaranju zračnih prostora. Malo cinizma, satire i crnog humora za promjenu. Nadam se da upitnici više nisu potrebni.
Aha. OK.
Zanimljivo, rušenje letjelica usred Sahare i to zbog toga što je ušla 1,5 km unutar Alžira. Umjetne granice povučene svojevremeno ravnalom i toliki resursi se troše kako bi se srušila letjelica koja je mogla točno što? Dobro, osvjedočili smo se da ludostima nema kraja, a ovdje je ovo rušenje zasigurno rezultat nekakve netrpeljivosti između Alžira i Malija i gdje Alžir očigledno peca svaku mogućnost nebi li došlo do eskalacije ili davanje lekcije alžirskom južnom susjedu.
Ono što stvarno jest problem je u tome da su brojne, mahom europske zrakoplovne kompanije prelazile iz zračnog prostora Alžira u zračni prostor Malija kako bi stigle na odredišta kao što su Obala Bjelokosti i Gana, a sada će to morati raditi leteći preko Nigera, produžujući dužinu i vrijeme trajanja leta. U svakom slučaju, vrlo nepogodno i cjenovno neugodno.
Upravo gledam let TK534 iz Ouagadougoua (Burkina Faso) za Istanbul kako zaobilazi cjelokupni Mali s juga i ulazi u zračni prostor Nigera s ciljem prelaska u alžirski zračni prostor i dalje prema Istanbulu. Solidna devijacija. Isto tako, posebno zanimljivo mi je gledati putanju AF947 na letu iz kamerunske Douale za Pariz, a koji zbog ranije zabrane prelijetanja zračnog prostora Nigera (za francuske zrakoplove) i aktualnog zatvaranja prijelaza iz Malija u Alžir, mora letjeti doslovno nekoliko tisuća kilometara na zapad kako bi preko Malija ušao u mauritanski zračni prostor i onda nastavio prema Alžiru / Maroku i onda prema Francuskoj. Opak razvoj situacije, a ako mi je zbog nekog drago, a to je onda zbog nekadašnjih francuskih kolonijalista koji su se sada našli u vrlo neugodnoj situaciji, a prema ovom dijelu Afrike tradicionalno imaju puno letova.
Kojeg je vraga Mali uopće tamo slao bespilotnu letjelicu? Čemu provokacije? I kojeg vraga je Alžir to rušio. Mogao je dati diplomatsku notu? Budale uvijek mogu zaratiti. Lako kretene posvađati.
“Budale uvijek mogu zaratiti. Lako kretene posvađati.” Kao da pričamo o Balkanu, nažalost….
O da.
Зашто Французи не лете преко Чада и Либије?
Preko Čada mogu, no nelibijski zračni prijevoznici mogu letjeti samo preko krajnjeg libijskog juoistoka na ruti iz Čada za Egipat. Sve ostalo u Libiji je zatvoreno za nelibijske zračne prijevoznike. Na taj bi način Francuzima bilo još dalje nego sada kada moraju zaobilaziti Niger, a od nedavno i Mali.
Alžir je vojna velesila u tom kraju. Mali treba dobro promisliti ako je to uopće njihovo maslo a ne neke od troslovnih agencija.
Ne znas tko ce imati vecu stetu. Inace 2 jako prosperitetne drzave, s naglaskom na zracni promet…
🙂
Alžir je ogromna država s ogromnim količinama plina.
Alžir jest značajna priča u sjevernoj Africi, no Malom je mali baš mali 🙂