zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

BREAKING: Mađarska vratila Budimpeštu u svoje vlasništvo

I konačno, nakon puno godina najava i pregovora, desilo se. Mađarska je ponovo ušla u vlasništvo svog najvećeg aerodroma Budimpešte. AviAllinace je prodao aerodroma Corvinusu, kompaniji u vlasništvu Mađarske države i to 80% vlasništva, dok je 20% vlasništva dobio Vinci, koncesionar niza aerodroma diljem svijeta, kao i Aerodroma Beograd. Plan je da Mađarska svoj udio smanji na 51%, tj. da u skoroj budućnosti proda još 29% vlasništva i to katarskom investitoru QIA ili Vinciu.

Novi vlasnici su platili 3,1 milijardi EUR, uz 1,2 milijardi EUR dugova, tj. za ukupno 4,3 milijardi EUR. Ovo je daleko više od 2,5 milijardi EUR koliko je Mađarska dobila 2005. Budimpeštansku koncesiju je u ovih 19 godina promijenilo više koncesionara od Britanaca, preko Nijemaca, do Kanađana. Vinci je dobio koncesiju na 55 godina (do 2080.). Vinci će upravljati aerodromom.

Wizz Air ima najveći udio u Budimpešti sa 31,1% sjedala, slijedi Ryanair sa 27,7%, pa Lufthansa sa 4,7%, Smartwings sa 2,9% i Eurowings sa 2,6%.

Ovo svakako nije dobra vijest za Beograd, jer sada isti koncesionar upravlja sa dva aerodroma na samo 360 km. Jasno je da će Vinci ovdje prednost dati Budimpešti koja je duplo veći aerodrom, a što nikako ne može biti dobro za Beograd. Ovdje i te kako treba razmisliti kako to da je Mađarska dala toliko ogroman novac da se riješi koncesionara. Zar koncesionari nisu dobri za aerodrome? Budimpešta je prošle godine imala profita od 73 milijuna EUR, dakle sigurno će ova ogromna investicija neće vratiti od profita i to nije bio razlog kupnje. No, o tome u ovotjednoj analizi.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Budimpešta

73 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

BEG na berzi trenutno ima trzisnu kapitalizaciju 700 miliona €. ako do isteka koncesija dogura na vrednosti po kojoj je Madjarska kupila BUD znaci uvecanje vrednosti akcija x 6 u roku od 20 godina. Odnosno ko sada kupi akcije beogradakog aerodroma imao bi svake godine u narednih 20 godina nominalni rast vrednosti od oko 9%. Malo li je?

Ako su upucali toliko para u aerodrom, pretpostavljam da je sljedeći korak osnivanje nacionalne zrakoplovne kompanije.

Ovo je uzasna vest za Beograd koji osim sto nije doneo maltene i jednu kompaniju nakon preuzimanja koncesije, ce sada sigurno u razvoju i privlacenju letova favorizovati Budimpestu gde ima daleko vecu koncesiju.

Neverovatno da u uslovima preuzimanja aerodroma Beograd nije bilo aneksa protiv ovakvog razvoja.

Plus bice i voz 2.5 – 3 sata Beograd Budimpesta

*… daleko duzu koncesiju.

Meni samo nije jasno kako aerodrom moze da ima dugove bilo kakve a kamoli 1. 3 Mlrd . Znaci bukvalno samo naplaćuju sve sto mogu i oni naprave dugove. Kako rođaci.

Pa sigurno da izgradnja zgrade 115m x 85m sigurno ne kosta 1,2 milijardu EUR!

Taj terminal je manji nego zagrebacki novi terminal (150m x 145m + bocni fingeri).

To i produzetak terminala 2B. Sve zajedno ni u ludilu ne moze kostati 1,2 milijardi!

Неко се ту озбиљно накрао.

Kako se Mađarska rešila koncesionara ako imaju Vinci na 55 godina?

Ne razumem iskreno. 20% je vlasništva Vinsija + 55 godina upravljanja? Ili ne?

Ово је првенствено одлична вест за ЈУ јер ће сада имати боље услове на BEG-BUD.
Друго ако је Будимпешта толико пута мењала концесионара а на крају је узела држава онда то значи да нешто није уреду са самим аеродромом. Да не причамо о огромном дугу који има.
Вероватно је Будимпешта баш као и Тирана давала лоше услове компанијама да лете оданде тј. да је дампинговала услуге.

€73 милиона профит није ништа када се упореди са профитом Београда који је имао пре инвестиција у своје капацитете.

Ајде пажљивије читајте шта сам написао. Погледајте профит Београда пре експанзије па упоредите његов број путника са Будимпештом. Очигледно да Будимпешта дампингује како би привукла компаније. BUD није високо профитабилно предузеће а пре пар година су били чак у озбиљним фин. проблемима. Да Будимпешта здраво послује не би држава преузимала пословање већ би неки приватник као Ванси преузео много већи део. Зашто приватне фирме избегавају улагање на BUD?

А зашто не би имала боље услове? Па повезује два аеродром где Ванси води главну реч баш као што повезује BEG са LYS, OPO, LIS… Очигледно да Ванси жели да ЈУ лети на што више њихових аеродрома.

Колико је Београд био профитабилан? Па имате информације на њиховом сајту па погледајте.

Како да не, баш га је Мађарска која је продала сву своју индустрију је хтела да поврати аеродром Него је вероватно Ванси хтео тако да би умањио изложеност огромном дугу који је аеродром скупио свих ових година. BUD не стоји ваш најбоље и имали су озбиљних проблема у прошлости.

Јесте, очито је. Питајте своје контакте у ЈУ да ли их је Ванси гурао да повежу њихове аеродроме. Постоји разлог зашто је LYS опстао иако је био пред гашеењем. Исто ће бити и са BUD, иначе та иста Будимпешта за коју сте били сигурни да ће бити промашај а оно JU од њих добила награду за best new carrier.
Зато ми је и смешно када било шта прочитам аутоматски су лоше вести за Србију. Постаје већ мало смешно.

Pa eto idalje linija za BUD ima znacajne frekvencije – ove sedmice je 16pw. Znaci da radi dobro, inace bi ili bila ukinuta ili bi bila smanjena na niske frekvencije.

Podseticu Vas da je BUD jedna od linija sa najvise frekvencija u mrezi JU.

Jedine sa vecim su: LJU, ZAG, TGD, TIV, SVO.

Pa sta? Frekvencije na nizu destinacija se menjaju iz sedmice u sedmicu kako bi se odgovorilo adekvatno na traznju.

A 14pw je mala frekvencija?

Ne razumem sta Vam nije jasno. To sto se linija poreze za 2-3 leta nedeljno je beznacajno. Linija BEG-BUD je jedna od najfrekventnijih linija sto ukazuje da je dobra.

Nijedna kompanija nece drzati “losu” liniju menju svojim najfrekventnijim, pobogu!

Pa ako je toliko losa kao sto je predstavljate, zasto je ne smanje na ispod 7pw ili ukinu?

Apsolutno nema logike da bi drzali “losu” liniju sa ovolikim frekvencijama.

Sigurno da ima delova godine kada je linija slabija i jaca, to je normalno i oni u skladu sa traznjom prilagodjuju broj frekvencija. To se zove fleksibilnost.

Da je linija tu iz “marketinskih” ili “sustavnih” razloga drzali bi je sa mnogo manjim frekvencijama, na primer sa jednim letom dnevno najvise, mozda i manje.

Ako ima puno konektovanih putnika onda je linija dobra.

Аман не реже се због лошег броја путника него због недостатка авиона. Она се реже јер има пуно летова па има простора.

Не отказују се летови на редовној бази, управо сам проверио на ФР24! ЈУ има одличан број летова ове сезоне. Не будите љубоморни

2018. godine je BEG bio profitabilan 453 miliona EUR.

Evo ovde imate ceo finansijski izvestaj: https://www.antb.rs/images/documents/godisnji_izvestaj_za_2018_godinu_072993413622911.pdf

2018. godine 453 miliona EUR. Sta Vam nije jasno? Imate gore zvanican finansijski izvestaj pa pogledajte ako ne verujete.

Jasno pise:

NETO DOBITAK (2018.) 53.155.450.000 RSD = 453.544.795 EUR
NETO DOBITAK (2017.) 3.265.674.000 RSD = 27.864.112 EUR

чекамо анализу

453 mil. €? Hahahahahhaha.

Zato sto na oba aerodroma upravlja isti koncesionar. I logicno je da favorizuje liniju izmedju svoja dva aerodroma.

Isto vazi i za favorizovanje bilo kojih linija izmedju svojih aerodroma, ne samo BEG i BUD.

Pa upravo ce imati vecu zaradu ako motivise povezivanje svojih aerodroma.

Zasto kajgot?

Ako koncesionar ponudi bolje uslove za povezivanje svoja dva aerodroma, kompanija ce povecati broj letova, ujedno i broj putnika, pa ce prihod od taksi na oba aerodroma biti veci. I eto vece zarade.

Skrivena agenda ove kupovine je upravo buduce sufinansiranje (buduceg) nacionalnog prevoznika. Malev jos nije prezaljen. A prvenstveni motiv je, shodno populisticko-nacionalnom narativu, da Orban tj Fidesz stite interese Madjarske – kupovina infrastrukturnih projekata (glasova) po svaku cenu.

Pa to i radi kroz programe poticaja. Ali ako stimulise liniju izmedju svoja dva aerodroma novac sa obe strane ide njemu. To mu je u interesu.

Najvećeg? Prije bih rekao jedinog aerodroma

Koliki je procenat BUD u celom saobracaju Madjarske?

Значи други најпрометнији аеродром у Мађарској је имао мање путника од Ниша. Хм.

To je kao da ubrajate Lošinj i Varaždin u hrvatske aerodrome. Oni su tu, to je činjenica, ali ne ostvaruju nikakav promet, usudio bih se reći.

Lošinj ima promet i je međunarodni aerodrom.

Usporedite ukupni zračni promet Mađarske i Srbije.

Успоредите БДП па повуците паралелу

Usporedite broj putnika Beograda i Budimpešte.

Jasno su rekli da nisu zadovoljni investicijama proslih koncesionara.

Konacno, aerodromom idalje upravlja koncesionar.

Сада ће Орбан кренути да запошљава своје партијске чланове.

Hrvatska s 100% vlasništva u ZLZ ne odlučuje o ničemu?

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!