zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

4 milijarde USD se baca na nedirnutu hranu

Aviokompanije svijeta stvore 6 milijuna tona otpada, a 20% od toga je netaknuta hrana. Ova hrana se procjenjuje na 4 milijardi USD. Neke kompanije prodaju nedirnutu hranu nakon leta putnicima za mali iznos novaca (Austrian), a neke doniraju hranu humanitarnim organizacijama. Nažalost niz država zabranjuje takva doniranja, što je istinski nonsens.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Austrian

20 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Samo je u pitanju bolje planiranje i racionalnost. Mislim da LCC u ukupnoj kolicini hrane koja se baci ucestvuje u veoma malom dijelu. Stoga, u buducnosti sve aviokompanije bi se mogle okrenuti modelu koje primjenjuju LCC u reduciranju food waste.

Свуда глупост где год се човек окрене.

Zašto je zabrana doniranja nonsens? Ta hrana niti je prošla sanitarnu kontrolu niti su plaćena davanja.

Uprqvo to je razlog. Ispravnost te hrane. Bez obzira što nije otvorena ta hrana mora dobiti certifikat o ispravnosti što je skupa priča. Jeftinije je baciti.

Ne neispravna nego neispitana prema zakonima neke zemlje, jasno da je sanitarno ispravna tamo gdje je ukrcana. Ima slučajeva kada putnici uzmu svoju nepojedenu hranu iz aviona pa je ne mogu unijeti u zemlju. Ne izvrčite riječi, davanja se plaćaju za uvoženu hranu a nebitno gdje će završiti. Otiđite vi u Bosnu po hranu koju će te pokloniti sirotinji pa vidite dali će te ju moći uvesti bez sanitarne kontrole i davanja.

Slažem se, i sto je najgore ako se desi neko trovanje, postoji ozbiljna šansa da se preko advokata nanese kompaniji veća šteta nego da bace tu hranu. Ali opet tu idemo sad u onaj apsurd i nonsense celog čovečanstva pa ne bi dalje o ovome. Samo cu reci da je tužno koliko gladnih ima a ovamo se baca, a onda sad na sva vrata se dize hajka oko nestasice hrane, kako je nece biti dovoljno ili ce biti preskupa..

Problem je sa avionskom hranom što se dobije “puno ničega”, ništa konkretno i totalno nepraktično za jesti u tako skučenom prostoru. Zato i ostane toliko nepojedenog.

Govorim o tome da bi trebalo gledati da se hrana pojede i ne bude viškova i smeća. Sendvič je izumljen upravo zbog praktičnosti a posebno kada treba jesti u skučenom prostoru. Par vrsta sendviča zamotanih u papir i to je to. Ne treba pribor, nema otpadne plastike.

Nema kraja Alene.. Malo kad zagrebete ispod površine, shvatićete koliko milijardi hrane se baci godišnje. Negde sam pročitao da Ameri bace hrane godišnje da mogu jedan Brazil nahraniti!! Kanada zvanično baci hrane u vrednosti od 30 milijardi dolara!! A sta je sa ostalima… Jad i tuga. Gledam Svetsko u Kataru i forsiraju non stop tu mantru “Save the planet” i mislim se, kako glup čovek mora biti da veruje u to smeće, tupe ti nad glavom da moras štedeti, ugasi sijalicu, bla bla…. A onda apsurd da ce 2026 se igrati svetsko od Kanade do Meksika preko SAD. Putovace se svakih par dana sa kraja na kraj S. Amerike…ali nema veze😂😂

Izasla je statistika da se 80 ili 90 posto svezeg voca i povrca za supermkete baci, sto se ostavi na polju da istrune jer nema “idealan” oblik i boju, sto se baci iz samih radnji. Pogledajte na youtube-u kada rade dumpster diving iza Wallmart-a gde nalaze potpuno ispravnu robu bacenu jer im je trebalo prostora da stave novu

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!