zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

PUTOPISI: Cluj – glavni grad Transilvanije

U Cluj Napoci sam bio bar 30 puta. Kada sam prvi puta došao u Cluj, 2001. godine bio sam totalno razočaran. U gradu nije bilo ni ulične rasvjete, doslovce, čak ni u centru. Sve klupe u parkovima i košare za smeće su bila u rumunjskim plavo-žuto-crvenim bojama, što je djelovalo jako nakaradno. Ulice su bila u raspadnutom stanju, fasade nisu bile obnovljene. Bio je to istinski najdepresivniji i najneuređeniji grad u Europi.

Danas je Cluj potpuno drugačiji grad, odlično uređen, otvoreno je brdo novih velikih zgrada, grad je dobio velike shoping centre, novi nogometni stadion, glavnu gradsku sportsku dvoranu, sajamske dvorane, centar je uređen, sredila se obala rijeke Somas sa brdom sadržaja, grad stalno organizira festivale u centru, fasade su sređene, ulice su u daleko boljem stanju… OK, još uvijek možete vidjeti konjske zaprege na drive inu McDonald’sa, ali ih ima daleko manje nego prije.

Cluj je glavni i najveći grad ogromne rumunjske pokrajine Transilvanije (6,5 milijuna ljudi). Iako Vlad Tepeš Drakula nije imao nikakve veze sa Clujom, za razliku od Sighisoare (gdje je rođen), Brama i Targovista, ipak u gradu možete kupiti tonu suvenira Drakule. Tonu! Cluj ima 286.000 stanovnika, a metro zona skoro pola milijuna. U gradu živi 84,6% Rumunja i 13,9% Mađara. U gradu i okolici živi 50.000 Mađara koji imaju ogroman utjecaj na grad, svoje gradske četvrti i naselja, imaju svoje nacionalno kazalište, niz institucija… Sve do 2004. godine bilo je jako puno tenzija između mađarskog i rumunjskog stanovništva, no ovo sada svake godine ozbiljno jenjava.

Cluj je istinski lijep grad, ima nevjerojatne građevine koje ne očekujete u ovakvom gradu. Obavezno posjetiti katoličku katedralu Svetog Mihovila (Mihail) koja je velebno izdanje i spomenik Matiji Corvinu ispred nje. Nadalje morati obići pravoslavnu prvostolnicu Majke božje, Bastionul Croitorilor (utvrda), Nacionalno kazalište, Botanički vrt, Željeznički kolodvor, Banffy palaču, Gradsku vijećnicu (u kojoj me gradonačelnik Cluja dva puta primio, a jednom je to bio i kasniji premijer Rumunjske Emil Boc). Prošećite centralnim parkom i svratite u odličnu kockarnicu koja se tamo nalazi, Avenijom Heroja koja je sada vrlo sređena i ima istinski lijepo sređenu šetnicu i gomilu lokala, te spomenika, prošećite uz gradske zidine, slikajte se uz Carolina obelisk…

Od muzeja obiđite Nacionalni muzej povijesti Transilvanije, Etnografski muzej, Umjetnički muzej, Zoološki muzej, Muzej paleontologije i Muzej pravoslavne mitropolije. Od drugačijih i zabavnih muzeja posjetite Muzej vode i Muzej farmacije.

U Cluju istinski imate brdo odličnih restorana, no preporučam jedan od autentičnih nacionalnih restorana. U Cluju se jedu mititei ili kako ih oni popularno zovu „mići“, ćevapi od mješavine goveđeg, svinjskog i janjećeg mesa, drugačijeg okusa nego ovi naši bosanski ćevapi (poglavito radi svinjetine) i nešto veći. Ja osobno nisam baš pretjerani ljubitelj mititea, no turisti se dave u njima. Kupujete ih na komad. Meni daleko najbolja hrana u Cluju, koju ćete jesti u cijeloj Rumunjskoj u različitim oblicima, je Ciorba de burta, krepka gusta juha od fileka (tripica, škembića) sa punomasnim vrhnjem i mrkvom. Ciorba de burta je toliko dobra da ju ja, kada sam u Rumunjskoj, jedem svaki dan za doručak, ručak i večeru. Ako sam u Rumunjskoj tri dana, devet puta ću jesti Ciorbu de burtu. Ja ju toliko obožavam da me glavni kuhar najboljeg restorana u Cluju, Amfore, naučio istu kuhati, pa je povremeno kuham za prijatelje u Zagrebu. Ciorba de burta se jede sa ljutom svježom paprikom. Potom u Cluju morate jesti sarmalu (isto ko i naša sarma), varzu (kupus sa mesom i rižom), gulaš koji je mađarski specijalitet ali u Cluju ima spefifičan okus, salata de vinete (salata od patliđana, majoneze, luka i češnjaka), mamaliga (palenta koja može biti prilog ili glavno jelo), ciorbu de fusole cu ciolan (juhu od graha i dimljene svinjetine u „zdjeli“ od kruha). Za doručak jedite paine in ou, kruh umočen u tučeno jaje i pržen, te serviran sa šunkom i sirom. No, najbolja stvar koju ćete jesti u Cluju je papanaš (papanasi), najbolji desert na svijetu po mom skromnom mišljenju (a ja sam probao deserata i deserata). Papanaš je nešto slično krafni sa rupom u sredini, no radi se od nekog jako hrskavog tamnog tijesta, a koji u toj rupi ima kuglicu od istog tog hrskavog tijesta. U tom tijestu je rumunjski meki slatki sir (urda). Po gornjem obodu Papanaša je voćni džem od bobičastog voća (obično borovnice, obavezno sa komadićima voća i kiselo vrhnje. Za poludjeti koliko je to fino, kad ga probate, morat ćete ga jesti još. U okolici Cluja imate odličnih mađarskih čardi koje morate posjetiti.

U Cluju obavezno pijte njihovo lokalno pivo Ursus, koji je najbolje i najprodavanije rumunjsko pivo, i koje je istinski iznenađujuće dobro. Od žestica svi piju Palincu koja je originalno iz Transilvanije.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Cluj Napoca

26 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Alene, hvala za putopise
Moj sin evo nekoliko dana ima da piše za domaće putopise,ja izaberem neki od vaših i dam mu😄

Alene da li nazive ovih mjesta drzite u glavi ilil ipak u nekoj svesci…treba zapamtiti sve ovo,posebno one nazive iz Varsave😀

Kako uspoređujete razvijenost rumunjskih gradova sa hrvatskim? Mnogi kažu da je Rumunjska malo i pretekla Hrvatsku, no konjske zaprege me razuvjeravaju. Inače, Transilvanija je bila dio Austro Ugarske te zajedno s Vojvodinom i kontinentalnom Hrvatskom pripada u geografskom, političkom, gospodarskom i kulturološkom smislu srednjoj Europi. Sami podaci pokazuju da je Transilvanija bitno razvijenija od regija južno i istočno od Karpata.

Rumunija ima autoputeve, pobogu!

Gradovi su u solidnom stanju, Bukurest je jako lep grad. Ima razloga sto se naziva Istocni Pariz.

Prosecna plata u Rumuniji je bitno veca nego u Hrvatskoj. Kod njih je ona 1.680 EUR mesecno, dok je u Hrvatskoj 1.326 EUR.

Nije fer….
Podgorica i Pristina su favoriti na toj listi…

Sve i jedna EX YU zemlja i grad su ljepsi od Bukuresta. Bukurest ogroman grad ali sav prljav, prasnjav, ofucan sa oronulim zgradama, kucama, vilama. Svi puse nevidjeno. Taksiste dok voze pale cigaru za cigarom. Strogo nam je bilo podvuceno da ne idemo u nepoznate dijelove grada i da ne pristajemo na pozive na ulici animir dama, da ne bi ostali bez bubrega. Toliko o Rumuniji i Bukurestu.
Hrana im je katastrofa, jeo sam tu njihovu sarmu u nekom vrhunskom restoranu koja je nacionalni specijalitet. Kakva je to splačina ljudi moji.
Realno zemlja ima predispozicije ali je katastrofa. 3 dana u Rumuniji koje sam proveo ostali su mi u sjecanju po svemu losem. Hilton hotel u centru nije renoviran ko zna koliko. Bas je ofucan.
Sve i jedna zemlja EX YU zasluzuje da je u EU prije nego Rumunija.

Bio sam u top restoranu i splacina je. I na drugim mjestima je slicno. Nema hrane do naše hrane.

Za Rumunjsku ste naveli bruto iznos plaće, a za Hrvatsku neto. U Rumunjskoj je niža neto plaća i preko 200 €.
Izvolite:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

Kakve su zene tamo?

Saglasan, kao bal vampira. Horor. Svi su kao čerga. 🤣

Kakve to ima veze s avijacijom

Ste naišli na Drakulu🤔.

😆😆 odličan doživljaj a i pomalo jeziv

A jel boli guza🤣

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!