Vlada Portugala je objavila da neće privatizirati TAP Portugal pod svaku cijenu. Vlada želi privatizirati 51% kompanije. No, IAG želi potpunu kontrolu nad kompanijom, što Portugal za sada nije voljan dati. Istovremeno Lufthansa želi kupiti samo 19,9% kompanije kako bi izbjegla pakao koji je prolazila sa ITA-om. I Air France-KLM je zainteresiran za kompaniju, no još nije objavio koliko posto oni žele preuzeti.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: TAP Portugal
Koja god grupacija da proba da kupi TAP u udelu vecem od 19.9% ce biti u ogromnom problemu, kao i sam TAP.
EU je pokazala na primeru ITAe i Air Europe koje je trenutno tumacenje konkurentnosti evropske avioindustrije, a s obzirom da je TAP za veliku marginu najveca evropska kompanija na letovima ka Juznoj Americi i pogotovu Brazilu, cekaju ga ogromna rezanja koja ce traziti EU da bi odobrila prodaju. Ovo ce imati predvidiv uticaj na cenu kompanije, koja ce izvesno biti znacajno spustena zbog dimenzije rezanja koja ce EU traziti
Ne zna se jednostavno ko je u goroj poziciji – da li IAG koji vec dominira na Iberijskom poluostrvu i na letovima Juznoj Americi, da li Lufthansa Grupa koja je vec najveca u Evropi i pre kupovanja ITAe, ili AFKLM kome ce ostale dve grupacije praviti probleme jer ce moci da ima neku vrstu neformalnog Joint Venture-a na ovim letovima, jer ima LATAM kao buduceg partnera
Kako se Austrianu isplate stari A321-100 avioni…?
A zašto im se ne bi isplatili? I imaju ih samo 6 komada.
oni su doslovno “nužno zlo” jer im fale avioni. Bili su predviđeni za izbacivanje iz flote već prije dvije godine, ali za sada ostaju. Nažalost ne znam koji su im još resursi, ali da će ih izraubati do kraja, hoće..
Isplate?
Za isplativost aviona nekoj kompaniji, osim potrosnje goriva, blizine/cijene velikih remonta itd. jako je bitan podatak i CIJENA nabavke/lizinga aviona.
Ako je avion u vlasnistvu, jer je ranije otplacen, njegovi troskovi po tom osnovu OS kostaju = 0. Sto je velika razlika u odnosu na npr. noviji takav, koji mjesecno npr. kosta 380.000 $ Lizing rate… Dakle taj avion mora zaraditi prije nego iko udje u njega i nego sto su ista uspe u njega tu sumu novca, samo da bi imao sansu da leti, da uz ostale troskove nesto i zaradi…
Kada na to dodamo kasnjenja aviona, zbog raznih razloga, dodjemo na to da je bolji golub u ruci nego grlica na grani…
Ali neka je Croatia svoje aviona dala u sale and leaseback.
Ah, nismo jednom o tome pricali zasto su ih prodali, i odmah ih nazad iznajmili od kupca…
Nekim cudom, nakon te prodaje aviona iz vlasnistva, neke desetine mil. EUR lijezu na racun, knjize se kao “ostali neplanirani prihodi”, koji su veci od ostvarenog gubitka te godine, te se time “uspjesno privodi fin. godina kraju, uz velike naslove CTN bila profitabilna XX mil. EUR… Uredno i porez platili drzavi na “profit”. Tampasnje po ramenu, hvalospijevi Ministra koji se u svoj posao ne htjede mijesati itd…
I tako… Procvjeta cvijece u to preduzece, srljase nezaustavljivo u prosperitet, posramise Singapore Airlines i Cathay Pacific zajedno, te dobise bonuse…
Upravo tako. Ali zato ove godine stigo lizing na naplatu i minus 9 miljuna EUR.
S obzirom na vaznost TAPa kao alata za povezanost Portugala sa svijetom, ali i vlastitim teritorijama na velikim udaljenostima od matice, samo budala bi ga prodavala posto-poto… Posebno ako to veliki igraci nanjuse kao paniku…
Naravno!
Tek od skoro malo ozbiljnije pratim portal i civilnu avijaciju, i zaključak je za sad da Ryanair najviše visi po sudovima za sve i svašta (tu je i Wizz, ali ni prići Ryanair-u), a da Lufthanza nema gde nije, i želi sve da kupi.. 🙂
Je Ryanair je imao tonu postupaka. Ogromnu većinu je izgubio.