dopisnik: Ivica Šantić (Dublin), foto: London LHR
Kao kontinent, Europa ima različite vrste zračnih luke koje bilježe značajan promet putnika u tranzitu. Smještene između Azije i Amerike, mnoge nacionalne aviokompanije koriste ovu stratešku poziciju za prodaju vezanih letova kroz svoja glavna čvorišta. Ove su zračne luke također korisne za domaće putnike koji lete na međunarodne letove. No, koliko vremena treba za transfer u tim zračnim lukama?
London Heathrow
Već godinama je zračna luka London Heathrow (LHR) najveća i najprometnija zračna luka u Ujedinjenom Kraljevstvu, kao i dom nacionalne zrakoplovne kompanije British Airways. Ova zrakoplovna kompanija, koja je osnivač Oneworlda, operira svoje letove sa Terminala 3 i 5 na Heathrowu. To znači da su neki transferi relativno jednostavni, dok drugi zahtijevaju složenije postupke presjedanja.
Iz tog razloga, British Airways savjetuje putnicima čiji transfer zahtijeva putovanje između terminala da osiguraju najmanje 90 minuta između svojih letova. Za putnike koji se povezuju unutar istog terminala, ovo vrijeme se smanjuje na samo 60 minuta. U nekim slučajevima, dostupni su shuttle autobusi unutar sigurnosne zone, dok za povezivanje između terminala s vanjske strane zračne luke putnici moraju koristiti javni prijevoz. To uključuje i sustav londonskog metroa, pri čemu Piccadilly linija povezuje Terminale 2, 3, 4 i 5.
Frankfurt
Njemačka zračna luka Frankfurt (FRA) ključna je točka za njemačku nacionalnu aviokompaniju Lufthansa, koja je osnivač Star Alliance-a. Ova zračna luka nudi brojne vezane letove. Unatoč svojoj veličini, pri čemu određene piste zahtijevaju dulje vrijeme taksiranja, minimalno vrijeme za povezivanje ostaje prilično kratko. Minimalno vrijeme za povezivanje je samo 45 minuta, bez obzira na to jesu li letovi domaći ili međunarodni. Naravno, ovo je veoma optimistično prolazno vrijeme tako da je bolje dodati pola sata i bez nepotrebnog stresa stići na svoj drugi let. Naravno, to bi moglo predstavljati katkad probleme, s obzirom na to da zračna luka Frankfurt ima dva putnička terminala. Međutim, većina povezanih letova na ovoj zračnoj luci uključuje letove Lufthanse koji dolaze i odlaze iz Terminala 1, čime se minimizira potreba da putnici da riskiraju s dugim transferima između terminala.
Amsterdam Schiphol
Baza KLM-a u zračnoj luci Amsterdam Schiphol (AMS) jedno je od najvećih čvorišta u Europi, pri čemu više od trećine korisnika čine putnici u tranzitu. Važno je napomenuti da postoje različiti minimalni uvjeti ovisno o vrsti veze. Nizozemska nacionalna aviokompanija KLM savjetuje da je minimalno vrijeme za povezivanje prilikom transfera između letova unutar Schengenskog prostora samo 40 minuta. To se odnosi na 26 europskih zemalja između kojih letovi mogu operirati bez kontrola na granicama. S druge strane, ako je uključen let izvan Schengenskog prostora koji zahtijeva provjeru putovnice, minimalno vrijeme povećava se na 50 minuta.
Pariz Charles de Gaulle
U Francuskoj, zračna luka Pariz Charles de Gaulle (CDG) popularna je među europskim putnicima koji žele iskoristiti veliku mrežu dugolinijskih letova Air France za posjete destinacijama poput Réunion-a i Francuske Zapadne Indije. Web stranica easyCDG navodi slične smjernice kao i one koje pruža zračna luka London Heathrow, preporučujući 60 minuta za transfere unutar istog terminala. Za međuterminalne transfere potrebna je najmanje 90 minuta. Zračna luka Pariz CDG ima tri putnička terminala povezane željezničkom uslugom. Također zračna luka nudi shuttle autobusnu uslugu između terminala.
Madrid Barajas
Španjolska zračna luka Adolfo Suárez Madrid–Barajas (MAD) idealna je za putnike koji posjećuju zemlje Centralne i Južne Amerike gdje se govori španjolski, a aviokompanija Iberia opslužuje mnoge destinacije u toj regiji. Španjolska nacionalna aviokompanija preporučuje najmanje 45-55 minuta za povezivanje između svojih letova T4/T4S, dok za transfere koji uključuju druge aviokompanije i terminale preporučuje čak do 165 minuta. Zračna luka Madrid ima četiri putnička terminala, uz dodatni terminal T4S. Zračna luka nudi besplatan shuttle autobus koji vozi između svih terminala pa je prilično lako stići do sljedećeg leta prilikom presjedanja. Također postoje pokretne staze koji povezuje T4 s T4S i dolazak s jednog na drugi termina traje samo nekoliko minuta.
Istanbul
Turska zračna luka Istanbul (IST) stekla je reputaciju jedne od najboljih zračnih luka u Europi. Smještena na rubu onoga što se smatra kontinentalnom Europom, zračna je luka nedavno od strane Skytraxa proglašena najpovezanijom zračnom lukom na svijetu, s više od 300 veza prema globalnim destinacijama, od kojih mnoge opslužuje Turkish Airlines. Zračna luka savjetuje da se za domaće transfere ostavi minimalno 60 minuta, a za međunarodne transfere 90 minuta. I domaći i međunarodni letovi smješteni su unutar istog terminala, koji se rangira kao jedna od najvećih zgrada terminala na svijetu – stoga, ovisno o vašim letovima, možda ćete morati potrošiti i više vremena prelazeći s jednog na drugi let. Putovanje će biti olakšano pokretnim stazama, a dostupne su i usluge shuttle vožnje za one kojima je potrebna pomoć.
Zurich
Švicarska zračna luka u Zurichu, najveća je zračna luka u Švicarskoj i dom je zrakoplovne tvrke Swiss. Zračna luka ima 3 terminala – A, B/D i E. Za povezivanje letova u zračnoj luci Zurich (ZRH), minimalno vrijeme za transfer obično je 45 minuta za letove unutar Schengenskog prostora i 60 minuta za međunarodne letove izvan Schengena. Preporučuje se da putnici ostave malo dodatnog vremena, posebno tijekom veoma prometnih sati, kako bi osigurali nesmetano presjedanje.
Sve ove informacije o potrebnom vremenu ne mogu se uvijek uzimati kao točne i pouzdavati se u njih budući da pri vršnim opterećenjima naravno da treba i više vremena za dolazak s jednog na drugi let. Zbog svega toga, potrebno je uvijek biti u kontaktu sa zrakoplovnom kompanijom koja će na vrijeme davati sve potrebne informacije.
Nama iz Srbije je bitno drugačije, zbog pasoške kontrole na ulazu u Šengen (izlaz je, naravno, znatno brži), te su mi ubedljivo najbolja a i najbrža iskustva iz Beča. Frankfurt je užas, posebno izjutra, gde nas na pasoškoj kontroli dočekaju mladi napucani carinici sa ‘Hitler Jugend ‘ treningom i stavom – užasna, ekstremno neprijatna iskustva, no kome se žaliti!? Minhen je nekako mnogo relaksiraniji iako je sve ista organizacija ali ipak znatno manja. U Cirihu sam znao zaglaviti i, iako nisam fulao, par puta sam jedva stigao na poslednji poziv. Amsterdam nikako ne volim jer sam imao par baš loših iskustava a jednom sam i prespavao tamo, na klupi, jer su imali pad sistema, hiljade ljudi puta po aerodromu a svi hoteli bukirani. CDG je uvek haotičan no nekako jedinstven pa se to uvek uzme u kalkulaciju. Varšava i skandinavski aerodromi za dalje letove po tim regijama su uvek bili sasvim ok.
Majke mi ja već zaboravio kako je to prolaziti kontrolu osobnih karata na aerodromima po Europi.
Istanbul je uvek kritičan. Desi se da sletite pa se onda vozite do gejta preko 20 minuta. Onda ustanovite da ste parkirani na spoljnoj stajanci pa vas autobus vozi još bar dvadesetak minuta. I kada stignete na terminal vidite da vam je sledeći let na gejtu koji je bar 30 minuta pešačenja. Tako da je 90 minuta minimum minimuma jer svako kašnjenje znači gubitak konekcije.
Jedno tehničko pitanje … OD KOG trenutka počinje kompanija da računa vreme za presedanje? Od sletanja pa do boarding-a?
Verujem da je svako, barem jednom, sedeo na negde pozadi pa još kod prozora, pa dok je izašao, minimum 10-tak minuta ako ne i više.
vrijeme se računa od STA do STD..
Da dodam na ostale dobre savete:
– Za poslepodnevne/večernje letove idealno dodati još nekih 30 minuta, jer su kašnjenja verovatnija.
– Zimi idealno dodati nekih 30-60 minuta, jer su kašnjenja zbog vremenskih uslova verovatnija, kao i zbog procedure odleđivanja aviona pred poletanje.
Tako da, ako letite za Božićne/Novogodišnje praznike u poslepodnevnom terminu, bez 2 sata pauze ne bih preporučio, osim ako ne želite da rizikujete da dočekate praznike sa ljudima koje ne poznajete 🙂 ako u tom periodu izgubite konekciju, imaćete ozbiljan problem da nađete konekciju ka svom odredištu.
Upravo tako.
“Osim ako ne želite riskirati dočekati praznike sa ljudima koje ne poznajete”. Hahahahaha. Respect!
Uspeo da se transferujem sa sve pasoškom kontrolom na CDG za 20 minuta. Ne preporučujem!
I ja sam znao juriti po aerodromima, pa i CDG i obaviti to u manje od 30 minuta. Ali doslovce dušu ispustite i realno, da, u pravu ste, ne preporučam.
Schengen zona nije 26 nego 29 država
Zasto onda aviokompanije prodaju konekcije ispod vremena koje aerodromi savetuju?
Pa i ne prodaju.
Kako ne prodaju?
KLM prodaje na AMS konekcije od 40 minuta (potrebna pasoska kontrola), a sam aerodrom preporucuje vise (50 minuta).
U načelu na prodaju manje konekcije od onih koje od njih traži aerodrom.
Pa evo naveo sam Vam primere. Evo jos primera.
TK, BEG-IST-ATH konekcija je 70 minuta, a IST preporucuje 90 minuta za medjunarodne transfere.
Stvarno ne znam, možda koji puta i neka kompanija napravi tako nešto, ali to stvarno nije pravilo, moguće poneki izuzetak, pravilo nikako nije.
ja bih želio kratko pojasniti pojam “minimum connecting time”: to su fiksna minimalna vremena za presijedanje te zrakoplovne komapnije ne mogu ponuditi konekciju ispod tog vremena. Ona su pohranjena u svim sistemima za bukiranje i ako se traži neka konekcija, sistem automatski izbacuje vezu pridržavajući se tog vremena. Teoretski ja mogu izdati kartu i ispod tog vremena, ali onda dobivam stalno upozorenje da je vrijeme konekcije prektratko. U tom slučaju ako putnik zakasni na konekciju, aviokompanija ne preuzima odgovornost i putnik/agencija mora na vlastiti trošak bukirati daljnji let. Koliko su ona realna, drugo je pitanje: vrlo često su ta vremena realno prekratka, pogotovo na FRA ili na presijedanju na gateway za USA kao JFK, EWR, IAD ili ORD. Najbolji primjer za to je VIE gdje je i dalje MCT (minimum connecting time) 30 minuta, što je i više no optimistično (pogotovo ako je dolazni let na busnoj poziciji). ZRH s druge strane je nevjerojatno dobro organiziran i “službenih” 45 minuta je gotovo uvijek dovoljno. Moja preporuka za najvažnije aerodrome je:
MUC 75, FRA 90, CDG 90, MAD 75, AMS 75, LHR min 90 – pri prijelazu sa 3 na 5 i obrnuto i 120, VIE 60, ZRH 60, IST 90, JFK 120, ORD 120, ERW 100, IAD 100, YYZ 90, YUL 90..
Točno.
Dva puta sam fulao konekciju na VIE radi tih 30 minuta.
VIE MCT je zapravo 25 minuta! Austrian uredno prodaje karte MXP-VIE-BEG sa konekcijom od 25 minuta u večernjem terminu.
Jos je smjesnije kako ste ako to sve znate kupili takvu kartu. I onda ste digli galamu.
Ajde da je neka gospodja koja se 3x u zivotu vozila avionom napravila takav propust, ali za jednog strrucnjaka u avijaciji zbilja nevjerojatno.
Prvo, ako meni kompanija garantira konekciju ja tu nemam što razmišljat. Drugo, nemam alternative, eto posljednji puta za Prag to je bila doslovce JEDINA opcija. Mogao sam samo autom otići gore, a to hvala ne bi. Treće, dva puta sam imao problema, ali 20 puta nisam.
Niste u pravu (opet). Na VIE je MCT 25 minuta.
@anon 09.15: neka vi (opet) protuslovite:
VIE STANDARD MINIMUM CONNECTING TIMES
VIE-VIE FROM – TO D/D D/I I/D I/I
CC FLTN-FLTR ORGN EQP TM CS-CC FLTN-FLTR DEST EQP TM CS HHMM HHMM HHMM HHMM
– 0030 0030 0030 0030
Pogledajte MXP-VIE-BEG, nudi se konekcija od svega 25 minuta!
“1 stop in Vienna International 0h 25m”
Zasto onda na sajtu Austriana postoje konekcije od 25 minuta?
@anon 13.07/13.35: ako kompanije to nude, onda moraju odgovarati ako putnik zakasni. U Amadeusu jasno stoji 30 minuta i to je za mene osobno zakon! I puno zadovoljstva sa tom konvekcijom..
Kompanija mora odgovarati za svaku konekciju koju putnik propusti ukoliko je prodaju. Samom prodajom konekcije kompanija garantuje za istu.
@anon 18.38: da, tako je..
Hvala puno za komentar i naročito za preporuke. Jako korisno. JFK uglavnom zna i brže ali ako sleti par aviona posebno iz južne Amerike onda može biti i malo. Za mene je nekako zlatno pravilo, ako mogu da izbegnem, ne idem na CDG. On mi je najgori. Pisao sam već, nekako uvek završim na AMS i nekako uvek dobro prođem tamo.
AMS je full ok, CDG volim (ne znam ni sam zašto), ali da gužve su ogromne i treba puno vremene kako za check in, tako i za trensfere.
Na Barahasu ( MAD) je T4 je u potpuno drugoj dolini u odnosu na T1,T2,T3..Ako se konektuje sa T4 na ostale terminale, nikako ispod bar 120 min..Morate izaci s terminala, uhvatiti bus terminal bus koji i ne ide bas na svaciji mig, pa se voziti jedno 12-15 min, i potom ponovo proci kroz ceo security na drugom terminalu, da bi stigli do gate-a…a vecina letova koji dolaze van EU, kao i svi za Juznu Ameriku , slecu na T1,T2,T3, dok svi letovi za EU zemlje lete iskljucivo sa T4..tako da je vrlo verovatno da ce postojati presedanje.
Za VIEste upravu. Imam par slučajeva u porodici a i lično sam 2 puta izgubio vezani let koji je bio 45 min.
iskreno govoreći ne razumijem zašto se drže tih 30 minuta ko pijan plota kada to ionako ne funkcionira. A i ako da, to je ogroman stres za putnika. Kada su to svojedobno uveli, ostalo je uvijek brdo prtljage koju nudi u tih pola sata uspjeli prekrcati. Ili još gore: ako jesu a putnik nije stigao, onda su je morali iskrcavati..
Skoro za svaki aerodrom ima jedna pogreška. Frankfurt je dignut na 60 minuta. Amsterdam ima 40 minuta za sve konekcije a ne samo za Schengen. Na Heathrowu Picadilly ne povezuje sve ove terminale koje ste napisali jer su 2 i 3 povezani šetnicom a između 4 i 5 nema nikakve povezanosti nego se mora ići prvo na terminale 2/3 pa onda tek 4 alo se ide sa 5. Usto nitko ne ide sa Picadilly nego svi idu sa Elizabeth Line.
Ja sam putovao Picadillyem više puta na LHR.
To je bilo prije otvorenja Elizabeth Line koju sada svi koriste za transfere medju terminalima, skupa sa Heathrow Expressom.
Takoder, izmedu T4 i T4S na Madridu nisu pokretne trake nego vlak
Piccadilly ima dve vrste:
1. ide do terminala 2, 3 i 4
2. ide do terminala 2, 3 i 5
Kako ste izostavili Beč gdje je minimum samo 25 min? Jednom sam to napravio, super funkcionira.
Pa i ne. Ja sam dva puta izgubio konekciju radi toga.
nije 25 nego 30 minuta. I ne funkcionira..
Austrian prodaje 25 minuta.
ako nema kasnjenja, pola sata bude sasvim dovoljno…