Zračna luka Heathrow (LHR) u Londonu, pokrenula je pregovore s 82 zrakoplovne kompanije o sveobuhvatnoj reviziji raspodjele terminala. Ove bi pregovori mogli potencijalno natjerati prijevoznike da premjeste svoje dosadašnje terminale na nove pozicije. Cilj ovih pregovora, sa svim kompanijama koje lete sa Heathrowa, jest optimizacija postojećih kapaciteta u nadolazećim godinama. Postojeće kompanije vjerojatno će probati svesti na minimum ili čak izbjeći bilo kakvo preseljenje na nove terminale.
British Airways (BA) koji predstavlja najznačajniju zrakoplovnu kompaniju u ovoj zračnoj luci, preselio je na Terminal 5 u ožujku 2008. godine. Terminal služi isključivo kao BA baza i godišnje opslužuje skoro 30 milijuna putnika. Preseljenje BA na novi terminal je malo vjerojatno.
Osim BA, Heathrow je baza i za mnoge druge velike zrakoplovne kompanije kao što su: Qatar Airways, American Airlines, Singapor Airlines te Virgin Atlantic. Trenutno British i Ibeira lete sa Terminala 5, ostale kompanije oneworlda, neki letovi Britisha i Virgin Atlantic lete sa Terminala 3, SkyTeam i kompanije koje nisu u alijansama lete sa Terminala 4, dok Star Allinace leti sa Terminala 2 odakle lete i neke kompanije koje nisu u alijansi. No, ovdje postoje izuzeci i neke kompanija alijansi ne lete sa „svojih“ terminala, primjerice Delta ne leti sa Terminala 4. Iskreno najlogičnija opcija bi bila da oneworl leti sa Terminala 5, SkyTeam sa terminala 4, Star Alliance sa Terminala 2, dok Virgin Atlantic i ostali prijevoznici koji nisu u alijansama leti sa Termiala 3.
Jedan insajder iz industrije sugerirao je da bi članovi Star Alliancea – uključujući Air Canada, Singapore Airlines i Lufthansa – koji uglavnom posluju iz Terminala 2, mogli biti značajno pogođeni reorganizacijom. U svom priopćenju, zračna je luka navela da se procjene na iskoristivost terminala provode jednom u deset godina, a zadnja takva je bilo 2014. godine kad je i otvoren Terminal 2.
dopisnik: Ivica Šantić (Dublin) i analitičar: Alen Šćuric (Zagreb)
Er Srbija za 18 juli 90 evra do Londona. Jeftino i tačno je bilo greota dase ne kupi
uz svo dužno poštovanje jer znam da će sada (opet) krenuti shitstorm, ali za sredinu ljeta prodavati let za London za 90 eura može samo značiti da im je buking katastrofalan..
Na T2 je super, a na T4 je katastrofa kolika je gužva,pogotovo ako se sleti negde posle 18h. Dva sata sam ostao u redu čekajući da prođem imigraciono! Horor. Čak su mi i kofer skinuli sa belta pa sam morao među hrpom istih i sličnih još pola sata da ga tražim.
Zna se na svim terminalima čekati više od dva sata na imigraciji.
Singapore i Air Canada imaju i svoje Business launge na T2. AC je u novembru renovirala svoj launge tako da ako ih presele biće dodatnih troškova za BA
Ivice, Virgin i Delta su kao crijeva povezani, DL je vlasnik 49%, VS je clan SkyTeama i prije sveg dio transatlantskog JV izm. DL AF KL vec 7 godina. Na T3 je i Aeromexico. Ne znam kakvo je stanje na T4, ali T3 je njihov glavni terminal, tako da moze na obje strane. konsolidacija SkyTeama (a i SA) nema neke velike svrhe zbog toga sto LHR nije veliki hub za konekcije za njih jer AF i KL lete uglavnom P2P (to su CDG i AMS, od skora i ubuduce CPH).
Logicnije bi bilo da JFK bude konsolidovan po alijansama jer Delta ima ogromnu mrezu i povezivanje AF i SAS izmedju dva terminala (1 i 4) je prilican posao.