zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

U regiji treba više autobusnih linija sa aerodroma

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

Ogroman broj zračnih luka diljem Europe ima uslugu cestovnog prijevoza. Poznata su dva osnovna oblika takvih prijevoza:

  • redovne autobusne i kombi linije
  • izvanredni prijevoz do vrata (kombi koji spaja 2-3 naručitelja i sve ih zajedno vozi do aerodroma)

 

Nama su najpoznatije zračne luke Minhen, Frankfurt, Pariz, Amsterdam i Beč koje imaju ovakvu uslugu i to velik broj ovakvih linija. No, i sve ostale veće zračne luke imaju ove usluge za svoje putnike.

U regiji ogromna većina ima prijevoz autobusom do matičnog grada i to najčešće kao autobus koji putuje 15, 20, 30 ili svakih 60 minuta, no neki aerodromi imaju autubuse po slijetanju aviona. No, linije prema okolnim aerodromima nisu česte i su da sada imali:

  • Split za Primošten-Šibenik i za Zadar 4 do 8 puta dnevno
  • Dubrovnik za Ston
  • Pula za Rovinj, Poreč i Umag
  • Zadar prema Šibeniku i Primoštenu te prema Splitu 4 do 6 puta dnevno
  • Zadar prema Pagu, Zrču i Novalji
  • Zagreb za Rijeku
  • Ljubljana za Kranj i Bled
  • Niš za Jagodina i Beograd
  • Podgorica za Ulcinj
  • Skopje za Prištinu

 

Nažalost dobar dio ovih linija se ukinuo i više se ne operira. Što bi trbali imati aerodromi regije:

  • Ljubljana: Celje-Maribor, Kranj, Postojna-Kopar
  • Zagreb: Karlovac-Rijeka, Varaždin-Čakovec, Sisak-Petrinja, Slavonski Brod-Đakovo-Osijek, Vinkovci-Vukovar, Banja Luka, Bihać
  • Pula: Rovinj-Poreč-Umag
  • Rijeka: Crikvenica-Senj, Opatija
  • Zadar: Pag-Novalja, Biograd-Vodice-Šibenik-Primošten
  • Split: Primošten-Šibenik-Vodice, Omiš-Makarska-Ploče, Međugorje-Mostar
  • Dubrovnik: Ston-Ploče, Herceg Novi-Tivat-Budva
  • Tuzla: Đakovo-Osijek, Doboj, Sarajevo
  • Sarajevo: Tuzla, Zenica-Doboj-Banja Luka, Mostar-Međugorje
  • Tivat: Herceg Novi, Kotor, Budva-Bar-Ulcinj
  • Podgorica: Bar-Ulcinj, Nikšić
  • Beograd: autobuse za Novi Sad, Suboticu, Pančevo-Vršac, Kragujevac-Kraljevo-Vrnjačka Banja-Kruševac, Temišvar
  • Niš: Leskovac, Jagodina-Kragujevac
  • Priština: Prizren, Skopje
  • Skopje: Priština, Štip-Strumica, Tetovo-Gostivar-Kičevo-Ohrid

 

U načelu ovakve linije funkcioniraju na način:

  • zračna luka daje koncesiju privatnog prijevozniku koji onda za nju radi prijevoze
  • zračna luka reklamira liniju kao svoju
  • zračna luka čini vidljivim lokaciju prijevoznika ispred terminala (parking pozicija, natpis, objavljen red vožnje)

 

Koji je interes zračne luke:

  • više putnika preko svoje zračne luke
  • preuzimanje putnika drugih aerodroma (npr. putnici iz Mostara preko Sarajeva umjesto preko Splita i Dubrovnika)
  • image zračne luke koja prati trendove koje imaju druge zračne luke i odmiče se od provincijalnosti
  • financijski benefit

 

Koji je interes autobusnog (kombi) prijevoznika:

  • vidljivost na aerodromu
  • jedinstvena usluga aerodroma i prijevoznika
  • partnerstvo sa aerodromom
  • veća isplativost vožnji (više putnika)

 

Ovdje treba spomenuti primjer BIH kompanije Balkan Transfer koja radi vožnje iz Sarajeva, Tuzla, Banja Luke, Mostara i još nekih BiH gradova, a upravo kreću sa linijom Beograd-Novi Sad.

34 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Npr. mnogo linija autobuskih prolazi pored banjalučkog aerodroma, imaju kilometar sa glavne ceste do terminala.

U razvijenim zemljama glavni prevoz do aerodroma su metro i voz. Bus je sporedan

Bec je mozda najbolji primjer kako to treba da izgleda na jednom metropolskom aerodromu. Bergamo kao manji grad je tu takodjer jako dobro povezan sa ostalim gradovima i centrom. Bologna npr. ima Monorail do grada pored autobusa. U Solunu je problem sto npr. sa Halkidikijem nije povezan jer im je infrastruktura opcenito jako losa. Sto se tice regije, tj. BiH, sam cuo da Sarajevo vec radi na nekom trajnom rijesenju jer za sad imaju koliko znam samo onu medjugradsku stanicu odma do aerodroma. U Tuzli ima nekih 10ak minuta od aerodroma gradski prevoz, koji je skoro ukinut preko vikenda, sto je najveca moguca glupost od kompanije GIPS-a. Tu je npr. cijena bila 5 maraka do grada, sto je jako jeftino naspram taksija, koji ti uzme 40-50 maraka hladno do grada. Banja luka takodjer ima malo nesto, ali idalje premalo da bi to bilo ozbiljno.

Sarajevo ima stanicu Istočno Sarajevo blizu sebe što ne znam koliko je realno koristiti jer nije ista administracija i entitet, osim možda za bus prema Jahorini i regularni transport do centra grada s kompanijom Centrotrans koji kreće iz kruga aerodroma.

Banja Luka ima prevoz za svaki let iz centra kreće bus i vozi preko autobuske i železničke stanice pa do aerodromskog terminala. Tako i nakon svakog leta preko bus i vozne stanice do centra. Čak znaju grupe da voze do adrese, po dogovoru.

Što se Beograda tiče prva i ekstremno jeftina stvar je da se na autoputu kod isključenja za aerodrom napravi jednostavno stajalište gde bi autobusi sa autoputa skrenuli na brzinu, i izbacili putnike. Uvesti mali shutle bus koji od tog stajališta ljude na svakih 15-30 minuta vozi do terminala i napravili bi ogromnu stvar. Sve postojeće autobuske linije iz Sarajeva, Banja Luke, Bijeljine, Zvorinika, Loznica, Šabac, Ruma, kompletna Slavonija pa čak i autobusi iz Zagreba i Ljubljane bi vrlo lako ostavljali putnike na aerodromu praktično bez ikakve devijacije. A cena je drastično manja nego da se otvaraju i reklamiraju nove linije

Ne poznajte zakon o drumskom saobracaju. Pogotovo kabotazu kod prevoznika iz Bih.

Ovo je outside-of-the box razmisljamje, al zapravo iednostavno i pametno. Kul ideja!

Добро размишљање

Аутобуси који круже нон стоп аеродром паркинг Тесла само продуже до тог стајалишта

Bilo bi korisno da ima autobisna linija Novo Mesto – Zagreb. Njima je ZAG aerodrom blizi nego u Lj.

MUC, VIE a pogotovo FRA su loši primjeri za konekcije busevima jer tu gro onih koji dolaze javnom prijevozom koriste bržu i jeftiniju željeznicu:
Frankfurt – FRA 11-16 minuta ovisno o vrsti vlaka
Beč – VIE 20 minuta
München – MUC 35 minuta
od glavnog kolodvora do aerodroma

Istina, najimpresivnija mi je bila linija Bec – Lviv.

Apsolutno da treba, ali aerodromi treba da se organizuju i dogovore sa kompanijama koje se bave prevozom ljudi. Da li može “normalno” ili nekom mora u džep, vreme će pokazati…

Nek idu taksijem, nemaju sta busevi radit na aerodromu!

helloI really like your writing so a lot share we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL I need an expert in this house to unravel my problem May be that is you Taking a look ahead to see you

“Beograd: autobuse za Novi Sad, Suboticu, Pančevo-Vršac, Kragujevac-Kraljevo-Vrnjačka Banja-Kruševac, Temišvar”

1. Kada se otvori pruga do aerodroma bice moguce vrlo brzo stici vozom do Novog Sada i Subotice. Tu apsolutno nema potrebe za autobuskom linijom jer su vozovi bitno brzi i jeftiniji.

2. Vec postoji voz Zemun-Pancevo-Vrsac. Uz voz od aerodroma nema potrebe za autobuskom linijom. Voz je bitno brzi i jeftiniji.

3. Za centralnu Srbiju jeste potreban autobus. To je istina.

4. Za Temisvar nema smisla imati autobusku liniju.

5. Umesto predlozenih besmislenih autobuskih linija koje se preklapaju sa voznim treba uvesti autobuse tamo gde nema dovoljno traznje za vozom.

Za Temišvar minibusna linija postoji, da se naći na Autogari.ro svaki dan po 2-4x.

Minibus prema aerodromu Nikola Tesla koji prije toga stane i u Beogradu

Apsolutno se neće stizati brzo vozom do Novog Sada i Subotice. Voz od aerodroma ide isključivo do Zemuna/Novog Beograda. Smer ide Zemun – Aerodrom i Aerodrom – Zemun, ne postoji opcija da voz iz pravca NS skrene ka aerodromu, kao ni da voz iz pravca Aerodroma skrene bilo gde sem ka Zemunu.

Takođe, nijedan od vozova nije direktan i ne ide ka Vršcu, ili bilo gde drugo van BG-a, ići će do Zemuna / NBG i to je to. On spada u sistem BG voza i kao takav imaće “gradski tip” garniture.

Što u praksi znači da svako van stanica Zemun Polje – Zemun – Tošin Bunar – Novi beograd može da se poveže na voz za aerodrom isključivo tako što će doći do neke od tih stanica.
Konkretno na primeru, bilo ko ko želi brzim vozom do aerodroma to ne može, već mora prvo doći do NBG tu sačekati, preseti na BG voz do aerodroma i onda od NBG ka aerodromu, nazad u smeru odakle je već došao.

Totalna glupost, ali ništa drugo se od duduka na vlasti nije ni očekivalo.

Sta je problem doci vozom od Novog Sada do stanice Zemun Polje i presesti na voz za aerodrom? Sasvim normalna stvar svuda u svetu.

Apsolutno nije normalna stvar. U slucaju kao sto je Beograd, potpuno je nenormalno imati odvojeni aerodromski voz koji ide na potpuno druge zeleznicke stanice i koji zahteva transfere. Ponasate se kao da se BEG nalazi na 50km od Beograda, a ne na 15min od centra ako se ode na autoput.

U slucaju u kom moze da se povuce prakticno prava linija od glavne zeleznicke stanice ka Novom Beogradu, aerodromu i na kraju ka Novom Sadu, suludo je odluciti da se na trasi brzog voza BG-NS ne uvede stanica na aerodromu, cime bi izmedju ostalog bio omogucen odlican red voznje i ka Beogradu i Novom Sadu a cak i Subotici ako ikada zavrsimo i taj deo pruge.

Da ne spominjem i ostale gluposti, tipa da ce aerodromska zeleznicka stanica biti nadzemna, na 600m od terminala, da je javna tajna zasto ce stanica biti takva a ne podzemna itd…

Uf uf, potpuno je nelogično pored postojeće pruge praviti novu trasu ka NS koja bi išla preko aerodroma. To nema nikakve logike. Najlogičnije vi bilo prosto uvesti da brzi voz Soko prosto ima još jedno stajanje u Zemun polju pa bi ljudi iz NS prosto presedali na BG voz. Ništa tragično. Pruga do Subotice je u građevinskom smislu završena, zbog celog haosa sa nadstrešnicom radi se revizija svih stanica na trasi jer se verovalo vlast boji da se desi ponovo neki peh a i objektivno danas je teško naći nekoga da potpiše upotrebnu dozvolu. Inženjeri će iz predostrožnosti zahtevati svaku sitnicu da se otkloni. Što je apsolutno pravilno i jedina sreća u ovoj velikoj nesreći. Stanica je verovatno nadzemna jer je jefrinija, ipak je ovo Srbija a ne Nemačka, ne preterujte. Svakako je pozitivno imati voz do aerodroma i uz sve nedostatke biće to dobra stvar i generalno za građane najkorisniji deo cele priče oko EXPO/Stadiona.

Yrraf, za Soko je morala dobrim delom da se pravi nova pruga na kojoj vozi samo Soko da bi izbegao stare sporije vozove. Kad su vec to radili, mogli su da je provuku preko aerodroma.

Pritom, ne zaboravite da ce u bliskoj buducnosti u svetu poceti da se potencira sve vise i vise intermodalnost izmedju aviona i voza. Uoci ovoga, BEG bi morao kao i svaki iole ozbiljan aerodrom da razmislja daleko unapred (mada znam da nam to u Srbiji nije jaca strana). Cak i da je skuplje, trebala je da se probije nova linija direktno do aerodroma, uz podzemnu stanicu da bi bila efikasnija, cime bi se onda drasticno olaksao dolazak na aerodrom za vrlo veliki broj ljudi. Air Serbia bi isto mogla da direktno sa svog sajta prodaje kartu sa transferom na Soko do Novog sada recimo.

Da se gleda korist za gradjane imali bismo mnogo logicnije metro koji ide do aerodroma, ali to je vec sad druga prica…

Presedaće se u Zemun Polju. Naravno ako se ide Sokolom onda moraš na NBG mada verujem da kada se pruga poveže da će ubaciti i Zemun polje kao stanicu brzog voza nije neka mudrost.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!