Za Beč su u XII. mjesecu (promatrani tjedan 2-8.12.) letjeli iz:
- Beograda Austrian 19 letova i Air Serbia 13 letova = 32 leta tjedno
- Zagreba Croatia 14 letova i Austrian 7 letova = 21 let
- Prištine Austrian 12 letova i Wizz Air 4 leta = 16 letova
- Sarajeva Austrian 13 letova
- Skopja Austrian 11 letova
- Podgorice Austrian 7 letova
- Banja Luke Ryanair 4 leta
- Ohrida Wizz Air 2 leta
- Dubrovnika Ryanair 2 leta
- Niša Ryanair 2 leta tjedno
Ovo znači da Beč ima 110 letova iz regije tjedno (u prosjeku 15,7 dnevno). Ove letove leti 5 kompanija. Najviše letova ima Austrian, njih 69 (u prosjeku 9,9 dnevno).
dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Beč
Broj letova iz Beograda za Beč ne začuđuje jer je dijaspora is Srbije u tom gradu stvarno ogromna, a kada k tome pribrojimo putnike koji koriste daljnje poveznice Austriana, stvar je i više nego jasna. Mene osobno još uvijek začuđuje stvarno solidan broj letova iz Zagreba, posebno iz razloga što autobusi, koji su vrlo povolji, ovu rutu prelaze za nešto više od 5 sati. Kada uzmemo sve okolnosti koje su vezane uz let (transferi do i od zračne luke, minimalno check-in vrijeme, procedure predaje i preuzimanja prtljage i slično), let od Zagreba do Beča zrakoplovom teško da je ispod 3 i pol sata. Osobno ne bi nikada uzeo avion na liniji iz Zagreba za Beč kada je autobus stvarno toliko povoljniji , a troši tek nešto oko dva sata putovanja više.
Nekada i ispod 5 sati treba busu
I iz Beograda se do Beca stize kolima za manje od 6 sati tako da vam prica o srpskoj dijaspori koja puni linije iz Beograda dok hrvatska iz Zagreba to ne cini smesna.
Iz Beograda se do Beča stiže za 6,5 sati, i to kada nije gužva na granici, kada je dodajte slobodno pola do sati i pola.
Iz Zagreba do Beča nema granice i stiže se 4 sata.
Ne, pogledajte google maps. Treba tacno 5,45h a guzve na granici nema tokom najveceg dela godine.
Naravno da sam gledao google maps.
Na ovoj liniji je ključno napraviti konkurenciju Austrianu iz većih gradova regije, itekako ima prostora za 5-10 frekvencija u svakom od ovih glavnih gradova ako će cijene biti niže. Ovako siromašniji idu automobilom ili autobusom, eventualno do grada koji im je blizu (npr. iz BiH do Banja Luke), a bogatiji, poslovnjaci i ostali idu Austrianom. Uvijek će Austrian biti pun zbog dobrih veza sa Austrijom, mnogo dijaspore i mnogo stranih firmi koje posluju u regiji, donekle i presjedanjima za druge gradove i Sjevernu Ameriku (mada tu Istanbul i Varšava opasno napadaju), ali konkurencija bi mnogo značila.
Značila bi, ali kompanije u načelu ne otvraju te letove radi ogromnog broja frekvencija Austriana. Isto kao i u slučaju LOT-a.
Ne znam da li je iko primjetio, ali kada se bukira povratni let preko aplikacije Austrian Airlines-a sa polaskom iz Sarajeva za Bec, onda je skoro pa duplo jeftinija karta nego iz Beca za Sarajevo. Meni takav potez apsolutno nije fer i treba se takvom monopolu upravo u Sarajevu stati u kraj, kako bi eventualno Ryanair imao prostor za svoj let prema Becu, kada su kod Wizzair-a sanse manje…
to je uobičajeno na mnogim linijama tako da je o “fair ili ne-fair” teško govoriti. Najbolji su vam primjer letovi EU-USA-EU koji su jeftini no kada se kupuje karta USA-EU-USA. FR sigurno neće letjeti VIE-SJJ jer je BiH “low yield” tržište i iz VIE imaju daleko, daleko lukrativnije ciljeve. Pogotovo što im je OS sve manja konkurencija s obzirom da im kronično fale avioni jer majčica sve što se isporučuje uzima sebi. Uz to jako razvijaju izuzetno lukrativno leisure tržište iz VIE za što OS u ovom trenutku nema kapaciteta..
Mozda grijesim, pa neka me neko ispravi ako grijesim, da su karte skuplje u tom slucaju, jer algoritam aviokompanije posmatra kupca karte na relaciji Bec-Sarajevo-Bec, kao kupce sa vecom kupovnom moci i boljim standardom i samim tim mogu da izdvoje vise novca za kartu, nego kupac iz BIH, koji bi kupio kartu Sarajevo-Bec-Sarajevo.
Ja bio u Dohi prošle godine. I išao za Kathmandu sa Qatar Airways. Kad sam kupovao kartu, povratna iz Dohe za Kathmandu i nazad je bila jako jako skupa. Onda sam probao sa svakim pravcem zasebno. I na kraju kupio dvije karte, i uštedio 200 eura, jer je karta Kathmandu-Doha bila 50% jeftinija od karte Doha-Kathmandu
Sve to stoji, ali da poslje za kartu u jednom pravcu iz Sarajeva za Bec uzmu istu cijenu kao obrnuto je vec previse. Razumijem ja da tako mozda hoce da zarade na onima koji su se prethodno pokajali sto su uopste otputovali prvobitno autobusem prema Sarajevu, pa ono poslje se vratis avionom da dobijes “jare i pare” u smislu da ustedis bar na vremenu i komforu, ali ponekad ti bas treba sreca ili vansezonski period prije na par mjeseci kako bi “ubo’o” sa cijenom kod AUA-e…