zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Gdje su završili avioni Air Adriatica

Air Adriatic je u jednom momentu imao čak osam aviona u floti. Kompanija je imala baze u Puli, Rijeci i Dubrovniku, ali je letjela i sa drugih jadranskih aerodroma. Avioni u floti su mu bili:

  • McDonnell Douglas MD-82 (9A-CBC), imena „My Dream“, od I/2002 do IX/2007 kada je otišao u slovensku Auroru gdje je prizemljen i nije letio (tri mjeseca 2005. avion je bio u Wind Jetu)
  • McDonnell Douglas MD-82 (9A-CBD), imena „I never give up“, od VI/2003 do VIII/2005, nakon čega je otišao u talijanski MyAir, pa u albanski Belle Air, da bi na koncu završio u slovenskoj Aurori gdje je prizemljen 14.1.2009.
  • McDonnell Douglas MD-83 (9A-CBE), od VII/2004 do IV/2005, nakon čega je bio u turskom Fly Airu, te u bugarskom Bulgarian Air Charteru gdje je prizemljen
  • McDonnell Douglas MD-82 (9A-CBG), imena „No guts, no glory“, od I/2005 do X/2006 kada je prizemljen u Rijeci (od VIII. do IX. 2005. bio u MyAiru)
  • McDonnell Douglas MD-82 (9A-CBF), imena „I’m the winner“, od I/2005 do III/2007 kada je prizemljen u Puli (od IX. do XII. 2005. bio u MyAiru)
  • McDonnell Douglas MD-82 (9A-CBH), imena „Happy You Happy I“, od III/2005 do III/2007 kada je prizemljen u Istanbul Ataturku (od VIII. do XII. 2005. bio u MyAiru)
  • McDonnell Douglas MD-83 (9A-CBI), od VI/2005 do III/2006, nakon čega je bio u nizozemskom debis Air Finance, pa u švedskom Viking Airlinesu, pa u grčkom Viking Hellas i Fly Hellas, pa u ukrajinskim Khors Airlinesu i Aviatrans K, pa u kambođijskom Skywings Asia Airlinesu, te u ukrajinskim DART Ukrainian Airlinesu i UM Airu, gdje je prizemljen13.11.2015.
  • McDonnell Douglas MD-83 (9A-CBJ) imena „Lucky number 7“, od VI/2005 do XII/2006. nakon čega je bio na Nizozemskim Antilima u Insel Airu gdje je prizemljen 2013.

 

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Adriatic

31 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Bilo bi lijepo da se vrati u novom boljem stilu

Air Adriatic je poceo propadati kada su se razisli Cabric i Singer. Singer je “napravii” Dubrovnik airlines i sa sobom povukao malo kvalitetnog kadra sto je bilo u AA.

Nije li posle u Puli bio nekakav spor protiv Cabrica za nekakve zloupotrebe?

Na wikipediji piše da je Air Adriatic nekoć u floti imao i TU-154, zanimljivo!

Na wikipediji na članku na engleskom o Air Adriaticu piše da su imali 1 TU-154…

Verovatno zabunu pravi podatak da je u nekim izvorima navedeno da je Bulgarian Air Charter sa Tupolev Tu-154M (LZ-LCX) leteo čartere za Air Adriatic u VII mesecu 2001. godine. Znači pre „zvaničnog osnivanja“. Air Adriatic se vodi da je osnovan u jesen 2001. godine, a sa svojim avionima počeo je da leti 2002. godine.

To je bila neka ideja u startu, cak mislim da je doso i u Pulu, ali nikad nije bio u AOC niti je letio ista koliko se sjecam.

Ok hvala na odgovoru.

To su bila druga vremena. RH nije bila u EU, pa su se mogli letjeti samo charteri iz RH i prema RH, a za bilo sto drugo bili smo third country operator u smislu ACMI ili 5,6,7 sloboda u smislu chartera.
Također, tada RH još nije ni JAR OPS usvojila u potpunosti, nego se radilo po Zb(i)rki vazduhoplopvnih propisa, prevedenih na hrvatski. Znači prihvačanje AOC-a koji nije po JAR-OPSu kod drugih klijenata, validacije i nostrifikacije stranih dozvola, mi smo kao piloti imali ICAO dozvole koje nisu bile u skladu sa Europom i tak dalje.
U to doba, 2003, low cost, internet, skyscanner i slične stvari nisu bile neki bitan faktor, niti je itko predviđao da će postati ono što je danas, tako da su charteri, turističke agencije i cijeli taj koncept bili itekako aktualni (a ja tvrdim da i danas imaju itekako smisla).

Ideja je bila kopirati itekako uspješan poslovni charter model Adrije iz doba Juge, koji je de facto funkcionirao ne tako puno ranije.

E sad, realizacija svega toga, koliko je Hrvatska jako tržište da možeš samo na njoj bazirati biznis, to smo vidjeli.

Činjenica je da od kad su krenuli Air Adriatic i Dubrovnik Airline su krenuli i Francuzi za Dubrovnik, bili su druga nacija po broju putnika, vozile su se stotine tisuća gostiju.

AHR je iza sebe ostavio jedno tridesetak pilota koji su dobili type rating, nekoliko kapetana, mehaničara, kabinaca, dispatchera i to treba cijeniti. Piloti koji su 2003 i 2004 bili godinama bez posla su sjeli u supericu, samo većina njih to sada zaboravlja. Isto se i Croatia malo trgnula kad je skužila da piloti imaju gdje drugdje ići raditi.

Hrvatsko zrakoplovstvo je definitivno u dobitku svakom firmo koja je postojala.

Jesu, imali su ga. Na PUY su lijepili svoj logo na njega. Osobno sam bio u tom avionu i bio prisutan kada se obljepljivao. Tako da Wikipedia piše dobro.

Sta li radi danas Dean Cabric? Da li je uopste ziv?

Jel su bese ove MD82ke onih nekoliko koje su dosle iz Alitalia-e, ili su to one koje su letele za Dubrovnik Airline?

Air adriatik je ugašen prije osnutka Dubrovnik airlinea

Prednji i stražnji dio “No guts, no glory” je sada maketa za vatrogasnu vježbu u RJK

Ako ne grešim 9A-CBD se još uvek nalazi na aerodromu u Mariboru i može se vrlo lako obići.

koji od njih propada na MBX?

S5-ACC zapravo 🙂

S5-AAC je bio Adrijin A320…

Nažalost sve kompanije su bankrotirale.Zanimljivo je primjetiti da su tada mnogo koristili MD-83.Dobar avion

Gdje je sve letjela ova kompanija?

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!