Ove nedelje u Londonu će početi pravna bitka vredna više milijardi dolara oko toga ko će platiti račune za stotine aviona koji su ostali u Rusiji. Vlasnici pokušavaju dobiti naplate od osiguravajućih društava u jednom od najtežih i najskupljih slučajeva pred Višim sudom. Prema Financial Times-u, ukupno vlasnici aviona traže oko 3 milijarde dolara od osiguravatelja.
Uprkos činjenici da suđenje još nije ni počelo, britanski mediji predviđaju da bi ovaj proces mogao rezultirati najvećim gubicima za tržište vazduhoplovnog osiguranja. Zapadni zakupnici uspeli vratiti deo flote, ali većina vazduhoplova ostala je u Ruskoj Federaciji i još uvek leti na domaćim rutama ruskih aviokompanija.
Interese osiguravajućih društava u ovom procesu zastupati najpoznatiji pravnici i advokati za komercijalne sporove u Engleskoj. Advokati će ukazati na to kako se očekuje da se sukob između Rusije i Ukrajine i dalje može rešiti, delom ovisno o ishodu američkih izbora. Takođe će naglasiti da formulacija polisa osiguranja znači da zakupodavci nisu obuhvaćeni osiguranjem u ovom slučaju. Kao što britanska štampa sugerira, ovaj proces neće biti lak čak ni za sudiju koji će uzeti u obzir rizike zakupodavaca. Na kraju krajeva, moraće da utvrdi koji su osiguravači odgovorni i za koje vrste polisa: vojno ili osiguranje “svih rizika”. Da bi to učinio, sudija će morati utvrditi i pravni “razlog” gubitaka – da li je avione otela ruska država ili su ih “ukrale” same aviokompanije.
Kao što je napomenuto u publikaciji, najveći zakupodavci još nisu spremni da komentarišu izglede svojih potraživanja. Na primer, AerCap, koji traži odštetu za više od 100 aviona, koristi različite opcije za nadoknadu svojih gubitaka. Konkretno, pre nekog vremena ovaj zakupodavac je zaključio prijateljske ugovore sa brojnim ruskim avio-kompanijama, čime je vraćeno oko 1,3 milijarde dolara.
dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: AerCap
Kriva je Evropska komisija jer se ovo moglo očekivati i predvideti. Uprkos tome, odluka o sankcijama je doneta bez puno razmišljanja, na “ua”, uz teške rečima onima koji su molili da se malo stane na loptu. Koja je na kraju korist za Ukrajinu i EU od ovih avio sankcija, molim vas?
Sankcije nisu imale alternativu. Postajale su dvije opcije: ili da se Rusiji dozvoli da okupira cijelu Ukrajinu u samo par dana, ili da se vojno brani Ukrajina i da se izazove treći svjetski rat. Stoga sankcije nisu imale alternativu.
I da EU je i te kako razmislila.
Spada li ovo u najveca sudjenja ikada, barem gledano cisto po brojkama koje lessori traze za isplatu od osiguravajucih drustva?
Bice para za advokate ovde i te kako!
O da. Masno će zaraditi.