dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: Aeroflot
Već mesecima rusku avio-industriju potresaju izveštaji o nedostatku pilota i stjuardesa. U središtu skandala zbog otkazivanja stotina letova u VII mesecu prvo se našao Aeroflot, a potom i njegova podružnica Rossiya. U Rossiji, više od 700 stjuardesa poslalo je pismo direktoru tražeći veće plate i poboljšanje uslova rada.
Cime su nezadovoljni piloti Aerofloti i zasto oni odlaze?
U razgovoru za PostNews, pilot aviokompanije Aeroflot Vasilij (ime je promenjeno) kaže da avioprevoznik sada doživljava veliki nedostatak osoblja. Pre svega, nema dovoljno kopilota, a umesto njih lete “šefovi t.j. instruktori” koji obično sede u kancelariji i obavljaju poslove svakojakih šefova odeljenja”.
Predsednik Sindikata letačkih posada Šeremetjevo Igor Deldjužov izneo je mišljenje da je nedostatak pilota u Aeroflotu posledica mnogo faktora. “Plate odavno nisu indeksirane, zbog toga dolazi do odliva kadrova u inostranstvo. Takođe, niko nije očekivao ovakav oporavak potražnje za avionskim prevozom ovog leta i trenutno posade zaista prenapregnuto lete”.
Pilot Vasilij dodaje: postoje letovi kada morate da letite ne sa punom posadom. Zbog manjka stjuardesa, manje njih se dodeljuje na letove kako bi se preraspodijelili na druge destinacije. Preti se pilotima koji odbijaju da lete sa smanjenom posadom. “Kada neki od kapetana odbija da leti, momentalno zove uprava i preti sankcijama i pri tome ocrnjuju pilote navodeći da su i sami “sto puta ovo uradili””, kaže Vasilij.
Prema merama bezbednosti u vazduhoplovstvu, minimalni broj stjuardesa u kabini je jedna na 50 putnika međutim bilo je slučajeva da su se, zbog nedostatka osoblja, letovi obavljali i sa manjim brojem članova posade. Na primer, na A320 su nužne četiri osobe, no aviokompanija nije mogla pronaći ni četiri stjuardese, letelo ih je manje. Zatim su nadzorni organi izvršili inspekciju”, potvrdio je Igor Deldjužov, predsednik Sindikata letačkog osoblja Šeremetjevo.
Kopilot Andrej (ime promenjeno), sa sedam godina iskustva u upravljanju Airbusom A320, u intervjuu za PostNews, potvrdio je da su ruski avioprevoznici nedavno iskusili nedostatak pilota. Istovremeno, Andreju je bilo teško da imenuje konkretan broj. “Neko uzme bolovanje ili iz nekog drugog razloga otkaže se od letenja i tu odmah nastane manjak. U ovom trenutku, ovi događaji više sile su počeli da se dešavaju sve češće upravo zbog odliva domaćih pilota u inostranstvo”, rekao je pilot. Prema njegovim rečima, drugi razlog za nedostatak kopilota je spor proces aktivnog uvođenja novih kopilota u letački sastav ove zime, sve iz razloga štednje. Prema rečima govornika, mnogi kopiloti nisu dočekali ovaj trenutak i otišli su. Zbog toga je trenutno obustavljeno promovisanje kapetana baš zbog nedostatka kopilota.
Kopilot Aeroflota Vladimir (ime promenjeno) rekao je da su uslovi rada u kompaniji počeli da se pogoršavaju odmah nakon bankrota Transaera. „Sada imamo skoro monopol u vazdušnom saobraćaju. Tržište su gotovo u potpunosti zauzeli Aeroflot, Rossiya i Pobeda. Ranije u Transaeru su dobro plaćali i odnos uprave prema zaposlenima je bio adekvatan.
Vladimir dodaje da je u Aeroflotu teško da kopilot postane kapetan aviona. „Mi [kopiloti] imamo veoma slabe izglede da budemo unapređeni u kapetane. “Uprava je postavila zadatak svim pilotima da potpišu multi-osnovni ugovor o radu koji poslodavcu razrešava skoro sve. Štaviše, nadležni kažu da je to dobrovoljna stvar međutim oni koji potpišu mnogo bolje prolaze dok onima koji to odbijaju prete sankcije. Neko može biti primoran na prevremeni simulator leta ili može biti stavljen na kratke noćne letove tako da će mu mesečni iznos sati letenja biti manji. Zbog toga su mnogi piloti pod moralnim pritiskom”, rekao je za PostNews Igor Deldjužov, predsednik sindikata pilota Šeremetjeva.
Piloti kompanije Rossiya Airlines (deo grupe Aeroflot) takođe su ogorčeni zbog uslova rada i plata. Zaposleni su kontaktirali Ruski sindikat letačkog osoblja. Organizacija je, zauzvrat, šest meseci pokušavala doći do menadžmenta kompanije. Osim toga, žalba je poslata upravi Sankt Peterburga, koja poseduje 25% deonica aviokompanije. Na inicijativu guvernera stvorena je komisija za rešavanje gorućeg pitanja, ali to nije dalo rezultate.
Zasto ruski piloti odlaze u inostrane kompanije?
Prema rečima sagovornika, Aeroflot gubi do 50 pilota po sezoni kada inostrani prevoznici najave kampanju zapošljavanja. Piloti pokušavaju da odu tamo gde su najbolji uslovi. “Ranije je bilo oko 4 hiljade pilota, sada ih je manje. U Rusiji postoji prilično bestijalan odnos prema pilotima. U inostranstvu plate počinju od 10 hiljada dolara, u zavisnosti od ugovora, plaćaju i do 20 hiljada dolara. Osim toga, svaka strana aviokompanija ima svoje bonuse za zaposlene”, rekao je Vasilij. “Mnogi piloti idu u UAE, Tajvan, Hong Kong i Vijetnam. Glavni razlog je razlika u platama. U inostranstvu plaćaju 2-5 puta više. Nestabilna situacija u zemlji i vazduhoplovstvu takođe igra ulogu, jer se smanjila geografija letova. Nekima se ne sviđa što od nas traže previše, ali ne treba zaboraviti da se naši piloti smatraju jako cenjenim u drugim zemljama“, kaže pilot Andrej.
Ruski piloti kao primer navode arapske avio prevoznike. Plaćaju školovanje za decu pilota, obezbeđuju smeštaj, a taksijem ih odvoze kući s posla. “Mnogi osiguravaju od gubitka letačke dozvole, a to obično uključuje godišnju platu, dodatno dobrovoljno zdravstveno osiguranje za porodicu i druge socijalne beneficije”, kaže Vasilij.
Problem s korporativnim kartama nije uočen samo u Aeroflotu, već i u njegovoj podružnici Rossiya. Sindikat pilota saopštio je da zaposleni u avioprevoznicima mogu koristiti besplatne karte, ali samo ako imaju određeni staž. „Štaviše, čak ni potvrđena poslovna avio karta nije bezuslovna osnova za prihvatanje putnika u svim slučajevima, prednost imaju komercijalni putnici“, navodi se u saopštenju.
Nekoliko pilota koje je intervjuisao PostNews potvrđuje da su plate pilota u Rusiji dva puta niže od kolega iz susednih zemalja – Kazahstana, Jermenije i Uzbekistana. Govornici su potvrdili da plata kapetana aviona u Aeroflotu zavisi od vremena leta i varira između 3465 i 4950 EUR, a kopiloti dobivaju između 1980 i 2475 EUR. Kako su piloti objasnili, to su bile “pristojne plate za pilote u vremenima pre COVID-a” medjutim nakon toga nisu indeksirane.
Kakva je situacija sa maturantima letačkih škola?
Pilot Vasilij je rekao da sada nema dovoljno diplomaca letačkih škola. Sve je to zbog skupe obuke, a plata kopilota ne dozvoljava da se brzo isplati. “Obuka sada košta, prema različitim izvorima, od 80.000 do 110.000 EUR. Sa platom kopilota od 1980 do 2475 EUR, ovaj sklad nema osnove i postaje besmislen.
Drugi pilot, koji je želeo da ostane anoniman u razgovoru za PostNews, rekao je da bukvalno za 2-3 godine kadeti neće imati na čime da lete. “U letačkim školama postoji problem sa avionima za obuku. Vrlo ih je malo, a oni koji su ostali su stari i propadaju. Samo ove godine otpisano je pet trenažnih aviona, čime će diplomci leteti veliko je pitanje,” rekao je Valery. Podsetimo, četiri trenažna aviona Diamond-42 izgubljena su zbog nevremena na aerodromu Begiševo u Republici Tatarstan. Oprema je pripadala Državnom univerzitetu civilnog vazduhoplovstva u Sankt Peterburgu. Ukupno je u Rusiji bilo devet takvih aviona za obuku. Prema rečima pilota, u posljednje četiri godine gotovo da nije bilo ni zapošljavanja aviokompanija zbog koronavirusa i ukrajinskog sukoba.
Zašto su Aeroflot i Rossija imali kadrovsku krizu sa stjuardesama?
Problemi sa osobljem uočeni su ne samo u glavnom avioprevozniku u zemlji, već i u njegovoj podružnici Rossiya Airlines. Više od 700 stjuardesa žalilo se na slabe plate i nepodnošljive uslove rada. Krajem VII meseca zaposleni su poslali kolektivno pismo generalnom direktoru aviokompanije Rossija Janu Burgu. Stjuardese su se žalile da su se dolaskom novog menadžmenta 2022 godine uslovi rada naglo pogoršali, a poslednje povećanje plata bilo je davne 2021. godine. Zaposleni su nezadovoljni i velikim opterećenjem zbog nedavno puštenih Shuttle letova između Moskve i Sankt Peterburga. Mnogi kabinci moraju preleteti rutu svaki dan 3-4 puta uz minimalni odmor.
Stjuardesa Julija (ime je promenjeno), koja radi u Rossiya Airlines skoro osam godina, rekla je za PostNews da se većina zaposlenih gotovo ne odmara, a mnogi ponekad nemaju dovoljno vremena za spavanje.
Mnogi su skoro zaglavljeni na poslu, spavaju samo nekoliko sati dnevno. “Pošto je dva dana proveo na Dalekom istoku, gde je vremenska razlika osam sati, a vreme putovanja slično, posada ima pravo na 48 sati odmora. No uz potpisani kolektivni ugovor, odmaraju se samo 12 sati. Na primer, stigla sam u 18 sati, potrebno je 2 sata da se vozim sa posla kući, a ujutro u 5 je možda već odaziv za neki domaći kraći let”, kaže Julija.
Stjuardesa je izjavila da rukovodstvo briše podatke o prekovremenom radu da bi onemogućilo nadzornom organu da pronađe podatke i napiše kaznu aviokompaniji. Stjuardesa se takođe požalila na nedostatak osoblja zbog štednje u aviokompaniji. Prema njenim rečima, letove Moskva – Sankt Peterburg – Moskva opslužuje jedna stjuardesa sa punim kolicima za 75 putnika. „Uvek smo leteli sa minimalnom posadom dugi niz godina. To je zbog uštede budžeta poslodavca. Jednoj krhkoj devojci teško je držati kolica sa osam čajnika i 20 flaša vode. Prema federalnom zakonu, zabranjeno je rukovati sam s kolicima. U slučaju iznenadne turbulencije, smanjenja pritiska ili pozivanja medicinske pomoći, jednostavno nema ko da dođe brzo”, rekla je Julija.
Nedavno je Federalna agencija za vazdušni saobraćaj otkrila prekovremeni rad među kabincima u Aeroflotu tokom istrage incidenta u kojem se jedan od stjuarda onesvestio. Vanredni slučaj dogodio se na letu Tomsk-Moskva. 40 minuta nakon poletanja, stanje 39-godišnjeg stjuarda se naglo pogoršalo i on je izgubio svest u zadnjem delu aviona. Odjel je klasificirao incident kao vazduhoplovni incident i započeo istragu. Pokazalo se da je od 1.5. stujard akumulirao 95,5 sati prekovremenog rada. U vezi sa intenzitetom letova, komisija je konstatovala da je po povratku sa godišnjeg odmora, službenik za deset dana leteo preko 45 sati, što je 56% mesečne norme. Federalna agencija za vazdušni saobraćaj tada je preporučila Aeroflotu da organizuje rad na rasporedu kabinaca i evidentiranju radnog vremena striktno u skladu sa propisima.
Prema popularnim sajtovima za traženje posla, na početnom nivou, stjuardesama Aeroflota se nude plate počevši od 1190 EUR prije oporezivanja. Rossiya Airlines je spremna platiti novog zaposlenog oko 990 EUR prije oporezivanja dok niskotarifni prevoznik Pobeda nudi sličan iznos.
A hvale se da sankcije nemaju učinka…
To misle samo oni sa prebliskog istoka ,druge strane Drine
Situacija sa odlivom kabinskog osoblja će se nastaviti. Naročito pilota. Kada počne isporuka domaćih aviona kompanijama, piloti će morati na preobuku, sa zapadnih na ruske. Onda tek postaju taoci svojih kompanija. Kao piloti MS-21 ili SJ-100 u inostranstvu nece moći naći posao. Tamo tih aviona neće biti ko zna do kada.
U pravu ste.
“Uprava je postavila zadatak svim pilotima da potpišu multi-osnovni ugovor o radu koji poslodavcu razrešava skoro sve’
Razrešava, rus. = dozvoljava.
Šteta za Aeroflot. Do sankcija s njima sam letio barem 20-ak puta godišnje. Cijene ok, usluga ok, gotovo nikakvih kašnjenja…
Mene zanima kako uopće lete s Airbusevima kad već 2+ godine ne bi trebali imati dostup rezervnim dijelovima. Barem onim originalnim.
Rusija se koristi sa tri metode u nabavi rezervnih dijelova:
1. Nabavljaju dijelove na crnom tržištu tj. preko posrednika u prijateljskim zemljama
2. Kanibaliziraju vlastite avione
3. Rade sami neke rezervne dijelove, a neke uvoze iz Irana koji je također prisiljen raditi rezervne dijelove.
Jedva čekam prvu nesreću i sljedeću sezonu Air Disasters na National Geographics
Vi niste normalni ako jedva čekate nesreću. To je istinski bolesno!
Strašno!
Da
Biser nacije bi mogao štošta naučiti…
Ja ne vidim di je tu problem.
Ako vi ovdje ne vidite problem onda je nešto jakooooo krivo u vama. No, to znamo.
😂😂😂😂😂😂😂😂
Šalite se, jel tako?
Ne
Majko mila, a zašto sagovornici ne daju izjave pod svojim imenima nego sa promenjenim identitetom? Slutim, ali evo da pitam…
Stvarno pitate zašto se u Rusiji ljudi kriju iza lažnih identiteta? Stvarno ste to pitali?
Pa nisu kritikovali “specijalnu vojnu operaciju” nego tražili veću platu, nije valjda i to zabranjeno u Rusiji?
Pobogu to je Rusija!
Ja mislim da su u srb plate i manje a teror i strah od sefova veci
A kao u Hrvatskoj bi smeli da kazu ime? Kako da ne 🙂
Bogami ja vidio masu izjava i kabinaca i pilota prije štrajka pod punim imenom i prezimenom.
Vi ili ste veoma mladi ili ste jako naivni…
e pa stavrno
prenosite priču nekog lijevog sajta
sa zapada o stanju u rusiji
stvarno… naivno oni pišu a vi još naivnije prenosite
Ne penosimo nikakvo pisanje zapada. Dejan živi i radi u Rusiji, točnije u Moskvi i sve vijesti su od tamo, sa lica mjesta.
ne znaM kakve su novine PostNews
nikad čuo
To je ipak vaš problem.
Gospodine broj 7, kome vjerovati, vama rusofilima ili izvjestitelju iz Moskve? Portal piše i o problemima zapada (Boeinzi, minusi i stečaji tvrtki itd.), a po vama istok se ne smije dirati? Sve što se loše napiše o Rusiji je laž?
Ma da. Megaglupost. Dopisnik je iz Moskve, sklon je Rusiji i vrlo je realan.
rUSOFIL SIGURNO NISAM
NEGO JE ČITAV TEKST REKAO OVAJ REKAO ONAJ A IME POZNATO REDAKCIJI
pri tome te novine su meni nepoznate
niakko da u rusiji nema lošeg čak šta više
ali te floskule o rusiji me nerviraju.
Tekst je vrlo realan, sa brdom podataka i problem je očito evidentan i velik. A vi i dalje slobodno tvrdite da ga nema. Ako vam je tako lakše.
Ništa čudno sve aviokompanije imaju problema sa brojem pilota i iz godine u godinu će biti sve gore radi jednoga razloga a to je težina školovanja i ogromna suma novca koju je potrebno dati…..
Jasno. Ali ovdje odlazi masa pilota u inozemstvo zbog niske plaće. To bi se moglo spriječiti, zar ne?
Nekada su ruske kompanije nudile po 10000 dolara mesečno za kapetane. Sada se sve promenilo. Nekad se S7 širio i postajao velika kompanija. Sada polako klize dole. Takođe i mnoge druge kompanije. Preživljavaju samo ove državne. Zato ima se i može da nude male plate. Ali jednom tome dođe kraj. Tako su i kod nas u mnogim firmama ucenjivali radnike, ako ti nećeš ima ko hoće. E pa sada nema više ko hoće. Kvalifikovanog radnika ne možeš naći ni za lek. Tako i oni. Neće biti više dovoljno pilota.
Nažalost upravo tako.
Na zalost i ovde je preovladao akcionerski duh velikih investitora. Aeroflot se upravo sprema da objavi rekordnu sezonu poslovanja sve na ustrb stednje na samim nosiocima posla. Dok jednima ne smrkne drugima nece ni da svane!
To je nonsens, žalosno i kratkoga daha. Prije ili kasnije to će im se vratiti o glavu. Jako vratiti.
I posle Zapad tvrdi kako je Rusija komunistička zemlja 🙂 odavno nije… Kao ni Kina.
Ono što sada rade neke postkomunističke države (sada nove kapitalističke) je ono što su kapitalističke države na zapadu prošle pre 100 godina.
Tako, ali najveći problem je što neke kompanije, ne žele da plate, “industry standard” plate, i onda oni naravno odlaze dalje… A ima dosta kompanija koje plaćaju ozbiljno više nego” industry standard “
“industry standard plate” su b.s.
Moj drugar Ozi je do korone radio godinama u Cathay , kapetan B747. Industry standard za njega i ostale Ozije je bio Ozi standard, za Indijce pola toga, za one između – nešto između.
Isuse. Isuse!