zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

Rusija ima problema sa naftom

Ukrajina je izvršila uspješne napade dalekometnim dronovima na dvije naftne rafinerije (Ryazan i Novokuybyshevsk) i jedno skladište goriva (Annaneptprodukt). Kako je Rusija privremeno zabranila izvoz goriva još 25.7. a radi “stabilizacije” domaćeg tržišta nafte, te neće biti izvoza nafte u VIII. i IX. mjesecu, ovi udari su još ozbiljno pogoršali stanje, te postoji velika mogućnost da će Rusija imati nestašice goriva. Ostaje za vidjeti hoće li se isto reflektirati i na zračni prijevoz zemlje, te koliko će trebati Rusiji da se od ovih udara oporavi.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb)

29 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Znači počeli smo da komentariše o sukob Ukr-Rus.
Sledeće je Izr-Hamas
Kada kreće USA -Kina ili sam to propustio?

Као да Русија има две рафинерије ја верујем да има бар 20 рафинерија због г даљине превоза А и због извоза А ово моје да буде и намештено да многи .свашта помисле . Какав далекометне Фром А да га толико Руски радари не уоче. Али ако је и истина онда ћемо ускоро прочитати да је неки део и то већи уништен од стране Русије

To je samo redosled dogadjanja.

Treba neko da interveniše, da objasni Ukrajincima a da ne spaljuju toliko nafte i ostalih derivata po ruskim rafinerijama. To negativno utiče na ekologiju.

Toliko ruše po Ukrajini dakle ne fali granata a pomanjkanje nafte ako znamo koliko je to ogromna država i čime raspolaže

Pitanje je koliko života će Ukrajinu koštati ova drskost.
A Rusi će izvući pouke i usavršiti PVO.

Rusi ionako namjeravaju sravniti Ukrajinu sa zemljom i izbrisati ukrajinski narod s lica te iste zemlje. Pa neka im se ukrajinci barem osvete koliko god mogu, nije to neka šteta, ali ipak ostavlja trag. Rusi će ih dokrajčiti do zadnjeg, ali ukrajinci će očigledno skupo platiti svoju kožu. I neka mlate po Rusiji, budući da je Putin odlučio Ukrajinu uništiti, ukrajinci nemaju što izgubiti. Ionako će gadno stradati, pa neka barem to svoje stradanje osvete koliko mogu.

Ma da, koja glupost, zašto onda dosada nisu izbrisali ukrajinski narod s lica zemlje? Oružja za to imaju i više nego dovoljno. Pogledajte omjer civilnih i vojnih žrtava u ovom ratu i usporedite ga s nekim drugim ratovima u novijoj povijesti pa ćete sami zaključiti kakvu ste glupost izjavili.

Reći da će Rusija imati nestašicu nafte je isto kao reći da će Hrvatska imati nestašicu mora.

Možeš imati naftu ali ako ti unište rafinerije gde ćeš je preraditi.

Jel Rusija ima samo te dvije rafinerije Hajte ne palite se mnogo na ove lazi Od pocetka nesrecnog rata slusam citam ukrainske uspjehe unistise pola Rusije pa sad eto predjose Sjeverno Koreance unistavat ko je slijedeci saveznik ruski na meti Ukrainske propale drzave koja zivi na infuzijama Nato drzava

Ovaj rat nema veze sa infuzijama. To je rat za vlast, za moć i teritoriju. Uvijek stradaju siromašni i jadni. Ukrajina je najsiromašnija država Europe, to je nedostatak koji se ne prašta. Ako je svijet pokazao na primjeru Kosova da vojno nasilje daje rezultate koji se priznaju kao legitimni i punopravni u međunarodnim odnosima, bilo je samo pitanje dana kada će to netko drugi napraviti na nekoj drugoj teritoriji. I Putin je fino našao Ukrajinu. I ruski i NATO generali su jedva dočekali da se stvore uvjeti za takav sukob, bilo gdje i pod bilo kojim uvjetima. Ukrajina je bogom dana za rat, jadna, siromašna, znači nitko neće pustiti suzu. Ali zato ruski i NATO generali u svojim svjetovima bivaju podignuti u zvijezde. Ljudi, pobogu, nemojte biti naivni. Kakva denacifikacija, kakvi fašisti, kakve budalaštine??? Ovdje je ogroman biznis u igri, američke kompanije već sada stvaraju projekte u milijardama dolara za obnovu onog dijela Ukrajine koji će pripasti NATO-u. A dio koji će pripasti Rusiji će vjerojatno isto dizati iz pepela američke kompanije, psi rata će se itekako dogovoriti.

@Alen

Некритички, непоткрепљен чињеницама став, сем “извора” је на нивоу домаћег задатка из основне школе. Ниво навијача на утакмици који мисле да ће њихова вика да утиче на исход.

Русија има ограничења извоза и нафте и бензина, да не пишемo целу историју договора од споразума ОПЕКА из 2023 где по договору смањују производњу нафте коју још увек нису укинули, до забране продаје нафте свакој земљи која је пристала на ЕУ “горњу границу” цене.
Нафте има у изобиљу, не знам ни сам какав “извор” може да тврди да је нема, без обзира на оштећења која су се десила.
Јер су штете од напада на рафинерије по процени која је би била највише наклоњена “западном ” тумачењу не прелази 15 до 20% процената капацитета али само у регионима који су нападнути док је у укупном броју то је према западну наклоњеној процени од 7 до 16%.
С тим што се у процени нису узети резервни капацитети који нису оперативни.
Чак и да је тако, Русија има уговоре о увозу деривата из Белорусије и Казахстана који се активно користе као “заштитни” систем амортизације тржишта.
Једини могући проблем је у бензину, јер су се прерађивачки капацитети усмерили углавном на нафту, као најпогоднији вид за извоз . И поред тога капацитети прераде бензина су пројектовани за 15% изнад укупног захтева тржишта Русије.( када су све рафинерије оперативне)
Код њих је сада ” пик туристичке сезоне” и тада традиционално се јављају ограничења у вези трговања бензином, и цене расту, у комбинацији са нападима на прерађивачке капацитете може довести до делимичног ограничења продаје или извоза, искључиво бензина, али никако нафте и никако у смислу да ће чекати у редовима за нафту.
Оног тренутка када би Русија била у несташици нафте, Европа би морала да упрегне чезе и коњске запреге, не би ни сва соларна енергија помогла.
У јулу је увоз Руског течног гаса у ЕУ повећан за 37% у односу на јун, и иако је то последица ремонта и одржавања из јуна, ЕУ нема алтернативу тренутно, чак ни у ближој будућности, а да не доведе цео континент у рецесију и банкрот, а ниво лудила је несхватљив, јер учешће “Индијских деривата” у ЕУ увозу је толико повећан ван сваке логике, а сада је већ свима очигледно да је то препакована нафта из Русије уз “дебелу” маржу.
2024 то је била трећина укупног увоза деривата у ЕУ.

Понос ЕУ “принципа” не пита цену, а ни за порекло очигледно.
Ако се “принципи” напокон и доследно примене и после 2027 буде спроведено то што је најављено, срећно или сретно ( како год) било Европи, свако ко се бави економијом то види, али ко пита логику када менталне болести не познају логику, тако да са тиме и нема могућности спора.
П.С. Чињеница да је Мухамед име које је и у Берлину и у Лондону најпопуларније име мушких новорођенчади, сада већ скоро деценију уназад, само ће ” додати ” на убрзању онога што постаје постепено очигледна неминовност.

Stvarno ne želim dizati tenzije,ali zbog čega pišete na ćirilici, ako želite da Vam SVI čitatelji pročitaju komentar? Rođen sam 1977 i da,učio sam ćirilicu, ali prije četrdeset godina (40 godina) i znam ju,ali mi predstavlja veliki napor pročitati ju. Mislite da sam pročitao Vaš komentar? Svatko ima izbor pa tako i Vi. Kako želite, pozdrav od Tomislava

Па зар није лакше да научите нешто ново, или да се сетите нечега што сте некада знали, што вам је донекле познато. Паметан човек то не би наглашавао…

Stvarno nemam potrebu za obnavljanjem znanja ćirilice. Pogotvo ne za čitanje komentara na ovom portalu, jer su provokatorski (kao recimo ovaj Vaš).
Za onaj gornji na koji sam prvo reagirao ne znam kakav je,jer je dugačak i nisam ga pročitao.

Poštovani,
zabrana izvoza se odnosi na rafiniranu naftu…vjv benzin.

Indijcima više posla za izvoz u EU.

Konacno

Sve dok onog šizofrenog KGB-ovca u Kremlju ne lupe po glavi, slaba fajda.

E pa treba ih gadjati u glavu u centar da neznaju kako se zovu ni prezivaju,ovj nesto mrljave

Treba čitati pažljivo kad se prenose vesti. Zabrana se odnosi na izvoz benzina, ne na izvoz sirove nafte. Nafta ide i dalje bez problema. Da imaju problema sa izvozom nafte ne bi im GDP rastao usred rata i ne bi za tri godine rata skočili sa 6. na 4. poziciju po veličini ekonomije u svetu (GDP PPP).

Ova zabrana je od skoro, kako mislite da se efekti toga vide u prošlogodišnjem GDP-u?

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!