JetBlue rapidno izbacuje Embraere E190 iz flote, te ih trenutno ima još samo 18. Kompanija planira sve E190 izbaciti do 2.9.2025. Avioni se mijenjaju sa Airbusevima A220-300, kojih trenutno u floti imaju 42, a dobiti će ih još 58, te će ih ukupno imati 100. Kompanija ukupno u floti ima 290 aviona i 106 naručenih.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: JetBlue
Jedna zanimljivost…
Prije dvije godine pričao sam s jednim pilotom A320 iz JetBlue (žena mu je naših korijena pa tu ljetuju), pa kad je tema došla do tipova aviona rekao mi je da oni Embraere E190 kolokvijalno zovu E180. Na moje pitanje zašto, odgovorio je: “zato što se dosta često zbog problema moraju okrenuti za 180 i vratiti nazad na od kuda su poletjeli”.
🙂
Dosta često se moraju zbog problema okrenuti za 180 i vratiti od kuda su krenuli!!!??? Hmmm… 🤔
Embraeri imaju problem tokom starta ujutro da ako u procesu pomerite yoke morate raditi shut down ( kompletan reset) kompletnog aviona i onda procedura iz početka. Ne mali broj puta mi se to desilo na prvim jutarnjim letovima
Hvala na odgovoru. Nisam pilot, ali ovo mi se ne čini da ugrožava sigurnost leta.Međutim ovo što spominje anon 04.01.2025.10:44 je vraćanje na aerodrom nakon polijetanja. To već sugerira na ozbiljnu situaciju.
S druge pak strane, tko nema problema (i članak na ovom portalu o Air Balticu i problemima s motorima na A220 o tome svjedoči), a opet kad je Embraer u pitanju mogli smo čitati samo riječi pohvale na njegov račun…
Ovo ne ugrozava sigurnost leta i operaciju aviona uopste. Ovo je deo sigurnosti . Radi se o delu automatske test procedure prilikom cold start-a aviona, gde avion prekontrolise sve sisteme aviona da li rade ispravno. Problem je sto ako poremetite testioranje, npr pomerite yoke rukom test procedura se mora odraditi iz pocetka.
Iz vaših komentara zaključujem da ste pilot na Embraeru E 190/195. Kakva su vaša iskustva općenito s Embraerima, i u usporedbi s A320 serijom, te B737. I Alen je pisao samo pohvale za ovaj avion po pitanju udobnosti i sigurnosti…
1.Svaki Cigo svoga konja hvali. 2.Malo previše pojednostavljeno, and čak i za laike. 3.Šala Ante, šala
Da su bolji od A220 ne bi ih izbacivali.
Njima je to premalen avion. Oni su ipak LCC, a oni ne lete sa tako malim avionima.
A220 je je mnogo veći?
I te kako je.
Nisu LCC već su hibrid.
JetBlue je LCC.
Ja sam preko Air Serbije kupio od njih kartu za regularni let JFK-Atlanta. Nisam znao da LCC kompanije prodaju karte preko legacy prevoznika.
Zašto ne bi?
JetBlue je zapoceo kao low-coster, ali to vise nije.
Btw, letio sam s njima u listopadu 2024. iz JFK za LAS (B6#1611).
In flight full service, od tv, slusalice, snacks i pice. Cim se kufer ukrca u avion odmah dobijes obavijest na mailu i ostalo.
Oni se jos uvijem vode kao LCC, kao i Soutwest koji takodjer ima brdo usluga j prava putnika.
Oni su LCC koliko i svaki europski “legacy”.
Apsolutno i ni na koji nacin ne mozete usporedjivati americke i europske kompanije.
Koje su bolje, leteo sam sa deltom i sve isto ili sam nesto prevideo?
Američke apsolutno. Par klasa bolje. Američke LCC su bolje od europskih legacy.
Oni formalno jesu LCC, ali su u praksi vise hibrid. Neusporedivo su bolji nego neki drugi americki LCC, Spirit ili Frontier npr.
Da, usluga na letu JFK-Atlanta je bila mnogo bolja nego na mnogim evropskim linijama legacy kompanija.