zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Gdje su završili avioni Dubrovnik Airlinea

Iako smo obradili veliku većinu kompanija regije sa avionima koje su izbacili iz flota, serijal smo prekinuli radi ogromnog broja članaka, pa da ga sada dovršimo. Dubrovnik Airline je letio slijedeće avione:

  • McDonnell Douglas MD-83 (9A-CDB), imena Lovrijenac, u floti od VII/2005 do I/2011, avion je otišao u ukrajinski Khors Aircompany, pa nakon toga u iransku ATA-u gdje je letio do 28.7.2019.
  • McDonnell Douglas MD-82 (9A-CDC), imena Minčeta, u floti od VIII/2005 do IX/2011, trebao je ići u Orijent Thai Airlines no nije isporučen, pa nakon Dubrovnik Airlinesa više nije letio
  • McDonnell Douglas MD-82 (9A-CDD), imena Bokar, u floti od II/2006 do III/2010 kada je prešao u makedonski Mont Air, da bi od II/2011. bio u Orient Thai Airlinesu, gdje je prizemljen 17.3.2013.
  • McDonnell Douglas MD-82 (9A-CDE), imena Sveti Ivan, u floti od IV/2006 do 30.9.2011, nakon čega više nije letio
  • McDonnell Douglas MD-83 (9A-CDA), imena Revelin, u floti od III/2007 do 23.10.2011. nakon čega više nije letio
  • Airbus A320 (G-STRP), u lizingu od Astraeus Airlinesa, u floti od IV/2011 do IX/2011, nakon čega je vraćen u Astreus, povučen je iz prometa 6.10.2011.

 

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

27 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Bogu hvala da su svi prizemljeni ,kaoi oniAir Adriatica iz Rijeke ,da senije dogodila tragedija sa tim islužebim starudijama.

Apsolutno ništa nisu vrijedili. Prastari avioni u raspadu i dobro da su se i oni raspali.

Ogromna steta za cijelo dubrovacko gospodarstvo je bio prestanak postojanja Dubrovnik Airline-a.
Velikom vecinom su se odvijali charter letovi, a putnici su bili turisti iz europskih zemalja. Za vecinu redovitih i ad-hoc chartera su bili zasluzni djelatnici kompanije, dakle kao na pladnju su dostavljali putnike lokalnim agencijama i hotelijerima, sto je znatno povecalo broj dolazaka i nocenja.
Obzirom da je baza kompanije bila u zracnoj luci Dubrovnik, veliku korist je imala zracna luka sto se ocitovalo u ukupnim prihodima iste. ( ukljuciti i velikie zakupe poslovnih prostora).Takodjer se zaposlilo jako puno lokalnog osoblja, koje se usavrsavalo u struci, kabinsko osoblje, tehnika, administracija itd. Znatnu korist je imao Catering-Eurest, jer se opskrba odvijala i za povratne letove, kao i opskrba dfs-om. Zatim, smjestaj i prijevoz posada (cjelogodisnji). Kako je kompanija bila registrirana sa sjedistem u zracnoj luci, Opcina Konavle je ubirala doprinose iz placa i ostale poreze. Turisticka zajednica Opcine Konavle je ubirala godisnju clanarinu – postotak – temeljen na ukupnom prihodu kompanije. Ponekad bi se dogodilo da zbog bure nije u mogucnost CA sletjeti, a DA bi uskocio sa svojim avionom na jutarnjoj liniji za ZAG, te na taj nacin spasio putnike koji bi kasnili na transferne letove, ili lokalne u bolnicu, poslovno, fakultet itd. Jos bi se dogodili da bi ukoliko ima u bazi slobodan avion, uskoci za neku stranu kompaniju, koja bi ostala sa svojim avionom u kvaru u zracnoj luci DBV (nekoliko puta na letu BA za London-LGW), te za druge mnogobrojne strane kompanije. Jos da navedem ad hoc chartere za lokalne sportske klubove, kao i u prigodi nekih kulturnih manifestacija za potrebe lokalne zajednice, te hodocasnici u Svetu zemlju (TLV). Jos ima dosta
pozitivnih aktivnosti koje bih mogao nabrojiti, ali nazalost kompanija je propala i tesko da ce ponovno neki entuzijasti krenuti u opisani pothvat, a za prometni izolirano dubrovacko podrucje, to je nasusno potrebno. Tu cu stati da vise ne zanaram.

Gospodin Zeno Singer najbolje zna zasto je kompanija propala. Vjerujem da i g. Stef zna prave razloge gasenja te firme s obzirom da je bio bliski suradnik g. Singera.

Glupe avione su letjeli.

U to doba su sa MD80 letjeli i Finnair i SAS i Alitalia i American i Delta itd.itd….
Fantastican avion za svoje doba. Dvoje vlastitih stepenica, ne treba cargo loader za krcat prtljagu, moze raditi powerback, samo je kod mergera Boeinga i MD trebalo ugasiti svu proizvodnju u Long Beachu jer su bili direktna konkurencija Seattleu.

Powerback?
Mozete reci koliko ste to puta napravili? I gdje?
Inace, jako dobar avion. Ovo sa cargom je dobro samo za low cost i charterase inace ULD je bolja opcija.

da, tu ste u pravu. Imali su već dogovorene daleko prikladnije i ekonomičnije TU134 i TU154, ali ih nisu dobili jer su se svjetke kompanije tukle za njih, pa su ih na kraju dobili oni koji su više platili, te je pri tome Dubrovnik Airline ostao kratkih rukava. Stoga su se morali odlučili za ove neekonomične i zastarjele MD i to ih je na kraju i koštalo glave. Evo i jedan Swissair je bankrotirao jer je letio MD umjesto TU134..

Ubilo ih je pranje novca čemu su i služili

Bilo je tu velikih rupa u protoku novca!

Pozdrav svima, baš sam se neki dan pitao šta je sa tom kompanijom. Hvala na članku, zasigurno vi imate više informacija. Ta kompanija i nije nešto baš dobro poslovala koliko mi je u sječanju, a i bili su malo nekako nesigurni, ma da se krivo ne izrazim bili su nekako neobicni …barem mi se tako činilo. U sječanju mi je jedan njihov incident na jednom od Pariških aeorodroma, gdje je pilot dobio instrukciju od ATC da odmah po poljetanju skrene u desno a pilot je napravio obrnuto ili je sve to bilo obrnuto neznam više. Znam da se kompanije istraživala zbog toga. Također se sjećam da je ekspodirao jedan od motora na letu za Telaviv …ako se ne varam.

Bas me zanima vaše mišljenje g. Ščuric. Hvala.

Hvala!
Managment nije znao što i kako, očito!

Hrvatska tada nije bila u EU, pa se nisu mogli raditi letovi osim iz RH i za RH, pa naravno da nije bilo posla po zimi. Izuzetke je bilo jako tesko dobiti.
Motor nije eksplodirao u Tel Avivu, nego je pukao vanjski sloj na gumi (greška Goodyeara) i onda je taj dio odletio u motor, koji je nastavio raditi bez eksplozije.
U Parizu nije ama bas nikad bio ni jedan incident. Greska u navigaciji se desila u Ljubljani, pilot je sam uocio i vrlo brzo ispravio gresku, ali je pritisak protiv toga da neka hrvatska kompanija leti za Adriju bio toliki da su jedva docekali napraviti dramu iz SID violation-a koji se desavaju svakodnevno u svijetu.

Nije problem kaj je dio odletio u motor, nego kaj je, pokoj mu duši, Reno otisao do Dubrovnika. Ali lako je biti general poslije bitke.

Motori su radili bez ikakvih indikacija da se nesto desilo, sve dok nisu potrosili dio goriva i krenuli penjati na veci level. Tad su krenule vibracije, i avion je divertirao u DBV (destinacija je bila Rijeka)

nije li i OU imala prste u tome da ne lete ZAG-DBV? Bilo je o tome govora svojedobno..

ZAG DBV nije bio isplativ

Motor nije eksplodirao, nego je na polijetanju iz Tel Aviva usisao dio sa piste, guma je zahvatila to i oštetila flaps i poslala direktno u motor. Motor je radio prilicno stabilno u Cruse, (pohvale PWu za odlični JT8D motor) piloti nisu gasili motor i išli na povratak u TLV jer su se izraelci upravo tukli sa Libanonom ako se sjećate… osobno sam poznavao pilote i bili su stvarno odlični profesionalci.

Mnogo volim ovaj tip vaših objava mnogo zanimljiv registracija i aviona.Svaka čast

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!