Aviokompanije danas prodaju svoje karte na šest različitih načina. Na prvi način se danas proda najviše karata, poglavito kod LCC kompanija. To je prodaja preko vlastite web stranice. Iako je ovo prije bio vrlo neuobičajen način prodaje danas ga kompanije motiviraju jer ovdje nemaju gotovo nikakvih troškova prodaje.
Drugi način prodaje je preko call centra kompanije. Call centri više služe za rješavanje problema (npr. pogrešnog imena, greške ili blokade u web prodaji, promjene letova…), no još uvijek ima kupaca koji ovako kupuju karte.
Treći način je preko poslovnica, tj. fizička prodaja karata. Ovo je sve rjeđa prodaja, no još ima kupaca koji kupuju karte u poslovnicama. Tako Croatia ima dvije poslovnice u Zagrebu, onu gradsku i onu aerodromsku, dok Air Serbia ima čak 4 poslovnice u Beogradu (jedna na aerodromu i tri u gradu). Ipak kompanije imaju sve manje i manje poslovnica, poglavito gradskih.
Četvrti način prodaje je preko globalnih distribucijskih sustava (GDS). Tri su glavna distribucijska sustava: Amadeus, Sabre i Travelport. Turističke agencije i prodajna mjesta karte prodaju preko ovih sustava.
Peti način prodaje je preko Online putnih agenata (OTA). Najpoznatiji ovi agenti su Kayak, Expedia, Trivago, CheapOAir, Skyscanner, eDreams i booking.com. Kupci u zadnje vrijeme prilično zaziru oko kupnje preko ovih agenata jer u slučaju poremećaja ili problema sa letom putnik može imati ozbiljnih problema u ostvarivanju prava.
I na koncu prodaja preko turoperatora koji obično prodaju turističke aranžmane zajedno sa avionskim kartama, ali kod velike većine moguće je kupiti samo avionsku kartu. Najpoznatiji europski turoperatori su TUI i Rewe.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: TUI
Iz domoljubnih razloga pokusavam kupiti kartu online preko CA web, ali se predomislim kad vidim da je preko OTA ta ista karta puno jeftinija.
Jos jednom pitam: “Šta nije 6=4”?
Zbog cega vas ljutim tim pitanjem da ste ga makli?
Iskreno ne razumijem ovo pitanje. Što me pitate?
Sesti i cetvrti nacin nisu jednaki?
Touroperateri i turisticke agencije. Samo neki touroperateri imaju svoje hotele i kompanije, ali oni svi isto koriste Amadeus i nabrojane.
Nisu jednaki. Turoperatori prodaju svoje letove unutar svojih turističkih aranžmana.
Koliko se stvarno poslovnice, izuzev onih na aerodromu koje su deo customer service-a, koriste za kupovinu karata. Poslednji put da sam kupio kartu u ovom stilu je bilo 1999, i to u JAT-u kod crkve Svetog Marka. U to doba je Srbija i dalje bila pod sankcijama.
Pa Air Serbia je imala dvije gradske poslovnice, a eto otvorila je i treću, u Galeriji.