zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

Linije sa najviše dnevnih polazaka

U Južnoj Koreji leti linija sa najviše dnevnih polazaka, između Seoul Gimpo  (GMP) i Jeju (CJU) aerodroma sa prosječnih 113 polazaka dnevno u jednom pravcu, što daje iznimnu frekvenciju od gotovo pet letova na sat. Na liniji prometuje 8 aviokompanija, a lete sa različitim avionima: Airbus 220, Airbus 320/321,  Airbus 330-300 i Boeing 737-800-900. Godišnje linija ima vise od 14 milijuna sjedala u prodaji.

Druga najprometnija linija je ona između Sydeyja i Melbournea sa 64 dnevna polaska, a najprometnija međunarodna linija po broju polazaka je između malih karipskih aerodroma Saint Barthelemy i Phillipsburga na Sint Maartenu sa pedesetak dnevnih polazaka, dok je od većih prva Linija između Hong konga i Taipeija sa 30ak dnevnih polazaka.

Najprometnija interkontinentalna linija je ona između Londona (Heathrow) i New Yorka (JFK) sa 20 dnevnih polazaka u jednom pravcu na kojoj prometuje 5 aviokompanija.

dopisnik: Tomi Steffanson (Stockholm), foto: Korean

 

16 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Linija između Hanoja i Ho Ši Min, ima više dnevnih letova. Mislim da let traje skoro 3 sata a istovremeno su 2 ili 3 aviona u vazduhu.

Zar Moskva – Saint Petersburg nemaju preko 50 dnevnih polazaka?

Ima i preko 60. Alene zasto toga nema u tekstu?

A Toronto – Montreal ???

52 polazka, referentni dan 12 Maj

Kako su WestJet i AC podelili tržište broj letova WJ se znatno smanjio

Zaboravio sam na napomenuti, imate maltene sve tipove aviona
Dash 8, A220, A320/321, EMB 195E2, 737, A330

A kako ste propustili BEG – ORD? pa tu ima neverovatnih 4 polazaka mesecno u zimskom periodu! 🙂

mogao je autor uvrstiti i Haneda – Sapporo, njih ima oko 50 dnevno

Mogao je, posebno s obzirom da je Haneda – Sapporo druga linija po broju prevezenih putnika, odmah iza ove Gimpo – Jeju koja je bez konkurencije na prvom mjestu već dugi niz godina. Ipak, mislim da je autor išao na frekvenciju, a kada se zna da Japanci liniju Haneda – Sapporo lete i sa širokotrupcima, tada je jasno da bi frekvencija na liniji Melbourne – Sydney, koja se leti skoro isključivo sa uskotrupcima, zaista mogla biti učestalija/brojnija.

Inače, pojedine linije imaju alternative, pa bi linija Haneda – Fukuoka sigurno bila najfrekventnija na svijetu da nema čuvenog japanskog Shinkansena (željeznica velike brzine) koji se učinkovito bori za putnike u konkurenciji sa zračnim prijevozom. Isto tako, nekada vrlo frekventna linija Madrid – Barcelona pokleknula je pred željeznicom velike brzine. Ima još takvih slučajeva, a trenutačno ostaje nejasno zašto i Australci ne uvedu takvu liniju, a posebno i Brazilci između Sao Paula i Rio de Janeira… Uglavnom, vrlo zanimljivo.

Ima ih u aziji jos, koje su jake, Peking-shangai, i recimo, posto se ovaj clanak bavi zanimljivostima, linija Riyadh-Jedda, koja ima 40-50 polazaka nije bas ocekivana na ovakvoj listi 🙂
Europa je nekad imala jake linije Madrid-Barcelona, London-Pariz, ali izgradnjom bolje i brze zeljeznicke infrastrukture smanjuje se to.

jos je veca frekvencija LON-NYC ako gledate na JFK+EWR jer je EWR blizi centru menhetna nego JFK – a cesto se brze i stize. ne znem da li se leti sa gatwicka u njujork.

Da, ako bi se gledalo metro podrucje i svi aerodromi u njemu onda bi NY-London bio zanimljiviji sto se apsolutnih brojki tice.

bukvalno kao NYC-LAX… ludilo

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!