LCC u regiji imaju slijedeći broj linija (promatrani period 2-8.12.2024.):
- Beograd: Wizz Air 80 letova, easyJet 2 leta, flydubai 14 letova, Norwegian 2 leta, Pegasus 7 letova, AJet 9 letova, Air Cairo 1 let = 115 letova tjedno
- Skopje: Wizz Air 87 letova, Pegasus 17 letova, AJet 2 leta = 106 letova
- Priština: easyJet 30 letova, Wizz Air 24 leta, Eurowings 11 letova, Norwegian 2 leta, Pegasus 14 letova, AJet 3 leta = 84 leta
- Zagreb: Ryanair 68 letova, Eurowings 5 letova, flydubai 7 letova, Pegasus 3 leta = 83 leta
- Sarajevo: Ryanair 11 letova, Wizz Air 7 letova, Eurowings 5 letova, flydubai 4 leta, Pegasus 14 letova, AJet 7 letova, flynas 3 leta = 51 let
- Banja Luka: Ryanair 15 letova, Wizz Air 6 letova = 21 let
- Podgorica: Wizz Air 9 letova, Ryanair 2 leta, Pegasus 8 letova = 19 letova
- Ljubljana: easyJet 4 leta, Wizz Air 3 leta, flydubai 5 letova, Transavia 4 leta = 16 letova
- Tuzla: Wizz Air 13 letova, Pegasus 1 let, AJet 1 let = 15 letova
- Niš: Wizz Air 5 letova, Ryanair 4 leta = 9 letova
- Ohrid: Wizz Air 6 letova
- Dubrovnik: Ryanair 6 letova
- Split: Eurowings 4 leta tjedno
Ovo znači da regija ove zime ima 535 LCC letova tjedno (u prosjeku 76,4 dnevno). U Beogradu, Skopju, Podgoric, Ohridu i i Tuzli je dominentan Wizz Air, dok je u Zagrebu, Dubrovniku i Banja Luci dominantan Ryanair. Priština, Ljubljana i Sarajevo nemaju dominantnog prijevoznika iako imaju prilično LCC letova.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Belgrade Airport
[…] U Beogradu, Skopju, Podgoric, Ohridu i i Tuzli je dominantan Wizz Air, dok je u Zagrebu, Dubrovniku i Banjaluci dominantan Ryanair, prenosi sajt Zamaaero. […]
Hvala za link.
Pozdrav, znate li sta je sa press konferencijom Ryanaira u Sarajevu vezano za nove linije koje bi se trebale otvoriti u 2025.?
Ne
Bode oči Split.
Da baš ništa ne mogu privući LCC-a zimi mi nije normalno. Ajde Ryanair kojemu i ljeti daju mrvice ali za easyJet nemaju izgovora…
Leti Eurowings sa tri linije. On je LCC.
Ima li šanse da RYR stacionira BUZZ-ove B38M u Zagreb?
Pa i ne.
Evo i HiSky smanjuje JFK.
5.2. – 12.2.: linija suspendovana
12.2. – 14.3.: smanjenje sa 3 na 2 leta
Ali nakon toga povećava.
Polako, ne trčite pred rudo. Promjene su još uvijek moguće.
Moguće su. I na gore i na bolje.
Meni je neverovatno da jedna Pristina ima vise LCC letova nego Zagreb koji ima FR bazu.
Zašto je to nevjerojatno? Iz Prištine velik broj letova imaju Wizz Air, easyJet, Pegasus i Eurowings (koji ima i bazu).
Wizz Air sa brojem letova za 1 avion i Eurowings sa brojem letova za manje od 2 aviona u PRN… Ryanair u Zagrebu ima 4 aviona, morao bi Zagreb imati vise letova.
Zagreb bi morao imati Air Cairo, barem 7pw Pegasus, Wizz Air, easyJet, AJet, vise Eurowingsa.
Da, ali kada zbrojite easyJet, Wizz Air, Eurowings i Pegasus i te kako dolazimo do iste brojke kao i Ryanair. Ryanair zimi ne leti sa 4 aviona iz Zagreba, nego ima kapacitete za 2,5 aviona. Kao što znate svi A320 Laude su prizemljeni od utorka do četvrtka.
Slažem se da bi Zagreb morao imati Air Cairo, 7 pw Pegasusa, Wizz Air, easyJet, AJet, više letova Eurowingsa, jednako tako i Transaviu, Vueling, daleko više letova Norwegiana. No, eto nema.
S obzirom da Zagreb ima vecu populaciju kao i BDP, ali i clanstvo u EU i NATO morao bi imati mnogo vise LCC letova nego Pristina koja nije cak ni u UN.
Zašto? Priština je jedini aerodrom na Kosovu, Hrvatska ih ima 9, Zagreb ima samo 28% prometa Hrvatske. Kosovo ima enormnu dijasporu, čak 1/3 stanovnika živi izvan Kosova. Pobogu!
Hrvatska nema 9 aerodroma koji imaju redovne linije.
Trenutno Hrvatska ima 8 aeroderoma koji imaju redovne linije, Lošinj u ovom momentu nema redovne linije. Svi ostali imaju (Zagreb, Split, Dubrovnik, Pula, Rijeka, Zadar, Brač i Osijek).
Kakve veze ima aerodrom u Dubrovniku ili na Bracu sa Zagrebom? Nikakve, niko nece voziti iz Dubrovnika da bi uhvatio let iz Zagreba. Pre ce ici iz Tivta ili Podgorice ili pak presedati preko ZAG koji ce time samo dobiti putnike a ne izgubiti.
Posebno treba istaci da na tim drugim aerodromima Hrvatske ima minimalan saobracaj tokom promatranog perioda. Zagreb tokom zime ima 80-85% saobracaja cele Hrvatske.
Podseticu da je podatak od 28% prometa Hrvatske u Zagrebu na nivou cele godine a ne u periodu o kojem vi govorite, tako da taj podatak za ovaj clanak nije relevantan.
A prednosti koje Zagreb ima a koje su navedene naravno niste komentarisali. One su, razume se, ogromne u poredjenju sa Pristinom, no ocigledno nedovoljne.
I te kako imaju ti aerodromi veze, naravno još više Split i Pula, a ponajviše Zadar, Rijeka i Osijek koji su na samo 2,5 ili manje sati vožnje.
Da taj podatak je na razini cijele godine. Ipak i zimi ima preko 100.000 putnika sa drugih hrvatskih aerodroma što znači da je 25% putnika Hrvatske izvan Zagreba.
Da Zagreb ima nekih prednosti. Neosporno. Ali ogromna albanska dijaspora i udaljenost (Priština je od Europe autombilom dalje 10 sati nego Zagreb) svakako anuliraju te prednosti.
Ja sam vas pitao za Dubrovnik i Brac a vi odgovarate za Split i Rijeku.
Posto se govori o decembru 2024 za koji jos uvek nemamo podatke o broju putnika mozemo se samo osvrnuti na decembar 2023 gde su svi hrvatski aerodromi zajedno osim Zagreba imali ukupno 64.314 putnika. To je jako daleko od brojke od 100.000 koju vi pominjete.
A zašto raspravljamo o Dubrovniku i Braču, a ne o Splitu i Rijeci? Pobogu, pa Rijeka, Zadar, Pula i Osijek su zračne luke koje su blizu Zagrebu. Dubrovnik to nije.
Naravno da možemo govoriti o prosincu ako pogledamo koje su brojke bile u studenom. A u studenom su hrvatski aerodromi bez Zagreba imali 110.013 putnika.
Zato sto ste vi naveli 8 aerodroma van Zagreba gde vam ja navodim da bar 2 nemaju nikakve veze sa Zagrebom, odnosno ne odnose mu putnike. U najboljem slucaju govorimo onda o 6 a i tih 6 imaju mali broj putnika.
Govorimo o decembru jer vi taj period godine uzimate u razmatranje. Nikad niste poredili broj letova u novembru i zato ne znam zasto to sad radite.
Tih šest aerodroma ima mali broj putnika? O moj bože. Ma da, što je tih 5,6 milijuna putnika. Zanemarivo.
Samo sam vam rekao da ako je broj putnika su stednom takav, u prosincu će biti još veći, tj. biti će bar 120.000 putnika na tim aerodromima.
Tokom zime gospodine Scuricu, molim da ne izvrcete informacije. Ovde se govori o decembru.
Tesko da ce broj putnika u decembru 2024 biti duplo veci od decembra 2023. Zapravo sigurno nece.
I tijekom zime ima prilično putnika. Već sam vam rekao da ostali aerodromi imaju 110.000 putnika (toliko su imali u XI. mjesecu), što je 25% svih putnika Hrvatske zimi.
To je bilo samo u novembru tako, u februaru Zagreb ima oko 82-83% saobracaja Hrvatske tako da na nivou zime zaj procenat ide na oko 80% sto je i normalno za zemlju koja nema more (Srbija) ili koja u tom trenutku nema turizam na moru (Hrvatska).
Ako je tako bilo u studenom sigurno će se povećati broj putnika i u ostalim mjesecima zime.
Kosovo ima 2 aerodroma još jedan kod Djakovice, Ali ovaj drugi se obično upotrebljava isključivo za vojsku i za italijanski KFOR. Inače t’u lete i Hrvatski Vojni helikopteri.
Kakve veze imaju vojni aerodromi sa putničkim prometom?
Jel ovo zbači da BEG ima najviše letova uprkos svim smanjenjima? To onda znači da teorija o nemanju lcc letova na BeG pada u vodu.
A netko tvrdi da BEG nema LCC letove?
Ako se uzme u obzir odnos velicine aerodroma i broj letova svakako nije puno
Istina.
Tu zaboravljate na jacinu lokalnog avio prevoznika. Air Serbia je daleko jaca nego Croatia pa samim tim i ostavlja manje prostora LCC-u.
OK, ali je Beograd duplo veći od Zagreba, pobogu.
To je skroz irelevantno.
A jel? Kako je to irelevantno. U usporedbi sa Budimpeštom, Bukureštom, Sofijom, Tiranom, Zagrebom, Beograd ima puno premalo LCC letova.
Jer Budimpesta i Tirana nemaju nacionalnog prevoznika.
Jer Bukurest, Sofija i Zagreb imaju preslabog nacionalnog prevoznika na rubu bankrota.
Beograd sa jakim nacionalnim prevoznikom se ne moze porediti sa ovim aerodromima, nego moze sa Atinom (jak Aegean), Becom (jak Austrian), Varsavom (jak LOT).
Bukurešt ima nacionalnog prijevoznika koji ima prilično aviona i linija. I Sofija ima nacionalnog prijevoznika koji ima flotu od 14 aviona i još 2 naručena. Beograd se ni po čemu ne može uspoređivati sa Bečom, Varšavom ili Atenom. Beograd je majušni seoski aerodromčić u usporedbi sa ova tri aerodroma.
Bukurest ima TAROM koji grca u dugovima i pred bankrotom je, leti na svega 26 linija i ima samo 14 aviona. Bukurest je 8. najveci grad u EU!
Beograd se mora porediti sa gradovima koji imaju jakog nacionalnog prevoznika, a to su Bec, Atina i Varsava. Naravno da je neuporedivo manji od tih gradova jer se nalazi u neuporedivo manjoj i siromasnijoj drzavi.
I zato se sa tim gradovima ni na koji način uspoređivati ne može.
Ne, sa tim gradovima se moze i mora porediti zbog odnosa snaga prevoznika koji lete tu. Na svim tim aerodromima dominantan prevoznik sa oko 50% trzista je nacionalni prevoznik.
Je baš se Beograd može mjeristi sa Bečem. Čestitam.
Pa i nacionalni avio prevoznik mu je duplo veci.
Je. I?
Da jeste ali Beograd je najveci aerodrom u ex-yu i mora imati najvise lcc letova barem za 30% vise od ovog trenutno ako hoce da napreduje i da dogura preko 10 miliona morace se ozbiljno potruditi dovesti jos lcc kompanija
Da
Mnogo citatelja ovde to tvrdi. Ocigledno da BEG ima itekako dosta letova LCC kompanija.
Ne čitatelji ovdje to ne tvrde.
Obzirom na svoju veličinu Beograd nikako nema dovoljno LCC letova. Ako ga usporedimo sa Zagrebom, Bukureštom, Budimpeštom, Sofijom, Tiranom, onda ima puno premalo LCC letova.
I niti jedan od tih gradova nema razvijenog domaceg avio prevozika (ili ga nema uopste) koji drzi 50% saobracaja u svojoj prestonici. Niti jedan.
I Bukurešt, i Tirana, i Sofija imaju nacionalne prijevoznike. A to zašto je Air Serbia 50% prometa Beograda i jest problem. To je u provom redu radi zaštite i guranja države. Onda ne treba čuditi zašto ima toliko manje LCC, pa i legacy prijeovoznika. Ostaje pitanje jel to dobro za Srbiju?
I Austrian u Becu ima skoro 50% putnika, tacnije 47%. U 2023. godini su imali 13,9 miliona putnika od ukupno 29,5 miliona u VIE. Dakle 47%.
Je l i to problem? Je l to Austrija stiti Austrian i gura ga? Nece biti.
Aegean ima 15,7 miliona putnika, dok ATH ima 28,2 miliona putnika. Dakle i tu je Aegean na skoro 50% (leti i linije van ATH).
LOT ima 10 miliona putnika, dok WAW ima 18,4 miliona putnika. Dakle i tu je LOT na skoro 50% (leti i linije van WAW).
Da ne govorimo koliki udeo Lufthansa ima na FRA i MUC, imali su 2023. 60,3 miliona putnika od ukupno 96,3 miliona na FRA i MUC zajedno. Dakle oni na svojim hubovima imaju udeo cak 62,6%!
I kako se to onda razlikuje od Air Serbie i Beograda? Nikako apsolutno. Eto Lufthansa sama, bez ostatka grupe, na FRA i MUC ima cak 62,6% udela! A kada se tu dodaju i ostale clanice grupe ta brojka ide i preko 70%!
Dobro znate kolko Srbija i Direktorat štite i guraju Air Serbiu. Taj isti Beč koji spominjete ima ogroman udio LCC, jednako i Atena, i Varšava… Ali eto, Beograd nema.
Kako moze Direktorat da stiti Air Serbiju kad bilo koja avio kompanija iz EU moze da otvori liniju za Beograd da i ne pita Direktorat? Isto vazi i za UAE.
Sa Turskom je potpisan bilateral, ali tu TK+VF+PC imaju mnogo vise redovnih letova ka Beogradu nego li JU ka gradovima u Turskoj. Dakle, opet nista od te famozne “zastite” Direktorata.
Iz Izraela lete Sun D’Or i Arkia za Beograd a JU ne leti za TLV. Gde je tu “zastita”?
Iz Tunisa je ovog leta bilo mnogo vise chartera Nouvelaria nego sto je JU letela za tu zemlju. Opet nista od “zastite”.
Air Cairo leti za BEG na godisnjem nivou cesce nego JU za Hurgadu. Gde je tu “zastita”?
Qatar leti 7 puta nedeljno za Beograd a JU ne leti za Katar, Gde je tu “zastita”?
Kao sto rekoh, budimo ozbiljni.
Pa sjetimo se kako Dirketorat nije dozvolio kompanijama iz Egipta, Tunisa i Turske charter letove za Srbiju, pa se sjetimo kako Direktorat nije dozvolio Ryanairu letove Hahn-Niš…
Da budimo ozbiljni. Svatko tko je iole ozbiljan vidi što Srbija radi sa Air Serbiom. Pobogu.
Beogradski aerodrom je nazalost doziveo svoj zenit, godisnja povecanja ce ici izmedju 5%-10%, sve dok se ne dozvoli konkurencija na istom. Ne mogu da shvatim da bilo ko nije radnik JU moze da brani istu. Nek ljudi uđu recimo u ponudu karata jednog Lisabona ili Beča nek vide kakve cene karata imaju ljudi koji zive mnogo boljim standardom.
Mislite?
Naravno, zbog Antalije turske kompanije daleko veci broj letova preko cele godine imaju najpre za IST u odnosu na JU. Niti ce Turska dozvoliti da nesto gubi a bome nece ni Srbija. preracunat je svaki let i svaka linija. Btw. pricamo o Turskoj gde na IST je broj letova evropskih kompanija u poredjenju sa turskim statisticka greska.
Let Nis-Han je PSO i nema sta tu traziti Ryan. Od toliko baza bas se za Han uhvatio. Svi znamo da je to vise bio marketing.
PSO ima jako propisane uvjete. Ako je linija propisana kao ekskluzivna za jednog prijevoznika preko PSO-a onda su uvjeti pokretanja to PSO-a daleko rigorozniji. Dakle Srpsko financiranje linija nije PSO. Prema ovom tzv. “PSO” Ryanair je imao pravo pokrenuti liniju za Hahn.
To mozda po vama. Po PSO u Srbiji nisu imali prava na tu liniju. Moja drzava – moja pravila!
Ali onda to nije PSO po uzoru na EU, kako se Srbija voljela hvaliti. Jednostvano nije. To je neki srpski bastart dizajniran da se opako pomogne Air Serbiji.
Tirana nacionalnog prevoznika sa koliko ono aviona? 2 ili 3?
Bukurest sa TAROMom koji je na izdisaju i koji ima koliko udela na OTP?
Ili Sofija sa Bulgariom? Ta ista Sofija koja toliko ima LCC da je Beograd ostavio na kilometar.
Ne poredite babe i zabe.
Niti sam rekao da je Air Albania velika kompanija. Niti je Bulgaria Air velika kao Air Serbia, jednako tako i TAROM nije velik kao Air Serbia. Ali da te tri kompanije postoje i imaju putnika to je istina. Da TAROM i Bulgaria imaju aviona u floti i linija i to je činjenica.
Malo je upitno da li je Pegasus LCC jer pruža transfere, ne traži subvencije i slično. Naravno da je u odnosu na Turkish usluga slabija, ali gotovo svi sa ove liste nude slabiju od Pegasusa
Pobogu Pegasus je LCC. Masa LCC ne traži subvencije, niz LCC ima konekcije (Norwegian, easyJet, Eurowings…).
Pegasus je LCC, ali Vi ga mesate sa Ryanair-om i Wizz Air-om koji su ULCC.
LCC kompanije nude konekcije na primer, dok ULCC ne nude. Kod ULCC (Wizz Air, Ryanair, …) cete dobiti samo sediste, kod LCC (Eurowings, Vueling, easyJet, Norwegian, …) cete dobiti i konekcije, blizi aerodrom gradu, itd…