Croatia Airlines je jedina kompanija koja je član jedne alijanse i to Star Alliance od 18.11.2004. U ovoj alijansi je bila i Adria. No, ostale kompanija regije nisu članice alijanse. I dok su Air Montenegro, FlyBosnia, Trade Air i Amelia istinski premale kompanije za članstvo u alijansama, Air Serbia je to već odavno trebala biti. Zašto nije i u kojoj bi alijansi trebala postati član odgovorit će nam ovaj članak.
Zašto Air Serbia nije član ni jedne alijanse?
Jat je bio troma kompanija koja istinski nije bila niti kvalitativno, ali ni organizacijski sposobna postati član ni jedne alijanse. U jednom momentu Jat je ozbiljno koketirao sa Lufthansom, pa se čak i pretpostavljalo da bi mogao postati član Star Alliance kao četvrta kompanija u široj regiji (uz Austrian, Croatiu i Adriu). Naravno ovo bi bilo pogubno za sve te četiri kompanije i daleko bi bilo logičnije da je Jat ušao u članstvo neke druge alijanse. Kako god, Jat u konačnici nije bio ni blizu ni jednoj alijansi.
Air Serbia je pak od samog početka imala ozbiljan problem sa svojim suosnivačem Etihadom koji iako je držao tek 49% vlasništva Air Serbia, zapravo je potpuno kontrolirao kompaniju. Samim time Air Serbia je po diktatu Etihada ušla u članstvo neformalnog saveza pod nazivom Etihad Partners.
Članovi Etihad Partnersa uz Air Serbiu su bili Etihad, Alitalia, Air Berlin, Jet Airways, Virgin Australia i Air Seychelles. Iako je Alitalia bila član SkyTeama, a Air Berlin oneworlda oni su ipak bili članovi i Etihad Partnersa. Članovi ove neformalne minialijanse su vrlo blisko surađivali, imali su jake code-share ugovore, zajedničke službe, niz jedinstvenih aktivnost. Neki od njih su izbjegavali suradnju, poput Virgin Australie, no ponajviše Jet koji je demonstrativno odbio suradnju sa Air Berlinom i Alitalijom, pa i sa ostalim članovima Etihad Partnersa osim Etihada, već je blisko surađivao sa KLM-om. Etihad je bio vrlo bijesan radi toga, ali nije uspio isforsirati da se suradnja sa KLM-om prebaci na Air Berlin.
Upravo radi Etihad Partnersa Air Serbia nije vodila pregovore sa drugim alijansama i nije bila ni blizu ulaska u neku od alijansi. Zbog toga je i broj code-share ugovora kompanije bio relativno skroman, što nikako nije bilo dobro ni za kompaniju, ni za njene putnike.
Bankrotom Alitalije i Air Berlina (2017.) Air Serbia se našla u vrlo lošem položaju jer je izgubila veći dio svojih code-share ugovora i konekcija, poglavito prema Europi i SAD-u. Kompanija je to nastojala komenzirati potpisivanjem brojnih code-share ugovora sa različitim kompanijama. U ovom momentu Air Serbia ima code-share ugovore sa nizom kompanije. Tu su kompanije Star Alliance: Aegean, Air China, LOT i Turkish. No, kompanija ima i code-share sa kompanijama SkyTeama: Aeroflot, Air Europa, Air France, ITA, KLM i TAROM. Jednako tako kompanije ima code-share i sa Finnairom iz oneworlda. Na koncu kompanija ima i code-share sa neovisnim kompanijama koje ne pripadaju ni jednoj alijansi: Air Seychelles, airBaltic, Bulgaria Air, El Al, Etihad, Luxair i Sky Express. Ukupno Air Serbia ima code-share ugovore sa 18 kompanija.
To je više nego ima Croatia Airlines koja ima code-share ugovore sa 15 kompanija, no ipak Air Serbia ima manje code-share konekcija nego to ima Croatia koja kao Star Alliance član ima brojne code-share konekcije, poglavito preko Lufthansa, Swissa i Austriana. Upravo Air Serbiji to nedostaje, jak partner ili partneri koji će joj omogućiti velik broj konekcija. Prošle zime smo imali primjere nekih važnih destinacija na koje Air Serbia ili nije imala konekcije ili su one bile vrlo loše, pa su neke konekcije bile i po 23 sata, što je više nego neprihvatljivo. Za neke destinacije bilo je konekcija tek 2 ili 3 puta tjedno. Također vrlo neprihvatljivo.
Koje alijanse danas postoje
Prva alijansa u svijetu je bila Star Alliance koja je nastala 14.5.1997. Star Alliance ima 26 članova. Glavni članovi su Lufthansa, United, Air Canada, Air China, ANA, Ethiopian, Singapore i Turkish, a ostali članovi su Aegean, Air India, Air New Zealand, Asiana, Austrian, Avianca, Brussels, Copa, Croatia Airlines, Egyptair, EVA, LOT, SAS, Schenzen, South African, Swiss, TAP i Thai. Članovi alijanse imaju flotu od 5033 aviona i ostvare 19.000 letova dnevno. 2019. Star Alliance je prevezao 750 milijuna putnika.
SkyTeam ima 18 članica. Glavni članovi su Air France, KLM, China Eastern, Delta, Korean i Aeroflot (trenutno suspendiran iz članstva). Ostali članovi su Aerolineas Argentinas, Aeromexico, Air Europa, China Airlines, ČSA, Garuda Indonesia, ITA, Kenya, Middle East, Saudia, TAROM, Vietnam i Xiamen. Alijansa preveze 630 milijuna putnika godišnje, leti na 1150 desinacija i obavi 14.500 letova dnevno (2019.).
Oneworld trenutno ima 13 članova. Glavni članovi su mu: American, British, Cathay Pacific, JAL, Qantas i Qatar. Ostali članovi su Alaska, Finnair, Iberia, Malaysia, Royal Air Maroc, Royal Jordanian i SriLankan Airlines. Alijansa ima i connect partnera (niži status članstva) Fiji Airways. Oneworld ima 3296 aviona, leti na 1000 aerodroma, ima 13.000 letova dnevno i preveze preko 490 milijuna putnika (2019.).
Do 2002. postojala je i četvrta alijansa Qualifyer, u kojoj je glavni igrač bio Swissair, a članovi su bili TAP Portugal, Austrian, Turkish, Sabena, LOT, Air Liberte, Air Littoral, Air Europe, AOM, Belair, Crossair, LTU, Portugalia i Volareweb. Preživjeli članovi po bankrotu Swissaira i raspadu alijanse su prešli u Star Alliance.
Alijanse danas imaju tek nekolicinu kompanija svijeta, no te kompanije drže većinu letova i svakako stvaraju ogromnu većinu zrakoplovnog novca svijeta. One su utjecajne, one tvore zrakoplovnu politiku svijeta. I upravo zato su alijanse toliko moćne, a svojim glavnim igračima daju još veću snagu i moć u svijetu.
Koje alijanse bi Air Serbia trebala postati član
Iskreno Air Serbia ne bi mogla postati član Star Alliance bez obzira na njenu suradnju sa Aegeanom, Air Chinom, LOT-om i bliskom suradnjom sa Turkishem. Jat je uništio suradnju sa Lufthansom koja se u jednom momentu vrlo dobro razvijala. A kompanija koja nema suradnju sa Lufthansom u Europi nema šanse postati član Star Alliance. Bez potpore glavnog igrača u Star Alliance ulaza nema. Danas su odnosi Air Serbie i Lufthansa Grupe vrlo loši, kompanije su istinski konkurenti i slobodno bih mogao reći zadrti neprijatelji. I stoga Air Serbia nema ni najmanje šanse postati Star Alliance član.
Konačno, to ne bi ni bilo dobro za Air Serbiu. Lufthansa, Swiss, Austrian, Aegean i LOT imaju puno letova za Srbiju. Članovi alijanse su već glavni konkurenti Air Serbia na tržištu regije poglavito Austrian, Lufthansa i Croatia Airlines. Oni su u regiji i više nego prisutni. Stoga bi u toj alijansi Air Serbia istinski bila zadnja rupa na svirali.
Najbolji odabir bi svakako bio oneworld jer alijansa nema člana u srednjoj i jugoistočnoj Europi. U Europi oneworld ima članove samo u zapadnoj Europi (British i Aer Lingus), u jugozapadnoj Europi (Iberia), te u sjevernoj Europi (Finnair) i u istočnoj Europi (S7, trenutno suspendiran). Kako alijansa vrlo daleko nema člana Air Serbia bi i te kako imala velike koristi u konekcijama u široj regiji za članove oneworlda. No, Air Serbia ima vrlo skroman broj letova prema Londonu (9 tjedno) prvenstveno radi viza koje su potrebne građanima Srbije za ulazak u Veliku Britaniju. Još skromniji broj letova Air Serbia ima prema Madridu (2 tjedno), a za Helsinki ne leti. Samim time povezanost prema oneworld kompanijama je više nego loša. To ni na koji način nisu tržišta Air Serbie. I povećanje broja letova od 200% prema ovim destinacijama zbog članstva u alijansi (a što nije realno ni objektivno) ne bi napravila dovoljan broj letova sa povezivanje prema glavnim hubovima oneworlda, a onda takvo članstvo i nema nikakvog smisla. Konačno ni oneworld članovi ne pokazuju baš nikakav interes prema Srbiji. Iako Iberia, British, Aer Lingus i Finnair imaju vrlo velik broj letova i linija prema Hrvatskoj, oni nemaju ni jedan jedini let prema Srbiji.
Upravo stoga logičan odabir Air Serbiae bio bi ulazak u SkyTeam. Air Serbia već ima izvanredan code-share sa Air France, te za Paris leti 14 tjednih letova, dok Air France u code-share leti 3 tjedna leta. Ova brojka bi se vrlo lako mogla povećati na 21, pa čak i 28 tjednih letova što je više nego dovoljno za najbližu suradnju sa Air Franceom. Za Amsterdam Air Serbia leti 10 tjednih letova. KLM na ovoj liniji leti 13 tjednih letova. To već sada znači 23 tjedna leta. I ovdje povećanje na 28 tjednih letova ne bi bio nikakav problem. Air Serbi leti i za Prag 4 tjedna leta (ČSA) što bi se vrlo lako moglo povećati na 6 tjedno, već ima code-share na TAROM sa kojim ima 9 tjednih letova prema Bukureštu, ITA-u (Air Serbia ima 7 tjednih letova za Rim) i Aeroflot (trenutno 8 letova za Moskvu, 3 za St.Petersburg i 2 za Sochi). TAROM i Aeroroflot imaju brojne letove za Beograd. Ovdje je posebno važan deal sa Aeroflotom. Prije Covida-19 Aeroflot i Air Serbia su imale i po 5 dnevnih letova za Beograd. Više nego dovoljno.
Sve to jasno indicira da bi Air Serbia bila izvanredan i respektabilan član SkyTeama koja već ima odličnu suradnju sa europskim članicama SkyTeama i koja već sada ima respektabilan broj letova prema glavnim igračima alijanse: Air France, KLM i Aeroflotu.
To bi značilo i razvoj suradnje sa Deltom što bi i te kako bilo važno za letove Air Serbie prema New Yorku i dalje konekcije od tamo, ali i buduće linije prema Chicagu. Konačno to bi značilo i vrlo izvjesne letove Delte prema Beogradu ako Air Serbia postane članica SkyTeama, a što je i te kako važno za Beograd, Srbiju i Air Serbiu.
Jednako tako isto bi značilo i vrlo vjerojatne letove Chine Easterna iz Kine za Beograd što je izuzetno važno za Srbiju i Beograd koji se nastoji profilirati u Kini i među kineskim turistima. Srbija se jako trudi dobiti letove za Kinu.
Konačno to bi značilo i druge code-share ugovore sa ostalim članovima alijanse, a posebno Koreanom, Aeromexicom, China Airlinesom, Kenya Airwaysom, Middle Eastom, Saudinom i Vietnamom.
Kada bi Air Serbia mogla uči u alijansu
Ulasci u alijanse su komplicirani, teški i dugotrajni. Nitko od nas ne može znati pregovara li Air Serbia već sa nekom od alijansi. Možda je i postupak ulaska započeo, a mi to ne znamo. Takve stvari se ne iznose dok postupak nije ušao u zadnju fazu, tj. obično se objavljuje nekih godinu dana prije ulaska. Ulazak u alijansu traje 4 do 7 godina.
Ako je Air Serbia krenula sa pregovorima sa nekom od alijansi 2019. godine kada je raskrstila sa Etihadom, onda bi u alijansu mogla ući 2024-2026. Ako još nije krenula u pregovore onda nikako ne prije 2026-2028.
Kako god, iskreno se nadam da je Air Serbia krenula u pregovore sa SkyTeamom jer joj je isto egzistencijalno bitno i da će se to članstvo desiti što prije. Air Serbiji to stvarno treba, ali i ovoj regiji to treba. Tada bi regija imala Star Alliance člana (Croatiu) i SkyTeam kontračlana (Air Serbiju), a što bi i te kako bilo bitno za putnike, konkurentnost na tržištu, ali i konektiranost tržišta tj. povezanost sa globalnim strukturama.
Naravno, Air Serbia može i bez alijansi. Neke od jakih kompanija Europe i svijeta nisu članovi ni jedne alijanse poput airBaltica, Icelandaira, Sky Expressa, Luxaira, Ukraine International, El Al, Emiratesa, Etihada, Virgin Australie, GOL-a, Azula… Svi oni imaju velik broj code-share sporazuma sa nizom kompanija različitih alijansi. Ako se Air Serbia odluči za ovako nešto onda mora vrlo brzo i efikasno povećati broj svojih code-share sporazuma, te omogućiti svojim putnicima efikasne konekcije prema svim dijelovima svijeta.
Pozdrav čitateljima iz Nina, gdje je ovaj članak napisan.
Croatia je u alijansi već 18 godina, Air Serbia još nije. Jako čudno!
E da.
Naprosto nevjerojatno da Air Serbia spada u krug najlosijih avio kompanija svijeta koje ne spadaju ni u jednu alijansu.
No ja ne bih rekao najlošijih. Niz dobrih legacy carriera nisu u alijansama: Emirates, airBaltic, Icelandair, China Southern, Havaiian, WestJet, Azul, GOL, Virgin Australia…
No, da je čudno da Air Serbia nije u alijansi i da to za nju nije dobro, to je činjenica.
To je bas jako lose sto Air Srbija nije u alijansi. Sto nam to govori o upravi?
Ništa. Oni su bili član Etihad Partnersa što je i logično. A nakon toga moguće pregovaraju sa nekom alijansom. Ali to traje.
Bas je cudno sto Air Serbia nije ni u jednoj alijansi. Osobno smatram to losom stranom kompanije i velikim porazom njenog managementa. Sve sto valja, osim Emiratesa, je u nekoj alijansi.
Da to istinski jest cudno, i lose za kompaniju
Mislim da niste primjetili da ja Air Serbia već članica alijanse koja se zove Bloody Alliance.
Kompleksi?
Sirotinja.
????? Ha????
Mislim da je za Air Serbiu najbolje da se drže ovako. Ako postanu članica neke od alijansi, morali bi raskinuti značajne code-share ugovore s bar 5 kompanija koje nisu članice te alijanse i imali bi manje od Croatije. Air Serbia ima “miks” code-sharea sa Star Allianceom, SkyTeamom i OneWorldom i mislim da bi se loše odrazilo na njih. Upravo iz ovog razloga Croatia ne može pokrenuti jako značajan code-share s Aer Lingusom jer Aer Lingus nije član niti jedne alijanse (Aer Lingus je i te code-shareove sklopio samo s najjačim igračima tih alijansi, što znači da su im mogućnosti poprilično ograničene).
Croatia ima tri code-share ugovora manje, ali ima daleko više konektiranih letova u code-share od Air Serbije. Upravo radi alijanse.
Croatia ne može pokrenuti code share ni sa Lufthansom od Osijeka do Minhena, a kamoli da će sa Aer Lingusom.
Apsolutno.
MIslim da je ovde veći problem, da li neka alijansa uopšte želi JU pod uslovima koji JU mogu biti odgovarajući.
Ako ne mogu da dobiju uslove koji im odgovaraju ne treba da se guraju u alijanse, pa da prođu ko Tuđman Airlines.
Air Serbia kao minijaturna kompanijica sigurno nije ta koja moze postavljati i jedan uvjet alijansama
Nisu to uslovi alijansama nego uslovi saradnje, to pregovaraju dve strane u svakom poslu. Zašto odmah taj ugao posmatranja sa pozicije sile? Takođe zavisi i ko bude pregovarao (menadžment ili vlasnik) i sa kim. Meni je nezamislivo da članstvo u alijansi prođe bez angažmana Vučića lično.
U alijansama mali nemaju pravo uvjetovati ništa. Ni u jednoj alijansi malae se ne pita ništa. Kad ulazite u alijansu alijansa postavlja uvjete. Ako ih ne ispunite neće vas primiti. Vrlo jednostavno. Kao i kod EU. Ne postavljate vi uvjete EU, nego EU postavlja uvjete vama.
Tuđman Airlines? Da ja za YU napišem Vučić Airlines odmah bi krenuo shitstorm! Stoga ajmo malo smanjiti doživljaj. Tuđman je mrtav već dvadeset i kusur godina i pustite ga na miru.
Hvala gosp. Foglar što ste reagirali na očigledni bezobrazluk kad već onaj koji bi bio na to pozvan to nije uradio, niti to inače radi. Daleko je Beč od Zagreba.
A ja inače ne reagiram?
Upravo tako.
I nisi u pravu Alen. Ne da napišeš za YU Vučić Airlines, nego Slobo Airlines.
Sloba nije bio ni ziv kada je nastala Air Serbia tako da nije isto. A inace i jeste donekle Air Vucic. On jeste najzasluzniji za nastanak Air Serbia i to ce braniti do poslednjeg dana vlasti po svakoj ceni. Air Serbia spada u njegove „licne uspehe“. Kao i Beograd H2O.
Sto se naziva tice ne moze ni Vucic Airlines jer jednostavno nema u nazivu Airlines.
Čovječe Tuđman je mrtav već 22 godine. Majko mila!!!!
Ponovo se izvinjavam na šovinističkom komentaru. Već sam se bio izvinio, pa mi je komentar obrisan.
OK
Е људи, већ други пут ми неко киднапује надимак. Пошто тај неко пише латиницом, ја прелазим на ћирилицу. Таман да је још боље увежбатте кад нисте у школи на време.
Наравно да се не извињавам за оно зезање горе. То је на рачун дискусије од пре неки дан да све треба називати по Туђману и зидати му споменике.
🤣🤣🤣🤣🤣
Али реално је Туђман лично основао споменуту фирму, те је фер назвати је по њему.
А претходницу ЈАТа је основао вероватно краљ.
Тако да немам ништа против да је зовете Ер Краљ.
Super portak što vam treba ovakva objava? Koliko vam je godina?
12
Da, to puno toga objašnjava.
Ozbiljno?
Nije osvovao kralj, već akcionari.
Da
Kako to da nemate ništa o tome da su putnici Air Serbie tri dana prošlog tjedna ostali zaglavljeni u zračnoj luci Šeremetjevo a da im nitko iz te balkanske kompanije nije pomogao ni da čašu vode dobiju. Krajnje neprofesionalno čak i kada je riječ o Air Serbiji. Čudi me da ovaj portal nema ni vijest o tome.
Dno dna ponasanie Er Serbije prema putnicima. Razina Ryanaira
Ako je to istina.
O čemu da autor piše kada su putnici još prvog dana smješteni u novotelu u Šeremetljevu uz dva obroka dnevno a deca sa tri.
Jedini stres koji su putnici imali je da nisu znali kada i da li će zrakoplov polijeteti.
Dio motora koji je bio trebovan poslat je sljedećeg jutra,no ruski carinici su pomenuti dio zadržavali dva dana jer im se prohtelo a i zbog sankcija koje su na snazi.
Čudno što se putnici žale u medijima i najavljuju tužbe. Sigurno iz čiste obijesti.
A na što se žale? Da nemaju novca, jer navodno ne mogu koristiti bankomate. Žale se što im niko nije rekao tačno vrijeme polijetanja, a to je nerealno.
Tako je to kad sirotinja vozi sirotinju.
???
Ово је опет киднаповање надимка
Registrirajte se. Tada vam nitko neće moći kidnapirati nadimak.
Zašto je to nerealno?
Шалите се? Зато што су у питању непредвидиве администрастивне заврзламе.
To se putnika ne tice.
U najmanju ruku putnik je morao dobit 3 obroka, a ne dva
Путник је добио оно што би и Луфтханза урадила- добио смештај и оброке док се ситуација не реши. И заиста нико (ни Луфтханза, нпр. не би, у оваквој ситуацији, знала да каже кад ће полетети; то је свим добронамерним људима јасно). А Ви, иначе, знате да је добио само два оброка? На основу изјаве анонимног коментатора…
Tako je bilo. Provjerio sam.
Ne kažem da bi druge kompanije postupile drugačije, ne kažem da Moskva nije specifična situacija (nema alternative, ne možete putnike poslati drugom kompanijom), samo kažem da je sve to skupa tužno. Nisam siguran da je dobra opcija slati A320 za Moskvu obzirom da avion očito ima tehničkih problema.
A putnici se žale?
Koji autor? Ja o tome ništa pisao nisam. Pisao je to čitatelj.
Ne znam ništa o tome.
Ali, baza te kompanije je u Sremu, nije na Balkanu, dok je Pleso – na Balkanu (kad se već igramo zanimljive geografije)…
Kakve to veze ima sa ičime?
A320 Air Srbije se pokvario u Moskvi, putnici ostali 3 dana bez informacija ili pomoci. Jel ima negdje vise o tome, ne mogu pronaci? Samo sam nasao na N1 i nova.rs
Ili oni lažu ili vi niste dobro pročitali.
odite na navedene portale pa sami procitajte. Mene zanima jel ima kakav inside info ovdje
Svako ko u ovim uslovima putuje u moskvu i iz moskve rizikuje neki vanredan događaj koji se može zakomplikovati. Avion jeste ostao zaglavljen na aerodromu zbog minimalnog oštećenja oplate motora aviona koja je i popravljena ali je problem bio priznavanje sertifikata odnosno popravke. Kasnije je donešen i originalni dio ali su nastale komplikacije oko uvoza u rusiju i…
Putnici su bili smještreni i prema niima je bilo postupano na adekvatan način. Nekoliko njih je i otputovalo putem drugih polazaka JU koje su funkcionisale. YU ARB nije bio na dispoziciji tako da on nije mogao obaviti let kasko bi se “duplo2 pokupili putnici.
YU-ARB vise ne radi letove za Rusiju jer je lesor zabranio Er Srbiji da rabi njegov avion za te letove.
Ista je situacija i sa nekoliko A319.
Ju4020 A330 u ovom trenutku leti ka Moskvi tako da ocigledno nisu dobili zabranu da koriste YU-ARB za letove ka Rusiji, verovatno ga ne koriste zbog pritisaka i pretnji bombama.
Pa avion je i daleko više zauzet sada kada ima 4 tjedna leta za JFK. To znači da je bar 5 dana u tjednu zauzet.
To nikako nije dobro. No, razumljivo jest.
1. Da rizik za Moskvu postoji i ne postoje alternacije ako se let otkaže.
2. Žalosno je da u V. mjesecu kompanija ne može poslati alternativni avion po putnike.
Nisu trebali/htjeli poslati alternativni avion jer je problem bio administrativni i čekalo se rješenje “svaki čas”. E sad se tu nešto očigledno previše oteglo.
Nije prihvatljivo da putnici čuče tri dana. I to sa dva obroka dnevno (zašto ne tri????). Nema tu “oteglo se”. Trebalo je odmah poslati zamjenski avion.
Jednostavno ne moze se u Rusiju ODMAH poslati zamenski avion. Valjda je jasno zasto.
Zašto?
Пренапет ред летења. Зар то треба објашњавати?
A zasto je takav?
Kako ste sigurni da su putnici imali samo dva obroka? Na osnovu anonimne izjave? Drugi anonimusi su rekli da su putnici tri dana pušteni na milost i nemilost, što se pokazalo kao netačno. Ali, u senzacionalističko vreme, čita se samo bombastični naslov i, možda, samo prva izjava. Demanti, ne.
Provjerio sam. Putnici nisu pušteni na milost i nemilost.
Ja nemam tih informacija.
Zašto bi dva medija lagala?
Jedan laže ostali prenose. A svi su bliski Vučićevom protivniku ne toliko političkom koliko poslovnom.
A izvor je onaj bećkovićev
Rece mi jedan coek
na jednom mestu,
kod jednog coeka,
jednu stvar,
ne mogu ti reci dje,
Stvarno je ova paranoja sa tim malobrojnim neovisnim medijima u Srbiji pretjerana. Ispada da ovih par neovisnih medija pišu gluposti, ne znaju raditi posao, da su plaćenici zapada i mrzitelji svega što je srpsko (jer srpsko = Vučić, protiv Vučića je protiv srpskog).
Neki ne pišu gluposti ali znaju pretjerivati i tjerati mak na konac i tamo gdje ne treba.
Paranoja protiv neovisnih medija je istinski ogromna u Srbiji.
Злонамеран Вам је коментар.
Путници су смештени у хотел, што је у складу са прописима.
У питању је био мањи квар на мотору, чије се решавање искомпликовало због санкција ЕУ Русији.
Путнике нико није могао да обавести о тачном времену полетања управо због неизвесности решавања ове политички компликоване ситуације.
А Ви се само наслађујте ако Вам то прија.
Ne vjerujem da bi Air Serbia ostavila putnike na cjedilu
Putnici su tri dana bili bez informacija i pomoći? Šalite se???? Ne mogu vjerovati da bi to bila istina.
Наравно да није истина. Злоће воле да су у средишту пажње, макар и лагали.
Da, mislim da to ne može biti istina.
Izmolite dva vjerovanja ako znate što je to pa možda povjerujete.
Naravno da znam.
Zamrzlo Aeroflotovo članstvo u Skyteamu. Vrijeme je za novu alijansu dvije bratske kompanije Aeroflota i Er Srbije. Predlažem ime “CBET”.
Alijansa sa dva člana! 🙂
Pa ima tu još prostora za Belaviju, Syrianair, Conviasu, Eritrean…
A da…
Evo kod koga su se casovi cirilice primili. Nije bilo uzalud. Treba autor da se ugleda na vas kako ste pazljivo slusali kad se cirilica predavala.
E da.
Nisam je ovdje na portalu naučio, nego za poslovnih boravaka u Makedoniji (obnovio nakon mršavog znanja iz ex Yu).
Ko je rekao da ste je na portalu naucili?
Prividjaju vam se stvari, otprilike kao i sa nepostojecim alijansama.
No dobro, čemu ovo sad, majko mila.
Pohvalno.
Важно је само да није у Србији или Црној Гори. Северна Македонија, ‘ајде, може….
Kakve to veze ima, pobogu? Potpuno nebitno gdje je naučio ćirilicu. Čovijek je napisao gdje je naučio. Mogao je i u Bugarskoj, ako je do toga. Iz čega vi radite problem, majko mila…
Nažalost još nisam bio u Srbiji (doduše bio sam nekoliko puta u Prištini, ali to se više ne računa pod Srbiju).
Dajte, čemu sad ovo????
„Духовита” ароганција…
„Duhovita arogancija”…
He
Mislim da je to primjeren prijedlog. Samo, to bi bio ocvali cvet.
Hahahahaha, pa to znaci svet (svijet, world, welt…)
Jaoo koje neznalice!
Mislite “Mimo SVET-a” CBET-a
Sve pohvale za članak Alene! Ipak mislim da ste prevelik optimist. Air Serbia nije spremna ni kadrovski ni materijalno za alijansu. Mislim da je ovo što gledamo maksimum od njih.
Joj, ali zato Croatia jeste.
Kad neko lupi…
Pogotovo Croatia nije, pa je svejedno članica najjače alijanse.
Hvala za pohvale.
Mislite da nije spremna za alijansu? Ako je tako to onda nije nikako dobro za kompaniju.
Nema tu ništa svetog.
Why?
To na ruskom znači – ‘svetlost’. A svet je – mir.
?