I dok business klasa ima 9,2% sjedala u avionima, premium ekonomska 2,2%, prva klasa ih ima samo 0,3%. Singapore ima najviše sjedala u premium kabini, njih 15,5% (Emirates ima 15,1%, a Korean 13,5%), dok najviše sjedala prve klase ima Emirates, njih 2264. Na širokotrupcima najviše sjedala u premium kabini ima Emirates, njih 16.000, drugi je United sa 10.000 i 3. Qatar sa 7.000 sjedala.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Singapore Airlines
Bogati i menazeri kojima firme placaju karte.
Nesto mi nisu logicne brojke u clanku. Emirates ima daleko najvise sedista prve klase!
Singapore Airlines u floti ima svega 170 sedista prve klase.
Emirates u floti ima cak 2.286 sedista prve klase.
Brojke su objavljene kao takve u jednoj vrlo opširdnoj analizi.
Obzirom da karte za takve letove skoro uvijek kostaju preko 10 000 eura, svakog tko je spreman tolike pare dati da bi mogao ispružiti noge bi trebalo uhititi. Pa zar pored toliko pametnijih načina da se potroši novac ili pomogne netkom drugom davati novac za takvu budaleštinu?
Tako što plaćaju samo oni koji imaju opako viška novaca. Opako! Njima je kupit takvu kartu ko vama i meni otić na pivu.
Pa o tome i pričam. Da su iole normalni spasili bi tisuće gladne djece svojom first class kartom.
To može i masa obične raje. Samo da popije jedno pivo manje dnevno. Da ne kupi auto od 25.000 EUR, nego onaj od 22.000 EUR. Pa što to nitko ne radi?
Baš me zanima.tko stvarno puni ovu klasu. Jesu li to plaćene karte ili milje… Negdje sam čitao da većina punjenja suitea kod emiratesa/etihada su zapravo milje. Firme plaćaju karte a ljudi iskorištavaju milje, ok deal iz moje perspektive… Meni je problem sto je LH unistila program s prebacivanjem na revenue based milje…
Nešto milje, nešto upgrade, a nešto se kupi.
I Vi i ja da smo milioneri, kao sto jesu gotovo svi putnici prve klase, bismo kupovali te karte. Druga stvar je da dobar deo prve klase cine i putnici koji su se preko milja apgrejdovali iz biznis klase.
Da