autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Split
I te kako se treba postaviti pitanje zašto Jadranski aerodromi nemaju više putnika zimi. Naime, Niš zimi ostvari preko 32.000 putnika, Banja Luka oko 30.000, Tuzla oko 53.000 putnika, Podgorica čak 85.000. Zašto su onda rezultati jadranskih zračnih luka toliko skromni.
I jasno je da su oni skromni u Tivtu, Braču i Lošinju koji su majušni gradići i kojima gravitira jako malo putnika, pa i zimi nema puno potencijala. No, zašto je to tako u većim gradovima poput Dubrovnika, Pule i Zadra, a poglavito u Rijeci i Splitu koji su veliki gradovi.
Tuzla ima 110.979 stanovnika, Banja Luka 138.963, Podgorica 150.977, Niš 260.237. Zadar ima 75.082 stanovnika i tek 1200 putnika. Pula ima 52.410 stanovnika i tek 1900 putnika. Dubrovnik ima 42.615 stanovnika i tek 17.000 putnika. Rijeka pak ima 108.622 stanovnika i samo 800 putnika.
I dok je Dubrovnik prema broju stanovnika na tragu broja putnika koje imaju Tuzla, Niš, Banja Luka i Podgorica, ostali to nikako nisu. Nisu ni izblizu. Rijeka bi u usporedbi broja putnika trebala imati bar 30.000 putnika mjesečno, Pula i Zadar njih bar 15.000. No, oni te brojke nemaju ni izblizu. Zašto? I dok tijekom ljeta ove zračne luke imaju daleko veći broj putnika zbog brojnih turista oni to nemaju tijekom zime. To su veliki gradovi, oni bi morali akumulirati putnike samo svojim stanovništvom. Ima tu poslovnjaka, dijaspore, običnih putnika (turizam, posjet rodbini), političara, vojnika, estrade, sportaša, novinara, vjerskih uglednika, kulturnjaka, znanstvenika… svi oni bi trebali putovati, kao što putuju iz Niša, Tuzle, Podgorice i Banja Luke. Naravno, sve ove zračne luke imaju velik broj LCC tijekom zime koji akumuliraju dodatne putnike. No, zašto ih nemaju Pula, Rijeka, Zadar, Split i Dubrovnik? Pa ljeti oni imaju ogroman broj LCC. Zašto iz Zadra Ryanair zimi nema nešto letova, a ljeti ih ima toliko puno i ima bazu? Zašto easyJet ne leti i zimi obzirom da ljeti ima toliko puno letova iz Dubrovnika, Splita i Pule? Zašto Eurowings ne leti iz Rijeke zimi? Uz to ovi gradovi, za razliku od Niša, Tuzle i Banja Luke imaju i nešto turista zimi. Sada je ta brojka turista skromna, no zašto je? Konačno nemojmo zanemariti i činjenicu da su ovi jadranski gradovi po BDP i standardu daleko iznad Niša, Tuzle, Banja Luke i Podgorice. Neusporedivo, a to znači da lokalno stanovništvo ima novaca za letove.
A Split je posebna priča. Split ima 162.312 stanovnika i tek 33.000 putnika mjesečno zimi. Obzirom na 23 inozemna tjedna leta na 4 linije Croatie (Frankfurt, Minhen, Rim i Zurich), na 3 linije sa 6 tjednih polazaka Trade Aira u PSO (Dubrovnik, Rijeka, Pula, Osijek), te letove Eurowingsa na tri linije i KLM-a svakodnevno za Amsterdam, kao i na 23 tjedna leta za Zagreb Croatie, tj. ukupno 62 tjedna leta (zamaaeroData), Split bi morao imati daleko više putnika nego što ih ima. Broj stanovnika, daleko veći standard i BDP, nešto turista, znači da bi Split morao imati bar više putnika od Tuzle i Podgorice, tj. bar po 100.000 putnika mjesečno zimi. Zašto onda ima tri puta manje?
OK, zimi stanovnici na Jadranu grade i uređuju apartmane, pripremaju sezonu. Ali i ništa ne rade na svojim radnim mjestima, oni od XI. do III. mjeseca nemaju posao i nezaposleno sjede kod kuće, dok im država daje novac za to (stalni sezonci). Konačno, oni tada imaju kamaru novac kojih su se nakupili u sezoni. Oni tijekom zime dogovaraju smještajne kapacitete za iduću sezonu znači da bi trebali radi toga i putovati. Istinski čudno i neobjašnjivo.
Kako god jadranski aerodromi bi morali povećati broj LCC linija zimi, koje bi služile za putovanja domaćeg stanovništva i za povećanje broja zimskih turista. Time bi se značajno povećao i broj putnika, a benefit bi se osjećao na svim poljima gospodarstva, a ponajviše u turizmu. Hrvatska i lokalne turističke zajednice bi morale uvjetovati dobivanje subvencija (udruženo oglašavanje) time da kompanija mora 10% ili bar 5% letova operirati i zimi. Ovime bi se dobili brojni letovi Ryanaira, easyJeta i drugih prijevoznika sa Jadrana. Na ovaj način bi bilo iz:
- Splita 10 letova easyJeta, 5 letova SAS-a, 4 leta Eurowingsa, 3 leta Wizz Aira i Norwegiana, 2 leta Vuelinga, Transavie i KLM-a, te po 1 let Lufthanse, Jet2, Voloteje, TUI-a, Britisha, dakle 36 tjednih letova
- Dubrovnika 5 letova easyJeta, 2 Lufthanse, Vuelinga, Jet2 i Norwegiana, te po 1 Wizz Aira, Voloteje, Britisha, Iberie, TUI-a, Air Francea i Transavie, dakle 20 tjednih letova
- Zadra 10 tjednih letova Ryanaira, te po 1 easyJeta i Eurowingsa, tj. 12 letova tjedno
- Pule 3 tjedna leta easyJeta, te po 1 tjedni let Ryanaira, Eurowingsa i TUI-a, znači 6 tjednih letova
- Rijeke 1 tjedni leta Eurowingsa
Ovo je čak 75 tjednih letova. OK, da i svi ne primaju subvencije (npr. Lufthansa) to je bar 60 tjednih letova za Jadran, prvenstveno LCC. Daleko više nego ih ima sada, kada takve letove ima tek Split (Eurowings i KLM) i jako malo Dubrovnik (British i Turkish dio zime).
Jadranski aerodromi bi trebali motivirati i Croatiu na letove zimi. Iz Splita je broj zimskih letova značajan, no ipak bi kompanija trebala letjeti još i za London Gatwick, Paris i Beč bar 2 tjedna leta. Po 2-3 leta za Frankfurt, Paris, Amsterdam, Zurich, Rim i Minhen trebao imati još i Dubrovnik. Za Frankfurt i Minhen letove bi morala imati Pula i Zadar, te za Minhen Rijeka. Pula i Zadar bi trebali povećati i letove za Zagreb na najmanje 7 tjedno (svakodnevno) sa sadašnjih 6, a Dubrovnik i Split sa 23-24 tjedno na najmanje 4 dnevno (28 tjedno) pravilno raspoređenih kroz dan (u 8:15, 14:15, 17:30 i 22:45 iz Zagreba, te dolazak u Zagreb u 7:10, 12:45, 16:45 i 22:00). Ovime bi poslovnjaci, short-breakeri, političari i ostali putnici mogli otići u Split i Dubrovnik (doći oko 9:15 sati) i vratiti se isti dan (oko 21:00).
Zašto bi trebalo biti 2 tjedna KLMova leta ako ih već ima 7? Vi mislite da KLM krivo leti?
Ma ne pište to u članku. U članku se jasno navodi da KLM ima 7 letova. U donjem dijelu se govori o minimalnom broju letova koje bi kompanija trebala ostvariti sukladno ljetnim frekvencijama i obvezi u slučaju eventualne subvencije. To ne znači da komepanije ne mogu letjeti više.
Pa onda imate očito lošu strategiju ako subvencije KLMu ne postoje.
Ja ne znam postoje li ili ne. I to nije bitno. Ja govorimo o nečelu, na o svakoj konkretnoj liniji.
Bilo bi bolje da napravite prijedlog koji se temelji na realnom stanju, a ne hipotetskom.
Ovo je realan prijedlog.
Nije jer ne znate je li sve kompanije primaju subvencije.
Prijedlog se naravno odnosi na one kompanije koje dobivaju subvencije. Na ostale ne možete utjecati. Dakle uvjetovati subvencije.
Ne razumijete što v am želim reći. Ako vi nemate dokaza o postojanju ikakvih subvencija za ikoju kompaniju, onda ne možete ni smisliti realan plan koji uključuje uvjetovanje takvih subvencija. Ako nema subvencija, što će biti uvjet?
Neke kompanije koje lete za Split dobivaju subvencije. To znam pouzdano i iz prve ruke.
A ne znate nabrojiti ni jednu? A i glavni vam je problem pitanje o visini tih subvencija. Što ako te subvencije nisu te visine da potaknu ikoga na cjelogodišnje letove?
Ja sam više puta objavio subvencije u Splitu i drugim aerodromima. Više puta!
Rekli ste da ne znate tko dobija subvencije.
Znam za neke, ne za sve. Znao sam do 2021, ne znam za 2022. i 2023. jel nije bila zona mog interesa. Ne vjerujem da se tu nešto bitno promijenilo.
Geografski položaj Niša je takav da je povezan sa tri glavna grada autoputem na 2, 3 sata vožnje. Ako uračunamo i Kosovo koje je na 2 sata, ali i veće gradove po Srbiji, Kragujevac, Leskovac, Jagodina Vranje, to je daleko više ljudi od celokupnog stanovništva Hrvatske, itekako će letovi biti puniji i leteće se bez potrebe da se aerodrom oslanja na strane turiste.
Je baš. To je veće područje od Hrvatske. A Beograd eto ne otima 94% putnika iz Srbije. O moj bože.
Nisam rekao da ne otima, rekao sam da Niš može da ima putnike tokom cele godine. Brojevi sami govore da Beograd ima mnogo, mnogo više putnika.
Pa ipak nema ni 400.000 putnika godišnje.
Ali ima više od gradića na Jadranskoj obali kada tamo nema turista jer su ti gradići prazni i njihovi građani nikuda ne putuju.
Zadar ima 1,1 miliju putnika, pobogu! Split 3 milijuna, Dubrovnik 2 milijuna. Nedostižno za Niš ni za 30 godina.
Da me se pogresno ne shvati, mislim da ima prostora za letove zimi iz vecih Europskih cvorista i nekih manjih, ali potrebna su velika ulaganja na svim razinama. Zimi bi se mogli razvijati kongresni i zdravstveni turizam npr. U drugom mjesecu sam odradio AYT sa LGW i velika vecina putnika na letu su se vracali s novim osmjesima, grudima, guzama, bilo je onih koji su isli na transplataciju kose, ocito se isplati potegnuti sve do Turske, obaviti tamo zahvat i nakon par dana se vratiti nazad. O kvaliteti obavljenih zahvata bi se dalo raspravljati, ali potraznje itekako ima. Imam dojam da to sto smo uvelike sezonaska drzava vecini takvo stanje odgovara. Moji susjedi u Kastelima koji se bave turizmom (iznamljivanjem apartmana) a takvih je jako puno, vec u devetom mjesecu blokiraju prodaju jer im se vise ne da, njima je eto dosta… Imam i poznanike na splitskom aerodromu, tamo vlada isto stanje uma. Ajme kad ce vise past sezona, kad ce zima….nebrojeno puta cujem….
Nažalost tako je.
OT: FZ ce leteti 14pw DXB-SJJ.
To nije ništa novo. Letjeli su toliko i prošlih godina, 2021. i 21 tjedni let.
A je li BJV-SJJ novo?
Nije.
OT – EKSKLUZIVNO: TK pokrece BJV-SJJ, 2pw od 29.5., a zatim 3pw od 5.6. Jedan od tri nedeljna leta slece u 03:00.
Nije to ništa ekskluzivno. Anadolujet je ovu liniju letio i prošlu godinu, također dva leta tjedno. To nije ništa novo ni ekskluzivno.
Pa eto sad povecavaju na 3pw, a to je info da je Anadolu prva kompanija koja je objavila nocne letove za SJJ.
OK
Ovu zimu letio s Britishem iz DBV u LGW, 13.1. i na letu nas je bilo svega 16, a u dolasku u DBV iz LGW je stiglo jos i manje putnika. Cudi me da nisu otkazali let. Letio je novi A320. Dakle, na tom letu British je prevezao niti 35 putnika u oba smjera. Cisti gubitak….Prije neki dan easyJet je letio u RJK iz LGW sa 30 putnika a mozda je bilo i manje jer nisu uracunati “no show”, a iz RJK svega 5, slovima pet. A kao pocela je sezona. Cak i letovi za SPU, DBV i ZAD u 4. i 5. mjesecu znaju biti poluprazni. Zimi potraznje nema, jer da je ima oni bi sigurno letili.
A kako objašnjavate Niš, Tuzlu, Banja Luku i Podgoricu?
Ne znam kakva je popunjenost na letovima iz tih gradova jer tamo easyJet ne leti, ocito se radi o nekoj drugoj kategoriji putnika. Ima i Split zimi letove za “gastarbajtere” i to je to. Ako ocekujete da ce avioprijevoznici pokrenuti letove prije nego se turisticka ponuda promijeni, onda se grdno varate. Onda imamo hotelijere koji se zale da letova zimi nema i tako imamo taj zacarani krug. Sto da turist zimi radi u Splitu recimo tjedan dana, ili u Dalmaciji opcenito? Kad moze za puno manje para u Egipat, Kanare, Spanjolsku, Portugal, Madeiru, Portugal…. Pokusao je Edelweiss oko Bozica i Nove godine s letovima iz Zuricha za Split, pa je odustao i prije prvog leta. Pokusala je i Croatia ove zime i ocito nije islo. Dok se ponuda ne promijeni, ali i cijene nekog veceg iskoraka biti nece. Isto tako sad imamo i bolju cestovnu infrastrukturu pa svi iz blizih krajeva putuju automobilima.
Da to je začaran krug.
A što turisti rade u vrlo hladnim, kišovitim i vjetrovitim Mađarskama, Austrijama, Slovenijama, Italijama… Budu u welnesu i fitnesu, koriste hotelske sadržaje, kupaju se u unutarnjim bazenima, jacuzzijima, budu u saunama, igraju tenis, skvoš, stolni tenis, kuglaju, idu u slanu sobu…
E i, koliko je takvih hotela u cijeloj Dalmaciji s takvim sadrzajima, koji su otvoreni zimi i koji su na kraju krajeva cjenovno prihvatljivi? Koliko znam a opet govorim iz perspektive easyJeta i britanskog trzista jer tamo i radim, u Madarsku letimo za Budimpestu i to je city break i to se uopce ne da usporedit sa Dalmacijom, Slovenija je skijanje i zimski turizam, isto vrijedi i za Austriju, sjever Italije…nesto posve drugo…. kao sto je netko vec napisao, mi zimski turizam nemamo i necemo ga jos dugo ni imati. Osim toga, Hrvatska postaje sve skuplja i skuplja i bit ce sve teze i teze konkurirat na mediteranskom trzistu, to vidim konkretno na bukingu za Tursku, Grcku, Egipat, opet iz perspektive easyJeta, za ostale kompanije ne znam, ako ima netko iz drugih kompanija neka podijeli svoje zapazanje.
Ni Tuzla, ni Nis a ni Podgorica nema takvih ni hotela a ni putnika.
Tuzla i Nis gastosi i po neki turist dok je Podgorica glavni grad pa je i drugacija kategorija.
I što ako je glavni grad. Još uvijek je mali gradić, vrlo siromašan.
Slobodno tržište Alene. Tamo su potrebni wellnessi jer nema mora, a ovdje se grade resorti uz obalu.
Da, ali zašto ti resortovi nemaju wellnes pa da imaju posla i zimi?
Jer tržište kaže da nema potrebe.
U glavama genijalnih businessemena. Kako ima potrebe u Mađarskoj, Sloveniji, Austriji, Italiji?
Otvorite vi u Zagrebu wellness resorte.
Prvo Zagreb ima prilično wellnessa, drugo zašto bi ja tako nešto napravio. To nikako nije moj fah i o tome ne znam baš ništa. Bilo hi to jako glupo.
Jer na obali, nevjerovatno, ima mora.
Aha, mora znači da je zabranjeno napraviti wellness da bi turisti dolazili zimi?
Nije zabranjeno već investitori ne vide potrebu graditi wellness resorte slične onima u Austriji i Madjarskoj na obali.
Zašto do vraga? Eto danas sam upravo o tome razgovarao sa direktorom ZL Dubrovnik.
Zato što to tržište ne zahtijeva.
Zašto sela u Slavoniji ne grade masovne hotele i apartmane?
Tržište to ne zahtjeva? Tržište se stvara. Ako već imate hotele koji su prepuni ljeti, onda je više nego glupo ne napraviti infrastrukturu da su bar donekle popunjeni zimi.
Što mislite jel meni draže putovati zimi u Mađarsku i Austriju, ili bi to radije napravio u Hrvatskoj da ima mogućnosti?
Da, tržište to ne zahtijeva. Ono što tržište zahtijeva je što više kvalitetnih resorta, a ne hotele koje se koncentriraju na wellness.
Žao mi je Alene, ali vi za ovo područje stručnjak niste. Da bi ste razumijeli probleme turizma trebali biste razumijeti turizam.
A zašto ne odete u Zagorje ili Slavoniju? Oni bi trebali imati hotele slične onima u Austriji i Mađarskoj, a ne obala.
Nitko se ne treba koncentrirai na wellness. Bio sam više puta u Splendidu u Budvi, wellness koriste i turisti ljeti, a zimi na tome temelje turizam. I imaju brod ljudi zimi.
Zagorje i Slavonija nemaju kvalitetnih hotela. A Jadran ih ima, samo trebaju dozidati sadržaje. Zašto je idemu u Mađarsku i Austriju, umjesto na Jadran?
A zašto se ti hoteli ne izgrade u Slavoniji i Zagorju?
Kažem vam da trebate razumijeti turizam bolje da bi ste svatili njegove probleme. Ne svodi se sve na usporedbe sa Mađarskom i kičastim Splendidom u Budvi.
Splendid nije kičast, nego vrhunski hotel, najbolji u regiji. I pun zimi. Kako to?
Nije logično da netko gradi hotele u Zagorju i Slavoniji. No, je logično da ogromni luksuzni hoteli na Jadranu dograde wellness i privuku turiste zimi.
Kičast je, a interijer mu je na razini 2002. godine.
Ako je logično dograditi onda će se i dograditi.
Zašto propadajuća Slavonija ne privuče wellness goste kao i Mađarska?
Zato što nema kapital za tako što. Jadran već ima hotele i novac. Samo treba investiciju za wellness.
Pa ako tržište kaže da ima potrebe za masovnim wellness hotelima kao u Mađarskoj onda će i biti toga.
Tržištem se da upravljati. Zašto ne preuzeti nešto turista od Austrije, Slovenije, Mađarske, Italije? Poglavito onih iz Hrvatske?
To bi trebala Slavonija napraviti. Neka počmu raditi malo, a ne samo kukati.
Mi ovdje ne govorimo o siromasnoj Slavoniji nego o hotelima na Jadranu koji su zimi prazji a uz malo infrastrukturalnih ulaganja mogli bi biti puni.
Kakve ovo veze ima sa Nišem, Tuzlum, Podgoricom?
Pa kako oni mogu imati bitno više putnika od Splita koji je veći i bitno bogatiji grad?
Split nije veci grad od Nisa.
Od Niša nije, ali nije ni puno manji, ali je neusporedivo bogatiji.
Kako pobogu nije puno manji? Nis ima 260.237 stanovnika, a Split 160.312. Nis ima 63% vise stanovnika.
Split jeste dosta bogatiji, to nije sporno.
Dakle Split ima više potencijala.
Kakve veze ima popunjenost Britisha za Dubrovnik sa popunjenošću gasterbajterskih linija iz Niša, Tuzle i Podgorice.
???
Ma počmite razmišljati pa ćete shvatiti.
13.01. je letio EUYX koji nije nov nego 8 godina star.
Kao što ste i naveli, na Jadranu ljudi sređuju apartmane ili jednostavno odmaraju od ljeta. Zato manje putuju zimi. Ljeti su putnici mahom stranci i to akumulira mnogo veći broj putnika ljeti. O čarterima da ne pišem.
U Dubrovniku ljudi masovno putuju u X. mjesecu i troše novac od sezone. Da ima dalje letova u XI mjesecu i dalje, bi oni putovali i dalje.
da, samo bi trebala omogućit konekcije za Mediteran, Aziju, te Amerike. Po meni najbolje za Aziju i Amerike jer gosti dolaze iz tih krajeva. Teško da dubrovčani ili općenito ljudi iz priobalja mogu stvorit kritičnu masu za avio kompanije
Malo puno, daleko lakše je organizirati europske letove sa manje frekvencija (2 leta tjedno).
Lokalno stanovništvo obično putuje zbog poslovnih ili privatnih razloga, a kada je turistička sezona završena, postoji manje potrebe za letovima.
Drugi razlog je taj što cijena letova može biti viša zimi nego ljeti. To je zbog smanjene potražnje za letovima i činjenice da aviokompanije moraju pokriti svoje troškove s manje putnika. Kao rezultat toga, cijene letova mogu biti više, a to može utjecati na odluku lokalnog putovanja u kraćim udaljenostima tijekom zime.
Kada možemo očekivati interview sa direktorom ZL Split, a gdje bi čuli njegovu misiju i viziju istog aerodroma? Prije nekoliko ste mjeseci obečali da ćete isti odraditi.
Kako onda objasnjavate Nis, Banja Luku, Tuzlu i Podgoricu?
Intervju ce biti kada ponovno pokrenemo serijal sa intervjuima, a to nece biti tako skoro.
Interesantno je da Varna koja je manji aerodrom od Splita za prva dva meseca ove godine ima 174000 putnika. Split za isti vremenski period ima 62000 putnika.
Istinski koma.
Varna skida gaće ULCC prijevoznicima. Split ne. U Splitu jedva da imate 8 tjednih letova Ryana i 30-ak Wizza u srcu sezone.
I 104 leta easyJeta, 35 Eurowingsa, 19 Vuelinga, 14 Voloetje, 12 Jet2, 19 Transavie, 33 Norwegiana, 10 Smartwingsa, dakle 266 letova tjedno LCC.
Tako je, ali zato easyJet a mislim i ostali igraci placaju istu cijenu kao i drugi, dok Ryanairu ovi placaju da lete….
Ma tko plaća Ryanairu da leti?
Zračna luka Split, kao i većina zračnih luka, ima sezonski karakter poslovanja i najveći promet ostvaruje tijekom ljetnih mjeseci. Međutim, postoji nekoliko načina kako bi se zračna luka Split mogla poboljšati i uspješno raditi tijekom cijele godine. U nastavku slijedi mala ekspertiza i izračun nekih mogućnosti za poboljšanje poslovanja.
Diversifikacija prometa
Jedan od načina za poboljšanje poslovanja zračne luke Split je povećanje diversifikacije prometa. To bi značilo da se osim ljetnih turističkih charter letova, privuku i drugi tipovi letova tijekom godine. Na primjer, zračna luka Split mogla bi privući više letova poslovnih putnika, sportskih timova, kulturnih događaja ili medicinskih letova. Ovo bi uvelike povećalo promet zračne luke tijekom cijele godine.
Pretpostavimo da zračna luka Split ima trenutno promet od 3 milijuna putnika godišnje, od kojih je 80% putnika koji dolaze tijekom ljetnih mjeseci. Ako bi se promet zračne luke povećao za 20% kroz dodatne letove tijekom ostatka godine, to bi značilo dodatnih 400.000 putnika godišnje. To bi u konačnici povećalo prihode zračne luke, poboljšalo financijsku stabilnost i smanjilo ovisnost o ljetnoj sezoni.
Razvoj turističke ponude
Druga opcija za poboljšanje poslovanja zračne luke Split je razvoj turističke ponude. Zračna luka Split mogla bi se pozicionirati kao središnja točka za putovanja u regiji, što bi privuklo putnike tijekom cijele godine. Turistička ponuda bi se mogla usredotočiti na zdravstveni turizam, kulturni turizam, outdoor aktivnosti ili vinske ture.
Ako bi se zračna luka Split pozicionirala kao centar za zdravstveni turizam, primjerice, to bi značilo privlačenje putnika koji žele posjetiti zdravstvene ustanove u Splitu i okolici, kao i one koji žele iskoristiti blagodati mediteranske klime za oporavak i rehabilitaciju. Ovo bi uvelike povećalo broj putnika tijekom ostatka godine.
Proširenje rute i linija
Treća opcija je proširenje postojećih ruta i linija. Zračna luka Split mogla bi pregovarati s postojećim avioprijevoznicima o povećanju broja linija uz određene popuste korištenja usluga ZL
Hvala za vaše razmišljanje. Jako interesantno.
I koje je riješenje?
Здравствени туризам на основу чега?
Ne mislim na izravno placanje, ali koliko ono Ryanair ubire novaca od Zadra, sad uskoro i od Osijeka? Na to sam mislio. I ako se ta pipa zatvori, Ryanair kupi prnje. Zar ne? Ne znam tocno o kojem modalitetu se radi, kod nas u easyJetu toga nema. Jedino ubiremo novac od britanske vlade da letimo za INV, ABD, BHD, IOM i JER, ali to je opet nesto drugo.
Od Zadra oko milijun EUR.
Da ako se pipa zatvori Ryanair kupi krpice.
Svi u Splitu plaćaju istu cijenu. Pa tako i Ryan. Da Ryan možda dobija poticaje letio bi više od 8 tjednih letova.
To baš i nije točno. Neke kompanije u Splitu dobivaju subvencije iz udruženog oglašavanja.
Navedite mi jednu.
Već sam ih više puta navodio u člancima koji su o tome pisali.
Stvar je u tome što ne postoji ni jedan dokaz o postojanju udruženog oglašavanja u Splitu, a kamoli dokaz o postojanju masnovih subvencija za LCC prijevoznike.
Činjenica je da u Splitu sve aviokompanije imaju iste uvijete, a ti uvijeti uopće nisu naklonjeni ULCC prijevoznicima koji su u velikoj većini slučaja zaslužni za razvoj cjelogodišnjeg prometa na aerodromima sličnim splitskom.
Meni je dovoljna izjava direktora i podaci koje od njih dobijem. Vama nije?
To su LCC prijevoznici za koje nije neuobičajeno da lete prema aerodromima bez popusta. Druga stvar
su ULCC prijevoznici kojima je potreban veći popust za intezivnije letenje. Ako Split želi biti Varna neka ponudi masovne popuste Wizzu pa će i biti putnika.
LCC lete u Hrvatskoj i sa popustima i sa subvencijama.
E pa ne leto bome Vueling za Zagreb i Split sa subvencijama.
Vueling u Zagrebu nema subvencija.
A u Splitu ima? Odakle vam to?
Ne znam dal ima u Splitu, ali u Zagrebu sigurno nema.
Pa u Splitu sigurno nema jer je zračna luka izjavila da nema.
A da. Kako ja to nisam pročitao? Gdje ste to pročitali?
Pročitao sam kada je nastao nered sa dolaskom Ryana u Split.
To nije istina. Tada se o tome nije pisala ni jedna jedina riječ.
Eto je li sad shvaćate da prisustvo LCCa se ne korelira sa prisustvom subvencija.
Je li onda Eurowings dobija subvencije u Zagrebu?
Eurowings ne dobiva subvencije u Zagrebu, ali dobiva drugdje u Hrvatskoj.
Ne dobija u Splitu.
Jeste sigurni u to? U Splitu čak i Croatia dobiva subvencije.
Apsolutno. Hoćete dokaze?
Svakako da.
Pronađite ih na internetu.
Nema toga na internetu. A vi ili napišite dokaze ili ne provaljujte bezveze.
‘Upravo usuglašavamo red letenja i ne mogu potvrditi sa sigurnošću, no vrlo je vjerojatno da će od ovog ljeta biti uspostavljena linija za Dublin. Za razliku od vremena u kojem su najavljivali dolazak bez ikakvog odobrenja, sada imamo normalnu komunikaciju i raspravljamo o tehničkim detaljima’, kazao je za tportal direktor splitskog aerodroma Lukša Novak.
‘Cijene naših usluga jasno su definirane i javno su objavljene, kao i popusti koje imamo ovisno o broju putnika ili otvaranju novih destinacija u zimskom periodu. Toga se držimo i nitko, pa ni Ryanair, nema nikakve dodatne pogodnosti’, izričito dodaje Novak.
To nema veze sa subvencijama udruženog oglašavanja.
A tko kaže da Vueling u Zagrebu ne dobija udruženo?
Ja kazem
Split ne skida gaće LCC prijevoznicima i točka.
A ne? Što onda plačaju Croatiji preko 3 milijuna kuna?
A Croatia je LCC?
Naravno da nije, pobogu
Pa zašto onda navodite Croatiju? Kolilo je Easyjet novca dobio?
Ne znam.
Znači nije dobio novaca?
Nisam to rekao, nego sam rekao da ne znam je li i koliko je dobio.
Plaća li ZL Split to ikome drugom. Akp daje, kome? I koliko?
Ne znam. Ali Cratiji placa, a neke kompanije dobivaju i udruzeno oglasavanje.
A koje su to tvrtke?
Ako vas to baš interesira morate se raspitati kod HTZ-a.
To se vi kao analitičar trebate raspitati.
Naravno ako mi je to tema analize. Trenutno mi nije, a ja se nemam vremena raspitivati o stvarima koje mi nisu tema. Radim 20 sati na dan i spavam 4. Sorry, li nemam par sati vremena proučavati nešto što mi nije tema.
A dobro. Želim vam više sna ali i više detaljnih analiza.
Hvala.
Loši rezultati u smislu manjeg broja letova ili putnika u odnosu na Split, mogu biti posljedica nekoliko faktora koji su specifični za pojedine destinacije.
Niš, Banja Luku, Tuzlu i Podgoricu karakterizira manja turistička atraktivnost u usporedbi s Splitom. Te destinacije su manje poznate među turistima i manje se promoviraju kao turistička odredišta, šra uključuje i zimski turizam. Stoga, manja potražnja za putovanjima na tim destinacijama tijekom zimskih mjeseci može dovesti do manjeg broja letova i putnika.
Osim toga, infrastruktura zračnih luka u ovim destinacijama je manje razvijena u usporedbi s infrastrukturom zračne luke u Splitu. Manje razvijena infrastruktura može značiti manje mogućnosti za uspostavu novih ruta i letova.
Isto tako, konkurencija u zračnom prometu je manja u tim destinacijama u usporedbi s Splitom, što dovodi do manje fleksibilnosti u rasporedu letova i manjeg broja opcija za putnike.
Konačno, valja napomenuti da je svaka destinacija jedinstvena i da postoji niz čimbenika koji mogu utjecati na dostupnost letova tijekom zime. Ne možemo ih sve strpati u isti koš i tražiti iste razloge za neuspjeh.Neki od ovih čimbenika uključuju promjene u turističkim trendovima, promjene u ekonomskoj situaciji i tijekom zimskih uvjeta.
Stoji. Neosporno.
Mene baš zanima odakle vama da sve aviokompanije u Splitu primaju novac od udruženog oglašavanja.
Ne primaju ih sve. Ne prima ih ni vecina.
Koje avio kompanije dobijaju novac?
Ako vas to interesira isto možete provjeriti u Hrvatskoj turističkoj zajednici.
A odakle vama dokazi tko ih prima?
Nešto mi šapne ptičice, nešto pročitam u kristalnoj kugli, nešto u šalici kave, nešto sanjam…
Svi su vam planovi krajnje nelogično, a da ne govorim da niste uspjeli prepoznati glavni problem nedostatka avioveza tijekom zime.
Zašto bi Volotea, Lufthansa i British letjetli 1pw letove izvan turističke sezone? Za koga uopće kada su 1pw letovi namijenjeni isključivo turistima.
Pa u prvom redu bi bili namjenjeni turistima, ali i dijaspori. Volotea i u sezoni ima niz linija koji imaju 1 pw. Zasto bi letjeli? Zato jer im je subvencija to uvjetovala.
No 1pw je suludo za zimski period letenja. Ako im to subvencija uvjetuje to će značiti da je subvencija loše napravljena.
Niti je suludo, niti pogrešno.
U zimskom periodu letenja ne postoji jednaka razina atraktivnosti ovog tržišta pa je samim time nemoguće operirati 1pw letove.
Apsolutno ne razumijem o čemu pričate.
Pričam o tome da operiranje 1pw letova tijekom zime nije racionalno jer to tržište ne zahtijeva. Ljudima trebaju 2 i 3pw linije, a ne 1pw.
Da 2pw je daleko bolje, 3 pw još bolje. Ali i 1pw je OK za turiste zimi. Ima brdo takvih linija. Ima ih čak i Eurowings zimi u SPU.
Eurowings je traljava neprofitabilna kompanija koja ne zna što radi.
1pw je užasno. To lokalnim ljudima ništa ne koristi, a ni turistima jer vam nitko neće htjeti doći tjedan dana u Split tijekom zime.
Takvih linija ima. Daj boze 2 leta, al moze proci i jedan na nekim linijama
Npr.?
Većina Eurowingsovih linija zimi. Turkish je letio dio zime za Dubrovnik sa 1 letom tjedno.
Prošlo ljeto 1 let tjedno:
Split-Amsterdam, Croatia
Split-Atena, Croatia
Split-Bergen, SAS
Split-Berlin, Croatia
Split-Bruxelles, Brussels
Split-Copenhagen, Jettime
Split-Edinburgh, Jet2
Split-Gothenburg, Jettime
Split-Helsinki, Jettime
Split-Katowice, Smartwings
Split-Lille, Volotea
Split-Lyon, Volotea
Split-London LHR, Croatia
Split-Lyon, easyJet
Split-Lyon, Volotea
Split-Montpelier, Transavia
Split-Nentes, Transavia
Split-Osijek, Croatia
Split-Prag, Croatia
Split-Skelleftea, Croatia
Split-Stavanger, SAS
Split-Stockholm ARN, Eurowings
Split-Stockholm ARN, TUI
Split-Stockholm ARN, Nova
Split-Trontheim, SAS
Split-Varšava, Smartwings
Dubrovnik-Belfast, Jet2
Dubrovnik-Bergen, Norwegian
Dubrovnik-Berlin, Eurowings
Dubrovnik-Cardiff, TUI
Dubrovnik-Doncaster, TUI
Dubrovnik-Dussldorf, Condor
Dubrovnik-Edinburgh, Jet2
Dubrovnik-Frankfrut, Condor
Dubrovnik-Glasgow, TUI
Dubrovnk-Hamburg, Eurowings
Dubrovnik-Katowice, Smartwings
Dubrovnik-Krakow, LOT
Dubrovnik-London LGW, TUI
Dubrovnik-Luxemburg, Luxair
Dubrovnik-Newcastle, TUI
Dubrovnik-Newcastle, Jet2
Dubrovnik-Osijek, Croatia
Dubrovnik-Rotterdam, Transavia
Dubrovnik-Stuttgart, Eurowings
Dubrovnik-Varšava, Smartwings
Dubrovnik-Tel Aviv, Croatia
Pula-Birmingham, TUI
Pula-Birmingham, Jet2
Pula-Doncaster, TUI
Pula-Gothenburg, SAS
Pula-London Luton, easyJet
Pula-Oslo, SAS
Pula-St.Gallen, Peoples
Pula-Stockholm, Norwegian
Rijeka-Berlin, easyJet
Rijeka-Frankfurt, Condor
Rijeka-Minhen, Lufthansa
Rijeka-Rzeszow, LOT
Rijeka-Zielona Gora, LOT
Rijeka-Varšava, LOT
Zadar-Baerlin, Eurowings
Zadar-Bergen, Flyr
Zadar-Bruxelles, Brussels
Zadar-Hamburg, Eurowings
Zadar-London LGW, Enter
Zadar-Lubeck, Lubeck
Zadar-Luxemburg, Luxair
Zadar-Rzeszow, LOT
Zadar-Varšava, LOT
Brač-Bolzano, Croatia
Brač-Bratislava, Sky Alps
Tivat-Baku, Azejbaijan
Tivat-Bratislava, Air Montenegro
Tivat-Helsinki, Norwegian
Tivat-Frankfurt, Lufthansa
Tivat-Minhen, Lufthansa
Tivat-Riga, airBaltic
Tivat-Stockholm, SAS
Malo li je?
Ili mi hoćete reči da giganti poput Lufthanse, airBaltica, SAS-a, Jet2, Norwegiana, Luxaira, TUI-a, Brusselsa, LOT-a, Eurowingsa, Condora, Smartwingsa, Transavie, easyJeta… ne znaju što rade?
Ja vam govorim o cjelogodišnjim 1pw letovima.
I? Kakve veze ima jel to tijekom zime ili ljeta. Pa zar nije logično da su u sezoni letovi sa više od 1pw. Konačno sve te linije koje sam ja predložio ljeti imaju bitno više od 1pw, dakle takvu bi frekvenciju imali 4-5 mjeseci zime (ovisno jel bi povećali letove oko Nove godine ili ne). Jel vi vidite kolika ih masa ima. Enormno velik broj.
Jel vam sad neugodno?
Ima veze. 1pw su leisure linije koje su stvorene za turiste koji borave dosta vremena u obalnim mjestima. Tijekom. zimskog reda letenja vi nemate nikakav interes za dolaskom na obalu na duže vrijeme pa samim time su 1pw linije beskorisne.
Zašto bi mi bilo neugodno? Pa čovječe mi ovdje pričamo o zimskom redu letenja koji karakteriziraju drukčiji tržišni uvjeti. Samim time vi ne možete izvoditi istu stvar u ljetnjem i zimskom redu letenja.
Kako ima interesa za tako što tijekom ljeta, a nema tijekom zime. To je nonsens. Ako je to tako zašto onda Eurowings tijekom zime leti samo po 1 let tjedno?
Možda zato što se ljudi idu kupati tijekom ljeta? Ne razumijem uopće kakva su vam ovo pitanja. 1pw linije su karakteristične isključivo za leisure tržišta te gotovo nigdje drugdje takve nećete naći.
Zato što je Eurowings traljava neprofitabilna kompanija koja konstantno reže i ukida. Lete oni taj 1pw, pa ukinu, pa se vrate i slično.
Vama trebaju konkretni podatci da bi ste napravili analizu, a ne bi bilo loše i usporediti se sa sličnim tržištima ali koja su riješila problem cjelogodišnje povezanosti.
A zimi ove destinacije nisu potencijalna leisure tržišta?
Naravno da ne.
Svašta. A zašto ne bi bile?
A koliko ono turista dođe tijekom zime na Jadran? Ni približno koliko i ljeti zar ne?
Stvorite strategiju koja je održiva.
Točno. No tu su krive prvenstveno destinacije na Jadranu. Upravo sam bio u Župi Dubrovačkoj gdje je radio samo jedan hotel izvan sezone (4****). I bio je prilično pun. Bilo je turistia, bilo je poslovnjaka poput mene, restoran je bio dupkom pun (rezervacija se radi dva dana unaprijed), bilo je ljudi u kafiću. Fino zarađuju zimi.
Koje to veze ima sa ovim što vam ja govorim? Stvorite strategiju koja je logična za obalne destinacije, a ne razvoj avioprometa na temelju 1pw linija i igranja skvoša po cijeli dan u zatvorenom hotelu.
Ja stvarno ne znam u kome filmu vi živite. Ali da ja u hotelima ikgram skvoš. Ne po cijeli dan, ali jednom na dan igram.
Zivim filmu koji se zove realnost.
Osim toga problem sa vašim planom je to što se sve svodi na navodne podatke, a ne i na one dokazane. Kako vi možete znati da British, SAS, Lufthansa ili Volotea dobijaju ikakve subvencije? Valjda smo već dokučili da ne dobijaju nikakve posebne uvjete od strane ZL, a je li dobijaju udruženo oglašavanje?
Pa o udruženom oglašavanju i govorimo, pobogu.
I nije istina da nema nikakvih privilegija. Split ima poticaje za zimske letove.
???
Poticaji za zimske letove nisu privilegije.
Potica je uvijek poticaj, dakle financijski benefit kompanije
Poticaj je poticaj ali nije i privilegija, a bome nije ni skidanje gaća LCCima.
Sad mi nešto nije jasno. Poticaj Ryanairu u Zagrebu je skidanje gača, a zimski poticaj u Splitu nije skidanje gača?
Pitao sam vas odakle vam informacija da svaka aviokompanija u Splitu dobija novac od udruženog oglašavanja?
Ja nikada nisam rekao da svska dobiva. To nije istina
ZL Split ima smiješni poticaj za zimske letove. U trećoj godini operacija taj popust iznosi 1€, a nakon toga prestaje postojati. To nisu nikakve privilegije, to jr smješan poticaj koji vrijedi za sve jednako.
A prve godine?
Jadranski gradovi nemaju klasičnu gastarbajtersku migraciju kao kontinentalne zemlje u regiji. Jeste li ikad čuli za Splićanina, Riječanina ili Istrijana u Njemačkoj ili Švicarskoj? Čak i da jeste, to su izolirani slučajevi. Logičnije je pitanje zašto Osijek nema više letova iz gastarbajterskih država. S druge strane, mi nemamo zimski turizam niti ćemo ga ikad imati. Prvo zbog toga što klimatski nismo pogodni za putovanja tijekom zimskih mjeseci, drugo što se nikome ne radi tijekom zimskih mjeseci nakon opterećenja u sezoni. I eto, to je odgovor na pitanje iz naslova članka.
I te kako ima Dalmatinaca u inozemstvu. Moja šogorica npr. Nisu izolirani slučajevi jako puno ljudi iz Dalmacije ima u Njemačkoj i Irskoj, a još više iz zaleđa koji putuju preko tih aerodroma.
Pa da, od 1970 do danas je se skoro cijela dalmatinska Zagora odseljela u njemačku. Od Sinja do Imotskog. A tek iz BiH: Livno, Tomislav Grad…
Apsolutno. A i danas raja odlazi.
Imate na primjer u Berlinu veliku dijasporu iz Splitske okolice.
Ljeti možete direktno za SPU za 100-150 Euro. Zimi nema direkt i karta dođe 250-300 Euro (OU/LH i EW) . Otkad leti KLM je snjima malo jeftinije.
Jasno.
Ima ih dosta vani ali izgleda da putuju više ljeti
Naravno. Ali kao i u Nišu, Tuzli, Podgorici i Banja Luci putovali bi oni i kroz godinu kada bi bilo letova.
U Dubrovniku misle spasiti zimu s Croatijom i letovima prema Frankfurtu. I za takve stvari se uprava na veliko hvali na TV-u. Živjela Croatia i uprava DBV-a, vrhunac neozbiljnost.
Sutra idem kod direktora ZL Dubrovnik pa ću ga pitat.
Hoće li biti neki opširniji intervju?
Znam da se dosta radi na linijama za narednu zimu, FRA bi bila samo jedna od njih.
Za sada neće biti intervjua.
Bilo bi super da ga pitate zašto ne bi skinuki gace za LCC uz obavezno da zadrži pet linija zimi. Takav deal bi digao aerodrom barem malo zimi, te destinaciju i na kraju bi omogućili lokalnom stanovništvu negdje otići jer ljeti se ipak radi.
Pitat ću.
To ili Turkish ne vidim neku treću opciju
British.
Volio bi vidjeti KLM kao u Splitu. Kod njih se može bar naći po koji povoljan let.
To svakako.
Ви мислите да је у питању понуда (недовољно летова), не потражња за тим летовима?
Занимљив начин мишљења да компанија која се бави превозом „мора” да има летове и зими када је њихова процена да нема потражње.
Pa Split je veći grad od Tuzla i Banja Luke, na razini Podgorice. A bitno bogatiji. Zašto onda ne bi imao isti ili veći broj putnika?
Zato sto se pre svega za razliku od drugih gradova prevashodno oslanja na letnji turizam a i zato sto ima mnogo manje dijaspore u zapadnim drzavama iz Splita nego li iz drugih navedenih gradova.
Zivim u dijaspori pa to dobro znam.
Potpuno ste u krivu ako mislite da ima manje dijaspore iz Splita.
Direkt iz Splita i Obale je relativno malo dijaspore, ali zato masa iz zaleđa: Knin, Sinj, Trilj, Imotski, Livno pa sve do Mostara
Zaleđe je svo u inozemstvu, ali i u Dalmaciji ima masa raje koja je otišla u Njemačku, Irsku, Švedsku…
prema službenim statistikama, prema popisu stanovništva iz 2011. godine, ukupno je 174.285 osoba s područja grada Splita i okolice živjelo u inozemstvu. Ovo uključuje sve osobe koje su rođene u Splitu i okolici, bez obzira na nacionalnost ili etničku pripadnost, a koje su se u međuvremenu odselile u inozemstvo.
Postoji mnogo ljudi koji se nisu registrirali u konzulatima svojih država u inozemstvu, pa se stoga podaci o broju osoba iz Splita i okolice koji žive u svijetu mogu samo procijeniti. Također, važno je napomenuti da su ovi podaci iz 2011. godine i da se broj osoba koje žive u inozemstvu može značajno promijeniti tijekom godina.
Jasno.
Сво – то је и одговор, немају потребе да путују назад јер су се сви нашли на другом месту.
Ovo je jedan od većin nonsensa koje sam u životu pročitao. Ne mogu vjerovati kakve gluposti ljudi mogu napisati.
Да ли? Колико се породица преселило?
Друга и трећа генерација ређе путују ка „постојбини” јер их мање ствари веже.
Da druga i treća generacija puno manje putuju. Ja govorim o novoj emigraciji od prije par godina koja je otišla nakon ulaska Hrvatske u EU.
Verovatno vi koji zivite u matici bolje znate.
Vjerojatno.
Pa dijaspora je i napravila Dalmaciju. Ljudi svašta pričaju
Da, je.
Banka Luka po zadnjem popisu od prije par godina ima oko 198000 stanovnika. Čisto istine radi
Nećemo opet o tome. Sve sam čekao kad će se netko naći…