Zračna luka Mostar je u XII. mjesecu ostvario 16 putnika (206 u XII/2021, 691 u XII/2019). Aerodrom je u XII. mjesecu bio djelomično zatvoren radi radova. U XII. mjesecu aerodrom je imao 2 operacije (7 u XII/2021). Aerodrom nije imao carga.
Mostar je u 2022. godini ostvario 10.991 putnika (1945 u 2021.). Ovo je tek 32,1% putnika iz 2019. kada je aerodrom ostvario 34.207 putnika. U posljednjih 10 godina najbolji rezultat Aerodroma je bila 2012. kada je imao 78.055 putnika. Aerodroma u 2022. nije imao carga, a nije ga imao ni 2019. Aerodrom je u posljednja dva mjeseca sređivao ogradu, obojao rulnice, sanirao automatski sustav za slijetanja, opremio vatrogasne ekipe, rengen i sanitarni čvor.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Mostar
Ima li neki update o izgradnji aerodromu kod Trebinja?
Zalosno je kako se razbacuju pare poreskih obveznika.
Kako ne. Evo su plocu postavili
Još se ne razbacuju…
Kako se ne razbacuju ako aerodroma ima direktora i zaposlenike već četiri godine, a ni prva lopata nije gurnuta u zemlju.
Koji kriminal, 49 uposlenika aerodroma koji primaju vise nego solidne plate, a ne rade nista, osim sto su lojalni clanovi stranke! Jednog dana kada bude pravne drzave, ovo sve treba procesuirati za kriminal i korupciju. Nije mi jasno zasto Vlada FBiH i dalje sufinancira ovo sve? Aerodrom je u vlasnistvu grada Mostara i zracne luke Zagreb, pa bih bilo i logicno da ih oni financijski podupiru i financiraju njihovu viziju buducnosti! Krajnje je vrijeme da se jednostavno stavi kljuc u bravu ovoj ustanovi koja sluzi sama sebi a ne i zajednici zbog koje postoji.
Slažem se.
Ali se ne slažem da treba staviti ključ u bravu. Ono što treba napraviti je:
– postaviti novi management
– dati mu sredstva da razvije aerodrom
– bazirati jednog LCC i pokrenuti niz linija za religijski turizam (Poljska, Francuska, Španjolska, Portugal, Irska, Italija…), te za dijasporu (Njemačka, Skandinavija, Zagreb)
– otvoriti 1-2 leisure destinacije za Grčku, Tursku ili Egipat.
I taj aerodrom bi mogao imati 400.000 putnika bez ikakvih problema.
Alene, vjerski turizam je i funkcionisao dok su italijanski tour operatori organizovali putovanja, lokalne vlasti u Mostaru nisu uradile nista! Kroz sve ove godine dokazano je da ti ljudi sa mostarskog aerodroma nisu u stanju organizovati ama bas nista. Sve im je bilo na dohvat ruke i nista! Po meni, aerodrom treba zatvoriti da bih se iskorijenio taj parazitski sustav od uprave i podobnih (ne)radnika, jer nema sanse da ce ih se moci rijesiti, poznajuci njihove duboke veze sa lokalnom “politickom elitom”, ogorijelom u kriminalu i korupciji.
Aerodrom je imo potencijal, ali svi ti potencijali izmicali su jedan po jedan, tako da im ja i ne vidim neku buducnost, izuzev da totalno predju u strane privatne ruke (niko sa prostora bivse YU) i da lokalne vlasti nemaju bas nikakve kontrole.
Izgubljeno vrijeme je nemoguce nadoknaditi, uz sve pogodnosti koje su im bile na njihovoj strani ostvarili su jedno veliko nista. Tesko, izuzetno tesko cak i da ima neka volja da se nesto uradi, nakon uspona Sarajeva, jedina sansa su im neki mali poslovni letovi. A ako Ryanair otvori bazu u Sarajevu, oni ce pokriti i vjerski turizam sa letovima iz Italije, Poljske i Irske ka Sarajevu. Jednostavno, vrijeme za mostarski aerodrom je iscurilo u nepovrat.
Lijep pozdrav, Zahid
Zahide to ste potpuno u pravu. Ali rješenje postoji: ili sposoban management ili aerodrom u koncesiju. Zatvaranje bi bilo totalni nonsens.
ekskluzivno: ništa od Wizz Air-a
A mi meni djeluje tako.