zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Zašto Croatia ne može imati deal sa Turkishem kao i Air Serbia

Air Serbia je još do nedavno bila konkurencija Turkishu. Kompanija se nikako nije uspjela profilirati na liniji Beograd-Istanbul uz Turkish pa je nemalo puta za Istanbul slala ATR 72, avion koji nikako nije konkurentan velikim uskotrupcima Turkisha. Potom se Air Serbia povukla sa linije kada je istovremeno ušla u deal sa AtlasGlobalom koji je nastavio operirati liniju. No, kada je bilo evidentno da će AtlasGlobal bankrotirati Air Serbia je ekspresno dogovorila deal sa Turkishem. Vrlo pohvalno.

Deal je u početku bio skroman i odnosio se tek na letove za turske destinacije preko Istanbula, no vremenom se ozbiljno razvijao i danas je Turkish respektabilan partner Air Serbie, čak štoviše najveći code-share partner kompanije sa nizom code-share linija.

Da bi se deal ostvario Air Serbia je pristala da Turkish ima duplo više letova na liniji. Dugo vremena Turkish je letio dva, a Air Serbia jedan dnevni let. U ovom momentu Air Serbia leti 10 tjednih letova za Istanbul, a Turkish 21 tjedni let. Air Serbia leti i po dva tjedna leta iz Kraljeva i Niša, što znači da ima 14 tjednih letova, no zauzvrat Turkish je dobio mogućnost da dva tjedna leta leti sa Airbusom A330. Turkisheva kompanija AnadoluJet leti i 2 tjedna leta za Ankaru, što znači da Air Serbia leti 14 letova prema Turskoj, a Turkish i AnadoluJet 23 tjedna leta. Istovremeno Air Serbia ima više desetaka chartera prema turskim ljetovalištima, dok Turkish ne leti chartere.

I sad se treba postaviti pitanje kako je Air Serbia uspjela dogovoriti dobar deal po nju, a Croatia nije. Pobogu, pa Croatia je Star Aliance partner Turkisha, Air Serbia to nije. Croatia je prije desetak godina letjela za Istanbul, no uspio ju je istisnuti Turkish. Kompanije sada jesu u code-share no to znači da Turkish leti liniju, dok Croatia tek prodaje karte na Turkishevim letovima. Turkish u ovom momentu leti 14 tjednih letova za Zagreb i 5 za Dubrovnik. Zašto Croatia ne može imati deal poput Air Serbia te letjeti bar 7 tjednih letova za Istanbul iz Zagreba i bar 3 tjedna leta na liniji Split-Istanbul?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Turkish

44 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Da da

Ryanair iz Zagreba:

“ Televizijska voditeljica Ivana Paradžiković našla se u petak u nimalo ugodnoj situaciji netom što je krenula na put iz zračne luke u Zagrebu.

“Prisilno slijetanje. Prvo smo kasnili više od sat vremena jer su mehaničari popravljali klimatizacijski sustav. Onda smo poletjeli pa se pilot odlučio vratiti nazad za Zagreb – opisala je Paradžiković dramu na letu. Dodala je i da kvar nije saniran. – Očito nisu bili popravili kvar. Uspjela sam samo saznati da avion nije ostvario brzinu veću od 380 kilometara na sat”, objavila je na svom Instagram profilu.”

I to spada ovdje jer….?

Iako ne sporim dobar rad u Air Serbia, ipak mislim da je u ovom slučaju presudio lični odnos predsednika dvaju država.

I to stoji. Medjutim Turkish je video potencijal u Beogradu kakav u Zagrebu ne moze da vidi. Isto kao i flydubai. Koliko letova ima ka BEG a koliko ja ZAG?

Slažem se.

Danas izmedju Beograda i Istanbula imamo raspolozivo 6.000 sedista u jednom smeru nedeljno. To je, dakle, 300.000 sedista godisnje.

Alene odgovor je u tome da im trebaju vize za EU. Pa verovatno i zato Croatia ne zeli da se time bavi. Naravno tu je i njihova nesposobnost kao kompanije. Imate more, dobru povezanost sa EU, clanica EU, a opet tako nesposobnu vladu i nacionalnu avio kompaniju. Covek se zapita u cemu je problem?

da su vize problem turkish ne bi letio u maltene sve evropske zemlje. ima u turskoj puno ljudi s novcima i vizama za šengen. turci dolaze kao turisti u beograd u ogromnim brojevima. turkish leti za sarajevo kao lud. zagreb definitvno ima odličan potencijal, ali prepreka je croatia

U Srbiju i u Tursku nije potreban pasos za ulazak. Samo l.k. Mozda i to nekom olaksa?

Ja bih rekao da jeste jer neimanje pasosa je demotivirajuci faktor ako su pasosi obavezni.

U krajnjem slucaju iako je trosak za pasos mininalan sama procedura vadjenja zna biti naporna pa je daleko jednostavnije putovati samo sa licnom kartom.

Svi pominju nesposobnost uprave ,ok,necu da se protivim,znate bolje. Medjutim ,rezultat saradnje sa Turcima lezi u direktivi sa vrha obe drzave. Turska ima izuzetnu saradnju u svakom obliku sa Srbijom,posebno ekonomskom,veliki investitor. Izuzetno povecan izvoz i uvoz u Srbiju,velike su donacije i pokloni Srbiji,krediti i slicno. Broj turista iz Turske je bio medju najvecim u Beogradu. Ulaganje i turisti mnogo veci nego u Bih. I toga ce biti sve vise tako da nije u pitanju igra gde bi uprava Kroacie mogla da konkurise.

Zato sto je kod Kroacie u pitanju trziste(sposobno ili nesposobno ponasanje koje zavisi od vas samih). Ovde dva sultana poslali fermane saradjujte i tako mora biti. U ovom slucaju je dobro ,generalno ne.

Da ste vi Turskih da li biste saradjivali sa OU?

ASL je dobra, agilna kompanija sa dobrim i jasnom perspektivom. Sa takvim firmama svi hoće saradnju Sa druge strane CTN je trula kompanija koja taljiga pomalo koja smeta i samoj sebi. Ide nekim inercijom dokle-dotle. Sa takvim neće niko. Samo problem sebi da naprave.

Ljenost je prelazna bolest. Sa lijenim takvim ne treba sarađivati da i vi ne bi postali kao oni.

Odgovor je isti kao i u pitanju zašto INA prodaje plin po 11 puta nižim od tržišne nekoj firmici koja taj plin prodaje u inostranstvo po tržišnim cijenama…
Moguće je da je uprava sposobna ali za svoj račun a ostali preventivno ćute da ne bi izgubili uhčjebski status…

I koji je odgovor na ovo pitanje? Nema ga u tekstu.

Наравно да би требало то написати јер не знају то сви! Мајко мила

Da, ne čitamo misli.

A zašto to pitanje ne postavite nekom iz CTN?

A zar drzavna kompanija u EU gde je sve transparentno (ili bi trebalo biti 😂) nije u obavezi odgovoriti?

A što je s onim “dubokim grlom” svojedobno ovdje spomenutim, jel ta osoba ne može pomoći?

Alen, jako su oni sposobni u onom što rade… Samo treba pogledati čime se oni su ustvari bave? Prijevozom putnika i tereta definitivno -ne. Pljačkom poreznih obveznika i moljakanjem još love…
To je njihov core biznis.

Logično

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!