Kanadske zračne snage su naručile četiri nova A330 MRTT tankera i pet konvertiranih aviona A330-200 u tankere. Avioni će se isporučivati od 2027. godine. Narudžba vrijedi 2,3 milijardi USD. Avion može prevesti 45 tona tereta ili 300 vojnika. Kanada trenutno koristi A310 MRTT CC150 Polaris.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wikipedia
Kako Kanadjani placaju razradjeni dizajn aviona, iz 1995e, za oko 250 miliona evra po avionu? Blamaza kad su mogli da uzmu jedan od mnogobrojnih C130 tankera
Uzas. Umjesto da finansiraju zdravstvo i smanje socijalnu nejednakost, pokrenu program sufinanciranja privatnih faksova što im itekako fali, oni bacaju 2.3 milijarde USD. Imaju jedan od najstrožih imigracijskih zakona na svijetu jer “nemaju sredstava” da prime više ljudi a ovolike pare bacaju. Pa da li je realno da se ovo dešava u “civiliziranom svijetu”?!
Kanada, članak je o Kanadi. Ne spominje se US.
Kanada je slična zapadno Europskim zamljama po svim kriterijima. Primila je hrpu miješanih brakova iz ex Yu.
Jedino što bi mogli poboljšati je zid, jarak i minsko polje na granici sa US and A.
Origibalbi komentar mi pre zvuci kao da je namenjen za UK, ne USA
UK je daleko najgora od svih. USA i Kanada i EU su pitomi vrtići u odnosu na UK. Ali bože moj, činjenica da Kanada troši 2.3 milijarde USD na nepotrebno vojno zrakoplovstvo nikako nije za pohvalu. Ja sam samo nabrajao u što bi sve morali uložiti taj novac prije razmišljanja od ulaganja u “obranu” (čitajte, pripreme za idući NATO napad)
Svagdje je ulaganje u vojsku nonsens. Pogledajte samo kod nas u regiji koliko se upucava u vojsku, Srbija, Hrvatska…
U postotku BDPa troše manje od država u okolini, Srbija i Hrvatska troše daleko više pa se malo tko zgraža na njihovu “socijalnu nejednakost”.
Nažalost da.
Ni ja ne spominjem USA. Koliko god užasna USA bila, državne stipendije su im puno puno puno bolje od Kanadskih. Ako si iz low income obitelji u Kanadi, nema ti studiranja ni u snovima.
Samo im je bolji marketing, “zelena” inclusive zemlja, a npr immigrant vizu je puno puno lakse dobiti za USA. I neke savezne države USA(pacific northwest) su punooo liberalnije od Kanade. A to da je slična zapadnoj EU niti je točno niti bi bilo pohvalno da je.
I na sve to europsko “zelenilo” po kom se prodaju, Kanada i dalje živi od prodaje nafte. Da ne govorim da public transport skoro ne postoji. Veći USA gradovi svakako imaju bolji transportni sistem.
Da čujem da US priprema izbjegličke kampove u koje će primiti nesretne Kanađane u potrazi za slobodom i Američkim snom.
Navodno će Trump pomoći Kanadi da se riješi Trudoua i hrabro zakorači prema pravom putu. U Kanadi sigurno nema dovoljno Hobo-a, ni dovoljno pucnjave. Univerzalno zdravstvo u Kanadi je veliki problem, previše sirotinje preživi razne bolesti.
Moraju se približiti US 3500 poginule djece u pucnjavama prošle godine.
U Ukrajini je rat i godišnje gine 1/5 djece u odnosu na US mir.
Što reći zemlja blagostanja.
Btw, imam rodbinu na više mjesta u obe države.
🙂
Uz sve pritiske Američke vlade i sva lobiranja ostali su dosljedni prešutnom unutrašnjem dogovoru o bojkotu kompanije Boeing.
Boeing je napravio veliku štetu Kanadi sa “piškiću / kakiti ću” preuzimanjem Bombardier C series (daj za dolar) i kasnije sa nekoliko objedinjenih tužbi protiv Bombardiera u US koje su iako neosnovane blokirale prodaju na oko dvije godine. Kanadu je to koštalo milijarde $ pa je naposljetku preuzimanje od Airbusa dočekano kao spasonosno. Airbus je kompaniju ne samo spasio već joj osigurao budućnost i širenje. Plaće su porasle i kompanija zapošljava na veliko.
Odbili su kupiti i nove Super Hornete iako su sa njima vrlo zadovoljni.
Hvala na info.
Stoji za Airbus to sto kažete, ali nešto ne vidim da su se oteli pritisku da kupe Američke F35 lovce, a mogli su neki Eurofightet ili Rafale… Samo kažem, a za ovo sve gore sto ste naveli, stoji. Pozz
F-35 proizvodi Lockheed, a F/A18 Soper Hornet proizvodi Boeing.
Cilj je bojkotirati Boeing, ne ući u trgovinski rat sa US.
Ovi Airbus avioni su i tako puno skuplji od US pandana.
F35 proizvodi LM uz pomoć Raytheona i P&W.
Komponente za F35 se proizvode u mnogim savezničkim zemljama. Britanija radi centralni dio trupa, Italia razne sitne sklopove te je dodatno preuzela Turski dio programa. Japan ima dosta velik dio. Za Kanadu ne znam, ali će je vjerojatno uključiti u proizvodnju.
Svi koji sudjeluju u programu, imaju F35 po povlaštenoj cijeni, i na neki način su vezani za program tako da prodaja neće promašiti.
F35 nema nikakve veze sa Boeingom.