Marijan Rintel, CEO KLM-a je bila stjuardesa na leti iz Los Angelesa za Amsterdam i posluživala je putnike. Putnici su imali dvojbene reakcije od oduševljenja kako se spustila među „obične radnike“ do pitanja nije li CEO puno previše plaćena da bi bila stjuardesa i zar CEO nema pametnija posla u kompaniji od 10 satnog radnog dana stjuardese.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: KLM
Da je bilo inkognito, mogu da shvatim. Šta je htjela
Ali nije bilo inkognito.
За мене потпуно разумљив, логичан и пре свега похвалан приступ руководиоца. Пођимо само од ове две чињенице:
1. Највећи приход авио компаније имају од путника.
2. Највећа вредност авио компанија (а и свих осталих предузећа и установа) су њени запослени.
Ово „спуштање“ на ниже послове сваки паметан и предузећу посвећен руководилац ради. Да ли ће директор стварно знати какво је искуство путника на летовима читајући извештаје и графиконе својих запослених или читајући „анкете“ путника или ће та знања упоредити са из прве руке сусретом и радом са тим путницима…
Да ли ће директор знати какво је искуство запослених из службених дописа, или може да из прве руке види и доживи све оно што се догађа особљу компаније на летовима…
Пре неколико година сам гледао документарну серију где извршни директор аеродрома Хитроу сваких 2 месеца ради на разним пунктовима аеродрома, да би из прве руке видео где су уска грла, проблеми и шта све не штима у систему као што је велики аеродром. Да ли то може да види из свог кабинета? Тешко.
У предузећу где сам запослен (није авио компанија), власник предузећа ради и друге ствари: користи тоалете које користе и запослени да би проверио ниво чистоће. Повремено обиђе и контејнере где се баца отпад из производње, да би видео како се користи репро материјал, када се појави проблем у квалитету производа, одмах се створи у фабрици са мајсторима и инжењерима…
Slažem se, ali to se onda ne napravi ovako na sva zvona. Ovo je bio marketinški trik i ništa više. Da je CEO stvarno htjela vidjeti stanje stvari onda bi radila kao stjuardesa inkognito, nitko ne bi znao da je to ona. Ovako se samo naslikavala, radnici su bili uštogljeni i pazili što i kako rade, od toga nema kruha.
Koja glupost. CEO se mora baviti svojim odgovornim i teškim poslom, a ne glumiti stjuardesu.
Istina, iako nije loše da se CEO povremeno pojavi među pukom da vidi probleme, kako rade, što se može popraviti…
Ma to su te korporativne akcije, direktor Hajata jednom godišnje radi kao kuvar, a kuvar kao direktor. Malo besplatnog PR-a, i zgodno je da zaposleni pomisle da neko razmišlja o njima i njihovim poslovima dok su realno tek jedna linija u izveštaju borda direktora.
Sve pet. Nisam ja energično protiv, iako i ja mislim da CEO ima i pametnijeg posla.
Ako CEO ode undercover (ne mislim na TV seriju gde je sve namesteno), tipa, da ili leti ekonomskom klasom bez statusa i da niko nema pojma, to je mozda jedna strana medalje. A ovako da svi znaju a je CEO na letu je skupljanje jeftinih poena.
Upravo to sam i ja rekao.