zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Air Serbia slavi 95. rođendan

Air Serbia 17.6. slavi 95 godina postojanja, obzirom da baštini tradiciju JAT-a i Aeroputa, koji je nastao 1927. godine. Kompanija je za tu priliku napravila posebnu naljepnicu „95 godina letenja“ koju će izlijepiti na sve avione kompanije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

68 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Imate jednu rupu u letenju između 41. i 45. Ili su i tada letjeli? Znaći nije 95 nego 91 godina.

Mislim da dotićnih nije bilo kod vas.

Pogresno mislis.
Tog zla je svuda bilo.

Jel bila informacija ovde da se Air France vratio u Begrad?

Ali nije kao odvojena vest, zar ne?

Ja sam samo nasao u delu gde se govori o smanjenjima.

Posebno nije islo.

Cestitke najboljoj avio kompanije na prostoru bivse Jugoslavije!

Bas lepo.
A ovi bez ikakve istorije mogu samo da placu i zavide.

Don’t go there inače ćemo morati o seobi Srba, Vojnoj krajini, naseljavanju Baranje, Bačke i Srema, seljenju patrijaršije, seči knezova itd itd. Ima istorije pre 1812. i više nego što je potrebno, a očigledno više nego što vi znate. Ne zameram, ni ja o istoriji Hrvatske pre XX veka ne znam ništa

Uvijek neko seljenje , malo putnika i imate na aerodromima koliko se selite.

Slobodno mogu sve ex yu da slave postojanje JAT-a pa da dodaju na svoju aviokompanije

Не могу јер постоји увек један правни наследник.

IATA препознаје само Ер Србију као наследника Аеропута

Да ли ви то као ваздухопловни аналитичар озбиљно питате?!?? Мааајко мила.

Iz dodeljenog koda bi svakom trebalo sve da bude jasno u tom pogledu.

Ne “dodijeljenih” nego naslijeđenih. Ako ćemo pravo, onda ni prefiks YU na registraciji ni broj leta JU nemaju nikakve veze sa Republikom Srbijom ni sa Air Serbia.

A kako nemaju sa cinjenicom da je sjediste kompanije bilo u Beogradu,da je Srbija nakon SRJ pravni nasljednik SFRJ itd.Zasto Alen Scuric i Alen Foglar ne zabrane da na portalu komentarisu svi oni koji imaju drugacije misljenje od njih dvojice i jis ga uz to potkrijepe cinjenicama?Ko je od vas dvojice gospodo advokat ovome drugom?

Bastinite vi i antifasizam i titovu jugoslaviju a nemate veze s tim .

Da ,u prave ste.

Hahaha, što je najbolje bilo bi dobro da baštinimo, ali nekako često sami sebe demantiramo u baštinjenu antifašizma, a Tita i Yuge da se ne govori…. 🙂

S obzirom da se neke ExYu zemlje gade svoje zajednicke proslosti u bivsoj drzavi kao i to da je JAT “ugnjetavao” sirenje svoje podnacionalne kompanije mislim da jedino pravo Air Serbia kao naslednik ima na ovo sto je uradila.
Zao mi je ali ne moze se nesto pljuvati a onda svojatati u nedostatku sopstvene istorije…

Паре и људи иза Аеропута су из Србије тако да вас молим да не својатате наше јер своје немате.

Аеропут је основан са капиталом од шест милиона динара, које је сакупило 412 акционара. Пакете акција имали су: Врачарска задруга, Привредна банка, Поштанска штедионица, Гејрет, Српска банка из Загреба, Американско-српска банка из Сарајева, Телеоптик, Велауто, Икарус из Новог Сада, Техничко друштво Вокс и други.

Молићу лепо.

Потпуно сам сагласан са Вама.

Ostanimo pri činjenicama: da JAT nije preko svojih “mecena” u SFRJ politici uporno nastojao i na kraju i uspio uništiti Pan Adriju, mi bismo lani proslavili 60 godina postojanja iste i vjerojatno imali danas Pan Adriju kao hrvatskog nacionalnog prijevoznika. Možda doduše pod imenom Croatia Airlines, ali ni JAT više nije Aeroput već Air Serbia. Adria je preživjela SFRJ samo zato što je u njoj bio Inex koji je bio itekako konforman sa ondašnjom politikom i kojem se nitko nije želio zamjeriti. Kao ni Genexu. Obadvije firme su bile utočište političara na dobro dotiranim ali kompletno suvišnim radnim mjestima. Kao i kod Astre u Hrvatskoj. Stoga nema tu riječi o “nedostatku sopstvene istorije” i/ili bilo kakvom svojatanju bilo čega. Ako ćemo pravo: JAT je bio doslovno jugoslavenska kompanija bez obzira na sjedište u BG i bio je vlasništvo svih republika. I mi iz Hrvatske smo debelo plaćali za JAT preko raznih poreza i doprinosa, i mi smo bili sa hrvatskim bankama involvirani u kupnju aviona, hrvatske firme su jednako sudjelovale u otplati istih (na primjer Gavrilović sa izvozom šunki u Ameriku čime je plaćen dio dugovanja prema Douglasu za DC-10), preko hrvatskih aerodroma je JAT generirao dobar dio prihoda, da na kraju preko sukcesije SFRJ Hrvatska od svoj dijela JAT-a ne bi dobila ništa.

Po Vama, Hrvatska je imala samo „štetu” od JAT-a? Nikakvu korist za hrvatsko gospodarstvo, turizam, zračnu luku Zagreb, koja je bila važno čvorište te jugoslavenske kompanije. Svi letovi Jugoslavenskog aerotransporta, ili ogromna većina, išli su preko ovog hrvatskog aerodroma.
A baš je Pan Adria mogla biti moćna kompanija, biti će da je u pitanju romansirani pogled. Evo, sad imate moćnog nacionalnog prijevoznika, nitko vas ne sputava.

Базиран у Београду…

Као и фабрика авиона Икарус и многе друге које су због могуће совјетске инвазије измештене из Србије…

Аеропут је имао седиште у Кнез Михаиловој у центру Београда. Какав црни Загреб.

Има једна прексрасна слика аеродрома Загреб, из 20-их, 30-их, где је натпси на ћирилици.

Зарад објективности, поново истичем да сте у праву. ЈАТ је био истински југословенско предузеће. Дух југословенства га је прожимао, што је, ваљда, и нормално. Не знам зашто Ваши сународници гледају само то што су финансијски подупирали СВОЈУ (па и српску, црногорску, северномакедонску, босанскохерцеговачку, словеначку) авиокомпанију, ваљда је то нормално. А нормално би било да се, зарад објективности, каже и да је ЈАТ допринео и хрватској привреди, посебно туризму, зар не?
Загреб је био чвориште ЈАТ-а готово истог значаја као и главни град Југославије. Такво је време било.

Аеропут је основан у Београду приватним капиталом и то углавном оним из Србије тако да не видим да је био југословенски на било који начин сем што је оперирао унутар те државе.

Аеропут није имао базу већ је имао међуслетања у Загребу. Исто је то имао и у многим другим градовима. Једина база је била у Београду. Написао сам вам одакле је био капитал и он је углавном био српски.
Оснивач је такође био Србин и бивши српски војник са Солунског фронта.

Nije bio ni jugoslovenski ni srpski nego privatni. Da bi nešto bilo srpsko mora da bude u vlasništvu vlade/građana Srbije. Er Srbija to jeste, Aeroput to nije.

Од отете.имовине Аеропута…

Капитал је већински био из Србије.

Bas slatko!

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!