Niš dobiva ogroman novi terminal, pristupne ceste, novi kontrolni toranj, produžuje se pista, radit će se paralelna rulnica, povećavati apron, radi se novo parkiralište tri puta veće, nova stajanka uz cargo terminal. A cargo je pao za 97,4% (sa 2.537,7 na samo 69,6 tona), broj putnika konstantno pada. Za koga sve to? Za koga je do sada potrošen 31 milijun EUR za novi terminal i ceste, a potrošit će se još bitno više za rulnicu, pistu, stajanku? Za manje putnika i daleko manje carga?
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric
Biće to sve kako treba, nemojte se previše brinuti, aerodromska zgrada ce se graditi po svojoj prilici u etapama dok ne dostigne tu magičnu cifru od 1.5 milona putnika u nekoj buducnosti kada se bude stari terminal uklonio i krenulo sa dogradnjom anexa novoj terminalno zgradi koja je trenutno u izgradnji. Sto se produzetka piste, kontrolnog tornja, rulne staze i parkirnih pozicija za avione tiče ja se ne bih previše brinuo oko toga, to su uglavnom predizborna obecanja koja niko ne zna kada će se ostvariti i da li ce se uopste ostvariti.
Predizborna obečanja. Pa tako su obečali i terminal. I evo ga.
Grade ljudi
Mozda se jos nisu odlucili za sta ce
Za putnike.
To ove putnike kojih je sve manje?
Treba gledati budućnost i imati viziju. Niš će u narednih 5 godina imati više putnika nego Skoplje i Pristina.
Hahahahaha, odličan vic. Odličan!
Vučićevi botovi pišu, da bi dobili neku crkavicu. Ali hajde kad lupetaju, da onda bar napišu nešto pametno.
Nema tu pomoći.
Iznenađen sam kako kratkoročno gledate. Još ste me i proglasili za bota.
Ja sam vas proglasio za bota????
Izvinjavam se ne Vi nego Bojan
OK.
А чији сте Ви бот? Тако лепити етикете је стварно демократски.
П.С.
Да ли Ви, тако информисани, знате ко је створио СНС?
Ako će se graditi samo ono što je u plusu onda će se graditi samo Beograd. Baš zato što je aerodrom u krizi, ulaže se u njega i radi na tome da se vrati u plus i povećanje putnika. Puna podrška INI-u.
Aha. Eto za godinu dana će sa 400.000 skočit na 1,5 miljuna samo zato što je napravljen terminal. A i pad od 97,4% carga će se anulirati u godinu dana.
JEDNO STOTINU PUTA JE OVDE OBJAŠNJAVANO ŠTA SU TO KAPITALNI PROJEKTI i kako se prave. Ne može se praviti od danas za sutra i na knap
Je pa se zato prave megalomanske gluposti koje se neće napuniti ni za 30 godina.
Vase misljenje Alene, kakva je sudbina Nisa ukoliko se ovakvo nedomacinsko poslovanje nastavi? Imate li podatak, koliko linija je smanjeno u poslednjih recimo godinu dana? Pozdrav!
Budićnost Niša? Samo jedan prijevoznik. Air Serbia.
Vidim da autoru smeta izgradnja Nisa, a niju mu na primer smetala nekad izgradnja Zadra, Tuzle, Rijeke i slicno.
Zašto bi mi smetala izgradnja Zadra? Srbi su ga potpuno porušili u Domovinskom ratu i morao se nanovo izgraditi. Napravljen je terminal koji je danas premalen i morao se nadograđivati, dakle nije megalomanski napravljen. Tuzla je imala samo proširenje koje je bilo nužno radi daleko većeg broja putnika, ništa megalomanski.
A Rijeka? O čemu vi pričate???? Rijeka se nije nimalo izgradila, ona je ista kao prije 35 godina, čak se nije ni pristojno obnovila.
Ne smeta meni izgradnja Niša, to sam milijun puta napisao. Meni smeta nepotrebna megalomanština i bacanje novaca.
Bez gradnje nema ugradnje.
E to je istina.
Alen, da vi imate viziju kao srpski politicari ili barem kao direktor aerodroma Srbije znali bi za koga. Za narod!!!
Uz uvjet da broj putnika i tereta raste. Raste li?
Da li sam u krivu ako sam stekao dojam da ste podržavali priču koju su Vam slali iz Niša kako je taj grad zapostavljen od nacionalnog avioprijevoznika, a onda i da LCC, pa i Swiss odlaze zbog konkurencije tog istog avioprijevoznika?
Ovim člankom kritizirate poboljšanje uvjeta rada te srbijanske zračne luke- kao bacanje novca.
Pa kako onda: što je problem: nedostatak putnika, nehajan odnos AirSERBIA-e, ili nesposobni management? Očito, sve pomalo, ali nikako ne i isključivo jedno.
Nitko, ali doslovce nitko mi nikada nije poslao nikakvu priču, niti bi je mi objavili. To se na zamaero nikada desiti neće.
Ne kritiziram ja poboljšanje uvjeta rada, to je na Nišu i te kako bilo potrebno. To sam milijun puta napisao. Ja kritiziram megalomanštinu, nepotrebno bacanje novaca. Niš je trebao napraviti terminal za 700-800.000 putnika, dakle pola manji, ni u ludilu ne treba raditi paralelnu ručnicu još bar 30 godina, nema nikakvog smisla produžavati preskupu uzletno-sletnu stazu, a ako se i stajanka treba proširivati (a ne treba) onda se mora proširit za dvije parkirne pozicije, a ne za 6 kako se planira, tri puta veće parkiralište nama nikakvog smisla.
Problem Niša je nesposoban management i želja centralne državne vlasti da se tamo ništa ne dešava (radi koncesije Beograda). Da je ostao stari management Niš bi danas već imao blizu milijun putnika.
Msm da ste u poslednjem pasusu pogodili suštinu.
Znaci ipak ima smisla graditi veću terminalnu zgradu od 700-800.000 putnika koliko predlazete, jer po vasim rečima da je ostao stari menadzment danas bi doveo aerodrom blizu milion putnika.
Menadzment je promenljiva kategorija, terminalna zgrada i ostala infrastruktura aerodroma se ne menja svake godine zavisno od toga koji je menadzment na vlasti.
Ne jel ovaj management to nije u stanju napuniti ni za 30 godina. Ovaj management je samo manifestacija Srbije da Niš stagnira. A ako stagnira što će mu 4 puta veći terminal?
Možda treba postaviti zašto ne raste?
Putnika svakako ima jer jug,jugo-istok i centralni deo Srbije koristi alternativne aerodeome, najviše Skoplje i Sofiju…
Što su koristili i prije. Pa je stari management u samo dvije godine popeo broj putnika sa 1335 na 331.582 putnika.
Meni sad ništa nije jasno, da je ostao stari manadžement danas bi Niš imao preko milion putnika, ali je trebalo da se napravi terminal za 700 000 putnika. Ako aerodrom već sada ima potencijal za milion, pravljenje novog terminala za 30% manjeg od sadašnjeg potencijala bio bi čisti kretenizam. Ako je ova Vaša procena tačna, onda je novi terminal taman koliko treba biti. Kad Beograd pređe brojku iz ugovora Niš će imati spremnu infrastrukturu za razvoj.
Strategija Srbije je da Niš stagnira i neće doći do milijun putnika. Dakle?
Za statistiku. Pumpaju rast BDP javnim radovima, a rast minimalan.
Koma
Uvek me zanima čime bi Vi pumpali rast BDP? Zemlje u razvoju ne mogu da povećavaju BDP fabrikama čipova i razvojem I-phone-a. Za to naprosto ne postoji ni znanje, ni kapital ni tržište. Svaka država u razvoju (što Srbija jeste) raste ulaganjem u infrastrukturu i privlačenjem stranih investicija. Ne postoji primer siromašne države na svetu koja je postala razvijena na drugi način. Lepo je kritikovati ali ako nemaš ideju šta je rešenje, takva kritika je isprazna. Društvo našeg nivoa ekonomskog razvoja ima limitirane kapacitete razvoja, limitirane političke, tehnološke i organizacione kapacitete i posledica toga je da se razvoj bustuje jednostavnijim projektima i oslanjanjem na “prelivanje tehnologije i razvoja” iz razvijenih zemalja naprosto. Naravno da uz to ide i korupcija i netransparentnost i svi drugi limiti takvog društva. Ne možeš da imaš nekorumpirane političare i nezavisno sudstvo na ovom nivou ekonomskog razvoja. Društvo prvo postane bogatije pa onda organizovanije. To je prirodni zakon.
Neosporno, no zar zbog toga treba raditi terminal 4 puta veći, paralelnu rulnicu koja je nepotrebna još 30 godina, nepotrebno produžavati pistu, nepotrebno povećavati broj parkirnih pozicija za 6, nepotrebno raditi tri puta veće parkirališta…? Zar sve to nije moglo biti pola manje, pa se za ostatak novca izgraditi neka bolnica, ili nekoliko škola, vrtića, umirovljeničkih domova, kazališta, sportskih dvorana, cesta…
Nova bolnica košta preko 100 miliona evra, ovo je sića spram para koje zahteva i troši zdravstvo. Stvari su ovde proste. Imaš aerodrom koji ima apsolutno neadekvatnu zgradu i nerazvijenu infrastrukturu, rešio si da je obnavljaš i onda odma radiš veći kapacitet da ne bi krpio opet za 10 godina. Uz to činjenica je da se javnim projektima “bustuje” BDP i guraju pare u ekonomiju. Trenutno je nivo ulaganja oko 7% BDP što je jako visoko. Ulaganje u škole i bolnice je dobro i politički popularno, ali je kratkoročni efekat na ekonomiju loš, škola i bolnica nemaju kapacitet da u narednih nekoliko godina donesu profit državi, dok autoput i aerodrom imaju. Zato svako sa mrvom mozga balansira ove dve vrste ulaganja. Škole i bolnice apsolutno donose velike benefite dugoročno ali ako ih ne prati razvoj infrastrukture i proizvodnje koja koristi tu infrastrukturu završićeš sa državom koja ne može da održava te škole i bolnice a školovani iz tih škola odu u inostranstvo pošto nemaš čime da ih zadržiš. Nije pitanje škole ili infrastruktura, moraju da se grade i jedno i drugo i to balansirano.
Ma tko radi terminal četiri puta veći. To znači da je Zagreb morao odmah napraviti terminal za 10 milijuna putnika. Štogod.
U Nisu je odavno izgradjen novi Klinicki centar vrlo.moderan i savremen.Treba planirati unaprijed makar 15 godina.Kada se radio novi terminal u Podgorici 2005 u to se uslo prilicno neambiciozno,sa 3 broj parking pozicija se povecao samo na 6,nedovoljno check in saltera,mali prostor u dolaznim gate-ovima,skucen prostor za putnike land side-u.Zato treba povecavati kapacitete niskog aerodroma i gledati u buducnost.Izgraditi rulnicu paralelnu sa runway-om je korisno iz mnogo razloga ne samo komercijalnih vec prije svega sigurnosnih.
Ma jasno. Zapravo su odmah trebali napraviti 15 milijuna putnika, što samo 1,5 milijun.
“Ne postoji primer siromašne države na svetu koja je postala razvijena na drugi način.”
Postoji, Južna Koreja. Ali to je trajalo predugo i neprimenjivo je ovde.
Infrastruktura se ne gradi za trenutne potrebe niti na osnovu trendova od prošle godine. Niš je imao apsolutnu neadekvatnu zgradu i prateću infrastrukturu za bilo kakav ozbiljan razvoj, ovo što su napravili je prvi (me i dovoljan) preduslov da može da se uopšte razmišlja o ozbiljnijem povećanju saobraćaja. Apsolutno nema mesta kritici gradnje infrastrukture, kritika bi trebala biti zašto nema ozbiljnijih napora da se ta infrastruktura uposli. Zašto se stane posle infrastrukture? Gde su pregovori sa kompanijama, postoji li strategija kako da se privuku? Potrebno je verovatno pored PSO, odvojiti novac za subvencije i drugih kompanija koje bi letele i to je ono što nedostaje. Sa starom zgradom i starim kapacitetima aerodrom sigurno nije imao budućnost, ova rekonstrukcija je bila apsolutno neophodna.
Jasno da ne. Ali se niti ne gradi 4 puta veći terminal, a još manje nepotrebna paralelna rulnica, produženje piste i abnormalno povećanje stajanke, a o povećanju carga za 100% iako je pao 97,4% da i ne govorimo.
U analizi koju je aerodromr radio prošle godine piše da bez subvencija avio kompanijama ne postoji mogućnost za povećanje broja linija i putnika. Sa druge strane nova zgrada i oprema prema rečima uprave donose veće troškove poslovanje i zbog toga je neophodno da se postojeće takse povećaju. Aerodrom se već sada nalazi u komplikovanoj situaciji i pogrešni potezi mogu da stvore ozbiljne posledice.
Odlično. Povećati takse, otjerati i to malo linija LCC, povećati PSO i prisutnost Air Serbie, tj. da ona ima 100% letova na aerodromu. Jako dobra i logična politika Aerodroma.
Završiće se ulaganjem još novca u subvencije. Shvatite da doskora praktično nije bilo tržišta. Ljudi ne razumeju koliki je bio ponor ekonomije Srbije 90-ih. Cela istočna Evropa je stradala od tranzicije, kod nas je ista kasnila 10 godina i bila poklopljena sa sankcijama i ratom. Trostruka katastrofa. Plus nemamo nikakve turistička kapacitete da se na njih osloniš. U takvoj situaciji nema mesta organskom razvoju bilo čega. Sve mora da se pogura i subvencioniše. Kroz tu prizmu pratite i način na koji se gura razvoj avio-saobraćaja u Srbiji. Moraće da se gura od države kroz subvencije i kroz gradnju aerodroma koji će još dugo biti prazni i neisplativi. Opet ponavljam, nema ni znanja ni tržišta za organski razvoj, a kad ga vodi nekompetentna i nezrela politička elita daleko je od idealnog i racionalnog. Ali nema mnogo alternativa.
stoji.
To jeste jedan od ishoda ako se takse povećaju ali to može da se odloži ili da se od toga odustane. Mnogo veći problem je što je država nezvanično protiv subvencija koje bi išle stranim avio kompanijama i to sada sprečava razvoj aerodroma jer trenutno mali aerodromi nemaju prevelike šanse da bez subvencija dovedu neku novu avio kompaniju i povećaju broj linija.
Ako je CEO najavio povećanje taksi, budite sigurni da će to i napraviti. On to nije izjavio bez naputka onih odozgora.
Mozda da sacekamo i vidimo, da li ce biti manje putnika ove godine nego prošle, koja je usput budi rečeno bila rekordna po broju putnika u istoriji postojanja aerodroma “Konstantin Veliki” u Nišu. Aerodrom svakako zaslužuje obnovu i prosirenje jer se decenijama nije ulagalo. Sad bas da li je trebalo uloziti manje ili više to je drugo pitanje.
Nitko ne dvoji da je trebalo uložiti. Ali ovako megalomanski je više nego glupost. A produženje piste, rulnice i stajanke je megaglupost.
Mislim da je opravdano izgraditi dodatnu rulnicu koja bi spojila drugi kraj platforme sa pistom tako da platforma ima dva spoja sa pistom. Glavni pravac slijetanja je u 29 (preko grada) jer je to ILS prilaz i ovim bi avion mogao biti na istočnoj rulnici a avion koji je sletio bi se okrenuo na kraju piste i preko nove (zapadne) otišao na platformu.
Za produženje piste, može samo prema sjeverozapadu ali je tamo pruga (300 m od kraja betona, prag 11 je izmješten i nije na kraju betona). Izmještanje pruge nije baš jednostavno jer je tu krivina a ne možete prugu samo pomaknuti i napraviti krivinu oštrijom i gotovo.
Zašto majko mila????? Niš ima 4 do 8 sletanja dnevno, zimi i manje, tek 1 do 7 letova dnevno. Avion u Nišu se može okrenuti na pisti, vratiti nazad, stati na pisti, popiti kavu, pojesti nešto, piloti mogu malo odspavati i onda se maknuti, i još će se pola sata čekati do idućeg leta.
Pobogu!
Vi smatrate ovo megalomanskim? Niš će biti veličine Tivta a manji od Podgorice…šta je tu sporno ?
Niš ima tri puta manje putnika od Tivta, četiri puta manje od Podgorice. I vi smatrate da treba imati jedanko velik terminal kao ova dva aerodroma?
Naravno da ima manje od Tivta koji je izrazito turistička destinacija i Podgorice do koje je putovanje kopnom noćna mora. Sa druge strane Niš je raskrsnica putnih koridora. Ljudi vole putovati autom/busom i poneti gomilu prtljaga jer im je tako praktičnije. Navike se teško menjaju.
I? Zašto ih se uspoređivalo, te konačno zašto onda ima terminal veličine kao i ta dva grada?
Podgorica i Tivat imaju neadekvatne terminale u svakom smislu.