Ryanair je u Zagrebu prošle godine imao 920.000 putnika sa svoja tri bazirana aviona. Ovo je 29,4% putnika MZL Zagreb. Kompanija je najviše putnika imala prema London Stanstedu njih 100.967. Kompanija je imala load faktor od oko 81% u Zagrebu. Najbolji load faktor je imala linija za Malagu koja je ostvarila 91% load faktora.
Obzirom da ove godine kompanija planira imati bitno više letova (86) nego prošle godine (78), te da je prošle godine kompanija imala 29 do 35% rezanja letova u I, II, V, VI i VII. mjesecu za očekivati je da će ove godine kompanija ostvariti bitno više od milijun putnika, vjerojatno čak i 1,1 milijun.
autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Ryanair
Zašto le ukinit let Zagreb Dortmund i obrnuto
Jer je yield bio mali.
Moguće. Ali Ryanair ukida linije i iz drugih raloga.
Nije. Razlog je neki drugi. Dortmund je bila jedna od najjačih linija. To je bila jedna od samo tri linije koja je prometovala u punom rasporedu cijele prošle godine. Pola linija je ukinuto, većina su smanjene, a Dortmund je letio cijele godine od 1.1. do 31.12.
A da?
Kako Vi znate koliki je bio yield? FR je mogao da ima LF 98% i idalje da bude na gubitku. Ista situacija kao INI-BGY.
Zato što su cijene javno dostupne i postoje algoritmi koji ih prate. Moguće je da se Ryanair htio koncentrirati na Weeze jer tamo ima ekspanziju. Weeze ima daleko niže cijene ali njega su povećali.
Zapto je ukinut let Zagreb Dortmund i obrnuto
Ryanair ukida neke linije, druge dodaje. To je uobičajna praksa kompanije baš u svim zračnim lukama.
Pitanje je bilo „Zašto? “.
Modus operandi Ryanaira. Oni to čine iz nekoliko razloga:
1. zasičenje sa linijom. Određeni kvantum ljudi je odletkio i smanjio se potencijal, pa otvaraju novu liniju za nove potencijalne putnike.
2. nedovoljan yield, pa traže liniju sa boljim yieldom
3. operacijski razlozi (flota, frekvencije, sustav)
4. ucjene aerodroma destinacije (smanjuju ili ukidaju frekvencije da ih ucjene)
Ovde je veoma nejasno meni, otkud Malaga ima najbolji load Factor?? Linija koja se nikad nije letila iz Zagreba , grad koji nema takav poziv kao Sevilla ili Barcelona?! I kakav je to uopće led Zagreb Bratislava iz koja motivacijom pa taj 63% faktor popunjenosti je još predobar slučajno sam bio na aerodromu , autobusom iz centra bratislave koji je vrlo jeftin i brz do aerodroma, nekoliko sati kad je Hrvatska igrala u Bratislavi nogomet i aerodrom dijeluje dosta mrtav.
Malaga je baš pogođena linija. Jako puno turista ide tamo. Veliki respect za Ryanair.
Deo Spanije oko Malage je prelep, a taj aerodrom koriste i putnici koji idu u Marbelju. Taj deo je pravi biser Spanije – jedan od najlepsih!
Jasno.
O ukusima se ne raspravlja, ali da je Marbella jedan od najljepših dijelova Španjolske… Ne znam što ste vi od Španjolske vidjeli, ali već jedna Salamanca, Segovia, Sevilla, Granada, Toledo, … , daleko su ljepši od kompletno betonirane Marbelle. O biserima na Mallorci, Menorcu, Kanarskim otočju, …, da i ne govorim… Ali kao što rekoh: o ukusima se ne raspravlja.
O ukusima se ne raspravlja. No, evidentno je da tamo ima brdo putnika.
Cenim svacije misljenje, pa i Vase. Meni je licno najlepsi deo Spanije Majorka, i to deo oko Cala Millora na istoku ostrva. Zatim idu Kanarska ostrva, ali se do njih dosta putuje, a i put nije bas jeftin. Nakon toga, na trecem mestu mi je deo oko Malage i Marbelle, daleko mi je lepsi nego deo oko Barselone, Valensije ili Ibize. Na Menorci i u Sevilli nisam bio, stoga njih ne mogu komentarisati.
A Sevilla i Granada su bas jako daleko od Malage…..
Geografski ili po ljepoti?
Bravo za Ryanair. To im je prva puna godina poslovanja u Zagrebu ikad i već imaju skoro milijun putnika.
Upravo tako. 2023. će imati bitno preko milijun putnika, vjerojatno i 1,1 milijun.
I to znaci da ce imati vise putnika u ZAG nego OU. Tragicno!
Ne vidim ništa tragično u tome. Croatia si je sama kriva što odustaje od Zagreba i nije obnovila 9 linija iz 2019. No, ne vjerujem da će imati više putnika od Croatie u Zagrebu.
Vama nije tragicno da strana kompanija ima vise putnika od nacionalnog prevoznika u glavnom gradu, koji se pritom finansira od Vaseg novca i novca svih gradjana Hrvatske?! Pobogu!!!
Buduci da ce OU smanjiti broj letova iz ZAG ove godine, apsolutno je realno ocekivati da imaju isti broj putnika kao FR. E sad da li ce FR imati za nijansu vise – to vec ne mozemo znati.
To je tragično. Ali ta nacionalna kompanija je dno, ona ne radi baš ništa već 25 godina, ona nije odgovorila ni na koji način na ekspanziju Ryanaira. I što sad? Čupat kosu jel su nesposobni. Ja već počupao i 15 godina vodim borbu sa vjetrenjačama. Pa onda ako je tak, nek bar pametna kompanija zaradi i radi ekspanziju, a glupani nek ostanu glupani.
Nije to do kompanije. Razvoj ili stagnacija OU je politička odluka, nemojte da se pravimo da taj nesretni menadžment može nešto da razvije samostalno, oni su i dovedeni da ne rade ništa. Zato komentator kaže da je tragično da se domaća kompanija srozava i to još na uštrb stranih kompanija. Zašto je to tako, to vi iz Hrvatske bolje znate.
Ne ne znamo. Ali da je evidentno da management ništa ne radi uz blagoslov države to je činjenica.
Tako je to u većini država u Europi. U čemu je problem? Zašto je to tragično?
Ja ne vidim tu neke tragedije. To jest čudno. To jese nepotrebno. To jest loše, ali nije tragično.
A je l? U Parizu najveci promet nema AF? U Frankfurtu to nije LH? Sta da kazemo onda za MUC, LHR, IST, ATH, MAD, AMS, ARN, CPH, RIX, SVO, TLV, itd?
Tragedija je da kompanija koja se finansira drzavnim novcem prepusta trziste. Takva kompanija ima prednost jer za razliku od stranaca moze leteti i neke gubitaske rute radi sekundarnih benefita.
Stoji.
Ryanair se također financira našim novcem.
U Zagrebu se ne financira našim novcem.
Financira se i od novca koji zaposlenici Ryanaira također uplaćuju u proračun… letio sam često s Ryanom (Lauda uglavnom) i po meni im je posada 5x bolja od Croatijine. Zalosno je da oni rade i placaju doprinose za Croatijine uhljebe. 3.04 se vracam s Air Maltom iz Brindisija pa cu vidjeti kakvi su i oni unutar Ryan grupe. Al vjerujwmem dovoljno dobri da mi ne fali Croatia kao prijevoznik ako jednom ode u bankrot.
I to je istinski žalosno, zar ne?
Svi koji kažu da ovo nije loš rezultat su daleko od stvarnosti, prosječan lf FR za 2022 godinu je 92% a Zagreb je na 11 procetnih poena niže, čak ni najbolja linija iz Zagreba nije u prosjeku! Dobar rezultat?
Obzirom da je to novi prijevoznik to je dobar rezultat.
I naravno ovaj komentar dolazi iz Srbije.
Bogami taj komentar nije na srpskom jeziku.
Botovi imaju novu strategiju, ali se ipak primjecuju.
Bogami procetni poeni ne postoje u hrvatskom standardnom jeziku. Tako da koji god se trol pokušao sakriti iza ovoga nije baš uspio…
Sve je to ok,u suprotnom pokupili bi se i otišli i zatvorili bazu!!!
Naravno.
Pokupit će se kad im se ukinu subvencije, tu su još samo zato jer su privilegirani!
Na sreću subvencije se ne ukidaju još niz godina. A vrlo vjerojatno će se nakon toga iznači model nekih drugih subvencija, npr. za više od milijun putnika, što će ostvariti samo Ryanair i Croatia.
Subvencije? Pa Vi ste rekli da FR ne dobija ni centa subvencija!!
Da ne dobiva. Nisu subvencije nego popusti.
Velika razlika dal zovete subvenicije ili popusti
Da je.
🙂 🙂 🙂
Није шија него врат 🙂
A to nikako nije isto. Ni blizu.
То је питање квалитета адвоката.
???
Može se to zvati i legalni “mito”.
Baš svašta ste sad napisali. Kako je to, majko mila, mito. Popust je mito? A stvarno svašta čovjek može pročitati na ovom portalu. Znači Beograd podmičuje Air Serbiju i Wizz Air, a Zagreb Ryanair i Croatiu. Kao što i velika većina aerodrom Europe podmičuje avio kompanije. Majko mila!
Ryanair ne prima subvencije.
Da, Ryanair ne prima subvencije.
Ne, samo žica milostinju
Ne žica on ništa.
U sezoni su pretpostavljam puni, tako da je LF van sezone onda poprilično loš, otud vikend baza. Pohvalno je da uprkos tome lete dosta linija cele godine. O Londonu je teško nešto reći, a ne setiti se briljantne prodaje slotova OU na LHR, kakva kratkovidost…
Majko mila opet vi sa vikend bazom. Vikend baza je štednja starih A320. Zagreb od utorka do četvrtka dok avioni Laude ne lete ima letove sa avionima drugih baza. Dakle ništa ne gubi. I nije Zagreb jedini koji je to imao.
Alene, koji se period u avijaciji neka linija/baza može smatrati novom i kada nije realno očekivati LF na nivou koji kompanija obično ima?
U zrakoplovstvu treba dvije do tri godine da se neka linija ustali i počne donositi profit.
A ozbiljno? Samo Budimpesta treba od prvog leta imati 80+ LF jer je toliki prosek kod legacy.
Kad ono u Zagrebu LCC toliki LF ima. 👀
Ne nitko ne smatra da Budimpešta treba imati 80% LF. Ni u ludilu. Cijeli sustav Air Serbie nema ni blizu 80% LF. Tako što niste ovdje pročitali. Ne govorite istinu.
Sličnog mišljenja sam i ja, te mi onda nije jasna vaša tvrdnja da je LF od ~55% na JU liniji za BUD loš.
55% je istinski vrlo nizak LF. Da je on 65% pa da naraste u 2-3 godine na 75% to bi bilo OK, ali ovako.
Sir Richart Branson je rekao razlika između megaprofita i bankrota u zrakoplovstvu je u par postotaka load faktora. A ovdje govorimo o 10 postotnih bodova razlike.
Mislim da nije u redu da pričamo o 10 postotnih bodova razlike, kad je to % koji ste vi ovde izbacili ne znam na osnovu čega 🙂
Zašto bi baš 65% bilo u redu, kako ste došli baš do te cifre?
Verovatno ste uzeli u obzir avion kojim se leti, profil same linije, yield i sl?
Zato što je to prihvatljiv load faktor za tu liniju, jer je on na tragu load faktora kompanije (ispod sadašnjeg LF, ali prihvatljiv) i zato što je on podnošljiv za razvoj linije i mreže.
Sad vi zamislite kakvo je poslovanje FR u bazi zagrebačkoj sa 11 procentnih poena manje od prosjeka.
Prihvatljivo. I profitabilno.
Profitabilno? Kako moze LCC sa 81% biti profitabilan?!
LCC sa 81% je probitabilan. Sa 92% je hiperprofitabilan.
Ma kako da ne. A kad JU ima 81% LF, onda se kaze kako to nije dovoljno da bi bili profitabilni.
Ma tko to kaže? 81% je odličan LF za legacy. Ne za long-haul tamo mora biti bar 85%, ali za europske linije sve preko 75% je vrlo dobar rezultat, a preko 80% odličan.
Pa eto JU je prosle godine imala 72% na nivou cele mreze. Buduci kakva je bila prva polovina godine, to bi znacilo da je JU dobro poslovala. A secam se da ste govorili kako LF kod JU nije dobar, cak iako znamo da je u Februaru bio preko 70%!
Krivo se sječate. 72% nije loše. Nije nešto jako dobro, ali može proči.
LCC sa 81% ne može da bude profitabilan ni u ludilu. Možda na nekim highyield tržištima tipa London. Na Balkanu ne. Za legacyje je ciljana ravan profita oko 75%, mnogi je ne uhvate ni sa 80.
O LF-u za Budimpeštu govorite kad prođe bar neki mesec operacija, to bi bilo profesionalno. Ovako nakon par nedelja deluje…pa bolje da ne kažem kako deluje.
Da legacy je profitabilan sa 75% iako većina ima 80%. LCC je profitabilna sa 80% i hiperprofitabilan sa 90%. To je činjenica. Niz LCC prošle godine nije dostigao 90%. Wizz Air npr.
A izjava gospodina kojeg ste citirali o par procenata razlike između profita i bankrota u ovom slučaju ne važi? To važi samo u slučaju AS?
Naravno da vrijedi. Samo Ryanair sa 81% load faktora je profitabilan, Air Serbia sa 55% nije.
Air Serbia nema 55% LF! U 2022. godini su imali 72%.
Govori se o liniji za Budimpeštu.
A odakle Vam info da ima 55% na BEG-BUD?
Prema brojevima koji su objavljeni do sada.
Pa sta je onda problem da sacekate dve-tri godine za BEG-BUD?
Pa zar netko kaže da ne treba sačekati?
Pa rekli ste da linija nema smisla i da nije trebalo da bude uvedena.
Nisam baš tako rekao. Ja sam rekao da linija do sada dva puta nije uspjela, da su Beograd i Budimpešta vrlo blizu i neće biti P2P putnika, da preko Budimpešte nema konekcija i da Budimpešta ima jako puno linija, poglavito Wizz Aira i Ryanaira, pa sam postavio dvojbu hoće li ovaj treći puta linija uspjeti.
Zasto nece biti P2P putnika? Ocigledno ne znate sta je Horgos i granica sa Madjarskom preko vikedna, leta i praznika.
Već smo pričali o tome. Prva dva pokušaja su pokazala da nema P2P putnika. Linija se ne može temeljiti na gužvama jednog graničnog prijelaza dva mjeseca. Ona operira 12 mjeseci.
Problem je u tome sto guzva na granici nije samo dva meseca godisnje, vec je 10 meseci godisnje. Idem za Budimpestu i do 3 puta mesecno i uvek mi treba skoro sat vremena da predjem granicu, cak i ako je to u sred noci. Od kada imamo letove idem avionom. Eto ja sam P2P putnik kome se isplati da ide avionom. Takvih ce biti jos, samo da ljudi shvate koliko je lakse i bolje ici avionom.
Kažu ljudi da su drugi prijelazi OK. Zašto onda forsirate ovaj jedan gdje je gužva. Prema onom što ljudi govore nije 10 mjesci gužva, nego samo u par top mjeseci sezone.
Na primer zato sto na drugim prelazima ne mogu dobiti tax-free, njega mogu dobiti iskljucivo na Röszke-Horgos prelazu. Takodje, 2 od ostala 3 prelaza u blizini rade samo 7-19, a ja obicno putujem van tog vremena. Ostaje mi Kelebija kao jedina opcija, a i na njoj ume da bude ogromna guzva.
Pre mesec dana sam isao Beograd-Budimpesta-Beograd autom, usao sam u Madjarsku nakon 1h cekanja na granici i to na madjarskoj strani, ne na srpskoj. U povratku sam isto na madjarskoj strani cekao preko 2h jer nije bilo carinika koji ce mi overiti tax-free formular. Kada sam ga konacno presao, video sam da je medjudrzavni prostor u smeru ka Madjarskoj skroz popunjen, a to znaci cekanje od barem 5-6h. To je bilo 28.2. oko ponoci. Niti je top sezona, niti je vikend, niti ima turskih drzavljana. Dakle?
Ako vi teko kažete.
Ako je to istina onda je Stvarno Srbija u katastrofalnom položaju. Redovi prema Mađarskoj, redovi prema Srbiji. O moj bože. Baš tragično. Koja blagodet je što mi više ne moramo ni zastati prema Sloveniji i Mađarskoj
Nije Srbija ni u kakvom polozaju. Guzve na granici stvaraju iskljucivo madjarski policajci i carinici. Apsolutno nikada im ne rade sve linije, cak i kada je guzva. Obicno rade samo 2-3 kucice, a prelaz ih ima 10 po smeru! Na tax-free liniji se ceka satima jer carinik sedi i pije kafu, dok ljudi cekaju.
Guzvu ne prave srpski policajci, nasa strana granice se predje za 5 minuta doslovno. Problem je kod Madjara i tako je vec godinama. Na svo to cekanje, onda uslede pitanja gde idem, zasto idem, pregledanje gepeka, itd…
A evo i slike sa googla, da ne bude da ja tako kazem: https://www.google.com/maps/place/Röszke,+Röszke+Border+Crossing,+6758/@46.179179,19.9832998,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipOTHJCReJOomgQlJrjnWuDbqC5LkneCY65geAuY!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOTHJCReJOomgQlJrjnWuDbqC5LkneCY65geAuY%3Dw152-h86-k-no!7i4032!8i2268!4m7!3m6!1s0x4744848fb4eabe75:0xf120c86c966cce2a!8m2!3d46.179179!4d19.9832998!10e5!16s%2Fg%2F11bvtcq5zy#
Mozete I sami videti kolonu automobila, a otvorene samo 3 linije, i to jedna za EU, a druga za sve pasose. I zasto bih ja isao autom i cekao u toj koloni, ako mogu za iste pare da idem avionom?
I što vam to govori? Kakav je odnos Mađarske prema Srbiji?
Recite Vi njima…
gdje je generiranje novih putnika. Zagreb prosle godine nije dostigao broj putnika iz 2019.
Nije ni bio daleko. Nije ni Beograd prošle godine dostigao broj putnika iz 2019. usprkos ogromnog povećanja broja linija Air Serbie. I? Malo je koji aerodrom u Europi prošle godine dostigao brojke iz 2019. Ogromna brojka aerodroma je imala brojke ispod Zagreba. Zagreb ima bitno više od prosjeka Europe.
Zagreb i Beograd ne mozete porediti po tom pitanju. Sto je aerodrom veci to im je teze dostignuti brojke.
Zagreb i Beograd ne spadaju u istu kategoriju aerodroma prema broju putnika.
Zagreb spada u 2 do 5 miliona a Beograd od 5 do 15.
Zato ce i jednoj Tuzli ili BNX daleko lakse biti postizanje brojki nego pa Zagrebu. Jer oba spadaju u jos nizu kategoriju od Zagreba.
Isto kao sto ce Budimpesti biti teze nego li Beogradu a Frankfurtu jos teze nego Budimpesti.
Retki su izuzeci iako ih ima.
Jeste Vi prespavali prvu polovicu prošle godine ili ste zaboravili da su tek pred ljeto ukinute sve covid restrikcije? Očekivati u takvim uvjetima nekakav bum u prometu, unatoč otvaranju FR baze, je, blago rečeno, nerealno.
Jasno.
Nisu svi aerodromi dobili bazu najveceg europskog LCC. Promasen argument.
Nisu, ali imaju baze drugih ogromnih LCC, primjerice Wizz Aira, kao i letove drugih LCC (Pegasus, easyJet, Eurowings, flydubai, Air Cairo, AnadoluJet, Jazeera, Norwegian).
Imaju mozda baze LCC ali one nisu novootvorene baze. Nije Ryanair u Zagrebu bio 2019. godine. Opet promasen argument.
A koja je razlika ako neka LCC postavi dodatne avione ili neka dođe sa novim avionima?
dodatni LCC kapaciteti moraju biti komparabilni novoj bazi Ryanaira u Zagrebu. Koji je to aerodrom imao takve dodatne kapacitete LCC-a?
Što je i logično jer je Zagreb bio uvjerljivo na zadnjem mjestu u Europi po broju LCC letova. Trebalo je to nadoknaditi. 15 godina prekasno, ali hvala bogu da konačno je došlo.
Odlično pitanje, ako je sudeći po izjavama autora FR od ukupne sume prevezenih putnika doveo 80% novih putnika u Zagreb to ispada novih 736 hiljada putnika, to je oko 21,6% ukupnog broja putnika iz 2019 godine a uprkos tome rezultati aerodroma Zagreb su 10% manji od 2019. To onda znači da su ostali prevoznici koji su bili prisutni 2019 godine prevezli 1,04 miliona manje putnika nego 2019 godine što je 30,4% od ukupnog broja prevezenih putnika te godine.
Rezultati Zagreba nisu za 10% manji nego 9%. Logično je da Zagreb ima manje putnika ostalih prijevoznika kada Croatia nije obnovila 9 linija, kada linije nisu obnovili Emirates, Korean, Air Transat i Swiss. Uz to niz prijevoznika (Lufthansa, British, Iberia) imaju bitno manje letova nego 2019.
Iz istog razloga i Beograd nema 100% putnika iz 2019. usprkos jednog aviona više Wizz Aira i tone linija Air Serbie više nego 2019. Iz istog razlog ogromna većina zračnih luka Europe nema ni blizu 90% putnika iz 2019, a Zagreb je ovdje bitno iznad prosjeka Europe.
Beograd nema 100% zato što prva 4 mjeseca 2022 godine za razliku od Zagreba je imao COVID restrikcije prema glavnim tržištima inače bi završio godinu bitno bolje od Zagreba. Ja nešto ne vidim ni ove godine da obnavljaju linije u Zagrebu ni Emirates ni Korean a ni ostali ništa posebno ne rade u Zagrebu koji u konačnom zbiru nema ni jednu novu liniju, nije li to stagnacija Zagreba?
I Zagreb je imao Covid-19 restrikcije. No, Beograd je kao istočnoeruopski grad imao bitno više putnika u Covidu-19, dobrih 10 postotnih bodova više je trebao imati. A nije imao.
Zagreb će ove godine imati bar 3,8 milijuna putnika, to je 400.000 putnika više nego 2019, 700.000 više nego 2022. Vama je to stagnacija?
Zagreb nije imao restrikcije u smislu da je putnicima bio zabranjen ulazak u drzavu, kao sto je Srbima bio zabranjen ulazak u Nemacku i Italiju, cak iako su vakcinisani i imaju negativan PCR test. Takva ogranicenja ZAG nije imao!
Ograničenja su bila dovoljno velika da demotiviraju putovanja. Ja sam prije Covida-19 putovao bar 30 puta godišnje, tijekom Covida-19 tek 4-5 puta i to na domaćim linijama.
Vas je vakcinacija ili negativan PCR test demotivirao? Lepo, mene to nije demotiviralo. Meni je bilo zabranjeno da odem u Milano, Rim ili Berlin zato sto sam Srbin, iako sam bio vakcinisan i imao negativan PCR. Dakle ja sam imao veca ogranicenja od Vas.
I svejedno je Beograd imao kao i cijela Istočna Europa daleko više putnika, po 10 postotnih bodova više. Zašto? Zato što u Covidu-19 obična raja nije putovala. Putovala je dijaspora, poslovnjaci i političari koji su imali mogućnost putovanja.
Niti jedna nova linija u konačnom zbiru na početku ljetnje sezone jeste stagnacija, eventualno povećanja je vezano za oporavak a nikako za razvoj!
Pobogu 3,8 do 3,9 milijuna putnika. Majko mila!!!!
Beograd kao istočnoevropski grad? U kom kontekstu je Beograd istočnoevropski grad, a Zagreb nije? Ako mislite na EU, imate gradove koji su još istočnije od Beograda, a u EU su, tako da vam epitet “istočnoevropski” uopšte nije na mestu, bez obzira da li gledali iz političke ili geografske tačke gledišta.
U Covidu-19 svi su bili istočni gradovi koji nisu U Europskoj Uniji.
Kako god Beograd se smatra istočnoeuropskim gradom. A Zagreb srednjeeuropskim.
Postoje neke stvari koje neko može da posmatra na jedan, a neko drugi način.
Za takve stvari, najbolje je konsultovati autoritete po tom pitanju.
U kontekstu regiona Evrope, to bi bile npr. Ujedinjene Nacije. UN i Srbiju i Hrvatsku svrstava u region južne Evrope.
Ja iskreno nisam do sada nijedan jedini put video da neko pravi regionalnu razliku između Hrvatske i Srbije (osim činjenice da je HR u EU, dok SRB nije). Da li postoji neki primer neke relevantne institucije/autoriteta koji to čini?
Kod nas to čine svi.
A zasto EK, KE, TS I LX nisu obnovili letove? Ocigledno nisu bili zadovoljni uspehom na tim linijama, inace bi ih obnovili odavno.
Zasto LH, BA I IB imaju bitno manje letova nego 2019. godine?
A zašto je sve to i na svim ostalim zračnim lukama Europe? Zašto velika većina zračnih luka Europe ima bitno manji postotak letova u usporedbi sa 2019. od Zagreba?
Koje blentavo pitanje.
A zasto to ne vazi za BEG? Zasto je na BEG niz kompanija povecalo broj letova u odnosu na 2019. godinu? TK, FZ, W6, itd… Zasto se na BEG oporavio long-haul i dosao Hainan?
Long haul se oporavio jel je došao Hainan sa jednim tjednim letom? Pa onda se oporavio i u Zagrebu jel je došao Air Transat sa tri tjedna leta.
A u Zagrebu nema povećanja? Što je sa Ryanairom, Finnairom, El Alom…?
Pre svega, long-haul u Beogradu se oporavio jer je JU vratila frekvencije na nivo iz 2019. godine, a ove godine ih i povecava. Takodje je i uvela TSN. Hainan je uveo novu liniju sa 1pw, a evo uskoro povecava na 2pw, tako da to nije samo oporavak, nego i rast. BEG je pre Covida imao 6pw long-haul letova, a na leto ce imati 13pw. Dakle vise nego duplo. To je rast od 117%.
Air Transat je samo vratio liniju koju je leteo 2019. godine, i to ju je vratio sa 2pw, dok ce ove godine leteti za nijansu veci broj rotacija, 3pw ali kraca sezona. A sta je sa ostalim prevoznicima? Gde je njihov povratak?
Pricamo o long-haul. Ryanair, Finnair I El Al nisu long-haul.
Pa i Air Transat raste. Znači li to da se i zagrebački long-haul oporavio?
Air Serbia opako raste, pa i na long-haulu. Ali ostalih baš i nema. Samo Hainan. Što nam to govori? Kako to da ni jedna kanadska ili američka kompanija ne leti ako je interes toliko velik.
Haha….
Zagreb nije imao 10% nego 9% manje putnika u 2022. u odnosu na 2019.
Dajte, ne budite sitnicavi, Je li to vama stvarno bitna ta razlika od 1%?
To svakako nije isto.
Zagreb je izgubio svoj najjači profil a to su prekooceanski putnici. Emirates, Qatar 2x dnevno, Korean Air, Air Canada. Nije to lako nadomjestiti.
Istina. Nije.
Pa ti putnici idalje dolaze, samo ne direktno vec preko FRA, MUC, ZRH, CDG, IST, DXB, itd…
Ni izblizu toliko koliko su dolazili prije. Ni 10%.
Zbog cega? Drzave su otvorene za putovanja, nema vise restrikcija, osim u SAD. Evo cak se i Kina otvorila.
Zato jel je stanoviništavo osiromašeno i nema par tisuća EUR za letove, što se još uvijek boje putovanja… Evidentno je da prema Europi ima još uvijek daleko manje long-haul linija iz Azije.
Secam se kada je jedan portal prosle godine objavio da je Ryan imao 30% putnika na ZAG da ste pravili haos, prozivali ih i govorili kako nije tacno i da je to suvise malo.
To apsolutno nije istina. Ja cijelo vrijeme tvrdim da Ryanair ima oko 30%. Čak sam i prvi ustvrdio da bi promet morao biti oko milijun putnika pa me se ismijavalo.
81% je los LF za FR. BTS je imala samo tragicnih 63%.
10% vise letova nije bitno vise, no dobro, bitno je da povecavaju.
10% je i te kako bitno više. Govorimo o oko 80.000 putnika više na razini godine.
81% istinski nije dobar LF, ali obzirom da se baza tek razvija i da je indikativno da je pod kraj godine LF ozbiljno narastao, onda je to OK.
Znači ove godine je bilo bitno manje putnika od onoga što ste vi govorili? Šta se desilo? Da li je to najgori rezultat od svih FR baza?
Nije najgori rezultat od svih baza.
Ja sam rekao da Ryanari ima oko milijun putnika. Kako sam onda omašio? Svašta.
Govorili ste oko milion putnika da će imati FR u Zagrebu i od toga 800 hiljada će biti novi putnici a ostalih 200 hiljada će biti preuzeti putnici od drugih kompanija. Da li i dalje smatrate da je FR od prevezenih 920 hiljada 730 hiljada bilo novih a preuzetih 160 hiljada?
Da govorio sam oko milijun. Dakle napisao sam dobro. 920.000 je oko milijun.
Ne, to je bitno manje od milion. Isto kao sto je 80.000 putnika bitno vise.
Ne nije bitno manje. To je tek 8% manje. Zanemarivo. Nitko brojku ne može predvidjeti u decimalu.
To vas nisam pitao nego o broju novih putnika koje dovezao FR je bilo pitanje. Vi tvrdite da je od ukupnog broja 80% novih a 20% preuzetih od ostalih kompanija.
Da to je moja pretpostavka. Nitko od nas ne zna koja je točna brojka.
Po vašoj pretpostavci onda znači da su svi ostali žestoko kiksali u Zagrebu jer u odnosu na 2019 godinu imaju milion putnika manje. To je jako loše za Zagreb u perspektivi.
No, to nije milijun manje kod svih ostalih nego je dobar dio putnika Emiratesa, Air Canade, Koreana i Brusselsa koji nisu obnovili linije. To znači da oni koji jesu imaju bitno manje od milijun manjka.
Kako god Zagreb ima daleko bolje rezultate nego drugi aerodromi u Europi.
Ispravljam grešku, ne 160 nego 190 hiljada preuzetih!
A koja baza je gora od Zagreba i koliko iznosi LF kod tih baza?
Slobodno poguglajte i nađite odgovor na to.
Tek se razvija?
Pa nije se juce otvorila nego pre skoro 2 godine.
Ovo je za FR katastrofalan LF.
Prvo ovo su podaci od prije 15 do 3 mjeseca. Tada je Ryanair letio tek 6 do 18 mjeseci. Pod kraj perioda LF je bio daleko veći. Da, naravno da je 6 mjeseci još uhodvanje linije. A i prvih 4 mjeseca je bio Covid-19.
To je daleko veći LF nego ga je imala Croatia ili Air Serbia.
Od kad se porede LF kod LCC ii kod legacy-ja?
Ne mesajte babe i zabe, ovo je za LCC katastrofalno.
Nije. Svakako nije za prvu godinu poslovanja.
Za drugu je uzasno.
2022. nije druga godina operiranja u Zagrebu.
Krenuli su 2021 koja je bila i prva godina operacija.
Nakon prve obicno dodje druga a ne opet prva.
Krenuli su tek u IX. mjesecu 2021. sa bazom. Sve to dana je bilo beznačajno, par letova bez baze. Dakle, prva ozbiljna godina je bila 2022. A prvih godinu dana su ostvarili u IX. mjesecu 2022.
Interesantno je da u Zagrebu 2 najveće kompanije bazirane na aerodromu imaju jako loše rezultate, CA 62% a FR 81% LF. I jedan i drugi rezultat daleko od prosjeka. Ni ostali nisu nešto bolji, i dalje novih linija nema a ni frekvencije nisu nešto bitno uvećane, šta se dešava!?
Nije istina da frekvencije nisu uvećane. To istinski nije istina.
Kao što sam napisao, ništa bitno!
Pobogu kako frekvencije nisu bitno uvećane ako samo Ryanair ima 648 letova više nego prošle godine? A gdje su povećanja Air Serbie, Air Transat, Croatie, Austriana, Britisha, El Ala, Eurowingsa, Flydubaia, LOT-a, Lufthanse, Qatara, Turkisha… Zagreb će imati debelo preko 1000 letova više ove godine.
Koja povecanja Croatie u ZAG?! Nismo li apsolvirali da OU smanjuje u ZAG?
U IV. mjesecu ozbiljno povećava, nakon toga stvarno ne znam jel još nisam radio analizu.
Za BTS mi do dana današnjeg nije jasno zašto su tu liniju uopće pokretali i za koga. I još u te dane. Stoga me LF niti ne čudi, u stvari iznenađen sam da je uopće i bio 63%…
Da slažem se. Ta linija nema nikakvog smisla. A istovremeno nisu pokrili Berlin, Stockholm, Prag, Bukurešt…
Ocigledno su sve vreme trazili nove poticaje i konacno ih uspeli dobiti, sad ce krenuti i zatvoriti Bratislavu.
Pa za sada je zatvaraju. I bilo bi istinski dobro da je zatvore i umjesto nje pokrenu Stockholm, Berlin, Prag ili Bukurešt.
Ta linija je čisti napad na Austrian i Croatia Airlines.
Pa i nije baš neki napad. Napad bi bio da su otvorili liniju za Beč, ovako…
Nije, jer Beč nije izrazita P2P destinacija iz ZAG, već više ljudi presijeda.
Jasno.