autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air
Novi program poticaja MZL Zagreb usmjeren je na kompanije koje otvaraju više linija i to onih linija koje je Zagreb istakao kao prioritetne. Stoga će Zagreb potaknuti pokretanje letove za Prag, Tallinn, Rigu, Vilnijus, Stockholm (ARN ili NYO), Berlin, Luksemburg, Budimpeštu, Bukurešt, Tiranu, Prištinu, Reykjavik, Tbilisi, Kišinev, Yerevan i Kijev (nakon otvaranju ukrajinskog zračnog prometa). Letovi koji će koristiti ove poticaje ne mogu koristiti druge poticaje. Letovi moraju biti najmanje dva puta tjedno tijekom cijele godine. Poticaj traje od 1.6.2023. do 31.5.2026.
Ovisno o broju destinacija kompanija će ostvarivati 60% popusta na putnički servis (ako otvore 3-4 linije), 70% (ako otvore 5-6 linija), 80% (ako otvore 7-8 linija) i 90% (ako otvore više od 9 linija). Prijevoznici mogu revidirati destinacije tijekom poticaja. Zagreb će eventualno dodavati gradove na listu.
Pa hajmo prvo vidjeti koji prijevoznici bi se mogli javiti na ovaj poticaj. Svakako bi ove letove mogla pokrenuti Croatia. Četiri od ovih linija kompanija je letjela prije Covida-19 (Prag, Stockholm, Bukurešt i Priština), a uz obnovu ovih linija bilo i te kako upitno i isplativo da kompanija leti i za Berlin, Rigu i Tiranu.
Većinu ovih destinacija operira i Ryanair: Tallinn, Luxemburg i Kijev (trenutno suspendiran), a u sedam od njih ima i baze: Prag, Riga, Vilnius, Stockholm, Berlin, Budimpešta i Bukurešt. Ovo znači da bi na 10 linija mogao letjeti i Ryanair, tj. ostvariti tih 9 linija sa 90% poticaja. I airBaltic bi mogao pokrenuti tri linije za svoje baze u Rigi, Vilnijusu i Tallinnu, no isto nije realno.
No, ono što je indikativno da od tih 16 linija na njih 15 leti Wizz Air. Kompanija ima baze na Vilnijusu, Budimpešti, Bukureštu, Tirani, Kišinevu (trenutno suspendirano) i Kijevu (trenutno suspendirano), ali ima velik broj letova za Prag, Tallinn, Rigu, Stockholm NYO, Berlin, Luxemburg, Prištinu, Reykjavik i Yerevan. Ni Ryanair, ni Wizz Air ne lete za Tbilisi.
I ovdje se treba pitati kakav je ovo odabir linija. Logične linije su Stockholm, Berlin, Prag, Bukurešt, Tirana, Kijev pa djelomično i Riga i Priština. Nisu pretjerano logične ali mogu proći Luksemburg i Tallinn. Ali su za Zagreb potpuno nelogični letovi za Vilnijus, Budimpeštu (puno preblizu Zagrebu), Reykjavik, Kišinev, Tbilisi i Yerevan. Pa tko će letjeti za ove gradove? Ovdje uspjeh može imati samo Wizz Air, sa svojim specifičnim sustavom, i nitko drugi. Izgleda kao da su destinacije postavljene u dogovoru sa nekom kompanijom. Ovo bi onda logično trebalo značiti da će Wizz Air bazirati bar jedan, ako ne i dva aviona u Zagrebu. A to bi značilo ogromno odskočnu dasku za Zagreb. Imati dva najljuća protivnika na LCC sceni ja bogom dana stvar. Jer svi vidimo kako se Wizz Air i Ryanair kolju u Sofiji, Bukureštu, Budimpešti, Beču, Veneciji, Milanu, Rimu i nizu drugih gradova. I u regiji imamo ovaj rat u Nišu, Banja Luci, Tuzli i Podgorici. I aerodromi i putnici već više od deset godina profitiraju na tom ratu. Kompanija u tom ratu povećavaju linije, frekvencije, skidaju cijene i enormno povećavaju broj putnika. Desi li se ovo Zagrebu onda upravi treba istinski čestitati i skinuti šešir do poda. Bilo bi to više nego super za Zagreb. Pun pogodak, a aerodrom će vrlo brzo skočiti na 5 milijuna putnika.
Iskreno se nadam da ovo nije bio samo poticaj tipa „hajmo povezati glavne gradove“ jel bi isto bilo krajnje nelogično i neinteligentno, već da je to ipak neki širi plan ili dogovor sa nekom kompanijom.
Zaboravili ste da navedete da je poticaj po principu da kompanije plate punu cenu, pa ce im aerodrom refundirati razliku.
Da tako je.
Riga ima jedino smisla ako ju otvori Air Baltic, jer onda se otvaraju mnoge mogucnosti za transfer, za P2P mozda neki sezonski ali ne tokom cijele godine.
Da ali airBaltic bi morao otvoriti bar tri linije. Nisam siguran da su Riga, Tallinn i Vilnijus realni i da je airBaltic dovoljno motiviran za to.
Nema u Zagrebu kruha.
Broj putnika stagnira.
Broj putnika u Zagrebu stagnira, a 117% je iz 2019. Zagreb će imati na kraju godine 3,8 milijuna putnika. To je stagniranje broja putnika? 400.000 više nego 2019. i 700.000 više nego 2022. To je stagniranje broja putnika?
opet vi da zagreb ima 117%. O cemu pricate? O kruskama ili jabukama?
A nego koliko po vama ima? Vi niste pročitali članke o broju putnika zadnjih dva mjeseca na zamaaero?
Posto autor kaze da je Wizz najgora kompanija onda Zagrebu bas i ne vi odgovaralo da mu takva kompanija dodje.
Da oni su najgora kompanija. Neosprono. No, moj stav je nebitan. Oni i takvi kakvi jesu imaju putnika.
Slažem se da je Wizz air najgora kompanija. Otkazivanje letova bez razloga im je najbolja preporuka.
Ali kad nemaš drugu opciju, moraš letjeti s tom bandom!
Nažalost tako je.
Kad je koncesionar došao u Zagreb fokusirao se na long-haul i to jako uspješno a Croatiju Airlines su ostavili na miru da drži monopol na europskim destinacijama. Svi ostali prijevoznici koji su došli su bili dobrodošli ali nisu bili prioritet.
Otkad je došao kovid strategija se mjenja. Ja vjerujem da je Zagreb htio da Croatia Airlines otvori hrpu novih linija ali kad su shvatili da to ne ide jer Croatia Airlines nema ni volje ni sposobnosti onda su potpisali ugovor sa Ryanairom tek toliko da se nešto pokrene. I uspjeli su napraviti veliku stvar – milijun putnika u prvoj punoj godini poslovanja. Možda su mislili da će Ryanair potaknuti Croatia Airlines na nove poteze. Ali umjesto toga Croatia Airlines se povlači iz Zagreba.
I sad Zagreb ide korak dalje. Kompletno su odbacili protektorat nad Croatijom i idu na razvoj mreže destinacija. Croatia Airlines će tu najviše izvisiti jer će izgubiti transferne putnike.
Tako da ja mislim da ovaj natječaj nema veze sa Wizz Airom nego samo sa Croatijom. Croatia je troma u Zagrebu pa ju Zagreb više uopće ne štiti. Croatiji ionako financira država da održava domaće letove, dva međunarodna regionalna leta i par linija za Europske hubove. Prema tome ovaj natječaj ima logike. Ako linije pokrene Ryanair super, ako pokrene Wizz još bolje.
Potpisujem.
Jeste Ryanair prevezao veliki broj putnika, ali treba dobro vidjtei šta je tu novo, a šta je “oteo” od drugih. Vjerujem da je Malaga 90% njegova, ali LOndon… morao je naštetiti OU
Zašto bi London STANSTED naštetio HEATHROWU. To baš i nije logično.
Pa zato sto je OU vozila i turiste za London, a njih nema malo. Ti turisti su mahom presli na jeftiniji FR za STN.
Daleko više turista letio je British.
Pa dobro, deo tih turista je preuzeo FR.
To je.
Evo na primjer sutra (petak) su i Croatia Airlines i Ryanair rasprodani na letu London-Zagreb. British Airways ne leti petkom. U subotu su rasprodani i Ryanair i British Airways. Croatia Airlines ne leti subotom. Dakle ima kapaciteta za sve. Četiri leta u dva dana i svi su rasprodani.
To je vise nego odlicno.
Tako nekako, Malaga su vecinom njihovi putnici, a koji su ranije isli preko FRA/MUC/VIE/ZRH. Sa druge strane imamo London na kome su preuzeli putnike OU i BA koji su isli kao turisti. Isto su preuzeli turiste i na linijama za BVA, FCO, BTS (isli za VIE ranije).
To ne može biti istina kad Croatia Airlines i dalje leti za London i British Airways isto. Ryanair je stvorio nove putnike i preuzeo veliki dio bivših easyjetovih putnika iz Ljubljane. Naravno neke je preuzeo i u Zagrebu ali ne može ih biti puno.
Slazem se.
Ryanair stvara putnike
Tako je i mene stvorio
Jer nije mi palo napamet ići u Malagu i plaćati kartu povratnu cca 200-250 eura sa presjedanjem
Nas je 5 u obitelji i krajem 2 mjeseca platili smo povratne karte sa 3 kofera 630 eura
Tako da oni stvore putnika
Također sam sad kupio za Kos dvije povratne karte početak 6 mjeseca 130 EUR
Nikad nebi ni gledao Kos nisam znao ni Di je dok Ryanair nije uveo liniju
Oni stvaraju nove putnike i kupe one koji su išli prije u Veneciju Trst Budimpeštu Zadar
A što ja govorim cijelo vrijeme?
A zašto ne daju poticaje za USA, Japan, Kinu, Tajland…?
Postoje poticaji za interkontinentalne letove, ali nisu dostatni. To bi morali ozbiljno pojačati.
Koja glupost. Gde ima da aerodrom namece koje linije zeli?! Svi aerodromi daju popuste za nove linije, tu nista nije sporno, ali kompanije odlucuju koje ce to linije da budu, a ne da im aerodrom nametne.
Ovde je neko sa aerodroma uzeo kartu Evrope i pogledao koji glavni gradovi nemaju letove iz ZAG i njih stavio u poticaj. A ima mnogo drugih gradova koji nisu glavni, a imaju mnogo vise smisla nego navedeni. Takodje nije navedena ni Moskva, drugi najveci grad u Evropi!! ZAG ne zeli letove za drugi najveci grad, ali zeli za Keflavik ili Viljnus…
Svagdje. Aerodromi diljem Europe stavljaju svoju listu želja i motiviraju te linije subvencijama.
Slažem se da ima gradova koji nisu glavni, a imaju smisla. Npr. Hamburg, Toulouse, Catania, Edinburgh, Geneva.
Kada se Moskva vrati (a to neće biti tako skoro) vratit će se i Aeroflot na toj liniji, pa poticaj nije potreban. Prije rata na liniji je letio i Nordwind.
Pa cemu onda Kijev na listi? I za Kijev ce se vratiti Windrose kada se steknu uslovi.
Bojim se da neće. Rat je na tu kompaniju ostavio trajne posljedice.
A jel? Sta se desilo sa Windrose-om?
Ukraine International i SkyUp su svoje avione dali u wet lease tijekom godine, poglavito tijekom ljeta. Windrose nije. Oni su baš prizemljeni i nastradali. Teško da će se ponovo pokrenuti nakon rata.
UIA dao acione u wet-lease? Bogami samo 3/14 aviona su im van Ukrajine.
Steta za Windrose. Mogli su daju svoje ATR76 u wet-lease JU. Win-win za obe kompanije.
Da šteta.
Logično bi bilo da je to Wizz Air i da otvorio 9 linija sa maksimalnim popustom. Daj bože da je tako. No i da Ryanair otvori Stockholm, Berlin, Bukurešt, Prag i Rigu to bi bilo super.
Upravo tako.
Prema mom mišljenju, previše ima nelogičnih linija koje se zahtevaju u ovom konkursu da bi W6 došao samo zbog podsticaja.
Stokholm i Berlin su verovatno jedine linije koje bi mogle da se lete iz ZAG na komercijalnoj osnovi, što je malo da bi one mogle da subvencionišu ostale koje nema trika da mogu da postanu profitabilne u neko dogledno vreme.
Po iskustvu iz ex-YU, W6 otvara prvenstveno linije na kojima već postoje P2P putnici (u prvom redu gasto linije), tek u nekom narednom koraku otvara linije koje stvaraju P2P tražnju.
Zbog toga mi logika da ovo targetira W6 budući da oni već lete sa svih ovih aerodroma nema previše smisla.
Ako se pak ispostavi da nisam u pravu, te W6 dođe, to bi bila zaista velika (do ogromna, u zavisnosti od toga šta sve pokrenu) stvar za ZAG.
Činjenica je da ogromnu večinu ovih linija (15 od njih 16) Wizz Air može pokrenuti. Neka pokrene samo dio njih ostvarit će 9 linija i 90% popusta. Malo li je? Zašto mislite da se iz Zagreba osim Berlina i Stockholma, ne bi mogli letjeti Bukurešt, Priština, Kijev i Prag (koji su se letjeli 2019.), te zašto po vama nisu logični letovi za Tiranu, Rigu i Luxemburg koje ima velik broj zračnih luka regije. A to je 9 linija i 90% popusta.
Iskustveno govoreći, W6 u našoj regiji do sada nije stvarao nove trendove, nego je uletavao na linije gde postoji P2P tražnja.
Sa ove liste, kao što rekoh, ja samo Stokholm i Berlin vidim kao takve.
Ove ostale ja ne vidim da može da leti neko ko je profilisan kao P2P prevoznik – da postoje konekcije, ok, ali P2P zaista ne vidim.
Pogotovo ne prevoznik kome je najmanji avion sa 180 mesta.
Wizz i inače samo leti P2P letove. Dakle sve linije koje ima na ovih 15 aerodroma su P2P linije. I sad, zašto onda ne bi bilo putnika, po vama, za Bukurešt, Priština, Kijev i Prag (koji su se letjeli 2019.), te zašto po vama nisu logični letovi za Tiranu, Rigu i Luxemburg. Zašto po vama ovdje nema P2P putnika, a Wizz Air ima P2P putnike za druge destinacije sa tih aerodroma.
Zato što sa tih aerodroma W6 leti gasto rute:
– Bukurešt najvećim delom gasto, tek poslednje vreme uvode leisure, ali na markete koji su dominantni u Rumuniji, poput Grčke ili Saudijske Arabije gde niko od nas ne zna kakav deal W6 ima,
– Priština gotovo isključivo gasto
– Tirana opet najvećim delom gasto.
Na ovim ostalim aerodromima koje spominjete W6 ima prilično skroman presence, sa tek 2-3 linije, gde je teško zamisliti da bi mogli pokrenuti ZAG pre nekih drugih u Evropi.
Bukurešt već odavno nije samo gasterbajterska destinacija.
Ni za Tiranu niste u pravu. Gasterbajterske linije iz Tirane sigurno nisu Abu Dhabi, Atena, Beauvais, Barcelona, Budimpešta, Catania, Charleroli, Dammam, Eindhoven, London, Lyon, Madrid, Nica, Beč, Gdansk, Katowice, Poznan, Varšava, Wroclaw…
Za Prištinu ste u pravu, ali ima enormno puno Albanaca u Zagrebu, Kvarneru i Istri, a linija je operirala prije Covida-19. U jednom momentu i sa 7 tjednih letova.
Nije točno. Na velikoj većini spomenutih aerodroma Wizz ima više letova. 2-3 su istinski veliki izuzetak.
Čime je operirala linija iz Prištine? Dajte da budemo realni, LCC lete velikim avionima koji moraju da budu puni. Linija ZAG-PRN je po mom mišljenju logična ali ne sa A321 ili slično. OU Dash i to je to, u sezoni ponekad A319. Inače, i sami ste više puta napisali da je Wizz gasto kompanija i mislim da ćemo se svi složiti da su se oni za to specijalizovali, što ne znači da ne lete leisure ali to im nije fokus. Da jeste, ne bi otvarali bazu u Tuzli nego u Splitu.
Da ona se letjela sa Dash 8-400. No, svi znamo da LCC uspjevaju puniti veliki avion. Evo čak i Podgoricu i Sofiju iz Zagreba pune sa velikim avionom. Ne možete uspoređivati LCC i legacy, poglavito Croatiu.
Wizz u Splitu ima 11 linija. To nije puno manje nego u Tuzli.
Ne bih se složio za većinu tih navedenih iz Tirane: naime, Atina, London, kao i sve ostale zapadnoevropske destinacije su čiste gasto linije.
Za Poljske linije se slažem, one su leisure, ali orijentisane prema poljskim inbound turistima. Sumnjam da postoji mnogo Zagrepčana koji bi letovali u Albaniji pored hrvatske obale.
Što se tiče Prištine, da, ona je postojala, ali izražavam veliku sumnju da je bila orijentisana na P2P putnike, već su se putnici iz PRN konektovali preko ZAG na letove OU.
Albanaca u Hrvatskoj ima svega 13,817 prema popisu iz 2021. godine, pritom raspršeni na celu zemlju – zanemarivo za P2P saobraćaj.
Sad sam bacio pogled, RIX i LUX imaju po 2 linije, za PRG ste u pravu, ima više, međutim uglavnom letnje, leisure linije za obalu, osim 2 linije za OTP i LTN.
Kao što sam rekao u prvom postu, sve ove linije bi bile sjajan dodatak mreži letova iz ZAG, ali sam skeptičan koliko su realne.
Nadam se da grešim 🙂
OK, neka je London gasto za Tiranu, a ostale? Malo ih je?
Beograd ima 14 dnevnih letova za Tiranu I nije gasto. Ljubljana je imala letove za Tiranu…
I sami znate kako ide sa prijavama Albanaca. Možete si misliti da ih ima u Hrvatskoj 13.800. Možda u Rovinju i Poreču.
Wizz može da uzme podsticaje za neke od ovih letova i da otvori pod aktuelnim komercijalnim uslovima i neke linije koje već postoje (FMM, LTN…) ili pak neke potpuno nove (AUH, HER…). Ukoliko budu otvarali bazu nema šanse da ne lete za London, to im je i bez subvencija isplativije od svih ovih subvencionisanih destinacija, tako da je logično da se neće fokusirati samo na predložene linije za ove extra subvencije.
Moguće.
Alene, BEG letovi za TIA nisu namenjeni P2P putnicima, nego transferima.
ZAG nema šta da ponudi TIA putnicima.
Iskreno, nije mi posebno bitan broj Albanaca u HR 🙂 Ono što sam naveo je zvanična brojka, uz dužno poštovanje, više verujem institucijama RH nego nekome na internetu.
@Anon 16:06
Za putnike iz ZAG bi bilo sjajno da na liniji za LON uleti i W6.
Da je 2017, pa da je W6 i dalje u Beč ili Sofija modu, naravno da bih tako nešto očekivao.
U ovoj situaciji ne vidim da se W6 bilo gde upušta u bitku sa FR.
Wizz otvara London doslovce iz svakog sela jos uvijek.
U usporedbi sa Lufthansom, Britishem, Air Franceom, Turkishem… Ni Air Serbia nema sto ponuditi. Ona je minijaturna kompanijica sa malim brojem linija. Pa svejedno ima 14 letova za Tiranu. A Adria je tek bila mala kompanija sa nikakvim konekcijama pa je imala 14 letova tjedno.
JU ima putnicima iz TIA da ponudi svojih 75+ destinacija, zaista je čudno da to neko može da okarakteriše kao ništa 🙂
OU putnicima iz TIA može da ponudi koliko, 12-14 destinacija? Od toga je upitno na koji broj bi mogli da se konektuju, tako da je taj broj jednocifren.
To je malo i ništa u usporedbi sa konkurencijom koja leti na TIA. Doslovce ništa.
Mora neko onih Albancima koji pune 2 leta dnevno za BEG da objasni da greše što lete preko BEG, jer ustvari tamo nema konekcija.
Naravano da ima konektiranih putnika, ali ima i P2P putnika. O tome govorim.
Odgovor je – ne dolazi. MZLZ dodaje nove poticaje Ryan-u i OU kao glavnim igracima (sto je sasvim legitimno) u pokusaju da obezbedi neku novu liniju i preokrene los trend. Ovaj potez ce verovatno uroditi plodom i uz ocekivano bolji LF, pre svega Ryan-a, a mozda nekim cudom i OU, doneti porast broja putnika. Da li je moglo bolje – verovatno, ali bolje je pokusavati nego se predati kao npr Pula ili Rijeka.
Kako ste to zaključili? 15 od 16 aerodorma operira Wizz Air. Ryanair ni blizu toliko. Croatia je troma i ona neće iskoristiti ništ od ovih poticaja.
Ryan je obezbedio da Wizz ne dodje, moze im se. A za OU nisam siguran da ste u pravu, ali brzo cemo saznati.
Kako to Ryanair može osigurati da ne dođe Wizz Air?
Croatia je toliko troma već 25 godina da nema šanse da ona nešto od ovoga iskoristi. Nije ni prije, pa zašto bi onda sada?
Evo saznacete odgovore na oba pitanja ubrzo (iako sam ubedjen da i sada znate).
Ne, ne znam. Prvo nije nimalo logično, drugo je činjenica.
nonsens
Ako vi tako kazete.
Pa ovo i jest poticaj “hajmo povezati glavne gradove”. Ovo nije nikakav poticaj Wizzu što god neki komentatori umislili.
Ako je tako ćemu onda obveza da prijevoznik ima najmanje 3 linije? Kojeg to ima smisla? Opako neracionalno i blentavo.
Zašto neracionalno? Ako ti dajem popust onda je logično da te vežem na više linija. Ovo što ste izvukli teoriju da je natječaj za wizz nema veze sa logikom.
Ako se ne radi o jednoj ili dvije komapnije sa kojima je postignut dogovor onda je to notorna glupost. Jel tada bi inters bio da se pokriju sve linije, pa neka jedan prijevoznik ima jednu ili dvije linije. Glavno da se pokriju sve ili više njih. No, ovdje su popusti na minimalno tri linije (što isključuje većinu prijevoznika), a progresivno se popusti povećavaju što je više linija. Što nam to govori?
Koji sad komentatori?
Pa nije puno dalji Beč pa ima dosta dnevnih letova. Ne vidim zašto bi Budimpešta bila baš toliko loša. Za Erevan i Tbilisi se slažem, tu vjerojatno ne bi bilo dovoljno interesa za dva tjedna leta
Beč ima brdo konekcija, Budimpešta nema. Ogromna razlika. Da Beč nema konekcija sigurno ne bi bilo letova samo radi P2P. Samo dva puta sam letio za Beč radi posjeta Beču (jednom si nisam sam plaćao kartu), dok sam na konektirane letove iz Beča išao mali milijun puta.
Pogotovo za Budimpeštu neće letjeti Ryanair ili Wizz Air.
Izgleda ako hoćemo letove moramo skoro svaki da platimo. Koliko aerodroma u regiji ima neke specijalne podsticaje u ovom trenutku, Zagreb, Sarajevo, Skopje, Ljubljana, sve glavni gradovi koji moraju da plate za let do nekih prilično glavnih destinacija. Premnogo para završava kod nekih Iraca, Nemaca i Mađara, meni to ne deluje normalno.
Da svi imaju neke poticaje.
Jel normalno? Pa, aviokompanije su inače u banani i stvaraju gubitke, zračne luke su hiperpoizitivne i imaju megaprofite. Stoga je iznačen modalitet da zračne luke prebace dio profita aviokompanijama.
Vi ste prvi rekli da je Zagreb mali za 2 velika LCC-a.
Izgleda da menjate misljenje.
Da bio je mali. Ali sa povećanjem broja putnika na 3,8 do 3,9 milijuna putnika to se mijenja.
Bas je velika razlika 🤣
Pa razlika između 3,1 i 3,9 milijuna putnika jest ogromna!
2022 je jos bila pandemijska godina tako da nije ni realna kao ni postojanje 2 velika LCC-a. Pa nije Zagreb Sofija!
OK, ali to je 400.000 putnika više od 2019. Malo li je?
Pa lcc stvara te putnike pobogu. Potencijal tržišta je bio isti i prije i poslije lcca, samo je stvar tko želi raditi posao a tko ne.
Nebitno. Ali sada ima više putnika i logičan je dolazak i drugog prijevoznika.
Do pre par sedmica je bilo nelogicno a sad odjednom postalo logicno.
Cudo jedno.
Do prije par tjedana nije bila procjena broja putnika od 3,8 miliona putnika.
Pitanje je koliko je to realna procena.
Procjen u je dala sama MZL Zagreb. I mi smo isto izračunali.
Ali zato je Sofija, Bukurešt Wizz apsolutni pobednik sa duplim kapacitetima dnevno.
Da
Nema ekonomske isplativosti da bazira avion u Zagrebu, jer bi to značilo velike izdatke na zapošljavanje. Sve navedene linije može pokriti iz drugih baza, za početak. Inače, ne bih rekao da se kolju u Beču, tamo je Wizz dosta manji sa 5 A321 kapaciteta 1195 putnika, u odnosu na Ryan sa 13 A320 kapaciteta 2457 putnika.
Kolju se. Wizz Air u toj bici gubi, ali su se klali i kolju se i dalje.
Kažete da nema logike baza u Zagrebu. OK, a koje logike ima baza u Tuzli npr?
Nek oni dođu i sa letovima, ne moraju imati bazu.