Da se odmah na početku razumijemo. I ovaj portal i ja osobno, prema Splitu gajimo najdublji respekt i istinsko divljenje. Svaka im čast, rade odličan posao i svatko od nas ih u tome treba podržavati. I podržava. Lukša Novak je u mojim očima jedna od rijetkih osoba u zrakoplovstvu kojoj se istinski divim. A takvih u zrakoplovstvu regije ima istinski malo. Respekt to neba!
No, ovaj članak ima za cilj odgovoriti na neka pitanja. Jel logično da Croatia oslonac svog djelovanja stavlja na Split; kako je moguće da se Croatia ponaša protivno logike legacy carriera koji potiču razvoj svog huba; je li logično prepustiti tržište Zagreba Ryanairu i kako se Croatia misli boriti sa Ryanairom, te zašto Croatia forsira Split, a zapostavlja Dubrovnik, Zadar, Pulu, Rijeku, Brač, Lošinj i Osijek?

Croatia nije učinila ništa da odgovori Ryanairu
Čim je Ryanair najavio dolazak u Zagreb, samo tjedan dana kasnije napisao sam mjere koje Croatia mora napraviti odmah da prevenira širenje ovog megaLCC. To je morala napraviti odmah, ne za tri mjeseca, za dva mjeseca ili mjesec dana. No, ona nije napravila apsolutno ništa. Ni za godinu dana nije napravila ništa. Jedino što je napravila je da je zacendrala o „nepoštenom dealu MZL Zagreb i Ryanaira“ koji su kasnije demantirala i odbacila sva relevantna regulatorna tijela ustanovivši da je deal pošten i da nema diskriminacije.
Što je Croatia Airlines čekala sa protumjerama Ryanairu? Trebala je reagirati na prvo poimanje Ryanaira i prije nego je kompanija došla u Zagreb, a u najmanju ruku kada je kompanija došla i objavila letove.
A što je to Croatia mogla napraviti? Bila su četiri moguća rješenja na Ryanairovu ekspanziju. Prvo, na onim linijama gdje Croatia više nije konkurentna trebala bi odustati od letova ili ekspanzije. Tako linija Zagreb-Rim koja ide preko Splita i Dubrovnika više nikako nije konkurentna nonstop liniji Ryanaira. I tu je „prošla baba s kolačima“. Već 12 godina urlam da je Croatia trebala uvesti nonstop liniju za Rim, po načelu, dva leta Zagreb-Dubrovnik-Rim, tri tjedna leta Zagreb-Split-Rim i pet tjednih nonstop letova Zagreb-Rim. Na ovaj način bi se pokrile sve potrebe turista iz Dubrovnika i Splita (a konektiranih putnika tu i ovako gotovo da nema), a za putnike iz Zagreba bi se smanjili troškovi leta (jedna aerodromska pristojba manje i trošak goriva za slijetanje), ukinulo bi se mrcvarenje izlazaka iz aviona u Splitu i prolazak granice, te bi se skratio put sa dva i pol sata sati na samo sati i 15 minuta. Ovdje kompanija treba preispitati isplati li joj se pokretati letove za Oslo i Milano, linija koje je odlučila ne obnoviti, te istim ih doslovce prepustiti Ryanairu. Jednako je nekonkurentno letjeti za London Heathrow tri do četiri puta tjedno, spram svakodnevne linije Ryanaira za Stansted i 13 letova tjedno Britisha. Znam da je ovo strašno da ja govorim, pošto sam bio najveći napadač prodaje slotova, no Croatia bi sad trebala prodati i preostale slotove na Heathrowu jer je potpuno nekonkurentna i linija više nema baš nikakvog smisla. U prvom redu radi gluposti managementa koji je prodao 5 vrhunskih slotova i zadržao ova 4 loša. Tu više kruha nema, zaradite nešto na tim slotovima i maknite se sa Heathrowa. Eventualno pokušajte dobiti bar 7 letova za Gatwick ili zaboravite London. Nekonkurentni ste.
Drugo rješenje je da odluči konkurirati Ryanairu na linijama gdje je to moguće. I to nije nemoguće, upravo suprotno. Aegen, LOT, airBaltic, Austrian, Lufthansa, Air France, Iberia i brojne druge kompanija su dokazale i pokazale da se sa Ryanairom može hrvati, te ne samo da nisu smanjile broj letova i linija, nego su ih i povećale od kada je došao Ryanair sa bazom na njihovo tržište. Koje su prednosti Croatie spram Ryanaira? U prvom redu Croatia leti na glavna aerodrome koji su neopisivo bliže centru grada nego sekundarni aerodromi na koje leti Ryanair. Samim time i troškovi puta sa aerodroma u grad su za putnike Croatie manji. Stoga bi Croatia trebala spustiti cijene na oko 130-140 EUR, što je izvedivo i još uvijek isplativo, te tako konkurirati Ryanairovih 70-80 EUR po letu + veći trošak puta sa aerodroma. Kada se sve ukalkulira Croatia će tu biti skuplja 30-40 EUR, što je zanemarivo i što će motivirati putnike da lete sa Croatiom. Konačno, Croatia ima daleko više frekvencija na tim linijama, što je ogromna prednost. Primjerice za Paris Croatia će sa Air Franceom u top sezoni letjeti 21 tjedni let, a izvan sezone 14, dok će Ryanair letjeti za vrlo udaljeni Beuvais samo dva puta tjedno. Nekonkurentno! Jednako tako i Frankfurt, Croatia sa Lufthansom leti 35 tjednih letova (5 dnevno), a Ryanair za udaljeni Hahn tri leta tjedno. Nekonkurentno! Croatia je konkurentna i za Minhen gdje će Ryanair za udaljen Memmingen letjeti 3 puta tjedno. No, Croatia ovdje neće biti konkurentna ako će letjeti samo 5-7 tjednih letova za Minhen kao sada. Ovdje hitno mora dogovoriti deal sa Lufthansom i zajedno moraju hitno povećati broj letova na bar dva dnevno, a što prije se vratiti na frekvenciju od četiri dnevna leta. I za Bruxelles je Croatia konkurentna ako se vrati na 12 tjednih letova, odnosno na 17 u code-share se Brusselsom. No, ako ostane na samo 6 tjednih letova Ryanari će biti konkurentan sa svoja četiri tjedna leta, bitno većim avionom i to frekvencijom petak-nedjelja kada putuju svi diplomati, političari, zaposlenici oba veleposlanstva u Bruxellesu, te radnici u NATO i Europskoj Uniji. Croatia na svim ovim linijama morala pod hitno spustiti cijene i pokrenuti veći broj letova. Pod hitno! I maksimalno reaktivirati code-share partnere, te se zajedno boriti protiv Ryanaira boljom koordinacijom, daleko boljom sinergijom, zajedničkim aktivnostima i zajedničkim niskim cijenama.
Konačno Croatia na svim ovim letovima ima i business putnike, te cargo, nešto što LCC nikad neće imati. I to treba iskoristiti. Bitno više nego što to danas čini. Cargo svim kompanijama raste, Croatiji pada. Zašto do vraga? Usluga business putnika je zanemarivo bolja nego ekonomskim putnicima. Tako se neće privući business putnik da plati daleko višu cijenu leta.
Neke šanse Croatia je nepovratno izgubila. I ovdje ne mislim samo na Rim, već i na Gothenburg koji je kompanija već odavno trebala letjeti radi velike BiH i hrvatske dijaspore. No, sljepilo kompanije je evidentno i nije otvorila ovu liniju. Sada sa Ryanairom na njoj više nema baš nikakve šanse. Jednaka je stvar i sa Dusseldorfom kojeg je Croatia trebala pokrenuti odmah kada je od linije odustao Eurowings, a u prvom redu radi velike hrvatske dijespore, turista, poslovnjaka i političara. Istim bi i posao Ryanairu na obližnjim Dortmundu i Weezu bio daleko teži. No, naravno, Croatia to nije napravila. Dusseldorf je pokrenuo Eurowings, Dortmund i Weeze Ryanair. Tu Croatia više nema šanse. O Sofiji i Podgorici za koje se Croatia godinama predomišljala da ih pokrene da i ne govorimo. Naravno, Ryanair je tu uletio i pokupio vrhnje.
Treća stvar koju je Croatia trebala hitno napraviti je da je pokrenula linija koje je u doglednoj budućnosti mogao pokrenuti Ryanair. Ove linije Croatia je mogla pokrenuti na samo 6 tjedana top sezone (od 5.7. do 15.8.) i to sa frekvencijom jednog leta tjedno. Na ovaj način Ryanair u idućih 2 godine ne bi mogao pokrenuti iste linije sa popustima. Uz linije koje je Ryanair već otvorio bilo je logično da će Ryaniair otvoriti i linije koje najčešće otvara iz aerodroma u široj regiji, a to su bili: Berlin, Bologna, Edinburgh, Manchester, Bukurešt, Prag, Stockholm, Malta, Marseille i Palermo. Neke od ovih linija Ryanaira je kasnije i otvorio, a Croatia je isto mogla prevenirati. Na svim ovim linijama Croatia bi i te kako mogla profitirati i dovesti turiste i dijasporu. Sa šest letova u top sezoni rizika nema, i ovako i onako kompanija je imala puno prizemljenih aviona koji nisu letjeli. Pa što onda ne uzeti nešto novaca u top sezoni i prevenirati dolazak Ryanaira? Bi li ovo bio udarac ispod pojasa? Naravno, a što je let Ryanaira za Rim ili London nego udarac ispod pojasa. Rukavice su bačene u ring, koristite sredstva koja su dozvoljena!
Konačno, postoji i četvrti razlog koji nije nužno povezan sa Ryanairom, no i te kako je evidentan. A to je opravdano pitanje što je Croatia čekala sa pokretanjem letova uz popuste? Zašto ona ne iskoristila ono što toliko spočitava Ryanairu? Croatia bi svakako trebala pokrenuti letove iz Zagreba za Stockholm, Manchester (sada je to otvorio Ryanair), Edinburgh, Valenciju, Cataniu, Berlin, Hamburg, Rigu, Nicu, Genevu, Prag, Bukurešt, Moskvu Domodedovo, Tel Aviv, Mostar, Prištinu, Tiranu i Cairo. I zašto, do vraga Croatia tu nije iskoristila popuste Zračne luke Zagreb i sama pokrenula nove linije?
Je li Croatia napravila sve gore napisano? Ili bar dio od toga? Naravno da nije. Pa njima je trebalo dva tjedna da napišu banalni dopis prema MZL Zagreb, te da u tom dopisu napišu niz nonsensa. Dva tjedna!!! A ja sanjam da bi oni mogli pokrenuti dvadesetak linija da preveniraju Ryanair i iskoriste popuste. Štogod. Onda bi nešto trebalo i raditi. A tu osobinu Croatia baš i nema. Rješenje postoji, no Croatia ga neće učiniti. Lakše je cendrati kod premijera i nažicati još par desetaka milijuna EUR.
I nije tu Croatia izgubila samo linije Ryanaira (Oslo, Milano, Sofija i Podgorica), nego su i drugi prijevoznici uskočili na linije koje Croatia nije obnovila. Tako je TAP pokrenuo letove za Lisabon, Rossiya za St.Petersburg, Finnair za Helsinki i Israir za Tel Aviv. Sveukupno 8 linija koje je Croatia izgubila! Bravo Croatia! Dajte još malo tržišnog udjela drugima.
Croatia je nepovratno izgubila i druga tržišta na koja je mogla bez puno rizika letjeti. To je u prvom redu Atena (leti Aegean), Dusseldorf (Eurowings), Gothenburg (Ryanair), Madrid (Iberia), Malta (Ryanair), Manchester (Ryanair), Rim FCO nonstop (Ryanair), Solun (Ryanair), te Antalya (Freebird).
Croatia još nije obnovila letove za Prag, Bukurešt i Stockholm koje je letjela prije Covida-19. Konkurencija neće dugo čekati. Vrlo je vjerojatno da bi Ryanair mogao letjeti za sve ove tri linije, kao što bi Eurowings mogao pokrenuti letove za svoje dvije baze za Stockholm i Prag (ovu liniju je već bio najavio, ali od nje odustao), kao i Norwegian za Stockholm, te TAROM ili BlueAir za Bukurešt. Uvjeren sam da će do 2023. sve ove linije preuzeti konkurencija ako se Croatia pod hitno ne sredi i ne obnovi ih. A neće!

Croatia se sveti Zagrebu
I umjesto da Croatia obnovi preostale linije (Prag, Bukurešt, Stockholm), da pokrene nove linije i da se pohrva sa Ryanairom kao što to uspješno čine LOT, airBaltic, Aegean i drugi, ona kreće potpuno drugom logikom. Prepušta zagrebačko tržište Ryanairu i prebacuje se na Split iako je tamo konkurencija daleko veća.
Umjesto da obnovi letove iz Stockholma, Milana, Bukurešta i Praga za Zagreb, Croatia je sada odlučila prebaciti ih na Split i od tamo pokrenuti letove. Za Milano ima konkurenciju prejakog easyJeta kojem je Split ekstremno bitan i gdje će se easyJet i te kako pohrvati. Znači tu je mijenjao zagrebački Ryanair iz udaljenog Bergama za splitski Milano kojeg konkurencija leti iz istog aerodroma.
Za Prag ima konkurenciju Smartwingsa kompanije koja i te kako brani svoje glavno tržište, ima daleko više frekvencija i ozbiljno se hrva za letove iz Praga. Za Bukurešt se mora hrvati sa Blue Airom vrlo uspješnim LCC koji će ih ubiti cijenama. Za Stockholm iz Splita lete Norwegian koji je ove godine ponovo vrlo agilan, Novair, TUIfly i SAS. Četiri kompanije sa kojima se Croatia ne može hrvati baš ni na koji način. Za ove tri destinacije Croatia nije imala konkurencije u Zagreba i bila bi monopolist. Kakve logike ima klati se sa ekstremno jakim igračima kojima Croatia nije ni do koljena umjesto da linije leti iz svog glavnog huba gdje nema konkurencije?
Croatia Airlines je odlučila od sredine VI. mjeseca pokrenuti letove iz Splita za Dublin. Istovremeno ukida liniju Zagreb-Dublin i prepušta ju Ryanairu. Ono što je nelogično je da Croatia i u Splitu ima Ryanaira koji leti istu tu liniju. Dakle, tu nije napravila ništa. A uz to u Splitu Croatia na toj liniji ima još i Aer Lingus. Dakle, Ryanair će preuzeti LCC putnike kojima je cijena bitna, a Croatia ne može konkurirati neusporedivo većem, agilnijem i kvalitetnijem Aer Lingusu koji će svakako preuzeti poslovne putnike i one platežno bolje. Konačno Aer Lingus ima gomilu konekcija preko Dublina ne samo za Irsku i Britaniju, već i za izuzetno mnogo destinacija u SAD-u i Kanadi. Zagreb ima više putnika za Dublin od Splita poglavito radi nove dijaspore koje ima bitno više iz okolice Zagreba i Slavonije nego iz Dalmacije, broj turista iz Irske za Zagreb je zavidan, ne bitno manji nego za Split, o poslovnjacima i konektiranim putnicima da i ne govorimo. Kakve onda to ima logike?
Iz svega gore napisanog jasno je da ovih pet poteza nije imalo baš nikakve logike. I da su razlozi neki drugi, jer nemaju komercijalnog rezona. A ako se radi o osveti Zagrebu, onda je kompanija vrlo blentava jer na osveti se ne živi, ona ne donosi novac, ona samo prži skromna sredstva kompanije. Vrlo glupo!
Konačno, Croatia će u Zagrebu tek neznatno povećati broj frekvencija na svojim linijama (neke će i smanjiti) i obnoviti liniju za Barcelonu. Ne razvijati svoj glavni hub, već ekspanziju imati prvenstveno u sekundarnoj bazi je tako protivno trendovima u zrakoplovstvu. A Croatia upravo to radi. Samo jedna linija iz Zagreba, a čak 6 novih linija iz Splita. Koje to ima logike?
Na koncu Croatia je odlučila otvoriti bazu u Splitu sa dva aviona, jednim Airbusom i jednim Dash 8-400. Do sada je kompanija letjela na W-letovima iz Zagreba, te sa avionima koji su dolazili u petak navečer ili u subotu ujutro i odlazili iz Splita u nedjelju navečer i ponedjeljak ujutro. No, obzirom na broj linija i letova koje sada ima u Splitu, ovo sada i ima smisla.
Lufthansa, Austrian, Brussels, Icelandair, KLM, Iberia, British… ne lete iz drugih aerodroma u svojim gradovima nego samo iz svojih glavnih hubova (svi imaju samo po jedan hub, Lufthansa dva). Zašto onda Croatia izmišlja toplu vodu?

Koliko Croatia leti iz Splita u usporedbi sa drugima?
Naravno, kompanije koje lete iz turističkih zemalja i te kako imaju logike letjeti i iz svojih sekundarnih baza, a to i čine. I tu nitko normalan neće reći da Split i ostali aerodromi ne trebaju imati letova Croatie. Jasno da trebaju. No, Croatia će imati 30 linija iz Splita, a samo 17 linija iz Zagreba. Pola linija manje iz svog glavnog huba???
Aegean iz Soluna ima tek 19 linija, 11 manje nego Croatia iz Splita. A Solun je sa 6,9 milijuna putnika u 2019. duplo veći aerodrom od Splita. Za Rodos Aegean leti 22 linije, 8 manje nego Croatia za Split. Rodos je 2019. imao 4,7 milijuna putnika. Za Heraklion Aegean leti 24 linije, 6 manje nego Croatia za Split. Heraklion je 2019. imao 7,9 milijuna putnika. Svi ovi aerodromi su daleko veći od splitskih 3,3 milijuna putnika iz 2019. Uz to Aegean za Atenu ima 83 linije, bitno više nego za sve svoje tri najveće baze zajedno. Croatia za Split ima duplo više linija nego za Zagreb.
TAP Portugal iz Porta ima 11 linija, 19 manje nego Croatia za Split. Porto je 2019. imao 13,2 milijuna putnika. Na ostalim portugalskim aerodromima, od kojih su Faro (9 milijuna putnika) i Madeira (3,4 milijuna) veći od Splita i turistički su gradovi, TAP ima letove samo za Lisabon (iz Madeire i za Porto).
Čak je i Lufthansa Grupa nezadovoljna Swissovim linijama iz Geneve i glasno najavljuje da će letove iz Geneve preuzeti Eurowings.
Air France iz Toulousea ima samo 14 linija, 16 manje nego Croatia iz Splita. Toulouse je 2019. imao 9,6 milijuna putnika. Iz Nice kompanija ima 25 linija, 5 manje nego Croatia iz Splita. Nica je 2019. imala 14,2 milijuna putnika. Iz Lyona Air France ima samo 19 linija, 11 manje nego Croatia iz Splita. Lyon je 2019. imao 12 milijuna putnika. Iz Pariza Air France ima 202 linije.
Čak i Milan Linate ima samo 5 linija ITA-e više nego Croatia iz Splita. Iz Venecije primjerice ITA leti samo za Rim. Iz Rima ITA ima 46 linija.
LOT iz Krakowa ima samo 7 linija, 23 manje nego Croatia iz Splita. Krakow je 2019. imao 8,4 milijuna putnika. Samo Katowice imaju više linija LOT-a nego Croatia u Splitu jer imaju 34 linije (4 više). Katowice su 2019. imale 4,7 milijuna putnika. Iz Varšave LOT ima 111 linija.
Turkish iz Antalye ima 18 linija, 12 manje nego Croatia iz Splita. Antalya je 2019. imala 29,3 milijuna putnika. Turkish iz Bodruma ima tek 7 linija. Bodrum je 2019. imao 4,4 milijuna putnika. Turkish nema letova za druge turske aerodrome osim za Istanbul, uključujući i Izmir i Antalyu. Turkish iz Istanbula ima 295 linija.
Znači, kompanije lete samo za svoj glavni hub (British, Iberia, Icelandair, KLM, Brussels, Austrian, Lufthansa…) ili imaju bitno manje linija iz svojih sekundarnih baza nego što ima Croatia iz Splita. A govorimo o bitno većim aerodromima. Konačno ako i imaju letove iz svojih sekundarnih baza omjer letova sekundarnih baza spram letova iz huba je 1:4 do 1:10, dok je kod Croatia to obratno, Split ima duplo više linija nego Zagreb.
I opet Croatia izmišlja toplu vodu. I ponovo će se začuditi zašto jedina ima gubitak i to enorman, kada sve druge kompanije bilježe profit.
Konačno, zašto samo Split? Dubrovnik je 2019. imao tek 13% manje putnika od Splita, prošle godine imao je 41% manje putnika. No, aerodrom nema 13% ili 41% manje linija od Splita. Dubrovnik ove godine nema ni jedne jedine nove linije Croatie Airlines. A Croatia operira tek 11 linija iz Dubrovnik, 1/3 linija koje operira iz Splita. Zašto?
Iz ostalih aerodroma situacija je još gora. Iz Pule Croatia operira tek 3 linije, iz Zadra njih 2, iz Brača 4 linije, a iz Rijeke samo jednu liniju. Iz Osijek Croatia ima 3 linija, a iz Lošinja ne leti. Zašto, ako iz Splita operira tako mnogo? Zar ostali aerodromi nisu u Hrvatskoj? Oni ne plaćaju porez u zajedničkoj domovini, oni nemaju potrebe za letovima nacionalnog prijevoznika? Sve su glasnija negodovanja direktora tih zračnih luka nad tretmanom hrvatskog nacionalnog prijevoznika.

I što dalje?
U slučaju Croatia to nitko ne zna. Oni su si sada napucali neki novi cilj, razvijanje Splita i ne razmišljaju što za pola godine! Pa tko bi razmišljao tako daleko? Što će biti sa Splitom tijekom zime kada je Split mrtav? Hoće li tada vraćati linije u Zagreb? Ili jednostavno neće nego će letjeti to sezonskih linija i avione tijekom zime stacionirati pa i dalje stvarati gubitke. Jel to bitno, pa i ovako i onako jedino što kompanija dobro radi je žicanje novaca od Države. U tome su superšampioni. Zacendrat će oni Plenkoviću i ove godine i dobiti još jednu restrukturaciju, pa još nekih 200 milijuna EUR koji će još jednom otići u vjetar.
Fascinira da je prošli tjedan Turistička zajednica Zagreba potpisala sa Croatiom posebnu promotivnu kampanju za letove Croatie Airlines. Zagreb će tako emitirati promotivni film u avionima, imati brošuru, vizuale na obrocima u poslovnoj i ekonomskoj klasi… I Dubrovnik financira kompaniju, zato i postoje reklame za Dubrovnik u avionima Croatie. No, Split ne financira Croatiu. Ali zato Croatia pokazuje srednji prst i Zagrebu i Dubrovniku. OK, neka, ali zašto onda turističke zajednice Zagreba i Dubrovnika troše novac na Croatiu Airlines? Zato da bi ona letjela iz Splita? Nije li logičnije da taj svoj novac daju drugim prijevoznicima koji su lojalni svojim aerodromima poput Ryanaira i Eurowingsa u Zagrebu, te easyJeta, TUI-a i Jet2 u Dubrovniku?
Znamo li Croatiu ona će reagirati na Ryanairovo pokretanje letova tamo negdje u kasnu jesen 2023. I to tako što će žicati novac od premijera jer su eto jadni, bijedni i čemerni. Nema tu ni logike, ni pameti, ni kruha. A kompanija će i dalje biti najlošija kompanija u Europi, uvjerljivo najlošija. Ali nema veze, zato sekundarna baza Split ima najviše linija od bilo koje druge sekundarne baze u Europi. Neka smo mi po nečem naj. Pa ako je to i glupost.
Još jednom naglašavam, svaka čast Splitu, iskreni i duboki respekt. On je broj 1 aerodrom Hrvatske, zasluženo i na tome im iskrene čestitke. I zaslužio je Split sve linije Croatie, pa i ove nove. Ovaj članak ni na koji način nije pisan protiv njih. No, autor ovaj članka samo ne može dokučiti logiku po kojoj Croatia zapostavlja svoje ostale aerodrome poglavito svoj glavni hub.
Pozdrav čitateljima iz Gizycka, Wegerzewa i Varšava u Poljskoj gdje je ovaj tekst pisan.
Neka i od 10.mjeseca lete iz Splita kad tamo nema nikoga..HŽ i CA dva najveća gutača državnog novca..
Upravo tako. Slažem se.
Greska je sto autor ryanair u zg i easyJet, Ryanair, Norwegian, Eurowings, Smartwings, BlueAir, Transavia, Vueling, Jet2, TUI u SPU usporedjuje. Ryanair u zagrebu je jeftin i ou mu ne moze konkurirat. easyJet, Ryanair, Norwegian, Eurowings, Smartwings, BlueAir, Transavia, Vueling, Jet2, TUI su u SPU skupi i OU im moze konkurirat. I ne trebate izvlaciti sad karte na tim prijevoznicima po 20 eur ovog ljeta i dokazivati nesto, te karte su iznimka, karte od 5 eur u zg su pravilo.
Pitanje je dokad FR moze ovako nastaviti u ZAG.
Sigurno ne moze jos dugo. A kad poveca cijenu karte na trzisnu LF ce im pasti na 30%
Tako je u cijeloj Europi.
Kao i drugdje u Europi.
Baš se sad svašta napisali. Ryanair za Dublin u Zagrebu i Splitu ista stvar. Ostali LCC uopće nisu skupi. Kako god svi ostali su jeftinji od Croatie. Glupo je letjeti gdje imaš 4 kompanije kao konkurente ako istovremeno u Zagrebu na toj liniji NEMAŠ KONKURENTA. A na svim ovim linijama osim Dublina u Zagrebu nisu imali konkurenta.
Karte od 5 EUR u Zagrebu nisu pravilo. To jednostavno nije istina.
Molim Vas Alene ako možete objasniti što Croatia Airlines treba učiniti da bude konkurentna na tržištu? Je li treba ponuditi bolju cijenu? Bolju uslugu?
Primjetim da se cijelo vrijeme žalite kako OU nije konkurentna, a argumenti koji objašnjavaju zašto jednostavno ne objašnjavaju puno toga. Argument koji nudite baš i ne drži vodu, a to je da postoje na nekim linijama drugi prijevoznici, a uobičajeno je da kompaniju na nekoj liniji održava konkurentnost a ne njena egzistencija na nekoj liniji.
Croatia mora napraviti slijedeće:
1. Racionalizirati red letenja, te uvesti 4 prava vala ljeti i samo 2 vala zimi iz Zagreba.
2. Iskoristiti baš svaku nichu koja joj se pruža (npr. veći avioni na Sisvete, Božić, Uskrs, linija za Mostar, Tuzlu, Prištinu, Cairo…)
3. Odmah otovoriti sve linije gdje nemaju konkurencije a ima putnika (npr. iz Zagreba za Stockholm, Prag, Bukurešt, Genevu, Hamburg, Berlin, Cairo, Tiranu, Prištinu…)
4. Povećati broj linija uvođenjem niza lesiure i linija za dijasporu sa 2 do 3 tjedna leta iz Zagreba i drugih gradova Hrvatske.
5. Povećati broj letova i linija iz Dubrovnika, Zadra, Pule, Rijeke, te Splita za leisure destinacije.
6. Ponovo se vratiti na charter tržište sa mora, te na outbound charer linije iz Zagreba, tj. putnike vratiti iz Ljubljane, Beča, Graza, Salzburga, Venecije, Budimpešte…)
7. Skinuti cijene da budu ispod konkurencije bar 10-20%
8. Pouditi bolju uslugu, poglavito u business klasi.
Napisao sam jako puno članaka o svemu tome. Slobodno ih pročitajte.
Pitao sam vas za letove iz Splita. Što mora učiniti da bude konkurentna?
Tuzla? Kako ćete tamo biti konkurentni Wizzu ako smatrate da OU nije ni konkurentna Austrianu u Splitu sa 20€ višim kartama?
Napisao sam vam odgovor.
Tuzla je potpuno druga stvar. Ona ima samo jednog prijevoznika Wizz Air i opako se trudi dobiti drugih prijevoznika, to su voljni i platiti. Uz to egzistencijalno im je bitno dobiti legacy sa konekcijama. Naravno Austrian ili Lufthansa bi bili sjekira u med, ali ako oni nemaju interesa (a nemaju) onda je Croatia jedini logičan odabir.
Niste odgovorili kako bi Croatija bila konkurentna u Splitu.
Ako nema kruha za jednu veliku LH da konkurira Wizzu, nema ni za OU. Srećom OU managment nikada neće pokrenuti letove prema Tuzli.
Da, napisao sam kako može biti konkurentna u Splitu. Pročitajte ponovo.
Tuzla je nicha koja bi bila i te kako dobra za Croatiu ako Croatia od Aerodroma Tuzle i lokalne vlasti dobije subvenciju za ove letove.
Nije jer je OU legacy koji ne može konkurirati jeftinim LCC prijevoznicima na gasterbajterskim tržištima.
Uz to OU već leti iz obližnjeg Sarajeva koji je 2 sata udaljen.
To što OU leti za Sarajevo nema nikakve veze. Leti i za Split, pa svejedno leti i za Dubrovnik i Zadar. Leti i za Amsterdam pa svejedno leti za 1:45 sati udaljen Bruxelles. Konačno Sarajevo će uskoro imati dva dnevna leta, što je maksimalan broj frekvencija za sve konencije. Nakon toga logičnije je da se otvori nova destinacija nego da se povećava broj letova za Sarajevo.
Tuzla ima svog smisla ako od aerodroma dobiju subvencije, a aerodrom bi i te kako trebao imati interes u dobivanju letova sa legacy carrierom.
Shvaćam. Jeftinije cijene što baš i nije u svim slučajevima moguće jer ne možete kao legacy imati često jeftinije karte nego LCC. No to su implementirali u Dublinu i Stockholmu tako da očekujemo uspjeh.
Da nije moguće. A kako će onda konkurirati čak dvije kompanije za Dublin i čak četiti kompanije za Stockholm. Koja glupost!
Pa jeftinijim cijenama od konkurencije.
Da to je baš racionalno. Biti jeftiniji od Norwegiana, BlueAira, easyJeta, SAS-a, TUI-a, Aer Lingusa…
Rekli ste sami da trebaju biti jeftiniji od konkurencije zar ne?
Da trebaju. Al je li to realno za Croatiu? Koja i ovako stvara ogromne gubitke. A ako Croatia ne može biti jeftinija zašto onda ne leti iz Zagrba gdje na tih 5 linija nije imala konkurenciju?
Pa čovječe stručnjače što da OU onda radi? Znači više cijene ne valjaju, niže također, što raditi onda?
Korijenito mora izmijeniti način poslovanja. Korijenito!
Treba srediti masu toga od valova, preko linija, huba u Zagrebu, vratiti se na charter tržište, srediti flotu… A potom treba srediti troškovnu strukutru, te iznači načina da bude 10-15% jeftinija od konkurencije kako bi bila konkurentna, jer radi lošeg imagea ne može konkurirati velikim europskim brendovima, osim cijenom.
Da Tuzla ima toliki potencijal, Air Serbija bi vec letjela sa tog aerodroma.
Trenutno, Tuzla nije takvo trziste kao sto nije ni Mostar.
Air Serbia nema baš nikakve logike letjeti iz Tuzle jer je Tuzla na samo 194 km od Beograda. Ne otvaraju se linije na aerodrome udaljene samo 194 km. Konačno Croatia ima i više letova za Sarajevo nego što ih ima Air Serbia.
Mora da ima strategiju, ljudi, to je početak svakog posla. Bez strategije nebitno je šta će da urade jer već sledeće godine neće to uraditi, jer nemaju, pogađate, strategiju.
Ako je strategija da tokom sezone omoguće zapadnim i centralnim Evropljanima direktno putovanje do Splita i nazad, da bi bili konkurentni moraju da se bave, ovim redom:
1 – izborom destinacija u zapadnoj i centralnoj Evropi (u odnosu na tražnju i konkurenciju)
2 – odlukom: tip aviona vs. frekvencije (negde će raditi veći avion 2x nedeljno, negde 4x nedeljno manjim avionom)
3 – cenovnom politikom: sve kompanije imaju bolji imidž od OU, dakle OU mora (to je imperativ: mora) da bude cenovno konkurentna/povoljna
4 – ponudom dodatnih usluga (ovo je jako bitno jer posebno u sezoni generiše ozbiljan profit)
Apsolutno točno. Potpisujem.
5. Povećati broj letova i linija iz Dubrovnika, Zadra, Pule, Rijeke, te Splita za leisure destinacije.
To je učinila pa ste pljuvali po njoj.
Ne nije. Povećala je broj linija samo iz Splita. To nikako nije isto. U članku sam jasno napisao dobro je da se širi iz Splita, ali zašto ne i iz Dubrovnika, Zagreba, Zadra, Pule, Rijeke…
U članku ste napisali da širenje iz Splita nije dobro jer to Aegean ne radi iako to radi (dokazao sam vam činjebicama o ponuđenom kapacitetu).
Zašto bi se OU širila iz svakog grada? Čemu? To naprimjer uopće nije princip poslovanja Aegeana koji je ovdje uzor.
A zašto Split, a ne npr. Dubrovnik? Aegean ima međuanrodnih letova iz niza gradova, ne samo iz Soluna.
Pa ima kao što i Croatia ima. Imaju poprilično linija iz Dubrovnika, ali i međunarodne letove iz Osijeka i Rijeke.
Pogledajte iz koliko grčkih aerodroma Aegean leti međunarodne letove.
Iz Dubrovnika ima tek 11 linija, 1/3 linija iz Splita. Iz ostalih gradova i bitno manje. Posebno iz Osijeka i Rijeke.
Aegean leti iz mnogih grčkih aerodroma međunarodne letove. Neki vam pišu i u ovom članku.
OU leti međunarodne letove iz Zagreba, Splita, Dubrovnika, Rijeke i Osijeka. Ne leti iz Pule, Zadra, Brača i Lošinja. Zar vi mislite da Aegean leti međunarodne letove iz 20 aerodroma (Grčka ima 39 aerodroma sa komercijalnim letovima)? Ne leti već isključivo iz Santorinija, Mikonosa, Rodosa, Soluna, Kalamate, Krfa, Atene i Herakliona.
Ne leti iz 20 aerodroma ili iz više od 10 leti. Leti međunarodne letove i iz Atene, Soluna, Herakliona, Rodosa, Krfa, Chanie, Santorinija, Mikonosa, Aktiona, Cephalonie, Kalamate. Kao što vidite leti iz većine aerodroma koji imaju više od 100.000 putnika (11 od 18 aerodroma). Naravno da ne leti međunarodne letove iz onih koji imaju manje od 100.000 putnika.
Isto kao OU znači.
Naravno da nije isto. Hrvatska sa svojih aerodroma koji imaju više od 100.000 putnika gotovo uopće ne leti.
OU leti iz 4 od 6 aerodroma od više od 100.000 putnika. Aegean tek 9/18 (iz Aktiona i Chanie više ne nude međunarodne putničke letove već isključivo charter).
To što Croatia leti iz Pule, Zadra i Rijeke je smješno i zanemarivo. Ne može se to usporediti sa onim što Aegean leti iz Herakliona i ostalih aerodroma. Čak i Dubrovnik sa time nije usporediv ni izblizu.
Kao što se ne može usporediti ni veličina Herakliona sa navedenim hrvatskim destinacijama.
Nije to netočno. Jednako tako se ne može uspoređivati Solun na Splitom.
Ali jedna Kalamata koja je 2019. imala tek 331.961 putnika, a trenutno ima 6 međunarodnih linija i te kako može.
Nitko nije rekao da se može. Tko je to rekao?
I jedna Chania sa 3 mil. ima 0. I koja je poanta onda? Je li taj Aegean iz svakog aerodroma iznad 100.000 putnika leti međunarodne letove? Ne. Je li OU to radi? Ne. Iz koliko aerodroma iznad 100.000 putnika Aegean leti međunarodne? 9/18. Koliko OU? 4/6. Je li OU radi nešto protivno poslovanju Aegeana? Ne.
Jako pojednostavljujete stvari. Aegean leti sa brda aerodroma međunarodne letove, daleko više njih nego Croatia. Uz to Croatia ima neusporedivo više linija iz Splita nego što ima Aegean iz bilo kojeg svog sekundarnog aerodroma. To nema nikakvog smisla. Aegean nema praksu po kojoj za Solun ima više linija nego za sve ostale aerodrome zajedno, čak štoviše drugi aerodromi imaju sličan broj linija onom u Solunu. Za razliku od toga Split ima više linija nego svi aerodromi Hrvatske zajedno, uključujući i Zagreb.
Linije nisu relevatne već kapacitet i frekvencije.
Linije su i te kako relevantne. Naravno relevantan je i kapacitet, te frekvencije.
Linije su ne relevantne kada pričamo o veličini baze. Ne može baza od 5900 sjedala biti veća od one od 11300 sjedala.
Molim vas iznesite podatke koliko Aegean nudi linija, kapaciteta i frekvencija iz ostalih baza koje nisu Solun ili Atena.
Budem.
Ja uopće ne pojednostavljujem već iznosim činjenice. A činjenica je da princip Aegeana nije da leti međunarodne letove iz svakog aerodroma sa najmanje 100.000 putnika, princip Aegeana nije da iz svakog aerodroma bude po podjednako letova i kapaciteta već imate kao kod OU veću sekundarnu bazu i manje letove iz drugih aerodroma i definitivno nije princip letenje iz svakog aerodroma kao što vi od OU očekujete da leti za Lošinj.
Kada pričamo o odnosima OU prema obalnim aerodromima oni su poprilično logični i slični Aegeanovima.
Dakle ne slažemo se. A ja ne kanim argumente ponavljati.
Po meni je clanak promasen. Autor stalno iznosi potrebu stvaranja huba u ZAG i forsiranja letenja preko njega. Zagreb jednostavno nema toliko putnika koji bi isli preko njega. Nema ni destinacija s kojih bi se presjedalo u ZAG. Realno, trenutno postoje 3-4 destinacije s kojih se presjeda (DBV, SPU, SJJ, SKP), to je po frekvenciji otprilike ravno presjedanju iz 3 grada ili cak i manje, ZAD i PUY zanemarujem jer je kolicina putnika tu zanemariva, kao i Trade Airov OSI na kojem nitko ne leti. Za imati hub u ZAG trebalo bi dobiti emitivno trziste, bar 6-10 gradova koji bi punili avione za zapadnu Europu u ZAG, to sada ne postoji. Nadalje, kad ti 40% leta iz FRA presjedne za DBV, a 40% za SPU onda se postavlja upitnim potreba za takvim nacinom organiziranja letova, zar ne bi bilo logicnije imati direktan let, pa onda dva FRA SPU/DBV, a oslobadjati kapacitet na ZAG-DBV/SPU. Cesto se ljeti ne moze naci karta po tjedan dana DBV ZAG DBV. Zagusuju ljeti linije presjedanjem u ZAG. Zar ne bi bilo isplativije putnika prevesti direktno i uvesti dodatnu rotaciju. Cinjenica je da je ZAG tek treci aerodrom u HR ljeti. Time je logicno da OU leti Dublin Split, a ne Zagreb. Jest da ima dijaspore, ali su strani putnici isplativiji. Imaju vecu plateznu moc od nase dijaspore i neopisivo ih je vise od dijaspore. Mislim da je promaseno govoriti da se na ovim linijama OU bori iz SPU. Jednostavno je potraznja tolika da se sve popuni. Zamjerku imam na mali broj frekvencija, npr 1x AMS naspram 3x AMS KLM-a, mogli su odabrati neku drugu destinaciju. Ali ukupno mislim da ce u SPU pobrati pare. Mozda ce za autora clanka biti bogohulno, ali ja bih predlozio rezanje frekvencija ljeti u ZAG, npr. smanjiti CDG, AMS, FRA i prebaciti avione u SPU i DBV (2 u DBV i 3 u SPU) i pokupit pare od sezone, a ZAG da bude zimski hub.
Mogli ste primjetiti da je autor naglašavao da treba povećati broj linija u Dubrovniku, Zadru, Puli i Rijeci. No, autor smatra da treba obnoviti linije koje je Craotia imala 2019. To rade svi na tržištu, samo Croatia ne radi. Zašto? Umjesto toga Croatia prebacuje linije za Split gdje je konkurencija bitno veća. Dakle, linije koje nisu imale konkurenciju u Zgrebu prebacuje na grad gdje ima konkurenciju i četiri prijevoznika. Koja je to logika?
Zagreb nema putnika? Vi ne vidite da je Zagreb grad koji raste bitno više nego velika većina gradova u regiji. Kako to da Ryanair, Finnair, Eurowings, Norwegian… mogu otvarati nove linije, a Crotia jedina ne može? Gdje je tu logika?
Kako mislite da će Croatia pobrati bare ako na npr. Stockholmu ima konkurenciju čak četiti izuzetno jaka igrača. Zar vi stvarno mislite da ona može konkurirati jednom SAS-u, Norwegianu u TUI-u? Kako će im konkurirati, pobogu. A ista linija nije imala konkurencije u Zagrebu.
OU može konkurirati ovim aviokompanijama u Splitu daleko više nego Ryanu u Zagrebu.
Kako pobogu?
Kako konkurirati čak 4 kompanija za Stockholm? Kako konkurirati Norwegianu, SAS-u i TUI-u, a u Zagrebu na toj liniji NISU imali konkurencije? Gdje je tu logika?
Na Dublinu i u Zagrebu i u Splitu jednako imaju konkurenciju Ryanaira. Tu razlike nema. Ali u Splitu još imaju i Aer Lingus, jak legacy koji će pucati na iste putnike, one platežno bolje. Kakve to ima logike?
Ima logike i to su principi po kojima svi legacy avioprijevoznici funkcioniraju. Nije ništa ne logično da aviokompanija puca na liniju gdje ima konkurenciju ali gdje i ima poprilično profita. Pogledajte samo kolike su cijene karata na navedenim linijama pa kažite da je OU nekonkurentna.
Čovječe božji da je Croatia daleko bolja kompanija (a što nikako nije) ne bi mogla konkurirati četiri velike kompanija na Stockholmu i dvije na Dublinu.
Što aviokompaniju čini konkurentnom u današnje vrijeme? Cijena usluga prepostavljam.
Samim time Croatia jest konkurentna u Splitu.
Konkurentnost se postiže ponudom na tržištu.
Pa jednostavno..nema tu konkurencije i OU ne treba nikome konkurirati niti se protiv bilo koga boriti. To je zakon ponude i potraznje, a on za SPU ljeti glasi- Tko god sleti i ima iole ok karte imat ce i dovoljno putnika da se pokrije. Jednostavna matematika za SPU ljeti. Ima li jos netko kome to nije jasno? I zbog toga je ovaj potez Croatie odlican. Samo naprijed
Ma da, svi imaju 100% LF na Splitu, dajte malo realnosti. Čitali smo o LF na letovima za Beč prošle godine, Croatia je tu dosta slabo stajala. Borba je i tamo, borba je svuda. OU nije fit za borbu ali nije ni u Zagrebu, a u Splitu je leti tržište bolje. Šteta što ipak nisu pronašli linije, ne samo iz Splita, koje nemaju baš brutalnu konkurenciju kao AMS.
Zato su ove godine snizili cijene karata za Beč da budu konkurentniji.
Ma da, jesu je li? Subota 23.7.- subota 30.7.
Croatia 526,01 EUR
Austrian 188,67 EUR
Wizz Air 99,73 EUR
Stvarno su skinuli cijene i opako su konkurentni.
A bas ste uboli datum. Jel to namjerno? Dan iza ipovratak31.7. je karta manje od 140 eur
Mozda je za tu subotu 30.7 vec skoro pun avion. Na to niste pomislili?
Možda, kako god sve ostale dane Wizz je daleko jeftijiji, a i Austrian je jeftiniji sve ostale dane.
Što fali datumu? Tada putuje daleko najviše putnika.
Otale dane je cijena niža no još uvijek nekonkurentna Austrianu koji je 20 EUR jeftiniji. Poglavito nije konkurentna Wizz Airu koji je 101 EUR jeftiniji.
Subjektivni ste. Izabrali ste datume na kojima OU nudi najviše moguće cijene.
Što je sa ostalim datumima? Da ste uzeli npr. nedjelju vidjeli bi ste da Austrian traži 3600 kuna za povratnu, a OU tek 1000.
Što znači da je OS glupa nekonkurentna kompanija.
Nisam subjektivan. Odabrao sam datum kada najviše ljudi putuje. I ostale dane Austrian je jeftinji 20-40 EUR, a Wizz Air preko 100 EUR.
Nije jeftini Austrian nego OU i obratno, sve ovisi o datumu. Cijene su im stvarno konkurentne i ne vidim u čemu vidite problem.
Ne nije istina. Kao što sam napisao Auastrian je jeftiniji 20-40 EUR , a Wizz Air 100+ EUR (pregledao sam baš sve dane u VII. mjesecu). I to sve dane. Neke dane Croatia je skuplja i preko 200 EUR.
Izvolite onda iznijeti te podatke ovdje (i nemojte prikazivati cijenu business klase ili nekog skupljeg razreda)
OK. Osim ove subote gdje je razlika enormna na štetu Croatie Airlines, za ekonomsku klasu, osnovna usluga:
petak 22.7. – petak 29.7.
176,31 EUR Croatia
152,69 EUR Austrian
99,73 EUR Wizz Air
srijeda 20.7. – srijeda 27.7.
140,15 EUR Croatia
118,69 EUR Austrian
123,73 EUR Wizz Air (ali ponedjeljak 18.7-srijeda 27.7. je samo 74,40 EUR)
To znači da je Austrian jeftiniji 22-24 EUR, a Wizz Air čak do 66 EUR. Stvarno mislite da će netko putovati Croatiom ako nije bitno jeftinija od Austriana. I da imaju iste cijene ljudi će se odlučiti za Austrian. A nemaju!
Kao što sam i rekao da je Austrian nekim danima skuplji, a nekim OU. Iznjeli ste samo dva datuma, a razlika u cijeni je stvarno minimalna da bi se OU nazvala nekonkurentnom.
Ne Croatia je baš sve dane skuplja od Austraina za 20 i više EUR.
Nop. Pogledajte bolje
Pogledao sam i to vrlo detaljno. Da, Croatia je skuplja sve dane više od 20 EUR, neke i preko 300 EUR. Sve dane!!!!!!
Drago mi je da smo od razlike 350 eur dosli na 20..za koje nitko nece ni trepnuti kad ide na godisnji. A nitko i nikako mi ne moze dokazati da je cijena u sred sezone od 140 eur za povratnu kartu VIE-SPU preskupa i da je nekonkurentna
Neke dane u tjednu razlika je 350 EUR, to ne možete osporiti (i to u udarnu subotu kada putuje većina putnika). Nitko neće iz Austrije koristiti Croatiu ako ima i iste cijene, a kamoli ako je 20 i više EUR skuplja. Da Croatia je na toj liniji nekonkurentna, kao i na drugim linijama.
Što znači da im dobro ide prodaja subotom. Ako je već cijena 5 puta skuplja nego ostalim danima.
Srećom pa u OU rade veći stručnjaci nego na Zamaaero pa znaju da te 20€ viša cijena ne čini nekonkurentnim na tržištu. Da je tako odavno bi mnoge kompanije propale.
Da im dobro ide prodaja? OK, ili je to samo Croatia koja je do prije 4 mjeseca držala cijene 1-2 puta viša od konkurencija i zato letjela prazna. Za razliku od Lufthanse, Air France, KLM-a i drugih.
Ako Crotia stvarno misli da može imati 20+ EUR višu cijenu od Austriana onda su i veći dibidusi nego što sam mislio.
Kažete da stručnjaci rade u Croatiji. Aha dokazali su se kao strčnjaci svih ovih godina. Oni su stručni samo za nažicati više desetaka milijuna EUR pomoći države svake godine.
Više od 100 kompanija u Europi je propalo od 2017. naovamo. A kad će Crotia? Ovisi koliko će joj ove godine dati država. Ali za najviše 5 godina.
Da tamo rade stručnjaci koji ipak znaju neke principe poslovanja, a ne kao vi koji gatate koje linije treba letjeti i koristite Wikipediju u analizama.
Rekao sam vam da cijene variraju tijekom dana i mjeseci. Nije uvijek OU skluplja od Austriana pobogu.
Treba postojati neki razlog zašto OU ima izrazito visoku cijenu na taj dan. Možda je pogreška u sistemu, a možda je i dobra prodaja.
U Croatiji rade stručnjaci. Hahahahaha… čestitam vi ste valjda jedini u Hrvatskoj koji tako misli. Bome opako su se dokazali ti stručnjaci. Dok su svi u zelenom oni imaju po 38 milijuna EUR gubitka. Čestitam stručnjacima. Dok svi enormno rastu oni imaju promet gotovo jednak kao i 2021. Silni stručnjaci. Dok hrvatski zračni promet abnormalno raste, njihov udio rapidno pada sa 35 na samo 16%. Auuuu stručnjaka. Dok svi otvaraju nove linije, oni nisu uspjeli ni obnoviti stare. Stručnjaci!
OU je uvijek skuplja od Austriana. Možemo do sutra to ponavljati. Kažem vam da sam provjeravao sve dane.
Pogreška u sistemu? Čestitam stručnjacima.
I jos jedna neobjektivna stvar. Karta koju ste naveli za Croatiu 30.7 je bussines klasa. Tako da je neusporedivo s ostalim cijenama koje ste naveli
Ne nije istina. Nije bila business klasa.
Postovani, prvo ne citate s razumjevanjem. Tko je spominjao LF 100%? Izvukli ste liniju za zemlju koja je proslo ljeto imala najgore mjere u EU protiv korone. Austrian nije niti letio a OU je imala 2-3 tjedna leta za Vie. Znaci spominjete trziste koje je totalno irelevantno za ovo o cemu se pise. Iz normalnih zemalja bilo je i letova i putnika. Pa nije KLM vozio dnevno 2 prazna aviona.
Austrian je prošle godine letio za Split i za Zagreb.
Odakle vam da je KLM letio 2 prazna aviona. To nije istina ni za Zagreb, a ni za Split gdje je letio čak 3 leta dnevno.
Upravo tako.
U Splitu je tržište neusporedivo bolje. No, sada je puno prekasno za Croatiu. Tržište je već opako pokriveno. Konkurirati dvije, tri ili četiri jake kompanija je nonsens. Poglavitio ako si premijestio linije iz Zagreba gdje nisi imao konkurencije.
Amsterdam nema konkurencije? Šalite se. Pa tamo KLM leti 3 dnevna leta u usporedbi sa Croatijinim jednim tjednim letom. Kako tu Craoatia može biti konkurentna? Uz to leti još i LCC Transavia.
Nismo se razumeli, napisao sam da AMS ima brutalnu konkurenciju
Sorry, krivo razumio.
Pa što je onda glupi TUI uopće uvodio letove za Stockholm ako su već prije bile aviokompanije na liniji za Split.
E sad ste baš provalili. TUI ima svoje specifično tržište, oni se bave leisure letovima i prodaju hotele i turističke aranžmane zajedno sa letovima. Croatia, kao 5. kompanija na istoj liniji tako što nema.
I zato je opako nekonkurentna Norwegianu koji je LCC, SAS-u koji ima ugovor sa turističkim agencijama, brdo konekcija i daleko je kvalietna kompanija i TUI-u koji ima svoje specifično leisure tržište.
To svakako nije točno. Pogledajte kakve je katastrofalne rezultate Croatia imala prošle godine iz Splita, poglavito za Beč. Dok su ostale kompanije za Beč letjele prepune, Croatia nije imala ni 40% popunjenosti.
Croatia tu ima dva osnovna problema:
1. Ogromnu konkurenciju (koju u Zagrebu nije imala) i koja će je ubiti.
2. Letove samo tri do četiri mjeseca sezone, dok bi u Zagrebu letjela sedam mjeseci.
I jedno i drugo će donijeti ogroman gubitak kompaniji.
Varšava-Zagreb, 29.3.2022.
LOT, Embraer E170
46/76 = 60,5%
Letio sam u business klasi, baš nikako ne vrijedi tih para. Jedina razlika je business loža i neki sitni obrok za pod zub.
Nop. LF nije bio 60,5%.
Pa pobogu bio sam u avionu. Prebrojio dva puta svakog putnika. Ajde sada vi meni recite da nije tako!!!!
Nop. Bilo je i drugih putnika koji su brojali.
Moguće, ja sam brojao dva puta i siguran sam u brojku.
Šta si ti brojao? Koga ti farbaš? Ima nas koji te znamo. Gledao si u stjuardese pa si se zabrojao!
Ja sam bio u business klasi i tamo je bio stjuard, a ne stjuardesa.
Mi na ovom portalu nismo na ti. Ja vas, gospodine, ne poznajem i ne dozvoljavma vam da mi se obračate na birtijaški način.
Da broja sam. Dva puta!
Trolling! Samo hoćeš provocirati. A i dosadan si. Get a life.
Alal vera za clanak
Hvala.
Moskvu Domodedovo, zasto ne Seremetjevo?
Zato što je na Domodedovu S7 koji im deal sa Star Alliance. Star Alliance leti na Domodedovo.
Aha, u redu.
OK
Croatia konačno radi dobar posao, a iz aviona se vidi da je Alenu žao zbog toga.
Iznosi kvaziargumente, samo da bi ocrnio CA.
Sam je najbolje pojasnio svoju poziciju kad je napisao da bi za direktoricu Croatije trebalo postaviti Martinu Binenfeld, bivšu stjuardesu, sada direktoricu turističke zajednice u Zagrebu, a zna se kako se dobija ta sinekura za trošenje love poreznih obveznika.
Dragi gospodine, mogu Vam reći – Croatije će biti i kad dampingaši budu plaćali putnicima da lete njihovim avionima. Prolazi vrijeme kad se CA šutalo ovako i onako, a zarađivali aerodromi i svi mogući paraziti u blizini.
Zašto bi meni bilo žao. Kao što možete pročitati u tekstu jasno sam navedo da sam sretan što Split dobiva letove i da je to dobro, da je zaslužio. No, nonsens je da Croatia ne razvija svoju bazu (a i druge aerodrome kao Split).
Da, žao mi je što Martina Binenfeld nije zasjela na mjesto CEO-a Croatie. Bog bi pomilkio kompaniju da se to desilo.
Croatie za 5 godina biti neće! Ždere 40 do 110 milijuna EUR godišnje. To tako neće moći dovjeka! Zarađivali paraziti? Nije zarađivao nitko jer Croatia gubi tržišni udio rapidno. Sa 35% pali su na samo 16%. Dakle, nitko ne zarađuje pa ni oni sami. Oni samo znaju gutati novac poreznih obveznika.
Je li isplativije konkurirati Easy Jetu za Milano koji nudi povratne karte za oko 80€ ili Ryanu koji ih nudi za 30€?
Ryanair od ljeta više neće nuditi karte po 30 EUR. Tako je izjavila kompanija.
Karte su već u prodaji.
Ryaniar će dići cijene karata. Kompanija je jasno naglasila.
Istina, Ryanair ili ce podici cijene karata ili ce napustiti Zagreb. Ja mislim da ce se desiti drugi scenario.
Ryanair u cijeloj mreži ima jednako niske cijene kao u Zagrebu. Sva tri managera sa kojima sam radio intervju do sada su rekli da su više nego zadovoljni Zagrebom i da će vrlo brzo dalje rasti.
Njima je bas za vjerovati sve sto kažu..olicenje iskrenosti..čim zinu slažu
Pa i ne bas
O čemu ovi aerodromi uopće? Što je Croatia Airlines Caritas postala pa sada treba svakom bazu razvijati?
Trebali ste u ovom slučaju uzeti primjer Aegean Airlinesa pošto ga već navodite. Aegean Airlines možda ima veliku bazu u Solunu no to ne znači da iz svakog aerodroma u Grčkoj leti međunarodne letove.
Da, Aegean ne leti iz svakog aerodroma međunarodne letove, ali iz njih nekoliko leti. Manje linija nego Croatia iz Splita.
Wow, pa OU je agilnija nego Aegean?! Svaka čast!
Agilnija? To nije agilnost nego blesavoča!
Zašto ako Aegean radi iste poteze kao OU?
Ne radi.Aegean to radi neusporedivo logicnije i umjerenije.
Croatia iz Splita nema 30 linija, već ima 22, a od tih 22 su 3 PSO koje se svjedeno obavezno operiraju.
Uračunavati čarter letove s Wikipedije je suludo jer je pitanje hoće li se oni operirarti, a i svejedno čarter letovi ne ovise o izboru i odluci aviokompanije već agencije koja ih je zatražila. Osim toga to što nisu navedeni Aegeanovi čarter letovi na Wikipediji ne znači da ih nema.
Također niste naveli ono što je stvarno bitno kada pričamo o veličini baza, a to su frekvencije i kapacitet. Air Baltic iz Tallinna koji ima sličan broj putnika kao Split, operira 39 tjednih letova prema inozemstvu (ne uključujući letove za Rigu) sa A220. OU s druge strane iz Splita nudi sličan kapacitet.
Aegean iz Soluna leti daleko više letova nego OU iz Splita, te daleko više kapaciteta. 65 tjednih letova sa A320/321. Daleko više nego OU.
Što na kraju znači da uopće nije istina da je OU sekundarna baza najveća u Europi među legacy avioprijevoznicima.
Zašto bi se pisanje chartera koji su već objavljeni da će se letjeti bilo suludo navoditi. Pa imaju ih i Aegena i drugi iz sekundarnih luka, pa smo ih i tamo zbrojili.
Logično je da Aegean leti više frekvencija, pa Solun je neusporedivo veća zračna luka. No i ako glededamo broj frekvencija Split je još uvijek sa daleko više frekvencija u usporedbi prema broju putnika, nego Aegean iz Soluna.
Zato što čarter letovi ovisi o potražnji zakupaca i o njihovoj odluci, a ne o OU. Čarter letovi nemaju nikakve veze sa ekspanzijom sekundarne baze u Splitu.
Gdje je objavljeno da će se i ove godine letjeti na navedenim čarter letovima i zašto nisu navedeni Aegeanovi čarteri iz Soluna?
Kapacitet je bitna stvar kada pričamo o veličini baze. I kao što ste vi naveli Solun je duplo veći aerodrom, a kao što sam ja naveo kapacitet ponuđen od strane OU prema međunarodnim destinacijama je duplo manji.
Na kraju ovo znači da je baza u Splitu sasvim logična i napravljena po komercijanim principima sličnim Aegean Airlinesu.
Naravno da imaju. Pobogu. Može ih letjeti Croatia ili konkurencija. Air Serbia u Beogradu prilična broj svoji putnika upravo akumulira charterima.
Navedeni su svi objavljeni charter letovi iz svih grčkih aerodroma.
Kapacitet Croatie iz Splita nije duplo manji. No, čak i da jest govorimo o jednom aerodromu, šta je sa svim silnim ostalim aerodromima koji su nabrojani?
Baza u Splitu nije ni izblizu napravljena kao ona Aegeana jer:
1. Split ima bitno više linija nego ih ima Aegean iz svojih sekundarnih baza
2. Aegean ima iz Atene omjer 1:4 do 1:6 broja linija spram svojih sekundarnih baza, Croatia ima 2:1 u koristi Splita.
“Kapacitet Croatie iz Splita nije duplo manji. No, čak i da jest govorimo o jednom aerodromu, šta je sa svim silnim ostalim aerodromima koji su nabrojani?”
Ok, koliki je kapacitet iz Splita? A koliki je iz Aegeanovih i Air Balticovih sekundarnih baza?
Slobodno izracunajte. Bema potrebe da to netko drugi racuna za vas.
Izračunao sam i Croatijin kapacitet koji ona nudi iz Splita prema međunaridnim destinacijama duplo je manji nego koji Aegean nudi iz Soluna prema međunarodnim destinacijama.
Također je za oko 300 sjedala u jednom smjeru veći nego što Air Baltic nudi iz Tallinna.
Slažemo li se onda da je kapacitet koji OU nudi logičan i sukladan praksi Air Baltica i Aegeana što ih nude iz glavnih sekundarnih baza(jer je očito tako)?
Ne ovo nije istina za Solun.
A sto je sa TAPom Air France i ostalima koji su navedeni?
Iz Soluna Aegean ima 2 dnevna leta za Munchen, svakodnevne za Frankfurt, Stuttgart, Dusseldorf i Larnaku, 3 tjedna leta za Zurich, Tel Aviv, Pariz, Bruxelles, Berlin, 2 tjedna za Hamburg, Rim, Nuremberg, Milano sve sa A320, ponegdje i A321.
Uz to imaju i sveukupno 6 tjednih letova za Dubrovnik, Tiranu i Izmir sa ATR 72.
To je minimalno 11.300 sjedala u jednom smjeru.
OU nudi oko 5.900 iz Splita.
Faktor je takav da je to oko duplo više kapaciteta iz duplo većeg aerodroma.
Konkretnije za Split je 25 x A319 i 30x Q400 što je oko 5.880 sjedala (Rim koji je let iz Zagreba nije uključen).
Rekao sam da cu nalisati tocne podatke
Nop. Kad dodjem iz Piljske napisat cu tocno.
Što “nop”? Ovo su točni podatci. Ako ih nećete priznati onda stvarno vrijeđate inteligenciju svih čitatelja.
Zaista, uglavnom jako dobar članak i konačno ste napisali da je broj turista iz Zagreba u Dublin manji i zanemariv u odnosu na Dublin-Split, a u komentarima prije par dana žestoko protivili toj činjenici, zanimljivo..
Neznam gdje sto procitali da sam ja to napisao. Nisam.
,,Zagreb ima više putnika za Dublin od Splita poglavito radi nove dijaspore koje ima bitno više iz okolice Zagreba i Slavonije nego iz Dalmacije, >>>broj turista iz Irske za Zagreb je zavidan, ne bitno manji nego za Split,<<< o poslovnjacima i konektiranim putnicima da i ne govorimo. Kakve onda to ima logike?"
Mislim da je tu sve jasno napisano.
Jest, sve je točno, ali ste prije par dana govorili potpuno suprotno u desetak komentara..
Apsolutno nije istina. Govorio sam upravo ovo!
Tako… obrisali ste komentar i promijenili referetni članak, svaka čast
Što pričate vi, kakav članak sam promijenio? To nije istina.
Po čemu ste zaključili da je ovo netočan podatak?
Zato što sam i sam tražio podatak.
I koji ste podatak dobili? Je li više od 11.000 sjedala ponuđeno iz Soluna ili manje?
Rekao sam da ću napisati kada dođem iz Poljske.
A za AF i TAP, javite Aegeanu da neznaju voditi aviokompaniju jer to AF i TAP ne rade.
Ni Aegean ne radi to sto radi Croatia u Splitu
Covjek vas je rasturio argumentima. Priznajte to.
Kajgot.
Mozda je upravo ovo model koji ce Croatiju uciniti profitabilnom u narednom periodu.
Zagrebacki aerodrom je mali i ne predstavlja pravi hub (ovaj aerodrom je, u stvari, feeder drugih hubova), stoga poziciju CA ne treba porediti sa pozicijom mnogo vecih kompanija koje imaju svoje hubove na mnogo vecim aerodromima – to je poredjenje krusaka i jabuka.
Croatia mora naci svoj put i ovo bi mogao biti jako dobar korak na tom putu.
Da, jedino i samo Croatia mora tražiti toplu vodu i ne raditi kako rade svi drugi. To je dosta logičan način da se ubrza bankrot.
Ne bih se slozio sa vama. Specificna situacija i problem zahtjevaju drugaciji i ponekad inovativan pristup. Menadzeri koji su spremni na takvo sto su ili hrabri vizionari ili potpune neznalice.
Blizi sam misljenju da je u pitanju prva opcija.
Jel su do sada pokazali kako odlično rade svoj posao.
Bilo je nekih otezavajucih okolnosti i stvari koji su izvan kontrole managementa CA. Stvari se izgleda popravljaju.
Majko mila je ne mogu vjerovati da netko ide branit neradnike koji uništavaju kompaniju već 25 godina. Kako možete braniti tako nešto? Nešto tako flagrantno negativno.
Ne budite prestrogi prema ljudima. Nije sve tako crno kao sto izgleda. Npr. ovaj posljednji potez je dobar.
Da sve je crno. Posljednji potez je jedan od gorih koje je kompanija poduzela.
To je ipak samo vase skromno misljenje.
Rezultati Croatije ove godine ce vas ili demantirati ili potvrditi vase subjektivne tvrdnje.
Zato pricekajmo kraj godine.
Da, ili će demantirati ili potvrditi. Kako logično…
Ma bravo za Split i OU. Treba dodati jos koju liniju i bazirati jos najmanje jedan avion.
Sta da radi OU na prestiznom elitnom LCC aerodromu poput Zagreba? Da maše putnicima Ryanair dok ulaze u avion sa kupljenom kartom od 10€?
Tako da samo napred za Split i Zagreb!!! Nek se opamete i dodatno razvijaju i Dubrovnik, Zadar i Pulu.
U Zagrebu ne treba raditi ništa protiv jeftinog Ryanaira, ali u Splitu ima jeftini easyJet, Ryanair, Norwegina, Eurowings, Smartwings, BlueAir, Transaviu, Vueling, Jet2, TUI…
Tako je. U Zag ne treba raditi ništa protiv Ryana jer ce uskoro i oni dići sidro i sami otići. Samo kupite kokice, udobno se smjestite u naslonjač i gledajte.
Da to govorite vec godinu dana. A u medjuvremenu Ryanair 5 puta povecao letove i linije. Ukupno povecao za preko 100%
Živi bili pa vidjeli. Samo me zanima kakav je to koncept operacije povecati broj letova i dalje karte po 10-15eur. Znaci da je to jos uvjek nabadanje i metoda pokušaja i pogreške. Da njima ide kako treba ostao bi isti broj linija ali bi karte bile po tržišnoj vrijednosti 70-80eur. Sve to ukazuje da je njihovo poslovanje i zarada u Zag u banani
Potpuno ste u krivu i ovo samo pokazuje da ne pratite trendove u zrakoplovstvu.
Ryanar tako posluje u CIJELOJ svojoj mrezi. I pokusava dumpingom preuzeti sto vise putnika konkutmrencije.
Mislim da ste u pravu i da ce vrijeme pokazati da je Zagreb jedan veliki promasaj Ryanaira.
Čime zaključujete tako što? LF je dobar, Ryanair konstatno raste, svi manageri Ryanaira naglašavaju da su zadovoljni.
Naravno da ce svi manageri tvrditi da su napravili dobar potez, pa to je njihov potez 🙂
Ne ocekujete valjda da kazu ista drugo nego da sve tece po planu i da su zadovoljni?
Da ali jedno je kurtoazno ogovoriti, a drugo je elaborirano govoriti par minuta o tome koliko su zadovoljni.
Pustite vi te elaboracije – vazni su rezultati u konacnici. Trenutno, brojevi su jako losi.
Ma odakle vam to?
Bavim se biznisom i znam da su samo rezultati bitni – profit, dobit.
Nikakve elaboracije me ne mogu impresionirati ako nema profita.
To je OK. Iako Ryanair u ovom momentu nije profitabilan i to planirano i svjestno. Jer upucava dumping radi preuzimanja tržišta.
Bas ce njihovi manageri reci da nisu zadovoljni, a posebno vama ili meni. Svatko od nas moze iznajmiti avion i letjeti s kartama od 10 eur..ali to nije operacija zrakoplovne kompanije i nije profit. A Ryan sigurno nije Caritas na MZLZ da voza ljude za 10 eur. Znaci tu love i zarade nema. Samo na liniji za Stansted moraju imati cistih 40 eur po putniku da bi bili na nuli, zaradu da ne spominjem. A daleko daleko su od tih cijena. Znaci banana kako sam vec jednom napisao
Ryanair ima takve cijene već godinu dana i to u cijeloj svojoj mreži. Svjesno rade sa dumpingom da preuzmu tržište.
Ali kolko dugo će moći ići sa takvim cijenama? Ili mislite da su u plusu?
Naravno da nisu u plusu. Radi takve politike kompanija bili su u minusu 450 milijuna EUR prošle godine. Koliko dugo će moći ići? Ne znam. Ali najavili su ovog ljeta prekid dumpinga i realnije cijene, kao i povratak u pozitivno poslovanje.