autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Montenegro Airlines
Crnogorski nacionalni prijevoznik, Montenegro Airlines je letom YM103 iz Beograda koji je sletio u Podgoricu u 20:13 prekinuo sa operacijama. Kompanija je, iako je mogla letjeti još par dana, odlučila da nema smisla nastaviti sa operacijama obzirom na odluku Vlade o likvidiranju kompanije.
U ovom momentu nije nam tema rasprava je li Vlada u pravu kad kaže da su dugovi ogromni i preveliki, da kompanija ne posluje dobro, te da je najpovoljnije rješenje nova kompanija. O tome ćemo više u idućim tjednima. No, zašto onda smatram da je porez Vlade Crne Gore blentav?
U prošlom članku sam demantirao da Vlada nije imala modalitete produžavanja života Montenegro Airlinesa. Pozajmica za premoščavanje i/ili restrukturacija bile su opcije, a uz to Crna Gora je mogla isplatiti i novac za naknadu štete za Covid-19 i neoperiranje od III. do VI. mjeseca kako je to napravila Croatia Airlines, ali i niz drugih kompanija.
Ovaj potez je nonsens jer se prekida kontinuitet kompanije, Montenegro ima reputaciju, putnike, linije, slotove, code-share ugovore, pilote, mehaničare… Mehaničari i piloti će se razbježati diljem svijeta trbuhom za kruhom. Slotove i ostala prava kompanija će na ovaj način izgubiti, a nije trebala. Crna Gora je trebala kompaniju održavati na životu idućih 3 mjeseca, u međuvremenu pokrenuti novu kompaniju, na nju prebaciti sva prava i vlasništva i tek onda likvidirati Montenegro Airlines. Ovakav ishitreni potez je diletantski. Tako se to, gospodo ne radi.
Vlada Crne Gore misli da će za 6 mjeseci, do turističke sezone, napraviti novu kompaniju sa AOC, novim lizing ugovorima, code-share ugovorima, ugovorima dobavljača… Neće! Ni bitno bogatija Slovenija u tome nije uspjela.
Crna Gora će na likvidaciju kompanije potrošiti 50 milijuna EUR. I još bar 70 za osnivanje nove kompanije. Za taj novac je mogla restrukturirati Montenegro Airlines.
U I. mjesecu Montenegro Airlines je trebao imati oko 60% letova iz Crne Gore. U ovom momentu Crna Gora je izgubila 28 od 59 tjednih letova te će Tivat ostati na samo 4 tjedna leta, a Podgorica na 27 tjednih letova, manje od 4 dnevno. Podgorica od danas više neće biti povezana sa Frankfurtom, Ljubljanom, Parizom i Zurichom, a od prvog mjeseca i sa Bečom. Sva ova prebitna tržišta Crna Gora je sada izgubila.
No najblentavije u svemu ovome je što je Crna Gora to napravila 25.12. U Crnu Goru su došli pripadnici dijaspore, pa i nešto turista. Svi oni su kupili povratne karte Montenegro Airlinesa. Svi oni moraju nekako doći nazad na polazne aerodrome. I tu je Vlada Crne Gore napravila ogroman propust jer je kompaniju trebala zatvoriti 11.1. nakon što se svi ti putnici vrate na svoja polazišta, a ne sada, te ostaviti tisuće putnika bez racionalnih opcija. Jedina realna opcija za te putnike je konekcija sa Air Serbiom preko Beograda i Austrianom preko Beča, bitno manje realna sa Turkishem preko Istanbula, naravno uz dodatan trošak kupovine nove karte. Ovime Crna Gora pokazuje da je neozbiljna destinacija, da je u stanju turiste i druge putnike pustiti na milost i nemilost bankrotom svoje vlastite kompanije, kompanije koja je u 100% vlasništvu države. Ovo je katastrofalno loša poruka potencijalnim turistima i putnicima u Crnu Goru. Poruka koja ostavlja gorčinu neozbiljnost i nesigurnosti. Nešto što nije spojivo sa turizmom, granom koja stvara preko 25% BDP-a Crne Gore.
U tom kontekstu treba gledati i zahtjev za sastanak bivših pilota Montenegro Airlinesa sa Zdravkom Krivokapićem, premijerom Crne Gore, i ministrima u Vladi. Piloti su šokirani neprimjerenom praksom po kojoj su o odluci Vlade saznali kada i cjelokupna javnost, iz medija. Piloti smatraju da najava osnivanja nove kompanije nije realna i vrlo su skeptični. Sa pravom.
Grupacija Savana, Veselina Mijača, crnogorca koji već desetljećima živi i radi u Švedskoj, dostavila je Vladi Crne Gore ponudu za kupovinu Montenegro Airlinesa uz uvjet da Vlada otpiše obveze prema državi, a da Savana preuzme dugove prema privatnim kreditorima i dužnicima. Vlada je vrlo ekspeditivno, u samo jedan dan, odbila ovu ponudu! Zašto pobogu? Ovako bi se nastavio kontinuitet letova, zadržale posade, slotovi i ugovori, a privatna kompanija bi preuzela dobar dio od 50 milijuna EUR dugova. Kojeg smisla ima odbiti tako što? I zašto je Vlada to učinila?
Najviše koristi od likvidacije Montenegro Airlinesa svakako će imati Air Serbia koja će sada biti monopolist na najfrekventnijim linijama iz Beograda za Podgoricu i Tivat. Air Serbia je u samo jedan dan najavila povećanje broja letova za 4, te će na još 7 letova povećati kapacitete sa ATR 72 na neusporedivo veće A319 i A320. Još više povećanja desit će se u idućim danima.
Svaka čast otkrili ste za koga radim. Taj za koga radim je evo opet otvorio kesu pa da opet objavim komentar. Ovog puta sam promenio IP adresu da zavaram trag.
Imali ste po crnogorskim medijima nekoliko dobrih članaka koji osvetljavaju celu situaciju iz više uglova, a i jednu vrlo kulturnu TV diskusiju predstavnika nove vlade i ljudi iz kompanije MA. Frapantni podaci. Obe strane su se složile da je MA vođena na kataklizmičan način. I niko nikome nije rekao da je blentav. Čak nisu ni krivili jedni druge, jer pravi krivci nisu bili u emisiji. Ni Ristića nisu okrivili, jer je prekratko na toj pozicij, mada su spomenuli da je neozbiljno komunicirao sa svojim nadležnim ministrom.
Osim ministra svi gosti te emisije listom imaju puno više rada u avioindustriji od Vas i odlično poznaju MA. Ministar je svima ponudio da doniraju 2 miliona evra mesečno da MA nastavi da leti. Niko se nije odazvao. Takođe je i pitao zašto je 350 radnika MA bitnije od 300 000 ostalih radnika u Crnoj Gori, kojima takođe treba hitna pomoć.
Što se mog iskustva u biznisu i tehnici tiče, samo ću Vam reći da nikada nisam radio sa mažoretkinjama i sebe od entuzijaste proglašavao za eksperta.
Ja sam uveren da ste Vi pošten čovek. Izvinjavam se ako ste stekli drugačiji utisak. Sa mojim prošlim komentarom sam želeo da Vam skrenem pažnju da vodite računa ko Vas angažuje i kako plaća Vaše usluge. Od politički postavljenih partnera male firme moraju da beže, da ne bi završile zaprljane ni krive ni dužne.
Smeta Vam kada Hrvatska sa svojih 4 miliona stanovnika i velikim BDPom u CA doda 15 ili tako nešto miliona evra, a tražite od jedne malene i prezadužene Crne Gore (650 000 stanovnika) da unese još silne desetine miliona evra. I tome nema kraja.
Uveren sam, jednog dana kada vas prođe ova silna ostrašćenost, da se nećete ponositi svime što ste napisali i kako ste diskutovali sa Vašim neistomišljenicima.
Evo ipak se predomislio dotični ministar – ipak ono nije bio zadnji let MA nego će “nastojati” održati kompaniju još 30-60dana da drži veze. Stiglo iz guzice u glavu.
Još uvijek tvrde da će otvarati novu kompaniju koja će preuzeti kadar i opremu od stare, ali će biti sve drugačije.
Stvarno mi se povraća od političara – naravno da će na kraju to sve koštati porezne obveznike još više nego prije-
E da, upravo tako. Eto, izgleda da je bilo neke koristi od gomile članaka i 52 moja intervjua za crnogorske medije.
Kod Vas smo navikli na puno podataka a ne na ovakve naslove i paušalne procene. Utisak je da ste na ovoj temi potpuno izgubili objektivnost.
Da li imate celokupnu sliku ispred sebe? Da li imate uvid u opštu situaciju u budžetu i prihodima Crne Gore? Nemate.
Najosnovnija pravila novinarstva kažu da treba da čujete i drugu stranu. Na žalost, niste jedini koji se tako bavi novonarstvom.
Vi ili ne znate ili se pravite da ne znate šta se dešavalo u MA?
Šta znate o čoveku koji je ponudio 1 evro i o celoj sadržini ponude? Obzirom da svi znaju kojoj interesnoj grupi je blizak, sve šta ponudi preko medija mora se uzeti sa ogromnim nepoverenjem.
Da li Vas je Vaš poslovni prijatelj Ristić pozvao da odgovori na ona pitanja iz prethodnog komentarisanja?
Opet opsednutost ASom.
Možda Vam nisu rekli, ali u MA će ući policija da ispituje razne čudne ugovore, uključujući i konsultantske. Verovatno i Vaš konsultantski ugovor.
I nemoj da brinete o povezanosti Crne Gore. Stanovnici Crne Gore imaju najviše interesa prema stanovnicima Srbije, a to nije 24 sata vožnje već između 1 i 10 sati zavisno odakle dokle su krenuli. AS može slobodno da digne cene i putnici će sesti u kola. Ako budu pametni i još i smanje cene biće im bolje.
Ka Rusiji, koja je puno bitnija Crnoj Gori od cele EU, ima mnogo opcija. Tu ima jako puno interesa sa ruske strane i neće biti problem naći avioprevoznike koji će to preuzeti bez dotacija, za razliku od Ryan Air-a koji će tražiti pare.
Vi dakle pišete o MA a ni površno niste upoznali crnogorske interese. Ne razumem po kom osnovu ste im onda davali preporuke ako najosnovnije stvari o Crnoj Gori ne znate.
Naravno da bi najbolje bilo da MA nije propao i da je interesna grupa bliska prošloj vlasti tu uložila svoje milione, ali to se nije desilo. A oni verovatno imaju najbolji uvid u stanje u MA preko svojih direktora, koje su oni sami postavili.
Ovaj članak je po kvalitetu predaleko ispod onoga što smo od Vas navikli. Pre liči na tabloidnu žalopojku neke od suprotstavljenih političkih grupa, nego na članak uglednog konsultanta i analitičara.
1. Ova tema će tek imati svoju analizu. Za sada se objavljuju informacije koje su dostupne. Istraživačko novinarstvo će tek usljediti iz Nove godine.
2. Ne znam mnogo o tvrki koja je dala ponudu. Ali znam da je nenormalno da se ikakava ponuda odbije jer bilo što je bolje od sadašnjeg stanje. Isto tako je krajnje neprimjereno da se molba odbije u samo jedan dan, bez konzultacija sa stručnjacima, bez razgovora sa ponuditeljem. To je još jedan od brojnih diletantizama mladog i neiskusnog ministra.
3. G. Ristić nije moj poslovni prijatelj. Ni na koji način.
4. Logično je da policija uđe u Montenegro Airlines. Bilo bi čudno da ne uđe. Vi se meni prijetite? Prilično glupo. Evidentno je tko ste i za koga pišeta i ovo nije tek puko naglabanje nezainteresirane strane nego su jasne poruke. Jako ste zeleni ako mislite da mene možete zastrašitil. To nije uspio ni Vučić, a ni brdo drugih. Dao sam do sada 52 intervju. Dat ću ih još gomilu. A vidim da ću morati dati i pripčenje o pokušaju državnog zastrašivanja neovisnog medija. Već se veselim sutrašnjem danu. Tu borbu nećete dobiti. Puno jači igrači su slomili zube, moj zeleni glasnogovorniče. Vašu IP adresu imam, baš me interesira što će sutra reči ministar na ovaj pokušaj zastrašivanja.
5. Ja ne skrivam ništa, nema baš nikavih mrlja, a bogami nisam sudjelovao baš u nikakvim poslovima za Montenegro Airlines.
6. Ako Vi smatrate da je povezanost Crne Gore sa Srbijom i Rusijom jedina povezanost koju treba Montenegro onda stvarno nazdravlje. Vama treba elementarno poimanje zarakoplovstva i gospodarstva. Na tom nivou ja ne bih komentirao.
Slazem se Alene s vama u ovo vrijeme ugasit nacionalnu kompaniju je katastrofa jos u turistickoj zemlji kao sto je Crna Gora zao mi pilota citao sam clanke u medijima i oni su saznali iz medija koliko sam iscitao, a sta ocekivat od nove prosrpske vlade koja radi na Vucicev daljinski a Vucica mogu razumijet bori se za svoju kompaniju.
Ne slažem se sa vama Mario u vezi Vučića i vlade jer svi koji su Vučićevi (Milovi) ne pitaju se nista. Slažem se sa vama da je greska i mislim da je ovo cista osvetoljubivost novog režima.
I ja mislim da se ovdje radi o osvetoljubivosti i logici po kojoj sve od prije treba uništiti. Zamislite da kad se promijeni vlas u Francuskoj, Njemačkoj, Velikoj Britaniji, odmah mijenjaju direktore aerodroma i nacionalnih kompanija. Presmješno, zar ne?
No, molim Vas da se okanemo politike. Njoj ovdje nije mjesto.
Zasto bi se kompanije uopste poklanjala za jedan euro bilo kome kad joj otpisete dugovanja ?
Pogotovo grupaciji koja nema nikakve veze sa avio saobracajem.
Iz tri razloga:
1. Ta kompanija želi platiti dugove prema privatnim kreditorima (bankama, dobavljačima, ugovornim stranama…). Ona ne traži otpis svih dugovanja, nego samo onih prema državi. To nije malo novaca koji bi se državi skinuli sa vrata, a ako se ne skinu ona će to morati platiti novcem poreznih obveznika.
2. Ta kompanija je voljna dalje plaćati plaće djelatnika, sada je 350 ljudi na burzi, na račun države, onako bi bar dobar dio njih bio na račun te kompanije.
3. Ljudi koji su kupili karte mogli bi se vratiti kući. Sada moraju plaćati dodatne karte Air Serbiji, Austrianu, Turkishu…
4. Kompanija bi nastavila funkcionirati, zadržala bi se konektiranost, slotovi, ugovori…
5. Privatnik ima šanse nešto i napraviti od kompanije. Ako i ne napravi država nije ništa izgubila, već samo dobila gornje 4 stavke.
Simpatična su mi ova 3 razloga.. Nešto kao Karamarko samo obrnuto 🙂
Ne razumijem
Ma samo malo humora. Karamarko kad je nabarajao 5 točaka programa zapeo na trećoj (plus digitalizacija, naravno), a Vi u 3 razloga imate 5 točaka 🙂
hahahah… nisam ni primjetio da sam gore napisao tri, umjesto pet. 🙂
1.Mislis montenegro ce biti u obavezi da plati dugove privatnim kreditorima kad ga preuzmu za 1euro.
Zar stvarno mislis da ce neko svoj novac izvadit iz sazaljenja i platit taj dug.
2.Od čega ce platit zarade za 350 radnika i nastavit lizing aviona i sve ostale troskove .Meni ovo sve deluje neozbiljno.Da je normalno vreme i da saobracaj funkcionise ali usled epidemije da neko ulozi svoj privatni novac u ovu pricu za mene ne pije vode.
Zao mi je montenegra sa koji sam 10 -tak puta godisnje letio za Tivat (izbegavajuci ATR ) .Čitam poreska uprava odmah blokirala racun i uzela oko 3 mil i jos nedostaje 15 za poreze na zarade radnika da ne poverujes .
1. Ne, ne mislim. Nego zato što
a) planira zaraditi novac
b) to mu je jeftinije nego raditi kompaniju iz početka sa AOC, slotovima, ugovorima…
2. Nema šanse da ostavi svih 350 zaposlenika. Tko bi to napravio bio bi vrlo loš businessmen. Ja bi smanjio flotu na 3 aviona, otpustio 250 radnika i ostao na 100. 30 pilota, 30 kabinaca, 10 mehaničara za line maintenance (sve checkovi bi radio outsorcing) i 30 administrativaca.
I te kako pije vodu. Računate da prvih 6 mjeseci radite enorman gubitak (pandemija). To vam je dio investije. Potom idućih 3 mjeseca imate zaradu (ljetna sezone). Nakon toga gubitak koji će pojesti ljeto i još će faliti. Kompanija bi morala biti na nuli u 2022. godini (od ljeta), a imati profit od 2023. Svatko tko bi investirao u takvu kompaniju na to bi morao računati kao na investiciju.
Volio bi da si u pravu i da nesto pozitivno rese .
Pa neće, odbili su ih bez da su i razmatrali ponudu. Bez da su sa čovijekom i razgovarali.
Ako drzava selektivno otpiše svoj deo duga nekom privatniku koji je kupio preduzece postavlja se pitanje , kako to nazvati. Da li ja kao privatnik koji sam kupio drzavno preduzece i nasledio i platio zaostale dugove drzavi imam sada pravnu osnovu da je tuzim i trazim povrat svog novca ????
Ako se drzava prema pravu i zakonu odnosi pojedinacno, kako joj padne na pamet prema hiru i zeljama pojedinih investitora , da li je to drzava ili grupa privatnih lica koja radi sta pozeli toga jutra.
U svim ostalim analizama koje se tiču tajminga i načina i moguceg restruktuiranja se skoro u potpunosti slazem. Lose je ovo uradjeno. Posledice tek slede. A ako naredno leto ne bude po ocekivanju sa turistima bogami ovaj bankrot Montenegra ce biti smesan u odnosu sta ce onda uslediti.
Pozdravljam Vas Alene
Model po kome država otpiše obveze prema njoj samoj (a bilo je čak i primjera gdje je prezela sve dugove) postoji i on se može provesti. Učinilo je to više nego nekoliko poduzeća u Europi.
Ovo sa time što bi moglo uslijediti se potpuno slažemo.
Pozdrav i Vama.
Alene, ako tražite od vaših čitalaca da nivo dijaloga bude na visokom kulturnom nivou mislim da bi i vi trebali toga da se pridržavate. Naš jezik nije toliko siromašan da niste mogli za naslov naći drugačiji izraz od reči “blentav”?!
Riječ blentav je svjesno i namjerno uporabljena! Da se naglasi što je napravljeno. Alternativa je bilo “glup” no to ipak ne bi bilo primjereno.
Reč “blentav” se koristi isključivo kada želite nekoga da uvredite. Ako želite da razvijate kulturu dijaloga na ovom portalu onda i sami morate biti primer. Iskreno ste me iznenadili pošto takve reči niste do sada koristili pogotovo ne u naslovu.
Pedja, pretjerujete. Niti smatram da je normalno da se gleda baš svaka riječ i zarez u tekstu, niti smatram da je normalno da Vi preuzimate uređivačku politiku portala.
Riječ “blentavo” ima svoju snagu, namjerno je upotrijebljena, sa jasnom svrhom da se okrakarkterizira krajnji diletantizam vlasti u ovom slučaju. Oni su upravo to napravili “blentavo”, početnički loše i krajnje neprihvatljivo. To tako i treba napisati. Ja dlake na jeziku imao nisam i neću imati. Sviđalo se to Vama ili ne.
Nema smisla dalje ponavljati istu rečenice da se ne slažete sa izborom mojih riječi. Ubrao sam i prvi puta da se ne slažete.
Znam ja da ste ubrali iz prve.. Ali da sam ja rekao da je ovaj članak blentav drugačije bi ste reagovali. Shvatam i da niste slučajno upotrebili tu reč u naslovu ali vaš portal vaša pravila.
Upravo tako. Veselim se kada ću čitati vijesti na Vašem portalu.
…i vjerujte nakraj pameti mi neće biti pokušati ga uređivati i tražiti od Vas da ne upotrebljavate neke riječi, izraze, drugačije pištete, neću vam zanovijetati, ni prigovarati…
Postovani Alene, uz svo duzno postovanje jer vas vec citam vec godinama moram da primetim da vrlo tendeciozno pisete i iskljucivo sa stava avio entuzijaste.
Svi mi vrlo dobro znamo da Montenegro i bez korone ne bi prezivjeo. Jako je lijepo imati kompaniju, ali u slucaju zemlje od 600000 stanovnika, to je luksuz.
Vlada CG nije imala novca da plati tekuce obaveze, a vec sada razmislja o novoj pozajmici za 500 miliona kredita koji dolazi u februaru na naplatu.
Takodje nova kompanija je najavljena za 2022, a ne za 2021 godinu kako pisete.
Licno mislim da od nove kompanije nema nista, vec da cemo vidjeti Skopski model ukoliko uopste bude novca za to, to je sada samo populisticka izjava da se kao najavi nesto.
Kompanija je mnogo novca gubila zbog loseg vodjenja, cijela CG zna da su se partijski moljci i familije vozili dzabe. Znamo da se linija za Lyon drzala iskljucivo zbog familije jednog covjeka u Lyonu, da je na istoj nerjetko bilo manje od 10 putnika.
Alene vi zivite u sredjenoj zemlji koja je clanica EU, a mi zivimo u zemlji koja je trenutno najteza zemlja za zivot u Evropi. Novca nema, turizam je ubijen, a i prije kovida smo bili na rubu egzistencije. Vlast je unistila veliku vecinu stanovnistva i napravila milionerima mali dio okruzen oko njih.
Slažem se da Montenegro ne bi preživio i bez korone i bez investicije države. Zar netko misli drugačije? Zar sam ja negdje napisao drugačije?
Zamlja sa 622.000 stanovnika, a posebno ako je turistička zemlja mora imati nacionalnu kompaniju. Malta ima bitno manje stanovnika, njih samo 514.000 a ima čak dvije nacionalne kompanije Air Maltu sa 8 A320 i Maltu Air (sa Malte leti 12 aviona), dakle sveukpno 20 aviona. Avio kompanije imaju i druge male države Europe poput Cipra, Luxemburga, Moldavije…
Nova kompanija je najavljena u roku od 6 do 9 mjeseci, ministar je jasno naglasio da će dati sve od sebe da se ista desi do ljeta 2021. Niste u pravu. Slažem se da nova kompanija nema puno šanse da se desi.
Slažem se da se kompanija loše vodila. No, ovo za Lyon je ipak samo trač, nema smisla tako što pisati ovdje na strukovnom poralu. Dajte da nivo rasprave ipak zadržimo na minimalnom nivou.
Vjerujte mi jako dobro znam kako se živi u Crnoj Gori. Tamo sam bar 5-6 puta godišnje. Zadnji puta sam u Podgorici i Kotoru bio 3. i 4.6. ove godine, usred Covida-19 kada sam imao sastanke sa najvišim predstavnicima aerodroma, Montenegro Airlinesa, Državnog ureda za turizam i Ministarstva turizma, sve zajedno 50-tak direktora, managera i stručnjaka tih institucija.
Postovani Alene poredite Maltu, koja je mediteransko ostrvo sa CG dobro niste uzeli Seychelles kao primjer.
Druga stvar jedno je biti u CG, drugo je zivjeti. Takodje obzirom u kom krugu ljudi ste se kretali prilikom boravka u CG, jasno je da nrmate realnu sliku kako obican narod ovdje zivi.
CG jednostavno nema novca za nacionalnog prevoznika i svakoj diskusiji je tu kraj.
Bog s vama. Crna Gora, obzirom da je 24 sata vožnje autom ili vlakom od ostatka Europe je jednako “otok” kao i Malta. Crna Gora je avio-destinacija. Za Maltu se može brojnim brodskim vezama i linijama iz Sicilije i Italije, vožnja traje 1:45 sati, ona je bitno manja od Crne Gore, jadnako je turistička zemlja. I ima 4 puta više aviona, 7 puta više kapaciteta na avionima.
Kako Vi znate u kojem krugu ljudi se ja krećem u Crnoj Gori? Moj prijatelj u Kotoru (Bajro) kod kojeg sam također tada bio vozi hitnu pomoć. Jel mi on može reći kako se živi u Crnoj Gori? Među prijateljima u Crnoj Gori su mi i djelatnica u telekomu, voditeljica mažoretkinja, djelatnik u kontroli leta u Tivtu (sada u mirovini), jedan zaposlenik hotela, fizioterapeutkinja, te niz ljudi koji rade u raznim zrakoplovnim institucijama (na raznim nivoima). Tako da…
Crna Gora nema novaca za mnogo toga, kao ni niz drugih država. No, ako želi preživjeti i nastaviti se nakon Covida-19 baviti turizmom onda mora shvatiti da joj je bitno ulagati u minimalnu turističku infrastrukturu i potrebe. A nacionalni prijevoznik za turističku zemlju jest conditio sine qua non!
Ne znam zašto, ali se nekako preskaču tri veoma bitne člinjenice.
Ryanair je tužio CG zbog dotacija. I to je veliki problem.
Druga bitna činjenica je da je, pošto se ovde optužuje trenutna Vlada CG, Regulatorna agencija koja je ostatak od prošle vlade zabranila dalja državna ulaganja u kompaniju. Što je osnov problema.
A ponuda koja je došla juče… zašto nije došla prekjuče? Dok je kompanija letjela.Mora se priznati da je čišćenje dugova od strane države pa prodaja privatnom licu… malo nategnuta. Po izjavama čelnika to je skoro i pravno nemoguće jer bi se pojavbile desetak kompanija koje bi htjele isto.
Ništa manje važne nisu ni izjave ministra finansija CG da aktuelni CEO MA nije htio doći na sastanak kada se rješeavala sudbina MA jer ga je bolio zub
A koga Ryanair ne tuži? U ovom momentu ima nekoliko desetaka tužbi Ryanaira. Dvije je u zadnjih dva tjedna izgubio.
Regulatorna agencija je zabranila isplatu 155 milijuna EUR po Lex specialisu. No nije, i ne može, zabraniti pozajmicu za premoščavanje i restrukturaciju.
Pa nije došla prekjučer jer nitko nije znao da će prestati letjeti. Ja sam informaciju dobio u 16 sati, a odluka je donesena negdje oko 14 nakon sastanaka sa sindikatima.
Nonsens. Milijun kompanija je preuzeto u svijetu na način da država otpiše svoje dugove, a novi vlasnik preuzme postojeću strukturu i dugove prema privatnim vjerovnicima. Iskreno ne vjerujem da bi velik broj zainteresiranih preuzeo Montenegro sa dugovima prema privatnim poduzećima i sa trenutnom shemom poslovanja. Ja ne bi.
Ovo sa CEO Montenegra stvarno ne vjerujem da se desilo. Čovijek stvarno nije takav. Uzgled čovjeku je preminuo otac u ponedjeljak 14.12.
citat
“Vezane su nam ruke odlukama Agencije za zaštitu konkurencije i odnosima i radom odbora direktora koji u ime države gazduje tako važnim subjektom. Nažalost, predsjednik Odbora direktora danas je javio da ne može da dođe, jer ga boli zub”, dodao je crnogorski ministar kapitalnih investicija.
Kao što rekoh nisam sklon vjerovati tome, čovijek stvarno nije takav. Kada je to bilo?
Bitna je razlika između predsednika odbora direktora i CEO. Dvije različite osobe.
Da, da, u pravu ste. Nisam to ni primjetio. Predsjednik Odbora direktora je Nikola Vukićević. Za njega stvarno ne znam kakva je osoba.
Naravno, opet prvi komentar sa insinuacijama ko je kriv a ko ne.
Kritikuje se Vlada koja je odbila tu ponudu ekspresno ( u jedan dan), a da li iko postavlja pitanje ozbiljnosti ponude, kompanije koja je ponudu poslala isto tako ekspresnoo u jedan dan, a pritom ima 0 iskustva u avio saobraćaju? Pritom od čoveka vrlo bliskom prethodnoj vlasti. Alene, pa Vi ste toliko puta kritikovali Sloveniju koja je svoju kompaniju prepustila nekom tamo fondu 4K, a ovde čak i ne postavljate pitanje ozbiljnosti ponude koja je stigla od gospodina.
<<Podgorica od danas više neće biti povezana sa Frankfurtom, Ljubljanom, Parizom i Zurichom, a od prvog mjeseca i sa Bečom. Sva ova prebitna tržišta Crna Gora je sada izgubila. Ovime Crna Gora pokazuje da je neozbiljna destinacija, da je u stanju turiste i druge putnike pustiti na milost i nemilost bankrotom svoje vlastite kompanije, kompanije koja je u 100% vlasništvu države. Ovo je katastrofalno loša poruka potencijalnim turistima i putnicima u Crnu Goru. Poruka koja ostavlja gorčinu neozbiljnost i nesigurnosti.
Da se ne lažemo, prosečan nemac, francuz, holandjanin ne zna ni za AirSerbia-u a kamoli za Montenegro Airlines, a još manje za način na koji je isti ugašen. Puno katastrofalnija odluka po pitanje turizma u Crnoj Gori je bila odluka Vlade CG od letos da u potpunosti zatvori granicu sa Srbijom, a u isto vreme omogući ulazak gradjanima Zimbabvea. Klasičan diletantizam koji je doveo do toga da je mnogo ljudi iz mog okruženja na kraju otišlo u Istru. Da se razumemo ništa sporno, i sam sam rad gost tamo, ali po pitanje turizma u CG jako loša poruka, daleko katastroflanija od propasti MA.
Najbitnijia tržišta MA, su bili Beograd i Rusija po broju putnika. Procenat putnika na linijama ka ovim destinacijama je sigurno bio preko 60% (Alen sigurno ima tačan podatak). Već smo apsolvirali da će dva najveća tržišta praktično biti neokrnjena u pogledu broja polazaka ili ponudjenog broja sedišta.
Ako se već rade insinuacije političke prirode onda treba izneti i par činjenica za slabije upućene kojima je Srbija kriva za sve po automatizmu:
* Nova Vlada CG i njen premijer nemaju dobar odnos sa zvaničnim Beogradom.
* Vučić i Milo su u odličnim odnosima, a potonji i njegovo društvance imaju podosta nekretnina u Beogradu, uključujući i nekretnine u čedu prvopomenutog, Beogradu na vodi.
Da zaključim, ceo potez oko naglog ukidanja je izveden užasno nespretno. Tu se apsolutno slažemo. Pominjanje MA2.0 je čisto mazanje očiju i nerealna priča. Ovo je idealna priča profesionalnih nacionalisita da svoju sopstvenu nekompetentnost i slab rad u prethodnim godinama svale na drugoga samo zato jer će taj drugi imati korist. Obraza i odgovornosti bez, ma koliko god oni bili neki stručnjaci.
Miloš,
čak i da se radi o najneozibljnijoj ponudi na svijetu, što može biti gore od ove situacije u kojoj NEMA KOMPANIJE. Znači da dođe neki businessmen i ponudi bilo što a da je bolje od prizemljenja kompanije, da je voljan preuzeti i samo 5 milijuna EUR dugova, da je volja zaposliti samo 10% pilota i ostalih zaposlenika to je još uvijek bolje nego ovo sada.
Mi ovdje ne pričamo o prosječnom Njemcu, Austrijancu ili Francuzu, nego o putniku koji je došao u Crnu Goru sa Montenegrom, kojeg je država ostavila na cijedilu likvidacijom državne kompanije i koji sada razbija glavu kako će se vratiti, gdje će nabaviti kartu, a potrošit će još par sto EUR dodatnih novaca za povratak.
Slažem se da je bila vrlo loša odluka da se zatvori granica sa Srbijom prošlog ljeta. Ali da je bila gora od ukidanja Montenegro Airlinesa, pa zar ste stvarno to napisali?
U principu se slažemo, potez je bio neočekivan i loše sproveden. Strance sam pominjao u kontekstu slanja loše poruke turistima, u kontekstu da čak ni u Srbiji ova vest nije značajnije odjeknula a kamoli negde dalje od regiona.
Oko poredjenja šta je lošije, zatvaranje granice sa najbitnijim tržištem ili ukidanje nacionalne kompanije koja pravi gubitke se može razgovarati, ali to iziskuje ozbiljnu ekonomsku analizu. Obe odluke su sigurno loše, to je jasno.
Nezaboravite da je i dug Crne Gore još malo na 80-90% BDP-a, a možda i preko 90%. Država finansijski stoji jako loše, a na ruku sigurno nije išla ovakva sezona.
Gledajte Miloše, tisuće ljudi su ostavljeni na cjedilu, ne mogu otputovati u Crnu Goru sa kupljenom kartom Montenegra, ili se ne mogu vratiti iz Crne Gore iako imaju kartu Montenegra. Ti ljudi su frustrirani, ti ljudi su ljuti, ti ljudi ne govore ništa dobro ni o Monetnegru, ni o njenom vlasniku Vladi Crne Gore koja ih je ostavila na cjedilu. Svaki od tih ljudi imaju stotine prijatelja, poznanika, kolega na poslu, susjeda, rođaka… koji će sada malo drugačije gledati na činjenicu da odu u zemlju koja je u stanju tako što napraviti za božićne i novogodišnje blagdane.
Da obje odluke su loše. To je neosporno.
A koja država sada tijekom Covida-19 ne stoji loše? No, jel pritom radi ovakve gluposti? Mislite li da je Njemačkoj danas lako izvojiti 9 milijardi EUR, Francuskoj 7, Španjolskoj milijardu? Zašto su one, ali i deseci drugih država, odlučili investirati ogroman novac da se njihove kompanije održe na životu?
Sve se slažem, svi oni su frustrirani sa razlogom. Sporim uticaj ovog dogadjaja na ukupnu sliku o Crnoj Gori. Možemo se složiti da je ogromna većina ljudi koji su se našli u oovj situaciji zapravo iz regiona, da ne kažem iz Srbije i Crne Gore. Mali je tu procenat turista iz drugih zemalja. Ljudi u Srbiji, a posebno u Crnoj Gori su već jako podeljeni (nažalost) i imaju izgradjeno mišljenje na koje ovaj konkretan dogadjaj ima uticaj koji teži nuli.
I to kažem kao neko ko ima i delić porodice i prijatelje u Crnoj Gori i koji je često letovao dole. Puno goru poruku mi je država Crna Gora poslala zabranom ulaska tokom sezone (u trenutku kada se moglo u Albaniju i Hrvatsku) nego li što sam se uplašio da odem u Crnu Goru sledeći put jer su iznenada zatvorili MA. Iskreno, to me više brine u kontekstu mogućeg zatvaranja AS jer imam nekoliko vaučera kod njih.
Expressno odbijanje ponude je vrlo znakovito – otkud strašna žurba da se hitno zatvori kompanija pod bilo koju cijenu i time ostvari najgori scenarij za državu?
Taj privatnik je u ovom trenutku win-win situacija:
Ako mu slučajno uspije (slažem se da nije realno) – država dobiva flag carriera u koji nemora pumpati pare (nerealno, zar ne?)
Ako mu ne uspije (vjerojatnije) – leti se još neko vrijeme u ovo najgore vrijeme po putnike i djelatnike, a firma odlazi u stečaj uz daleko manje troškova po državu, a i svi ostali će biti spremniji na taj scenarij.
Ministar koji ovo odbije ne radi u interesu svoje države.
Apsolutno!!!!
Što mogu izgubiti?
Sada:
– kompanija je prizemljena,
– avioni ne lete,
– zaposlenici ne rade,
– putnici su frustrirani ne mogu ostvariti letove za koje su platili,
– nema povezanosti
Novi vlasnik
– kompanija nastavlja letjeti bar dok prođu praznici, a vjerojatno i duže
– vlasnik će platiti bar dio od 50 miljuna EUR dugova
– država i ovako kani preuzeti ostatak dugova, te otpisati ono što se odnosi na nju
– zadržava se dio zaposlenih koji primaju plaće još bar neko vrijeme
– možda privatnik i uspije stvoriti novu uspješnu kompaniju
Ozbiljnost pristiglih ponuda za kupnju kompanije i ideju da će se nova kompanija moći osnovati do početka turističke sezone na stranu, zatvoriti avio kompaniju koja praktični samostalno spaja državu sa Europom u zimskim mjesecima na sam 25.12., dakle ne prije što dijaspora i turisti dođu a niti nego kad odu nego baš u vrijeme kad je najjači mogući međuperiod dolazaka i odlazaka, je stvarno iznenađujuć potez – za povijest avioindustrije, ali globalne. Vi znate da ja ne zagovaram da država intervenira u nacionalne aviokompanije do mjere na koju su navikli Croatia Airline i Montenegro Airlines, čak i usprkos njihovoj važnosti, ali ovo je stvarno jedinstvena odluka u kontekstu kovida i u jeku najhladnije zime za avioindustriju ikada, i još nakon regionalnog primjera Slovenije, koja sad ima od 0 do 3 leta dnevno. Ironično, jedan od njih je bio Montenegro pa je tako Ljubljana jučer umjesto 3 imala 2 leta, oba mizerno malih kapaciteta. Sa osobne strane, nadao sam se da Montenegro bar još godinu dana opstane da mi ovoljetni put za Tivat bude na Fokkeru ali sad ću se izgleda morati zadovoljiti easyJetovim A320.
P.S.
Ostavio sam Vam jučer komentar na https://zamaaero.com/18/11/2020/analize/ekskluzivno-easyjet-najavljuje-252-tjedna-leta-iz-regije/ . Ne znam da li dobivate obavijesti za nove komentare na starim člancima pa se ovdje ponavljam.
Upravo tako kolega Jakove, upravo tako. Nevjerojatno i krajnje diletantski.
Obavijesti u starim člancima ne dobivam, na žalost. Ali, eto, ići ću sad pogledati. Hvala na info.
Evo, odgovorio sam Vam tamo. 🙂
Da su zaista htjeli uštedjeti uvalili bi privatniku i prenijeli većinu duga, a i zaposlenicima i putnicima bi bilo daleko bolje. Ovakvo expresno odbijanje ponude i žurba da se ugasi kompanija jasno daje do znanja o čemu je zapravo riječ.
Apsolutno
A riječ je o?
Piše u tekstu:
Grupacija Savana, Veselina Mijača, crnogorca koji već desetljećima živi i radi u Švedskoj.
Pitah o čemu je riječ u užurbanom gašenju kompanije i odbijanja ponude jer Max reče da se dalo do znanja o čemu je riječ a meni recimo nije pa ga pitam!? Nisu je gasili i odbili ponudu zbog Savane.
Ja sam to razumio kao ako netko tako olako odbije ponudi i to tijekom neradne nedjelje (dakle nije se mogao konzultirati ni sa djelatnicima i savjetnicima ministarstva) onda je jasno da postoje neki drugi, zakulisni razlozi zašto se kompanija mora pod svaku cijenu ugasiti, pa se čak i ekspresno odbijaju ponude privatnika. Na prvu loptu ova ponuda je razumna, u najmanju ruku ministar je trebao pozvati čovjeka na razgovor, njegovi ljudi istražiti backup kompanije (a koji je, uzgled, prilično dobar), pogledati nacrt poslovnog plana i onda donijeti odluku da se nastave pregovori ako je to iole realno i prihvatljivo ili da se ne nastave uz argumente zašto. Ovo je stvarno, blago rečeno, sumnjivo!
Ne znam. Ekonomski gledano iz ugla vlade ponuda stvarno nije prihvatljiva. U stanju prezaduženosti oslobodili nekog duga prema poreskim instutucijama, a zauzvrat mu dati besplatno kompaniju nema neke ekonomske logike. Tako bi svi mogli voditi kompanije 🙂
OK, a što sad ima Vlada? Na ovaj način sigurno neće naplatiti dug od same sebe, a još će morati i isplatiti dugove prema bankama, dobavljačima, ugovornim stranama što je htio preuzeti ovaj poslovnjak.
Kažete da tako svatko može voditi kompaniju? Čujte ja se već 30 godina bavim businessom, ali pod ovim uvjetima ne bih uzeo kompaniju. Dugovi prelaze nekoliko desetaka milijuna koje su oni htjeli preuzeti, ostaje problem prekomjernog broja radnika, sustav je loš, treba gotovo sve mijenjati u komapniji, tržište je malo, konkurencija ogromna. Ja se ne bih usudio preuzeti tu kompaniju pod tim uvjetima.
Hvala Vam na odgovoru.
Ima logike ovo što kažete. Ali očigledno da to nije odgovaralo vladi, pa se odlučila slediti ekonomskim pravilima malo strože gledano.
Vlada kažete? U jedan dan od ponude dat je odbijanac. U tom roku niti se mogla sastati Vlada, niti je ministar mogao konzultirati djelatnike i savjetnike jel je bila nedjelja. Stvarno ne znam kojim se pravilima iil principima ministar ravnao, ali temeljem analize, pregovora sa komanijom i proučavanja business plana nije. Pa on čovijeka nije čak ni pozvao na razgovor! Preprepreprečudno!
Poštovani Alene kao što ste rekli sve je prepreprečudno. Izgleda kao da su neki prljavi poslovi bivšeg režima išli preko ove kompanije i nova vlast je htela to prekinuti i ne dati nikakvu mogućnost da se to nastavi. Meni sve ovo liči kao da zaustavljaju neke procese i da je ovo sve mnogo dublja priča nego što izgleda na prvi pogled.
Ovo je puno dublja priča. I svakako je politička. Nažalost!