autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: easyJet
Sve je manja razlika između Low cost carriera (LCC) i legacy prijevoznika. S jedne strane legacy su, da bi preživjeli, morali prihvatiti niz principa LCC: naplata prtljage, mali razmak između sjedala, jeftine tarife bez mogućnosti promjena datuma, ogoljivanje ff programa, plaćanje rezervacije sjedala, ukidanje hrane i pića tijekom leta, naplata svega i svačega. S druge strane LCC su uveli neke novine koje im nikako nisu bile sklone i za koje se istinski nitko nije nadao da bi se mogle desiti: uvode konekcije preko svojih kvazi-hubova, uvode ff programe, stvaraju programe za premium ekonomske putnike (širi razmak za noge, dodatne usluge u cijeni, prioritetni ulazak u zrakoplov), otvaraju tarife koje omogućuju promjene datuma, sve više lete na najveće premium aerodrome. Iskreno, danas više nemate baš nikakve razlike letite li LCC i legacy carrierom. Osobno ugodnije mi je letjeti easyJetom nego Austrianom, Lufthansom, Britishem ili Air Franceom. Osim cijene, naravno, legacy su i dalje 4-5, a u nekim slučajevima i 10 puta skuplji od LCC.
U tom kontekstu u zadnjih godinu-dvije sve se više pokreću suradnje koje su bile nezamislive: suradnje LCC i legacy carriera. Pa čak i ULCC i legacy carriera. Tu je prvu suradnju pokrenuo easyJet koji je stvorio program Worldwide by easyJet (2018.). U ovom programu easyJet je prikupio niz „alternativaca“ i sa njima napravio tal, a u idućem koraku i brdo velikih kompanija koje se sada mogu konektirati na easyJet preko svih njegovih hubova. U ovom momentu u sustavu su: Cathay Pacific, Emirates, Singapore, Etihad, Virgin Atlantic, Icelandair, China Airlines, Air Transat, WestJet, Corsair, La Compagnie, neos, aurigny, Blue Air, Scoot i Norwegian. Kao što je vidljivo easyJet je skupio i LCC, i regionalne, i leisure, i all-business, ali i velik broj legacy kompanija u svoju interesnu grupaciju za konekcije.
No, i Ryanair se trudi stvoriti deal sa drugim prijevoznicima. Unutar svoje grupacije ima još i Laudu, Buzz, Maltu Air i Ryanaira UK. No, prvo je 2017. krenuo u tal sa Air Europom. Ovaj ugovor je brzo i neslavno propao, nakon samo pola godine. No, nakon toga Ryanair je napravio tal sa Air Maltom te postavio cijeli mega-sustav koji kombinira Air Maltu-Malta Air. Ogroman iskorak u zrakoplovstvu kontinenta. Ryanair je potpisao suradnju i sa Aer Lingusom, na opći šok struke.
U Africi Kulula ima code-share sa Comairom, Kenya Airwaysom i KLM-om. Meksički Volaris (IndigoPartners) ima deal osim sa sestrinskom kompanijom Frontierom, još i sa Condorom. Američki LCC Sun Country ima deal sa China Airlinesom, Icelandairom, Hawaiianom, Condorom i Eva Airom. Saudiarabijski Flynas ima deal sa Etihadom i Pegasusom. Pegasus pak ima code-share sporazume sa KLM-om, Alitaliom i Flynasom. Air Arabia ima deal sa Etihadom. French Bee ima deal sa Alaskom i Air Caraibesom. Rumunjski Blue Air ima deal sa Alitaliom, Cyprusom i easyJetom. Volotea je pak nedavno ušla u deal sa Aegeanom. Ruska SmartAvia ima deal sa RedWingsom.
Prije dvije-tri godine šokiralo nas naglo pokretanje code-share suradnji u Indiji. Bankrotom Jet Airwaysa kompanija su ostale bez feedera u Indiji. I okrenule se kompanijama sa kojima do tada baš nitko nije surađivao, sa LCC. Naglo se otvorio niz vrlo bitnih code-share ugovora u Indiji: IndiGo sa Americanom, Turkishem i Qatarom; SpiceJet sa Emiratesom i Gulfom.
Ozbiljan iskorak su napravili i na Istočnoj obali SAD-a gdje su u najbliži joint-venture ušli American i JetBlue. Deal je toliko jak da je kompanija sa dna podigao u vrh opcija New Yorka i Bostona, te istime ozbiljno zaprijetio Delti i Unitedu koji su do prije deala ovdje bili dominantni. No, JetBlue ima code-share sa još 12 drugih prijevoznika diljem svijeta među kojima Emirates, Aer Lingus, Icelandair, Qatar, Royan Air Maroc…
No, najveći šok je napravo American prije par dana. Kako je Delta preotela LATAM Americanu, ovaj najveći prijevoznik na svijetu je ostao u problemima sa feedanjem svojih latinoameričkih linija. Pa je prvo napravio tal sa LCC Gol-om u Brazilu. No, prije par dana je potpuno šokirao svjetsku javnost i napravio je tal sa ULCC IndigoParntersa JetSmartom u Argentini i Čileu.
Jasno za kraj ne smijemo zaboraviti niti dealove koje imaju LCC koje su osnovali veliki legacy prijevoznici (Eurowings/Lufthansa grupa, Vueling i Level/IAG, Transavia/Air France-KLM, Anadolujet/Turkish, Pobeda/Aeroflot, JetStar/Qantas, Scoot/Singapore, Air Busan/Asiana, Jin Air/Korean, flydubai/Emirates), a koji sa svojim osnivačima imaju vrlo prisne odnose i jake konekcije. Pritom australijski JetStar osim deala sa Qantasom ima još i deal sa 9 drugih kompanija diljem svijeta među kojima i American, Emirates, LOT, Finair, JAL, LATAM… JetStar Japan ima deal sa JAL-om i Americanom. Air Busan ima deal i sa ANA-om. Jin Air pak ima deal i sa JetStarom i Deltom. Eurowings ima code-share još i sa Air Canadom, ANA-om, Singapore Airlinesom, TUI-em i Unitedom. Vueling ima još i deal sa Qatarom i LATAM-om.
Ovo je još jedno približavanje LCC i legacy carriera. Iskreno, ovo je ona zadnja spona. Stoga je za očekivati da će za par godina potpuno nestati razlika između LCC i legacy carriera, a podjela će ostati još samo povijesna vrijednost.
Jasno je da sve k tome ide da se izjednace LCC i legacy.
Da, sve ide ka tome.
Ja sam preko Turkishevog ff miles&smiles programa stekao Elite status (Gold Star Alliance).
A osnovu te kartice koristim sam Business Lounge u Istanbulu (Ataturk, Sabiha I Novom Aerodromu) koji su jednj od najboljih koje sam posjetitelja, posebno IST. Dalje sam koristim njihovo lože u Ankari, Antaliji, Bodrumu, Izmir, Trabzonu, Kayseri, Erzurum, Atina, Zagreb, Jeddah, Medina, Beč, Minhen, Prag, Dubrovnik.
Dobio sam 6 besplatnih karata. Nekoliko puta besplatni upgrade na biznis
Dizeldorf, Kualalumpur, Singapur
Čestitam. Blago vama. A što vi radite u životu da ste to uspjeli?
Sa Aegean-om jos lakse dobiti Gold status, ako se leti ekonomskom klasom jedva ce te namaknunit Silver, pogotovo ako kupujete najjeftinije karte.
Teško je i sa jednom kompanijom dobiti ikakav status ako se leti ekonomskom klasom. Ako Vam netko plaća karte i to business klase onda nije problem.
Bilo bi dobro da se neke kompanije spoje kao npr wizz i easy jet odma bi neki aerodromi da kazem bili bolji
Wizz Air je ponudio easyJetu spajanje i easyJet je to odbio. Za sada. O’Leary tvrdi da ako se easyJet i Wizz Air ne spoje da će nestati sa lica zemlje.
Bili bi jaki da se spoje
Da bili bi. Gotovo kao Ryanair.
kada bi se oni spojili dali bi doslo i do mijesanja nekih letova
Kad bi se spojili vrlo brzo bi sinkronizirali redove letenja, to budite sigurni.
“Iskreno, danas više nemate baš nikakve razlike letite li LCC i legacy carrierom.” majko mila nebuloze. strašno.
Nije nebuloza. Hajde dajte mi vi napišite koje su to razlike.
zar stvarno jedan samoprozvani analitičar traži od čitatelja da mu napiše razlike između LCC i legacy prijevoznika? Dajte se nemojte brukati, nije vam to lijepo…
Vi ste istinski nevjerojatni. Ja vam kažem da razlika više nema, Vi kažete da ima i ja vas pozovem da ih onda arumentirate (a ne samo izbacite nebuloznu tezu bez osnova). Nećete? No, pa to pokazuje koji ste nonsens izrekli.
Evo kako ja to vidim
1. Ne nude svi LCC mogucnost konekcije odnosno to je moguce samo na nekim od njihovih velikih cvorista ali ne na svim. Na primer BSL je veliki hub easyJeta ali tamo necete naci connecting flights. Vise je to izuzetak nego pravilo.
2. Na skoro svim evropskim legacy carrierima je jos uvek dozvoljen rucni prtljag po IATA merilima dok se ta velicina rucnog prtljaga na LCC-ima dodatno placa.
3. FF program je uveo samo easyJet od LCC-a ali ne i FR i W6. Medjutim i sam taj FF od U2 ni blizo ne nudi mogucnosti koje nude FF programi legacy carrriera i sa njim na primer ne mozete ostvariti besplatan let ako skupite dovoljno milja. Vise je to neki hibridni FF program.
4. Kod LCC-a nema skupljanja milja na letovima partnerskih avio kompanija a nema ni alijansi.
5. Na svom primeru sam licno osetio sta znaci kad vam legacy otkaze let a sta kad Ryanair to uradi. Legacy odmah nadje zamenu za otkazan let bez obzira da li je avio kompanija kod koje salju putnika “prijateljska” ili nije. Ne jednom me je Lufthansa poslala na JU i obrnuto. Ryanair mi nije ponudio zamenski let niti sa jednim legacy carrierom vec me je slao samo na odredjene LCC letove gde cak ni ciljna destinacija a ni datum nije bila ista kao u originalnom letu. Ogromna razlika.
6. Legacy i dalje imaju u proseku vise cene nego LCC.
7. LCC lete cesto sa vrlo neuslovnih terminala dok legacy uvek lete sa glavnih (najbolji primer je BUD ili BOD). To je situacija kod aerodroma koji imaju LCC terminale.
to mogu
9. Kod skoro nijednog LCC-a nema lounge-a (izuzetak easyJet na Gatwicku).
10. LCC ne mogu u Evropi leteti linije gde je polazni i ciljni aerodrom van EU bez posebne dozvole dok nacionalni legacy prevoznici to mogu u zavisnosti od bilateralnog ugovora dve zemlje.
8. LCC ne lete u Evropi long haul. Norwegian je probao pa se opasno opekao.
8. Da Norwegian je probao. No, uskoro će to krenuti Wizz Air, a JetBlue već leti prema Londonu iz New Yorka i Bostona. Za Europu leti i Scoot. A i Breeze je najavio takve letove kada im dođu A220-300.
1. Ovisi. EasyJet nudi konekcije na svim svojim hubovima (bivšim bazama), isto tako i Eurowings. Ryanair i Vueling na samo nekima, Wizz Air ni na jednom. Niste u pravu easyJet nudi konekcije preko Basela. Imaju to i jasno napisano na svojim stranicama.
2. Točno. Obzirom na dosadašnja iskustva, gdje su legacy tako efikasno prihvatili LCC principe, stvarno mislite da neće uskoro prihvatiti i taj?
3. Dobar dio LCC kompanija ima ff programe. Iskreno najbolji je onaj Volotein. Ryaniar uvodi svoj ff program, zvat će se Ryaniar Choice (uvođenje je usporeno radi Covida-19). No, ff programi legacy cariera su postali istinska glupost i malo tko se na njih više uopće osvrče.
4. Istina nema lijansi ni skupljanja milja. Zar netko još skuplja milje kod legacy carriera? Koja je svrha alijansi više od kada se masovno uvode joint venture? Masa komapnija je zagovornik da se alijanse trebaju ukinuti.
5. Činjenica je da LCC imaju jako malo otkazivanja. To im je modus operandi. I da izvjače se. Da se odmah razumijemo izvlačili su se meni i legacy carrieri kada je bio mrtvi kaos, pa kao ne mogu me staviti na kompaniju druge alijanse, pa kao limitirani su u odabiru, pa stoga moram čekati njihov sutrašnji li prekosutrašnji let… Sve se svodi na to koliko ste umješni u pregovaranju i koliko bučni možete biti. Jasno, LCC poglavito ako lete iz sekundarnih aerodroma imaju daleko manje opcija, ali da se može utjerati, može.
6. Legacy imaju bitno više cijene, to piše u članku.
7. No, to više baš i nije tako. LCC sve više lete na primarne, najveće aerodrome. Čak je i Ryanair počeo letjeti za Frankfurt!
9. Točno. Ali to nisu njihovi putnici.
10. To nam veze sa LCC nego sa bilateralnim sporazumima. Takvu sudbinu imaju i drugi legacy carrieri koji nisu nacionalni prijevoznici (npr. Air Europa, Virgin Atlantic, SkyExpress…).
Dakle, evidentno razlike su istinski minimalne. Ja kao putnik ne vidim nikakve razlike. I kao što sam rekao rađe putujem easyJetom nego Austrianom ili Lufthansom.
1.U pravu ste sa easyJet. Nisam to primetio. Medjutim Wizz zo jos nema.
2. Videcemo. Za sada to jos nije slucaj i predstavlja bitnu razliku. Ne zaboravite da je bas taj Wizz svojevremeno vratio normalnu velicinu rucnog prtljaga kad je video da ga FR i U2 ne prate o tom pravilu. Ali je zato cim je video da je FR promenio poslovnu politiku i Wizz brze bolje poceo opet naplacivati IATA rucni prtljag. U2 to do ove godine nije cinio ali je pod pritiskom losih rezultata zbog pandemije to morao uciniti. Steta, posto ih je to bas izdvajalo od FR i W6.
3. Ne bih se slozio da su FF programi legacy-ja glupost. Mnogo ljudi i dalje na taj nacin skuplja milje koje pretvara ili u letove ili u neke poklone. To je i dalje odlucujuci faktor za neke putnike ukoliko su cena i vreme letenja slicni sa konkurencijom. Air Serbia na primer ima prilicno dobar FF od Etihada koji vrlo brzo moze doneti odredjene pogodnosti cak i status daleko pre nego na LH/OS/LX letovima.
4. Da, ima skupljanja milja kod legacyja. Itekako.
5. Meni kao putniku je zaista svejedno koji im je modus operandi kad oni meni ukinu let. I kao neko ko u zivotu ima preko 500 letova smatram da imam iskustva na polju letenja.
Medjutim sta god probali sa Ryanarom sve su odreda odbijali pravdajuci se da oni nemaju ugovore o prebacivanju putnika na legacy prevoznike. A konkretno su mi iz BCN nudili da me salju u Berlin ili Luxemburg umesto u Frankfurt i da ja treba da se snadjem dalje. Krajnji bezobrazluk koji kod legacyja nikad nisam imao. Tu je razlika ogromna.
7. Dao sam vam primere i Budimpeste i Bordoa. Pogledajte sa kakvih sklepanih supa lete LCC sa ovih aerodroma a sa kakvih terminala lete LH u BUD ili AF u BOD. Nebo i zemlja. Neuporedivo. I to sto lete sa najvecih aerodroma ne znaci da lete sa istih terminala tih aerodroma. U tome je poenta.
Sto se tice Frankfurta tu pomalo gresite jer je Ryanair prinudjen da koristi Terminal 2 posto FRA nema LCC terminal. Ali bas iz razloga da bi sto manje platili koristili su najdalje moguce gateove koji nikad nisu imali avion uz zgradu (JU je imao daleko bolje gejtove na tom istom T2) vec vas je autobus morao voziti na jako udaljenu stajanku do koje se vozi 20 min gde niti jedan jedini legacy ne parkira. Dakle, cak ni u primeru Frankfurta koji ste vi naveli se ne mogu nikako poistovetiti legacy i LCC carrieri sto se tice kvaliteta ukrcavanja.
8. Kad sam rekao LCC u Evropi mislio sam da nijedan evropski LCC ne leti jos uvek long haul.
9. To sto nisu lounge putnici LCC putnici ne znaci da postojanje lounga nije velika razlika izmedju ode dve vrste prevoznika.
10. Ne uvek. Postoje bilateralni sporazumi koji svakom prevozniku iz odredjene zemlje dozvoljavaju saobraca sa drugom. Naravno ukoliko imaju AOC jedne od tih zemalja. LCC tu automatski otpada.
11. Razlike u tipu aviona, samim time i razlikama troškovima
Molim vas da ne koristite moj nick. Ovo nisam ja napisao.
Bolje uzmite B733 Classic
Nije smješno.
Zašto ljudi rade takve stvari, pobogu!!!!!!
2. Da, šteta za easyJet. Oni su uvijek bili drugačiji, bolji. Nije im to trebalo. Ali to vam jasno pokazuje kuda sve ide.
3. Milsim da ne. To koristi samo državnim službenicima i onima kojima drugih plaćaju karta pa ih briga koliko koštaju i onda koriste samo jednu kompaniju. Ja letim preko 30 letova godišnje (prije Covida-19). I nisam uspio na ff programu ni Lufthanse, ni Air France-KLM-a, ni Etihada natuči bodove za išta više od minijaturnog koferčića svakih 5 godina, koji puta i manje od toga. Jednostavno biram karte gdje su mi povoljnije i uvijek letim sa drugom kompanijom (Air France, KLM, Lufthansa grupa, British, easyJet, Ryanair, Wizz Air…). Iako najčešće letim sa Lufthansa grupom nikada nisam uspio natuči milja za išta ozbiljno.
4. Ja imam preko 2000 letova i do sada su mi nisu nikada ukinuli ni jedan let. Jednom sam bio overbooked i to na legacy carrieru, dva puta sam radi štrajka letio dan kasnije, ali nikada mi nitko nije otkazao let osim JAT-a 1989. Dakle to se dešava istinski rijetko.
5. Iskreno puca mi klinac sa čega leti kompanija. Na gateu sam i ovako 10-15 minuta maksimalno. Ali evo vam primjer novog terminala u Bratislavi koji je rađen za LCC. Istinski mrak. Budimpešta je stvarno sramota. Ali Bordeaux? Što pričate. Tamo je cijeli aerodrom prastar, ružan i jadan. Nema nikakve razlike LCC i legacy. Letio sam više puta za Bordeaux sa LCC i legacy. Sve isti terminal.
6. Ma na Frankfurtu sam ja i za Croatiu putovao tri gladna dana. Tu nema razllke.
9. A vi koristite lože? Sorry, ali ja sam sve zajedno u business ložama bio 11 puta u životu. OK, zgodno je to, ali i nije nešto baš za ubiti se. Klopa i cuga ispodprosječna, odabri vrlo skroman (radije pojedem dobar odrezak u dobrom restoranu), dobru stolicu (pa čak i fotelju) mogu nabaviti i u restoranu ili baru na terminalu, a pristup internetu i ovako imam svagdje. Na krevet (jer ih uvijek ima premalo) nikada nisam uspio leći u business loži.
10. Ako bilaterala dozvoljava svakom prijevozniku da leti, onda će letjeti i LCC te zemlje. Ali tako što još nikada nisam čuo. Ili zemlje imaju Open Skies, ili imaju limite na legacy carrerre temeljem bilaterale.
11. Da, LCC imaju bitno novije, sigurnije, ekonomičnije i udobnije aviona za ekonomsku klasu.
3. U drzavnoj sluzbi nikad nisam bio ali sam vrlo lako dosao do statusa i kod AZ svojevremeno a i kod JU nedavno. Nazalost JU je smanjila obim usluge koju imaju statusi ali i dalje dobro dodje. Takodje sam sa JU iskoristio i let koji su mi poklonili. Toga kod LCC nema. I u slucaju da imaju istu cenu i isti timing letenja uvek cu pre birati legacy nego LCC.
4. Imali ste srece.
5. Za Bordeaux ste vrlo, vrlo pogresili. Postoje 2 terminala. Jedan se zove Merignac a drugi Billi. Objavite ove slike molim vas pa da se vidi o kojoj se tu razlici radi.
Bili – LCC terminal
https://www.alamy.de/stockfoto-massen-der-passagiere-am-flugsteig-des-terminals-billi-am-bordeaux-warten-auf-einen-low-cost-airline-flug-bord-72225555.html
https://www.alamy.com/passengers-inside-the-billi-terminal-bordeaux-airport-bordeaux-france-europe-image215384438.html
Merignac
https://www.alamy.de/stockfoto-internationaler-flughafen-bordeaux-mrignac-gironde-aquitaine-frankreich-86063463.html
https://www.alamy.de/stockfoto-abflughalle-am-flughafen-bordeaux-mrignac-frankreich-72226633.html
6.Itekako ima razlike. OU je cesto parkirala na FRA odmah do JU i samo vreme transfera je za ova dva prevoznika mnogo, mnogo blize nego li FR. Njihovi avioni se kao sto sam vam rekao nalaze na potpunoj drugoj strani, tako gde je americka vojska stacionirana i gde ce T3 da se otvori. Treba vam bar duplo vise vremena da do FR aviona stignete nego li do JU ili OU (u poslednje vreme je JU skoro uvek uz zgradu na T2).
9. Da, lounge uvek dobro dodje. Secam se da sam jednom u MSQ jedino u lounge mogao da se ogrejem jer je AZ kasnio 3 sata. Ceo ostatak aerodroma je bio ledeno hladan!
10. Da, ako ta zemlja ima LCC. Ali mnoge zemlje ukljucujuci sve iz regiona kome pripadamo nemaju LCC prevoznike iz svojih zemalja i zato niti jedan veliki evropski LCC nece moci da leti na primer iz Beograda za Podgoricu, Sarajevo, Skoplje ili Tunis.
3. Blago vama. Ja na Lufthansa grupi + Croatiji sa kojima imam bar 10-15 letova svaka godine tako što nisam uspio napraviti.
4. OK. Imao sam sreće.
5. Bogami ja na Bordeaux sletio 20 puta (zadnji puta 2019. sa Air France) i nikakvu razliku vidio nisam. Majke mi. Meni je Bordeaxu preružan i jako zapušten aerodrom. Kojeg kada god mogu izbjegavam. Pa puno češće letim za Toulouse. The end.
6. Dobro kakve to veze ima? Pa nije baš da putnici Ryanaira idu na letove Lufthanse pa da bi im to trebalo biti bitno.
9. No, dobro, koliko to aerodroma je hladno i morat bježati u ložu da vam bude toplo?????? Nemojte me…
10. Nije istina. Hrvatska i Slovenija su u EU i njima je Ryanair domaći prijevoznik. Upravo radi toga Ryanair može letjeti Zagreb-Podgorica.
Poštujem Vaše tekstove.. ali bi morao navesti razliku izmedju Pegasusa i Turkish Airlines-a konkretno, nadam se da ne moram nabrajati, znate o cemu govorim 🙂
Nije da razlika ne postoji. Ali je ona istinski sve manja i manja, i na koncu će nestati. Kod Turkisha i Pegasusa je ona još i vidljiva, ali kod easyJeta i Air Francea bogami i nije.
U SAD Air Serbia ima saradnju sa JetBlue. Ne znam tačno koji je oblik ove saradnje, ali znam da AS nudi konekcije iz JFK za druge destinacije u Americi baš upravo preko JetBlue. Čuo sam od ljudi koji su sa ovom kompanijom nastavljali put dalje po SAD da je JetBlue dobra kompanija i da nije klasičan LCC jer je let sa njima veoma komforan.
Interline. Nije code-share.
JetBlue ja svakako dobra kompanija i odmakla je od klasičnog LCC. No, u Americi čak i Southwest ima bitno višu uslugu nego Ryanair ili Wizz Air u Europi.
Kakogod se zvala ta saradnja, mislim da je bilo mesta u tekstu da se pomene jednom rečeneicom, da jedna kompanija iz regije ima saradnju sa LCC.
Da sam spominjao sve interline onda bi članak imao bar 20 kartica teksta. Inteline nije ništa posebno. Takvih sporazuma ima više milijuna u svijetu, u našoj regiji više tisuća.
Ovaj članak se odnosi na saradnju Legacy i LCC kompanija, ne verejum da ih ima baš na milione, a u regiji imamo tri nacionalne kompanije i ne znam da li postoji još neka saradnja izmedju njih i LCC. To bi čitateljstvu bilo zanimljivije od navodjenja sporazuma medju dalekoistočnim kompanijama.
Kao što rekoh inteline sporazumi nisu predmet ovog članka (kao što nisu i predmet drugih članaka).
Slazem se Slobodanom ovde. Nebitno da li je Interline ili Codeshare, pogotovo za krajnjeg korisnika, vi mozete na sajtu Air Serbie da kupite kartu Beograd … Los Angeles npr gde cete letiti sa Air Serbiom do JFKa pa onda sa Jet Blue-om do LAX na istoj karti. Tekst govori o saradnji legacy i LCC kompanija i vi ne navedete jedini primer te saradnje u nasoj exyu regiji. Za to postoje dva razloga, ili niste znali, ili niste hteli 🙂
interline ugovora ima gomila. codeshare je nesto drugo, bilo bi glupo trositi vrijeme na interline ugovore koji su najnizi nivo saradnje. ovo je ipak portal koji se bavi avijacijom i nije usmjeren na “krajnje korisnike”, velikoj vecini kojih bi ovaj portal izgledao kao neka sekta. pritom u ovom slucaju koji navodite, imati jednu ili dvije karte nema veze. vi svakako kupite prtljag na jfk i idete na check in ponovo, tako da se ta najveca prednost interline ugovora ovdje cak ni ne pika. a da zakasne na let recimo, JetBlue ne bi bio duzan da rebookira (iako bi vjerovatno to uradili, jer vecina kompanija ima jako visok nivo usluge, ali nisu duzni). da je codeshare (recimo da lete za LAX star allianceom), imali bi drugi nivo usluge, i morali bi da ih rebook na sljedeci let ili zeljenu destinaciju.
Koliko Interline ugovora ima izmedju exYu legacy aviokompanija i (U)LCC kompanija?
Stvarno ne znam. Interline ugovori se ne objavljuju baš nigdje.
JetBlue nije ULCC
Kao što sam rekao interlinea ima više tisuća i nema smisla navoditi ih. Nikakvog.
Bože me sačuvaj da je ista stvar interline i code-share. To stvarno neće reči baš nitko tko se bavi zrakoplovstvaom i kao entuzijasta-početnik.
JetBlue i Southwest su LCC a ne ULCC, i one su ustvari znatno komfornije od recimo Americana, koji je kao ULCC u smislu economy sjedista – a mozda i gore kad se u jednacinu ubace ljutiti i nervozni flight attendants. United je malo bolji, dok je Delta je mozda u SAD i Sj. Americi jedina koja ima relativno normalnu legacy uslugu. U Americi imate prave ULCC kao sto su Spirit i Frontier koji su na nivou ULCC u Evropi.
Da JetBlue i Southwest su LCC. Spirit, Allegiant i Frontier su ULCC.