zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Hrvatska prva u Europi po putničkom kilometru

Prema Eurocontrolu zračni promet je u Europi 2011. imao 0,82 milijardi putnika, no 2019. je imao 1,14 milijardu putnika. Trenutno Europa ima prosječno 35.514 letova dnevno. Statistika pokazuje da je putovanje automobilom povećano sa 73,1% u 2011. na 79,7% u 2019. Istovremeno putovanje autobusom je palo sa 9,0% na 7,1%, te putovanje vlakom sa 6,6% na 5,6%. Zračni promet je pak porastao sa 10,9% na 15,0%.

Eurocontrol tvrdi da je najveći postotak putničkih kilometara zrakom u Europi je imala Hrvatska sa 25,4%. Bugarska je druga sa 16,3%, a Španjolska je treća sa 13,1%. Hrvatska je prvi i po putovanju morem sa 2,7%, druga je Grčka sa 1,6%, dok je treća Estonija sa 1,5%.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

17 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Si su pare onda

Meni je iznenadjenje da je Hrvatska najjača i po putovanju morem. Ispred Grčke i Španjolske. Svaka čast za Hrvatsku.

Čudan podatak, čovjek bi rekao da veći postotak putovanja avionom imaju npr Kosovo ili Crna Gora gdje je to diaspori/turistima najlakši način? Ili one nisu u Europi?

Da pojasnim – podatak se odnosi, pre svega, na prelete kroz vazdusni prostor u nadleznosti HKZP i nema previse veze sa poletanjima i sletanjima sa hrvatskih aerodroma.

Aha, to je onda skroz druga priča.

Ne, nemojte tako na prvu. Proracuni (budzeti) drzava koje pruzaju uslugu kontrole letenja prihoduju tacno 0 eura po tom osnovu shodno EU regulativi. Finansiranje svih ANS provider – a pa i HKZP, SMATSA, BHANSA itd je vrlo specificno i potpuno je izuzeto iz finansiranja (budzetiranja) drzavnog aparata.

Da, u pravu ste. Iako mi jedno nije jasno: gotovo sve što leti preko teritorija Hrvatske ide dalje uglavnom preko BiH. Onda bi i BiH trebala biti pri samom vrhu. Kao i Makedonija i Srbija…

Preko Hrvatske postoji beskonacno koridora a ne tri jer je uveden FRA. A mene zanima sto ne trazite sluzbene brojke od kontrole leta vezano uz IFR prelete ove godine, kako stojimo u odnosu na 2019. i 2022. i kakva nam je bila sezona? Ja znam al vam ne smijem rec 🤑🤑🤑🤑🤑

Ne, preko RH postoji bezbroj razlicitih koridora jer je RH sa zemljama ex-yu regiona, ali i Austrijom i Albanijom formirala zajednicki vazdusniprostor za slobodno planiranja ruta (free route airspace) koji se zvanicno zove SOUTH EAST COMMON SKY INIATIVE FRA.
Mozda ste mislili na dominantne tokove, ali i njih ima bitno vise od 3.

Sto se tice preleta – BiH ostvaruje tacno polovinu u apsolutnim brojevima u odnosu na SRB i nesto vise od polovine u odnosu na CRO. Ukoliko u kalkulaciju uvrstimo i duzinu rute ili tezinu aviona rezultat je drugaciji. Uz ovu objavu je potrebno dati i detaljno objasnjenje kako bi se shvatilo u potpunosti. Inace, sve ex-yu drzave se nalaze na takozvanoj SOUTH EAST AXIS i beleze rekordne i bitno bolje rezultate nego ostatak Evrope bez obzira na clanstvo u EU.

Ima logike. Hrvatska je razvučena i nije ju lako zaobići. Osim toga, nakon zatvaranja ukrajinskog neba jako puno letova za Aziju ide preko Hrvatske.

Tako je

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!