Prema Eurocontrolu zračni promet je u Europi 2011. imao 0,82 milijardi putnika, no 2019. je imao 1,14 milijardu putnika. Trenutno Europa ima prosječno 35.514 letova dnevno. Statistika pokazuje da je putovanje automobilom povećano sa 73,1% u 2011. na 79,7% u 2019. Istovremeno putovanje autobusom je palo sa 9,0% na 7,1%, te putovanje vlakom sa 6,6% na 5,6%. Zračni promet je pak porastao sa 10,9% na 15,0%.
Eurocontrol tvrdi da je najveći postotak putničkih kilometara zrakom u Europi je imala Hrvatska sa 25,4%. Bugarska je druga sa 16,3%, a Španjolska je treća sa 13,1%. Hrvatska je prvi i po putovanju morem sa 2,7%, druga je Grčka sa 1,6%, dok je treća Estonija sa 1,5%.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines
Si su pare onda
Si su?
Meni je iznenadjenje da je Hrvatska najjača i po putovanju morem. Ispred Grčke i Španjolske. Svaka čast za Hrvatsku.
Bome da.
Čudan podatak, čovjek bi rekao da veći postotak putovanja avionom imaju npr Kosovo ili Crna Gora gdje je to diaspori/turistima najlakši način? Ili one nisu u Europi?
I mene je začudio, ali Eurocontrol je tako objavio.
Da pojasnim – podatak se odnosi, pre svega, na prelete kroz vazdusni prostor u nadleznosti HKZP i nema previse veze sa poletanjima i sletanjima sa hrvatskih aerodroma.
Aha, to je onda skroz druga priča.
Zašto? Prihod za državu svakako. Ogroman prihod.
Ne, nemojte tako na prvu. Proracuni (budzeti) drzava koje pruzaju uslugu kontrole letenja prihoduju tacno 0 eura po tom osnovu shodno EU regulativi. Finansiranje svih ANS provider – a pa i HKZP, SMATSA, BHANSA itd je vrlo specificno i potpuno je izuzeto iz finansiranja (budzetiranja) drzavnog aparata.
Da, u pravu ste. Iako mi jedno nije jasno: gotovo sve što leti preko teritorija Hrvatske ide dalje uglavnom preko BiH. Onda bi i BiH trebala biti pri samom vrhu. Kao i Makedonija i Srbija…
Nije točno. Preko Hrvatske postoje tri koridora, jedan ide na Srbiju, jedan na BiH, a jedan duž Jadranske obale.
Preko Hrvatske postoji beskonacno koridora a ne tri jer je uveden FRA. A mene zanima sto ne trazite sluzbene brojke od kontrole leta vezano uz IFR prelete ove godine, kako stojimo u odnosu na 2019. i 2022. i kakva nam je bila sezona? Ja znam al vam ne smijem rec 🤑🤑🤑🤑🤑
Ne, preko RH postoji bezbroj razlicitih koridora jer je RH sa zemljama ex-yu regiona, ali i Austrijom i Albanijom formirala zajednicki vazdusniprostor za slobodno planiranja ruta (free route airspace) koji se zvanicno zove SOUTH EAST COMMON SKY INIATIVE FRA.
Mozda ste mislili na dominantne tokove, ali i njih ima bitno vise od 3.
Sto se tice preleta – BiH ostvaruje tacno polovinu u apsolutnim brojevima u odnosu na SRB i nesto vise od polovine u odnosu na CRO. Ukoliko u kalkulaciju uvrstimo i duzinu rute ili tezinu aviona rezultat je drugaciji. Uz ovu objavu je potrebno dati i detaljno objasnjenje kako bi se shvatilo u potpunosti. Inace, sve ex-yu drzave se nalaze na takozvanoj SOUTH EAST AXIS i beleze rekordne i bitno bolje rezultate nego ostatak Evrope bez obzira na clanstvo u EU.
Ima logike. Hrvatska je razvučena i nije ju lako zaobići. Osim toga, nakon zatvaranja ukrajinskog neba jako puno letova za Aziju ide preko Hrvatske.
Tako je