zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

PRVI OBJAVLJUJEMO: Banja Luka i šesti mjesec više putnika od Niša

Aerodrom Banja Luka je u VI. mjesecu ostvario 45.416 putnika (35.867 u VI/2022). Od toga je 39.729 putnika bilo redovnih, 5575 neredovnih, 33 na aviotaxiju i generalnoj avijaciji, te 112 ostalih putnika. Ovo je nevjerojatnih 320,1% spram brojeva iz istog mjeseca 2019. Aerodrom već šest mjeseci ima više putnika od Niša. Respect! (14.190).

Aerodrom je ostvario 414 operacija, od čega 258 operacija na redovnim letovima. Banja Luka nije imala carga. U prvih šest mjeseci Banja Luka je ostvarila 230.117 putnika.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Alen Šćuric

85 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Vijesti RTRS sa BNX gdje ste i vi, gosp. Šćuriću
https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=521070

Dobri ste bili

Sve cestitke Banja Luci, a takodje i aerodromu Nis. Oba rastu sto se broja putnika tice i razvijaju se infrastrukturno. Nema razloga za bilo kakvim utrkivanjem i nadmetanjem, samo neka nastave ovako.

Banja Luka je imala priliku ove godine da bude značajno ispred Niša po broju putnika ali je izgubila veliki broj linija Wizz Air-a kao jednu liniju Ryanair-a. Od zimskog reda letenja Banja Luka ima 9 LCC linija i 1 liniju Air Serbie. Niš za zimski red letenja ima 7 LCC linija i 5 linija Air Serbie. Treba reći da Banja luka ima novčane subvencije dok Niš ima PSO i rezultati ova dva aerodroma na kraju godine od 400-450000 vrlo teško mogu da se nozovu uspešnim ako se znaju veličine gradova i teritorije koje ovi aerodromi pokrivaju. Provincijski aerodromi kod naših istočnih suseda imaju sledeće rezultate za prvu polovinu godine CLJ-1480000 grad Cluj-Napoca ima 285000 stanovnika, IAS-1042000 putnika.

Rumunija je mnogo veća i naseljenija zemlja, imaju i razvijen domaći saobraćaj. Uz to su i bogatiji. Neuporedivo je.

Pa svi Rumuni su otišli. Imaju veću dijasporu i ne idu nikad autom

Odlaze naravno ali dosta ide autom i busevima

BNX nema niti jedan PSA let kao Nis. Zamislite cifre na BNX sa PSA

Ma da PSO

Kako nema, sta je linija Beograd-Banja Luka?

Dva puta sedmično sa ATRom. I nije PSO

Bas dobre brojke. Nadam se cifri od preko 400000 do kraja godine. Uz sva smanjenja ipak su brojke ok.

Ako se vec pravi poredjenje sa Nisom onda treba napisati u istom clanku i brojeve tog grada a ne da se mora kopati po starijim vestima.

I pored toga je to trebalo ovde objaviti.

Poređenje BL-Niš je vjerovatno zbog AirSrbija.
Za očekivati je da Niš ima daleko više putnika od BL, Tuzle itd.
Kao što bi bilo za očekivati da BL ima više putnika od Tuzle, a nema…

Naravno. Iz razloga sto Nis je veci grad ali sira regija nije veca. I siromasnija je. Ali Banja Luka i njena regija bliza ali i nesto samo malo dalja zahvata i dio HR ali i Zapadnu Krajinu koja gravitira BL i ZG aerodromu i samim tim ima veci potencijal. Nis ipak ima nacionalnog prevoznika koji bi ipak trebao akumulirati mnogo vise putnika. Da BL aerodrom ima bazu neke aviokompanije sa 20+ cjelogodisnjih a ne sezonskih linija, vjerovatno bi rezultat bio preko 800k putnika a na misice i mnogo vise.
Ali nema to ko da razumije.

А што би отказали?

Ugovori su produzeni.

Bolje ipak i bez baze, jer vidite sta se zbiva na TZL. Pokupe se i sta onda. Bolje da brojke lagano rastu nego da ko TZL idu u nebesa pa onda nista.

Banjalucki region jeste bogatiji, i politicki je i ekonomski centar. Ali INI ima nacionalnog avioprevoznika, PSO linije i dobija vise para od drzave.

Zvanični rezultati linije INI-LJU za 2022. je 7200 putnika. Na osnovu ove informacije nije neki veliki problem da se naprave procene za sezonske linije INI-ATH / ATR72, INI-TIV /A319, i redovnu INI-BEG /ATR72. Ove 4 linije su po ukupnom broju putnika ispod rezultata koje ostvari jedna linija Ryanair-a. Veći broj putnika ove godine donose LCC linija koje Banja Luka ima više u odnosu na Niš dok bi za sledeću godinu rezultati ova dva aerodroma mogli da budu dosta slični.

Niko nije dao procenu za INI-IST jer nema podataka ali to je najbolja linija Air Serbie Iz Niša. Za liniju INI-LJU podatke je objavio aerodrom Ljubljana a procena čak i vrlo optimistička za ove 4 linije INI-LJU, INI-BEG. INI-TIV ,INI-ATH ukupno daje vrlo mali broj putnika. Veći broj LCC linija u odnosu na Niš pravi razliku u broju putnika u korist Banja Luke i tu razliku ne mogu u Nišu da pokriju linije Air Serbie sa avionima malog kapaciteta, slabe frekvencije, kratkotrajne sezonske linije, loš LF u zimskom periodu itd.

BNX ima dosta leisure charter linija, Hurgada, Monastir, Atena, Tivat, Antalija. Neke su i redovne

Dokle se doslo sa radovima na novom terminalu u Nisu

Pa BNX ce imati vise od TZL. Uz tolike letove Air Serbia Nis bi trebao da ima vise putnika

BNX je u daleko podredjenom polozaju u odnosu na INI zbog odnosa centralnih vlasti BiH koje uvijek nadju mogucnost da pomognu finansijski Tuzlu, Mostar i Sarajevo. INI je sada drzavni plus PSO linije, plus nema opstrukcija. Stoga mislim da je BNX pod ovakvim uslovima daleko bolja od INI. Nije neka pohvala ali uzimajuci sve u obzir tako je.

“Centralna vlast” nema nikakav uticaj na poslovanje aerodroma na taj nacin koji se insinuira. Entitetske, gradske, kantonalne vlasti u Federaciji BiH upravljaju sa SA, TZ i MO.
U RS Vlada Republike Srpske vecinski je vlasnik aerodroma BL.
Pozdrav

Ne pomaze. To sto vi mislite na centralnu vlast je Savjet ministara koji nije ni Vlada BiH vec je savjetodavno tijelo Predsjednistva BiH.
U Savjetu ministara imate Ministarstvo komunikacija BiH koje predlaze Parlamentarnoj skupstini BiH npr novi Zakon o vazduhoplovstvu, ministar eventualno neki pravilnik na predlog Direkcije za civilno vazduhoplovstvo (BHDCA). Tu je jos i Agencija za pruzanje usluga u kontroli vazdusnog saobracaja (BHANSA).
Republika Srpska odnosno Vlada Republike Srpske je preko dva investiciona fonda Investiciono razvojne banke i penzionim fondom vecinski vlasnik preduzeca Aerodroma RS koje upravlja operaterom BL a jedan manji dio je u vlasnistvu privatnih fondova i fizickih lica.
Sarajevski aerodrom je u vlasnistvu Federacije BiH koja nije centralna vlast vec jednakopravan entitet u BiH kao i Republika Srpska. Mostarski aerodrom je u vlasnistvu Grada Mostara i Zracne luke Zagreb manji dio. Tuzlanski aerodrom je u vlasnistvu kantona. Mozda sam malo.pogrijesio sto se tice ova tri aerodroma ili nisam dodao detaljniju vlasnicku strukturu pa mi ne uzimajte za zlo.
U ranijem periodu entitetska Vlada Federacije BiH je donije Odluku o taksama za razvoj vazduhoplovstva na Sarajevskom aerodromu, a sredstva su se rasporedjivala na Tuzlanski i Mostarski aerodrom. Takodjer u ranijem periodu u Budzetu entiteta Federacije BiH bile su stavke grantova Tuzlanskom i Mostarskom aerodromu.
Vlada Republike Srpske unazad godinama u Budzetu Republike Srpske a preko Ministarstva saobracaja i veza planirala je grant sredstva za rad aerodroma.
Znaci entitetske su podrske bile svako svojim aerodromima a ne “centralne vlasti”.

Znam da je svima tesko razumjeti podjelu BiH i njene vlasti i nadleznosti ali jbg. Pozdrav

Nije. I nema nadleznost da daje novce

Ljudi valjaju gluposti. Dosta finansijske pomoći su dobili aerodromi i FBiH

Ne poznajete stvari. Dali su za opremu na aerodromima Sarajevo, Tuzla i Mostar dosta para. Za Banja Luku ni Marku jednu

Pricamo o centralnim zajednickim vlastima koje su za cijelu drzavu, ne RS ili FBiH

I Savjet ministara je davao pomoć aerodromima u FBiH. Ali ne i u Srpskoj. Možete proveriti. Tako je to u BiH

I te kako jeste i pomaze ali samo u FbIH

Komentator nikako da prihvati cinjenicu da vlast u Sarajevu, Savjet ministara, zajednicki nivo ili sl. kako god je zvali, ima mogucnosti da finansijski i projektima pomaze aerodrome u BiH. Koliko ja znam, pomagali su sve osim BNX.

Tako je na papiru. U stvarnosti centralna vlast pomaže aerodrome u FBiH. Banjalučki aerodrom nije dinar dobio

Svaka cast Dodiku onda , bas je unapredio avio prevoz.. bravo Mile

Da ali dobro dođe lova od savjeta ministara

Ali nažalost u Srpsku ne dolazi

Kako mozete ocekivati da ove godine BNX ima vise puznika od TZL. TZL ima mnogo vise linija i polazaka. BNX ima vise aviokompanija, 9, ali manje linija i frekvencija.

Najvaznije je da Nis ima vise linija od Banje Luke, 20:18.

Pa kod Splita jeste, zasto ne bi i ovde to bio slucaj?

Da ali sa samo 3 kompanije. Banja Luka ima 9 avioprevoznika. Tako da je BNX dosta ispred INI. Ko bi letio sa INI da nema Air Serbia. Kao Wizz na Tuzli. Bila bi propast.

Ko bi leteo?
W6 i FR.

Sa par linija

da ali Banja Luka ima 9 aviokompanija koje Nis za sada moze samo da sanja

Važnije je daleko više broj aviokompanija. Sa BNX je 9. Mnogo više od Niša

Vaznije je da BNX ima vise aviokompanija

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!