zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

EKSKLUZIVNO-PROLONGIRANJA: Croatia prolongira Barcelonu

Iako je Croatia Airlines najavila pokretanje linije Zagreb-Barcelona od 27.3. sa dva leta tjedno, a od 19.4. i sa trećim letom, sada je liniju prolongirala na 2.6. kada će ju operirati tri puta tjedno (utorak, četvrtak i nedjelja). I dok Air Serbia otvara 14 novih linija i obnavlja njih 5, Croatia obnavlja samo jednu novu liniju, a onda i nju prolongira. Koji luzeri u Buzinu. Koji luzeri!!!

Istovremeno konkurentski Vueling kreće istu liniju operirati 2.4. i to tri puta tjedno (utorak, četvrtak i subota). Linija će se tako operirati do 6.9. kada se ukida let četvrtkom, pa će se operirati dva put tjedno do kraja ljetnog reda letenja. Bravo Croatia. E baš znate kako se pohrvati sa konkurencijom. Koji luzeri!!!

autor: Alen Šćuric analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

96 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Pa croatia je navodno odustala i od PSO letova za Brac, JER JOJ SE NE ISPLATI,
Ali joj se isplati slati prazan avion na brac, taj dan da obavi 3,4 chartera sa braca…

Prica se….
Valjda ce se znati uskoro….

Ima nesto sto je jako interesatno a to je da na Bracu ljetuje jako puno austijanaca,njemaca i Engleza,
Nazalost jos ni jedna kompanija nije pokrenula letove iz tih zemalja…
Ok austtija se drzi i gruber radi tu dobar posao,
Takoder goldeck flug je pokazao da tu ima mjesta i za imucniju klijentelu koji placaju ako zakupe cijeli aviion 10000 eura povratnu kartu…
S druge strane Croatia nikako da vidi priliku i otvori Bec brac sa 2 tjedna leta,a gdje bi joj gruber sam sigurno punio barem 50 posto kapaciteta…
S druge strane proale godine sredina osmog mjeseca bec split sa croatiom 15 ak putnika na letu….

Logično je da Croatia Airlines ne vidi priliku da otvori Beč-Brač. Legacy avioprijevoznici se trebaju koncentrirati na svoj hub i nekoliko većih baza, a ne letjeti iz apsolutno svakog domaćeg aerodroma prema inozemstvu.

Ono što bi bilo logično za Croatiju je ponuditi relatovno povoljne konekcije iz Brača preko Zagreba prema inozemstvu i po ostvarenim rezultatima povećavati i smanjivati broj letova za Brač.

O kakvim vi konekcijama pricate kada croatia ne nudi nikakve konekcije pogotovo subotom, a utorkom jako malo s duzim vrijemen cekanja od nekoliko sati u zagrebu…
I smatrate da je to ok i dobro za putnike?
Da bolje da leti split bec prazna,dok konkurencija leti puna sa dva puta vecim avionom,nego da leti bec brac i i tu bez probelma napuni….
Upravo radi takvih stavova je croatia tu gdje je…
I to je ono sto se kazem…. vecina ljudi tu priznaja samo 3 hr zracne luke,ostale su samo selendra i ne trebaju da postoje…
To je croatia napravila i sa letom iz splita prema ,prema pragu, jako usoijesna je bila,kao i na vecini ostalih linija,
Ne racunajuci frankfurt, jer njega nije problema iz svakog sela napuniti,na taj nacin se bori sa konkurencijom ….super…samo naprijed tako ,i s tim stavom i nacinom je nece uskoro biti…
To sta te neuspiijehe i gubitke pokriva sa novcen poreznih obveznika ne znaci da je uslijesna na svum tim linijama sta ima a leti iz ta famozna 3 aerodroma….
Npr.letom prema bwk uzima Pso novac,
S druge strane dodatno zaradi preko charter letova koje usput odradi,moze ih imati i vise da zeli….q
al eto nece
Bolje da leti za bec prazna,1 tjedni let subotom split prag,koji stavara jos veci gubitak firme ,nego da leti jos poneki charter za brac koji joj donosi profit i sugurnu zaradu…
Da ja pametna na svim bi charter linija koje obavlja i moze obavljati sa braca dogovorila prodaju jednog dijela sjedala i uhodavala letove….

Gruber na svojim letovima prodaje takoder i samo qbionske karte po 440 eura povratna karta,pogledajte koliko naplacuje goldeck flug direktan let….
Zamislite kad bi croatia onda letila i imala cijene povratnih karata izmedu 250 i 300 eura koliko bi putnika bilo….

Znate li zasto su luxaair i tui otisli…?
Nije bilo do putnika.,znate li koliki je bio faktor popunjenosti na tim letovim?

Oso je luxair iz splita pa se o tome ni ne pise,jer split spada u 3 velika….
Luxair je imao vecu popunjenost na bracu nego splitu…

I kolika je bila popunjenost za navedene destinacije?

Da upravo tako cijele sezone.pa cete vidjeti
Trazite od uprave Bwk podatke o broju putnika na tim linijama pa cete vidjeti,
A cijene luxair prema bracu u prodaji su bile duplo cak i tri puta skuplje nego na letovima prema splitu…
Bilo bi dobro da opravdate svoje tvrdnje….

Bilo bi dobro da opravdate te svoje tvrdnje da je Brač bio bolje popunjen od Splita.

Da li znate da su cijene karata iz luxemburga za split nudile duplo jeftinije nego iz luxemburga za brac?

Osobno sam pratio cijene na spomenutim linijama….
Najniza prema splitu je bila cc 70 eura 1 smjer a najniza prema bracu 160 eura…

2018
Luxair je prevezao 2388 putnika sto je bilo nekih 57 putnika po letu,a najniza cijena karte u jednom smjeru je bila 160 e..
Srednja cijena je bila 230 do 260 eura…

Tui je prevezao 10583 putnika
Sto je bilo 94 putnika po letu,
Najbolja popunjenija linija je bila ona za rotterdam koja je uvijek imala malo iznad 100 putnika po letu,samo na nekoliko letova je imala malo manje putnika,
Druga njihova najaca linija je bila Deauvile,
a treci je bio Brussel

Pričam o konekcijama koje bi se trebale napraviti i ponuditi putnicima iz Brača, a ne da se leti iz svakog aerodroma iz Hrvatske direktno prema inozemstvu. To su principi po kojima jedan legacy prijevoznik treba funkcionirati. Treba se jačati hub uz najveće sekundarne baze.

Croatia sada ima poprilično povoljne cijene iz Splita za Beč što očito znači da će bolje puniti avione.

Izgleda da su barem nešto naučili od tog žalosnog rezultata na liniji SPU-VIE. Cijene karata su im poprilično povoljne, 60€ u jednom smjeru, 140€ povratna u 6. mj. Više ne deru na toj relaciji koliko su nekad.

Ne znam gdje ste vidili te cijene karata ali ja osobno nisam vidio od pocetko 6 do 15.06 ni jednu povratnu kartu a da je jeftinija od 1300 kuna i to osnovna karta bez predanog prtljaga…
I mislim da cijena tu nije presudna ,jer austrian ima vece cijene i ipak puni a 320 isti dan kad croatia ne moze ni dash napuni do pola….

Vidio sam te cijene kroz 6. mjesec.

Cijena je presudna. Austrian je punio avione prošlog ljeta bolje od Croatije baš zato što je imao daleko povoljnije cijene.

Na koga tocno mislite?
Luxair?
Tui?
Tko je jos pokusao?

Od kad su najavili vraćanje ove linije niste mogli kupiti karte prije 6. mjeseca.

Od početka kada su portali objavili ovu liniju nije ju bilo za kupiti prije 6. Malo mi je čudno što je objavljeno da će linija krenuti u 3. mjesec, a karte u prodaji tek od 6. Što OU kaže o ovome?

Nego baš zanimljivo kako se sad ne javljaju ASL fan boysi, na ovakve kritičke riječi autora? Baš me zanima da se sličnim vokabularom dirne u osinje gnijezdo zvano AirSerbia ili BEG 🙂

Ali ok, čekajmo sljedeći članak da se malo smijemo “objektivnosti”.

Evo ja kao clan tzv. ASL fan (😂😂😂) mogu da kazem da je i vise nego logicno sto krecu od juna!

Koji dibitusi. Em prolongiraju liniju kad svi drugi otvaraju, em daju prednost Vuelingu, em to rade puno prerano. Koji diletanti.

Da se neko trudi da unisti kompaniju ne bi bi u tome bio bio ovako uspjesan kao ovo rukovodstvo CA…

Croatia Airlines nema rukovodstvo. Ima komitet aparatcika koji poslusno izvrsavaju naredbe Partije u cilju postizanja financijske dobiti za clanove Kartela

Svaka im cast, jutros ZAG-CDG sa Q400. Prvo AMS pa CPH a evo ga sada i na CDG

Ali zašto? U januaru prolongiraš liniju sa kraja marta na jun, to se ne radi. Sačekaj bar početak marta pa odluči, svi čekaju poslednji trenutak da donesu odluku o odlaganju jer se situacija jako brzo menja, a posebno će se menjati u narednih mesec dana kada će svi ukinuti najveći broj mera. Plus daješ direktnom konkurentu čist start. Ovaj potez je sa one strane razuma.

Ko plaća Zagrebačke mažoretkinje?

Tko ste “Vi” pobogu?

Lijepo. Dobri ste bili na dočeku u luci.

Ma zasto luzeri? I vise nego logicno da tek pokrecu juna. Tek ce biti odlaganja… tek.

Pa nema sta 🙄
Frekvencije tu i tamo krati ali ne prolongira – za sada. Ko zna u martu kako ce biti.

Sujeta je cudo u svim ex yu drzavama. Da ima neko grama mozga, u svakoj drzavi, da se napravi jedna kompanija za celu ex yu. Barem danas nema socijalizma i vlada surovi kapitalizam gde pare sve diktiraju. Jedna kompanija za sve nas u bivsoj drzavi sa ozbiljnim menadzmentom bi bila pun pogodak i moze biti stabilan evropski igrac.

Pa to nikad ali nikad se nece desiti.
Poljska, Ceska, Slovacka, Madjarska… one mogu. A mi na EXYU prostoru – nikad.
BIH ima 3 predsednika i naravno da drzava ocajno funkcionise. A kako napraviti kompaniju gde ce ucestvovati vise drzava? Ko ce imati koliko udeo? Gde ce biti glavni hub? Previse ali previseeee komplikovano za Balkan.

Neka hvala. Neka njima njihovo a nama nase.

Kakvog smisla ima zajednička kompanija u tim državama? Gdje bi bio glavni hub? Hoće li opet turisti za Dalmaciju letjeti preko Beograda? Nemojte biti smiješni.
Slo i HR su u EU i imaju nekog smisla tražiti zajednički jezik, a ovo ostalo neću komentirati.

Da je Srbija prihvatila ideju Jugoslavenske Konfederacije koju su zastupale sve druge republike, ne bi bilo rata, svi od Gevgelije do Jesenica bi imali trostruko veci standard, bili bi u EU vec najmanje 25 godina i koristili benefite njenog zlatnog vremena, i imali bi zajednicku aviokompaniju, JAT, koja je bila jedna od najvecih europskih, da ne kazem i svjetskih igraca, i koja bi danas bila otprilike nesto manja od Turkisha. I uz nju, najvjerojatnije i Adriu, i Croatiu, i Aviogenex, i jos drugih, koje bi poslovale u svojoj nisi po trzisnim principima. Sto se tice toga da su turisti za vrijeme Jugoslavije putovali u Dalmaciju preko Beograda, to je totalni nonsens i neistina. Aviogenex je imao svih 10 aviona, a Adria polovicu svoje flote bazirano na obali, u Puli, Splitu i Dubrovniku, JAT je sto redovno sto u charteru letio nonstop iz svakog obalnog grada na daleko vise destinacija nego sto danas leti OU, a ako doticna nastavi s ovakvim (ne) radom i nesposobnoscu, uskoro ce vise transfernih turista dolaziti na obalu preko Beograda nego preko Zagreba, bez obzira sto nemamo zajednicku kompaniju

Dajte gospodine Purger malo pazljivije citajte moj tekst. Nisam napisao da bi JAT bio kao THY, nego nesto manji, dakle Austrian, Alitalia, slazemo se. Sto se tice Adrije, u sezoni je i vise od pola flote radilo sa obale, druga polovica je radila “radnicke letove” s “krizem” u Zagrebu srijedom i subotom, Nicosiu preko Beograda cetvrtkom, Munchen na Dashu 3 puta tjedno, nesto “domacica” i nesto chartera iz Ljubljane. Nadalje, nisam napisao da je JAT imao vise letova prema Zapadu nego OU (iako je sa tri puta vecom flotom i tri puta vecim trzistem imao i to), nego da je sa obale letio na vise destinacija nego OU. Radio sam u JAT – u od 1985 do 1991, i u Croatiji od 1991 do 2002 i vrlo dobro znam o cemu govorim. A Vas molim da ne manipulirate onim sto sam napisao.

Ajmo ovako : Ne gledati koliko ima TK aviona danas nego koliko je linija imao i koliko aviona kada je nestao JAT (i Jugoslavija). I kakve je planove imao TK, a kakve JAT. I ni Vi ni ja to ne mozemo sa sigurnoscu tvrditi, ali da se na onom stupnju razvoja i onolikom trzistu, uz brzu EU perspektivu Konfederacije kao cjeline, JAT nastavio razvijati, zasigurno bi bar malo usporio rast TK, pa TK ne bi postao bas toliko ogroman kao sto je danas, a JAT bi, bio daleko daleko veci od 50 aviona (podsjecam da je u vrijeme raspada taj broj bio 36 + 6 narudzbi, dakle bi danas bio negdje na najmanje 70-80 aviona, a moguce i vise. Uz kvalitetnu Upravu, naravno, i nekoga kao sto je bio Miljenko Zrelec u to vrijeme. Sto se tice Adrije, znam da su letjeli dosta sa obale, i ne zelim se svadjati sa Vama, ali da su i samo 2 njihova aviona u prosjeku letjela dnevno sa obale, a bilo ih je vise, uz deset Genexovix i bar 5-6 JAT-ovih, to je po kapacitetu otprilike jedno deset puta vise nego sto danas leti domaca kompanija, a to je bila poanta onoga sto sam pisao kao odgovor gospodinu koji tvrdi da su tada turisti dolazili u Dalmaciju preko Beograda. Pa zaboga Dubrovnik je imao direktne nonstop letove za New York i za Chicago a ova izjava o dolazenju turista preko Beograda je u rangu one o jednoj vrsti jogurta u Jugoslaviji

Sa obale nije bilo jako malo letova. Bilo je jako malo letova stranih kompanija i nije bilo letova LCC jer isti nisu niti postojali. Domace kompanije su sa obale svakoga dana vrtile po najmanje 15 aviona sa po najmanje dvije rotacije. To nije jako malo ali je daleko vise nego sto to imaju danas. A sto se JATa i THYa tice, ne pisem “kaj got”. Jugoslavija nije bila ni mala ni siromasna drzava. Da, Turska je veca ali i puno siromasnija. Zemljopisni polozaj Jugoslavije je barem isto toliko dobar, i Turkish i Austrian su se dijelom razvili jer je na prostoru zrakoplovstva Jugoslavije nastala “crna rupa” a “image” i broj medjunarodnih putnika iz tog vremena je “debelo” u korist JAT-a. Jedina long-haul linija TK iz tog doba bio je JFK preko BRU sa A310. Startne pozicije i JAT-a i Jugoslavije, da nije bilo rata i poslijeratne otimacine i kriminala, bile su daleko bolje nego one Turkish a i Turske i da se razvoj JAT-a nastavio onim tempom kako je bilo sa prosirenjem u zadnjih 5 godina prije raspada, danas bi JAT, da je ostao flag carrier Jugoslavenske Konfederacije imao najmanje 70 aviona i bio znacajan svjetski igrac, svidjelo se to Vama ili ne

Da, i po statistikama, i po BDP-u po glavi stanovnika, i po zivotnom standardu vecine stanovnistva, Jugoslavija je 1990 bila bogatija od Turske. JAT je imao daleko razvijeniju mrezu medjunarodnih i interkontinentalnih linija od Turkisha i barem polovica putnika iz zemalja bivse Jugoslavije, cijelog Balkana, nekih zemalja europskog Istoka i nekih zemalja Bliskog i Srednjeg istoka transferirali bi preko Beograda umjesto preko Istanbula i to je dio koji bi Vi kao veliki strucnjak i poznavatelj zrakoplovstva morali razumjeti. Niti Vi niti ja nemamo kristalnu kuglu iz koje bi mogli iscitati sto bi se sa JAT-om tocno u buducnosti desilo i ja prihvatam Vase misljenje da bi JAT danas da je Jugoslavija opstala, bio na 50 aviona, iako se sa tim misljenjem ne slazem. Isto tako Vas pozivam da i Vi prihvatite moje misljenje, temeljeno na iskustvu rada u JAT u zadnjih 5 godina prije raspada Jugoslavije i cinjenici da su mnoge kompanije u zadnjih 30 godina duplirale svoje flote, iako se sa njim ne slazete, a ne da kao klinac iz osnovne skole posprdno pisete o 500 aviona i Lufthansi.

Ovim sto ste sada napisali, izgubili ste, po mom skromnom misljenju, svaki legitimitet komentiranja na temu JAT-a. Sve sto ste napisali je totalna neistina. Letovi za Australiju imali su dva “stajanja” – Dubai i Singapore. I to zbog doleta DC-10. Australija je bila jedna od najprofitabilnijih linija, zbog ogromne dijaspore u Australiji, ogromnog broja transfernih putnika iz EU, ukljucivo UK gdje je na dane letenja za/iz Australije za LHR takodjer letio DC-10. O cargu za /iz Singapore i Dubai necu ni govoriti. S dolaskom MD11, trebao je biti samo jedan stop – Sijgapore/alternativno Colombo. JAT je na otvorenom trzistu pobjedjivao na tenderima i obavljao letove u charteru iz Frankfurta za Papeete/Tahiti, iz Milana za Havanu i Mombassu, imao je u dry leasu avione u Nepalu, na Cipru po cijeloj Africi. Zadnjih desetak godina rada niti jedan jedini dinar, dolar, kuna, marka ili euro nije drzava dala JAT-u, nit je i kakav “komunisticki diktat” otvorio ni jednu jedinu liniju, a zasigurno ne Los Angeles, Cleveland, Toronto, Bangkok (sve same bratske komunisticke zemlje i destinacije). Za Jugoslaviju su letjeli Pan Am, Air Canada, Qantas, Alia Jordanian, Kuwait Airways, Iraqi Airways, Air China, Zambia Airways, EL AL, Libyan Arab, Air Algerie, British Airways, KLM, SAS, Air France, Lufthansa, Aeroflot, CSA, LOT, Interflug, Balkan, Tarom, Malev, Austrian, Swissair, Alitalia, Turkish, Condor, Linjeflug, Aerolloyd, JAT, Adria, Aviogenex, Pan Adria, dakle cetrdesetak kompanija ukljucujuci navece svjetske, najznacajnije europske i mnoge “nesvrstane ‘. Ne sporim cinjenicu da je tamo negdje 1950 pa sve do negdje 1970 drzava imala utjecaja, subvencionirala i ulagala u JAT i pokrivala gubitke. Ne sporim da je u to doba bilo, iako vrlo malo,” politickih’ linija, npr. Peking u doba kad je Kina jos bila zatvorena. Ali u zadnjih 10-tak godina rada pred raspad Jugoslavije, JAT je bio samoodrziva profitabilna kompanija koja je poslovala na otvorenom svjetskom trzistu, bez ikakve veze sa” drzavom “i”partijom’ a Vasi komentari o komunistickom diktatu, politickoj liniji za Australiju i slicno nikako Vam ne sluze na cast jer pokazuju da nemate pojma o zrakoplovstvu u Jugoslaviji 1980-1990, te spadaju u istu kategoriju kao Kolindin komentar o jednoj vrsti jogurta u Jugoslaviji iako svi koji ne zive u samoobmani i sjecaju se tog vremena znaju da ih je bilo pedesetak.

Nemojte biti naivni, da je Srbija i prihvatila ideju Jugoslavenske Konfederacije ta konfederacija ne bi potrajala ni godinu dana, miris nacionalizma je u to vrijeme bio jednostavno prejak. Uostalom slažem se da bi zajednička aviokompanija bila najbolja za exyu, nevažno u čijem vlasništvu bi bila. airBaltic mi se čini kao stvarno dobar primjer.

Nemojte Vi biti naivni i misliti da je nacionalizam razlog raspada Jugoslavije. Razlog su interesi, primarno ekonomski, onih koji su bili na vlasti, i onih koji su zeljeli doci do vlasti, nekih lokalno, i nekih globalno. Nacionalizam je prigodno dosao kao povod i posljedica raspada, ne kao uzrok. Jedino je Konfederacija mogla to sprijeciti, ocuvati zivotni standard koji je vecina stanovnistva imala, ekspresno nas “ubaciti” u EU, sprijeciti rat, i ocuvati zajednicku aviokompaniju koja bi danas bila rame uz rame sa najvecima.

Pogledajte koliko letova ima iz Beograda ka Hrvatskoj preko leta, tako da ako niste primetili, turisti Vam već godinama dolaze preko Beograda u Dalmaciju.

Dolazilo bi punono vise kada bi se uvela linija Beograd Brac i kad bi hvatala konekcije prema Europi s barem 2 tjedna leta…

S obzirom na kovid i potražnju, ovo je logičan potez prijevoznika. Napravit će to i Vueling.

S druge strane, nevjerojatan je prezir autora prema prijevozniku, čak i kada radi logične poteze i to je baš loše jer ovo nema veze s objektivnošću i novinarstvom.

Alene u sustinu vi imate pravo da kritikujete Croatiu i njene poslovne poteze ali morate birati rijeci.Luzeri,budaletine i sl. su uvrede zbog kojih vas mogu i tuziti.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!