Cubana je prekinula letove na domaćim linijama radi premalog broja aviona. Cubana ima u floti izlistanih 13 starijih ruskih i ukrajinskih aviona i dva ATR 72-500, no dobar dio tih aviona nije operativno sposoban i prizemljen je. Primjerice svih 6 Antonova An-158 su od 2018. prizemljeni radi tehničkih razloga.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Cubana
Evo ova vest se odlično nadovezuje na diskusiju o sankcijama Belorusiji od pre neki dan. Sjajni rezultati sankcija na Kubi…
Pa, nije neistina.
Ja se ne bih složio sa time. Kuba je pod američkim sankcijama već dugi niz godina. Cubana je letjela uglavnom avionima sovjetskog porijekla. Jednako tako i Aero Carribean. Ja sam njima letio liniju Varadero-Trinidad-Varadero 1992. godine i to sa AN-2! Kasnije su počeli uzimati u leasing i zapadne avione, uglavnom starijih godišta i često od dubioznih kompanija iz Srednje i Južne Amerike. Ali Kuba nije bila pod sankcijama Europe i Kanade. Čak štoviše: bilo je na Kubi i mnogo Amerikanaca koji su tamo letjeli preko Kanade. Cubana je jako ovisna o turistima jer domaće stanovništvo je izuzetno siromašno i ne leti. Stoga je kolaps Cubane u ovom covid vremenima razumljiv. Osim toga pitam se kako američke sankcije utječu na tehničke probleme sa Antonovima? Prije se radi o ne imanju novaca za održavanje…
I ja mislim da je tu problem u novcu. Iako, vrlo je moguće da ni nema dijelova koje trebaju za ruske i ukrajinske avione.
Apsolutno je reč o nemanju novca za održavanje kao posledica mnogo prečih izdataka koje ta siromašna zemlja zamrznuta u polovini XX veka ne može da pokriva, a zbog sankcija pod kojima je decenijama. Efekat? Bedan. Nemojte to da branimo.
Da, eto sankcije su ipak napravile svoje.
Ne znam da li ste bili na Kubi ili ne, ja jesam. I nije sve tako “crno-bijelo” kako vi pišete. Jest da je zemlja pod američkim embargom već dugi niz godina, ali nije pod embargom drugih. Sve do početka 90-toh je SSSR pumpao nenormalno puno novaca u tu zemlju. Nakon raspada istočnog bloka Kuna pokušava stati na vlastite noge. Nažalost, kao i u većini socijalističkih zemalja, vlada je nesposobna bilo što učiniti i zemlja tone u sve veću neimaštinu. Doduše turizam se razvija, velika su strana ulaganja u Kini, prive svega španjolski i kanadski kapital, ali užasni novci se gube kroz krivu, ili bolje rečeno nepostojeću, ekonomsku politiku i korupciju. Stare strukture iz revolucionarno doba su bile predugo na vlasti me mijenjajući politiku i ne prilagođavajući se situaciji u svijetu! Stoga se ne može za sve optužiti američki embargo…
Oprostite nekoliko grešaka koje je moja autokorektura ubacila a da ja to nisam vidio!!! Naravno da se ežradi o Kubi a ne Kini ili Kuni.. Sorry!!!
kako god ja uživao kad sam bio na Kubi. Čovječe, jedeš jastoga za 5 EUR, sve ultra jeftino, u Varaderu hoteli prezakon, po provinciji blagodet i idila. No, ljudi istinski preprepresiroti. Poglavito u provinciji.
E da! O da znaš: nakon dva tjedna mi je bilo dosta i jastoga i riba, zaželio sam se šnicla i salame!!!
Ma najeo sam se ja šnicla na Kubi. Imali smo all inclusiv i žderali smo, ajooooj!