Sa Air France sam istinski puno puta putovao. Na europskim letovima bih rekao niti smrdi, niti miriše. Kabina standardna, mali razmak među sjedalima, nema ekrana po avionu, iako sam izbor boja i uređenje kabine daju neki poseban francuski štih.
Air France ima besplatnu ručnu prtljagu, a kod checkiranja netom prije leta možete odabrati i sjedalo na letu. Air France na letu daje vodu ili dva-tri osnovna soka. No, ono što mi je presuper je da putnicima daju dva svježa francuska makrona. Makroni su istinski vrlo ukusni. Odličan lokalni touch.
Osoblje je korektno. Ništa više od toga za razliku od njihovog long-haula gdje su bitno uslužniji. Svi na uniformama imaju bijele natpise na crvenoj podlozi „Security“ čime žele putnicima dati do znanja da je posada tu da rješava sigurnosne probleme na letu. Iskreno nije mi jasna svrha toga, čak je i malo nelagodno. Kompanija ima online check in pa nemate potrebu odlaska na šalter prije leta. Ovo je posebno bitno na CDG gdje su gužve ogromne, a možete čekati i po dva sata na check in.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air France
U pravu ste za ovu opciju da prilikom check in mozemo da odaberemo sediste koje je slobodno. Meni se to jako svidja. Ako vec platim kartu, zasto jajariti i kao zaradjivati 10-15€ na tome. I to me bas nervira kod Air Serbia. Inace ja sam uglavnom leteo preko bare sa Air France i bilo mi je sve potaman. Daaa. Jedna gospodja htela da menja svoje sediste i umesto u srednjem redu da sedne do mene jer je bilo prazno i nisu joj dozvolili. Eto zanimljivosti apropo one price o Air Serbia da ne dozvoljavaju. Ima i drugih. Ili mozda trebamo da ih sarmiramo pa da nam dozvole… Pozdrav sa Sitonije.
Imate i članak o ekonomskoj klasi na long-haul letovima Air Francea.
BREAKING:
Sedmi ATR76 Air Serbie je ofarban!
Po najavi kompanije već je 10 dana trebao biti u floti.
Ne. Kompanija je pre par meseci najavila da avion stize u avgustu. Avgust se zavrsava u cetvrtak, avion mozda i stigne u Beograd do tada.
Ne nije, kompanija je najavila da avion dolazi do sredine VIII. mjeseca.
koja konpanija danas nema onlajn ček in?
Pa evo pisao sam o Air Serbiji prije tjedan-dva koja nema, odnosno ima u Zagrebu, ali svejedno morate ići na šalter.
Pa to nije do JU nego do aerodroma.
Što jedino JU ima takav status na aerodromu? Zašto tako nije ni kod i jedne druge kompanije u Zagrebu? Kako to objašnjavate?
To pitajte radnike na aerodromu. Njihov sistem zahteva potvrdu identiteta, pa zato morate ici na check-in salter ili ce Vas prozvati na gejtu. To nema nikakve veze sa JU, vec sa sistemom aerodroma.
Zašto samo za Air Serbiu, a ne i za ostale kompanije? Zašto je tako na još nekim aerodromima u Europi za Air Serbiu?
To sam doziveo samo jos u Milanu. Nigde drugde gde leti JU. Toga nema u Parizu, Amsterdamu, Becu, Istanbulu, Atini, Larnaki, Rimu, Barseloni, Londonu, itd..
Ocito da je problem u Zagrebu, ne u Air Serbiji.
Ima u Tivtu. Zašto je to očito problem samo u Zagrebu? Zašto ni jedna druga kompanija nema taj problem?
Ovo ovisi prvenstveno o destinaciji na koju idete i vasim drzavljanstvom, u nekim slucajevima ne daju boarding pass nego dokument o cekiranju pa boarding preuzimate na salteru ili daju boarding pa onda na gateu provjeravaju dokumentaciju dodatno.
Npr. FR nije dozvoljavao crnogorak drzavljanima check in na letu za ZAG, a hrvatskim jest. Air france cesto ne izda boarding pass nego dokument o cekiranju pa moras na salter prije leta. Spominjete Tivat, ja sam normalno imao mobilni boarding pass Air Serbia prije par mjeseci.
U ZAG isto ima online check in, ako vam nisu dali mozda je to bilo do krajnje destinacije problem.
Prije par dana sam dobio od jednog čitatelja scan obavijesti Air Serbie da online check in u Tivtu na funkcionira i da putnici ipak mojaju na šalter.
Air Montenegro na primer
Da
Nemaju svi na uniformama natpise. Samo one koje su full osposobljene. AF ima i nekakve junior stefke koje su tu samo radi servisa. Vi ste bili na letu gdje su sve “normalne” stefke.
Taj securite se prevađa i kao safety i kao security jel u avijaciji imamo safety i security koji se razlikuju dok u recimo hrvatskom imamo samo jednu riječ za to – sigurnost. A kabinsko osoblje je tu prvenstveno radi vaseg safety-a, ali i securitija u slucajevima npr. unruly putnika
Ma odradio sam ja bar 30-40 letova sa AF
Nije istina, to se kaže sigurnost i osiguranje
Ne pričajte koješta. Osiguranje se kaže insurance na engleskom i ima posve drugo značenje.
Bilo bi dobro kod ove serije clanaka o ekonomskoj i biznis klasi raznih avio kompanija da ima i par slika ili bar jedna slika te ekonomske ili biznis klase o kojoj se pise…
Vec sam objasnio to. Kad sam kod kuce mogu trazit fotke iz arhive i stavljat, kao sto i jesam, kad sam na putu, to ne mogu.
Makarona nema više – sada daju omanji sendvič. Ipak još uvijek bolje od LH.
Jako bed. To je fakat bilo prezakon