zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Koje interregionalne linije bi se mogle otvoriti

U ovom momentu u regiji letove postoje letovi između Beograda i Ljubljane, Zagreba, Niša, Banja Luke, Sarajeva, Skopja, te sezonski Splita, Dubrovnika, Pule i Rijeke (sve Air Serbia), te Tivta i Podgorice (Air Montenegro i Air Serbia). Iz Zagreba postoje letovi za Split, Dubrovnik, Pulu, Zadar, Sarajevo i Skopje, te sezonski za Brač (sve Croatia), kao i Osijek (Trade Air) i Podgorica (Ryanair). Iz Podgorice postoje i letovi za Ljubljanu, te sezonski za Banja Luku (Air Montenegro). Trade Air leti između Osijeka, te Rijeke i Pule, te iz Splita za Rijeku, Pulu i Dubrovnik, a Croatia iz Osijeka za Split i Dubrovnik sezonski. Na koncu Air Serbia još leti Niš-Ljubljanu, te sezonski iz Kraljeva i Niša za Tivat.

No, jel to dovoljno? Ima li još mjesta za nove linije. Naravno. U pravom redu logična bi bila linija iz Zagreba za Prištinu, Tuzlu i Mostar, te iz Beograda za Zadar, Brač, Ohrid i Mostar, kada se smire politička prepucavanja i za Prištinu. Logične bi bile i linije iz Ljubljane za Sarajevo, Skopje i Prištinu. No, ako gledamo izvan kutije onda su svakako poželjne linije Niš-Split, Niš-Pula, Kraljevo-Split, Skopje-Dubrovnik, Skopje-Split, Priština-Pula (velik broj kosovara u Istri), Sarajevo-Pula, Rijeka-Dubrovnik, Pula-Dubrovnik, Ljubljana-Split, Ljubljana-Brač i Ljubljana-Dubrovnik. Sve ove linije su prvenstveno turističke i realno je da imaju dva leta tjedno sa turbopropima.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

209 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Poziva se gospodin Alen Foglar da svekolikom pučanstvu objasni razliku između pojma interregionalni i intraregionalni.

Unaprijed sam zahvalan.

Nema razlike. Ali interregionalni se češće koristi nego intraregionalni pa je samim time ispravniji. 😅

Onda je „јеl” ( umjesto jer, u kontekstu) ispravno „jer se (pardon, JEL se tako koristi”. E, svašta…

Što ja imam sa time? I prestanite provocirati ovakvim besmislicama.

@anonymous 28.01. 05.18: ovo mi je prvi glas da je gospodin Šćuric moj “gazda”… I moj drugi odgovor vam se neće svidjeti: ako gledamo stvarno značenje riječi, onda bi “intra” bilo ispravno. Ali ako značenje riječi gledamo kolokvijalno, dakle onako kako se upotrebljava u svakodnevnom govoru, onda je “inter” ispravnije. Primjer: za nešto što se rješava unutar recimo jedne firme, ne kaže se “to ćemo riješiti intrano” nego “to ćemo riješiti interno”…

E jeste naporni… Over and out

Izgleda da je OU ukinula PRG-SPU te ponovo uvela ATH-SPU jednom tjednom, subotom.

Tante za kukuriku

Tante za kukuriku – menjati ništa za ništa. Jedan let nedeljno za Prag za jedan let nedeljno za Atinu

Nije to je činjenica. Vratili su ATH.

I što je tu rano za stvaranje zaključaka?

Možda. Ali ipak se dogodilo ono što sam rekao. Zamjenili su liniju za Prag sa linijom za Atenu kao što su obratno učinili prošle godine. Vremena koja su bila iskorištena za liniju za Prag su sada u sistemu za korištenje linije za Atenu.

Čak je ovo vraćanje Atene logičan potez s obzirom da Aegeana više nema na liniji.

Koliko dugo će još pod nagradna igra pisati ,,uskoro detalji” tako je već cijelo vrijeme, ugledajte se malo na druge portale zrakoplovne, dajte neki natječaj, davanje, kviz…

Pa zar je to teški posao, bili bi radosni da dođe nešto.

E onda sam bez briga! Pozdrav

Mislim da je velika vjerovatnoca da se u 2022. otvore sljedece interregionalne linije:

Juzna Evropa – Zapadni Balkan
Beograd – Lisbon
Beograd – Palma de Mallorca
Zagreb – Athens

Sjeverna Evropa – Zapadni Balkan
Sarajevo – Copenhagen
Beograd – Helsinki

Beograd – Palma se otvara, već znamo.

Sarajevo-Copenhagen vec postoji. Wizz i Norwegian

Vidim da niko nije pomenuo Ohrid-Morava i Ohrid-Mostar. A moglo bi i Rijeka-Morava i Pula-Mostar.
Pa eto da i ja dam skromni doprinos opštem progresu 😉

Slažem se, za koga? Ali i za brdo ovih Vaših linija se treba zapitati, za koga? Zagreb-Tuzla???; Split-Skopje, Dubrovnik-Skopje, Kraljevo-Split, Ljubljana-Brač…itd….. Na temelju čega mislite da bi te linije bile uspješne??? Croatia je probala sa Split-Skopje pa se brže bolje povukla zabog slabe potražnje, Adria je letila iz Ljubljane za Brač pa isto nije bilo kruha, Zagreb-Mostar je isto tragičan LF, Zagreb-Priština isto ne uspjeva unatoč pokušajima…. nezamislivo mi je da bi bila uspješna linija Split-Kraljevo ili Dubrovnik-Skoplje….. tim više što i sami kažete da nije isto pokrenuti autobusnu liniju ili avionsku….

Slazem se sa ovim komentarom, mozda ste trebali ukratko da pojasnite za svaku liniju koju predlazete u tekstu, zasto bi je trebalo uvesti i zasto mislite da bi bila uspesna. Slicno onome sto sam ja napisao kad sam predlozio ovih par linija za koje se zalazem

Malo je čudno da Alen preporuča Croatiji da se bori sa niskim ULCC cijenama na malom gasterbajterskom tržištu koje se nalazi tek 2 sata od Sarajeva dok se zapituje zašto JU leti za Tivat.

*Dubrovnik uz Tivat

Ni ja bas nisam optimista u uspeh tih linija, deluju mi neverovatno. Mada ako ima zainteresovanih nek probaju, pa ako ide ide, ako ne nek gase

Pa ne razlikuje se mnogo od vasih „planova“ 🙄

Bit ce letovi Bari Sarajevo
Ima na Fb stranici Sarajeva

Otvaranje direktne avionske linije Bari – Sarajevo

Divna vijest stiže nam od naših prijatelja iz Italije. Najavili su otvaranje direktne avionske linije Bari – Sarajevo.

Oko šezdeset minuta leta povezalo bi naše Sarajevo sa prekrasnim lučkim gradom Bari; približilo njihove historijske, kulturne i prirodne ljepote i znamenitosti; spojilo privrednike, umjetnike, studente… a pogotovo zbližilo naše građane.

„Ova inicijativa je potvrda vrijednosti Sarajeva, ali i prilika za još snažnije turističke i poslovne veze sa italijanskim gradovima, ovaj put sa Bari-jem, važnim privrednim, turističkim i univerzitetskim centrom južne Italije“, istakla je gradonačelnica Benjamina Karić na danas održanom online Okruglom stolu, kojem su prisustvovali predstavnici političkog, privrednog, turističkog, univerzitetskog života dvaju gradova, regija i država.

Partneri iz Barija, centra italijanske južne regije Apulije, u svojim obraćanjima iskazali su spremnost da i na ovaj način uspostave direktan “most” bliže saradnje i komunikacije sa zapadnim Balkanom i njegovim institucijama.

Jelica Grujić u ime Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH naglasila da će avionska linija Bari – Sarajevo biti korisna za turizam, poslovanje i jačanje veza.

„S obzirom da proširujemo naše kapacitete, možemo povećati obim aviosaobraćaja i tako realizovati i ovaj važan projekat za Aerodrom, Sarajevo i BiH“, kazao je direktor Međunarodnog aerodroma u Sarajevu, Alan Bajić.

Okruglom stolu prisustvovali su i ambasador BiH u Italiji, Slavko Matanović i ambasador R Italije u BiH, Marco di Ruzza.

Inače, inicijativu je pokrenuo italijanski novinar Franco Giuliano i njegove fondacije L’isola che non c’é – Ostrvo koje ne postoji, koji je bio u BiH i Sarajevu za vrijeme rata i izvještavao sa ovih prostora tako da je posebno emotivno vezan za naš grad.
Ovako pise meni bi bolje bilo Bari Tuzla ili Banja Luka

Morava – Sarajevo, to ste zaboravili da navedete u clanku, a ima veliku sansu da budd uvedena

Pa da se povezu Bosnjaci u regionu, sto da nr.
Znate li vi koliko sada treba ljudima iz Novog pazara i Sjenice do Sarajeva, sigurno 4ipo sata, mozda 5 sa granicom, losi su putevi, trenutno se opstrujira izgradnja autoputa Cacak – Sarajevo. Ova avio veza bi pomogla Bosnjacima da brzo stignu u Sarajevo, mozda cak to bude i politicki usputak vlasti u Srbiji da uvedu tu liniju, iako linija sama po sebi nikad ne bi bila isplativa

Pa dobro, ubedili ste me. Verujem u vasu strucnost. Samo sam mislio da bi bilo dobro da Bosnjaci avio vezom povezu svoja dva bitna centra.

Novi Pazar nimalo nije siromašna regija, a broj ljudi koji u Sarajevu i okolini rade, studiraju, imaju rodbinu ili putuju iz razloga zdravstvenog, verskog ili “običnog” turizma bi mogli da opravdaju ovu liniju. Bravo za out of box razmišljanje. Nažalost, ovo nema ko da leti osim JU, a oni Moravu i Niš lete samo kroz PSO.

Kakve veze ima veličina aerodroma? Gleda se catchment area valjda. To što insistirate na kilometraži mi govori da nikad niste putovali tuda pa da vidite koji je to cirkus od putovanja. Od Novog Pazara do Sarajeva se putuje najmanje 6 sati, najmanje.

Ma ko priča o dva miliona putnika pa nije to Zagreb

Hvala na pohvali, zato i predlazem sve ovi linije jer zelim da pomognem i mozda zajedno kroz diskusiju pronadjemo nesto sto bi se inace previdelo. Drago mi je da se neko slaze samnom da Morava-Sarajevo ima potencijala, to mozda znaci da ipak nisam bas toliko pogresio.

Bolje onda Sjenica-Sarajevo…

Grad u Sandžaku sa bivšim vojnim aerodromom…

Nije u Sandzaku nego u Raškoj.

To reci stanovnicima Sjenice, a ne meni beogradskom Vranjancu. Još bolje da im to lično saopštiš, tamo dole, da to nije Sandžak, nego Raška oblast. Eto.

Mogao bi da se osposobi.

Google translate.

Da je sreće i pameti region bi bio povezan brzom željeznicom, a ne ovako da moramo preskakati brda i doline.
To je i razlog zašto se vani izbacuju turbopropi jer za kratke linije služi voz.

Potpuno se slažem.

Tacno tako, ali dok to docekamo verovatno ce izmisliti teleport

Ako proradi železnica Beograd Pešta sa brzim prugom biće zanimljivo. To bi od prilike bilo 2.5 sata od centra do centra. Beograd Zagreb Ljubljana bi isto imalo šansu. Pa dole za Solun. Ali nema ovde privrede za železnicu.

Pa gradi se i brza pruga do Nisa, posle nastavlja od Nisa do granice sa Bugarskom i do granice sa Makedonijom. Imamo para, samo nek se gradi.

To su EU pare tako da će biti završeno. Ali osim toga i ovog kraka ka Budimpešti nema ni spremnih projekata za druge pravce, a kamoli sređenog finansiranja.

To je istina, ali mislim da su obezbedjena sredstva za izgradnju, doduse nece biti 200km/h, icice 160km/h, ali i to je dovoljno.
Posle od Nisa ka granici 120km/h.
Bugari ozbiljno ulazu u svoje zeleznice, grade brze pruge do granice sa Turskom, kupuku vozove za 400miliona evra.
Tako da ce biti zanimljivo kad se poveze Beograd brzom prugom sa Istanbulom i sa Atinom.

Kao što rekoh, uopšte nije u planu. Čak i da jeste, Atina je dovoljno daleko da brza pruga ni za 300 km/h nije konkurentna avionu, a do Stambola takođe neće biti konkurentna – jer uopšte neće biti “brza”.

Ne gradi se nikakva “brza pruga” ni za NS: brze pruge su za 250 km/h i više. Bg – Niš će biti uglavnom za 160.

Pustite političare i njihove bajke.

Ne bi, za brže od 3 i po sata u Peštu stići neće. Kroz Mađarsku se gradi pruga za 160 km/h, a moraće ponegde i da se zaustavi.

Mozda Nis – Zagreb

U proslosti se EU zalagala za dublje povezivanje regiona (ovo se pre svega odnosilo na povezivanje Severne Makedonije, Crne Gore, Kosova i Bosne I hercegovine – dakle tamo gde trenutno nema bas mnogo “organske” potraznje za avio-letovima). Npr. SKP-TGD, SJJ-SKP, TGD-PRN, PRN-SJJ i sl. Mislite li da od toga nece biti nista, cak ni kroz eventualne PSO finansirane od strane EU?

Beograd – Ponikve, za Zlatibor, Taru, Mokra Gora plus transferi

Ja iskreno ne verujem. Do Zlatibora se može autoputem za 3.5h, a biće i manje kad se završi još jedna deonica. To je više relacija za voz nego za avion, treba srediti Barsku prugu

Slazem se za voz. Ali dosta Rysa i Kineza ide na Mokru goru i Zlatibor, mozda bi mogli kao transfer

Na Zlatiboru je u 2019.godini boravilo 168.067 domaćih gostiju i 68.997 stranaca. Dakle, nije baš 90%. Osim Zlatibora, tu su i Tara, Mokra Gora, Uvac, Ovčar/Kablar. Ogroman potencijal za turizam.

Iznenadili bi ste ste kad bi videli koliko je npr Kineza dolazilo na Taru i Morku goru 2019. Nedeljama npr nije mogla da se kupi karta za voz sarganskom osmicom jer su sve karte bile prodate kinezima. Kinezi vole Srbiju.

A autoput zasada ide do cacka, ima jos dosta do zlatibora bez autoputa

Bravo, voz je zakon za taj kraj, posebno što su predeli nestvarno lepi. Tzv. poslovni voz Beograd-Užice je vozio 2 sata i 15 minuta. Posle je to stiglo i do 5 sati, danas je oko 3.5 sata, kad se ne zaglavi. Premnogo za oko 200 km pruge. A onda tek nastupa patnja ka Crnoj Gori.

Ponikve bi bile uspešnije od Morave, ali to i nije toliko teško. Svejedno, pričamo o eventualnih par linija, a potrebno je veliko ulaganje. Ne znam ni da li je sve safe kad je reč o vazdušnom prostoru, aerodrom je praktično na granici. Mada to verovatno nije problem, bilo je i vojnih i civilnih letova devedesetih.

Pa mislio sam da su potrebna dosta veća ulaganja. Tek sad mi suludo zvuči toliko ubacivanje para u Moravu.

Beograd – Pristina, ako amerikanci opet pritisnu, bila je vec dogovorena

Beograd i Trebinje

Mozda bude imala jednog dana, tu smo da planiramo unapred

Beograd i Maribor

PUY-PRN je nešto što treba pod hitno uvesti! I zimi bi ta linija 2 pw bila krcata, ljeti najmanje 3pw…

Evo sada ce MyWings sa cenom od 250€.

Definitivno. Idealna celogodišnja linija za OU flotu

Koliko je to puno. Uopšte nemam predstavu da ih ima mnogo gore

Broj Albanaca u Istri je 2,393

To je potpuno zanemariva brojka i premalo da bi opravdalo pokretanje ove linije.

Rovinj ima ukupno 14,294 stanovnika, tako da koliko god masovno da drže lokale, to je i dalje jako skroman broj.

A da je zavnični broj i za duplo netačan (što ne bi smelo), to je i dalje manje od 5k ljudi.

Istinski premalo.

Alene, jedno je lični utisak, drugo su zvanični podaci.

Možda je vaš utisak da ih ima mnog više, ali podatak govori da ih ima 2,393

To je stvarno jako skromno.

Alene, meni je to jasno.

Samo me zanima kako u jednom slučaju (Srbi u Češkoj, Srbi u Rumuniji) insistiramo na zvaničnim podacima, a u drugoj ne, nego treba njih da odbacimo i verujemo Alenu na reč?

Nema mi logike 🙂

Moja prijateljica ima putničku agenciju u Poreču i kod nje su dolazili gotovo svi Kosovari po karte. Kao prvo su tu oni koji rade i dolaze preko ljeta. Onda dolaze njihove obitelji koje ih posjećuju, onda dolaze oni Kosovari koji žive u Istri ali idu, ne samo preko ljeta, u posjete rodjacima na Kosovu. Vjerujte mi: tu ima puno potreba. Ako uzmemo samo 76 mjesta na dašenki pa puta 2pw, to je 152 mjesta tjedno po smjeru. Vjerujte mi: to je daleko manje mjesta od stvarne potrebe!

Pa ne govorimo o samoj populaciji nego o nebrojeno neprijavljenih radnika, plus veliki broj obitelji na Kosovu…

Više ih je, sigurno. Masu Albanaca i Kosovara je u Hrv. već godinama tako da ih većina ima hrv. državljanstvo, ali to ne znači da nemaju veze s Kosovom. E sad, da li bi linija bila profitabilna 12.
mjeseci to ne znam…. Nebi se baš kladio u to….

Zasto ne pokusaju
Zagreb Tuzla
Ljubljana Tuzla
Skopje Tuzla
Da li bi linija sa malim avionom
Mostar Tuzla bila glupa?

Ko bi i zasto leteo Zagreb-Tuzla???

U sta da se kladimo da bi ga Croatia tako postavila da za 10-15 min omaši sve konekcije?

To radi isto sa letovima prema Bracu koje je imala,pogotovo subotom

Upravu ste nema bas Tuzla neke interregionalne linije
Ali sta bi moglo doci s 3 baznim avionom?
Dosta ljudi zivi u Francuskoj tako da bi Lyon bio dobar za Tuzlu,dalje Hamburg, Salzburg,Kopenhagen
Stanje s virusom je lose Wizz moze uvesti 4 do 5 novih linija zar ne?
Pegasus je bio u pregovorima a i vise puta je letio iz Tuzle,tako da se moze sigurno ocekivati Istanbul Tuzla ako ne ove onda sledece godine.
Abu Dabi Tuzla jer Wizz ima to u planu.
Kad bi uradili CAT III Wizz bi sigurno sirio linije i stalno dodavao neke nove a i dolazilo bi novih kompanija
S 17 letova TZL moze skociti na 25 letova ali mi ne znamo s kim vode pregovore mozda Tuzla dobije dosta novih kompanija pa u 2023 2024 stigne i milion.
Mozda grijesim sta vi kazete?

Da jer virus raste
Ali CAT III sa gejtom ako urade Wizz do 2024 moze imati 4 bazni i 30 polazaka
A realno je da dodju i nove kompanije tako da
2022 500K
2023 650K
2024 850K
2025 1M
Ovako Tuzla moze ici do 25 moze bit svega
Ali 780 000 putnika to nije malo za Tuzlu zar ne?
Pa realno Tuzla treba biti izmedju onih boljih
Wizz
Ryan
Pegasus
Flydubai
Air Croatia
Uskoro moze biti neka od ovih kompanija na aerodromu a s 3 gejtom i CAT III Wizz moze imati dosta linija dosta

Vidite ove projekte nove uprave
CAT III nije mala stvar po tome ce Tuzla bit bolja od Sarajeva.
Vidjet cemo sve

Da ali opet ne mozemo znati sta TZL a sta SJJ sprema.
Ako TZL ovako nastavi nema pomaka

Beograd – Morava, kad vec lete sa praznim avionom tom rutom, mogli bi da probaju da i da prodaju karte za taj let

Transferi, kao i Bg-Nis. A taj avion svakako treba da dodje iz Bg do Kraljeva, sto ne bi prodavali karte

Bas tako. Tu pricu je pricao za Nis. Tipa avion vec leti na pozicioniranje, zasto da se ne zaradi koji dinar. Ne znam zasto sad to Kraljevo ne ispunjava. Razliciti kriterijumi.

Zato što to nije baš tako jednostavno. Dodatni trošak goriva bi pogurao cene, morali bi da usklade termine letova ako se računa na konekcije… Za par desetina putnika se ne isplati. Dodatno, radi se Moravski koridor koji povezuje dva autoputa i skraćuje vreme vožnje i do Niša, a u Beogradu autoputem izbijate pravo pred aerdorom.
Ali, sa druge strane taj isti koridor značajno skraćuje vreme do Kraljeva iz Čačka, Užica, Kruševca pa ako neko želi na Kopaonik ili Zlatibor, najlakše bi bilo da koristi Moravu, tako da možda tu bude nekoliko linija, ali u naredne 3-4 godine.

Pa nek probaju godinu dana, pa ako ne ide nek ukinu. Ionako voze avion na tu relaciju

Hajde da se slozimo da se po ovom pitanju ne slazemo

Da li možda znamo broj linija unutar regije 1990? Da uporedimo koliko smo u tom segmentu napredovali ovih 30 godina…

Postoji i sezonska linija Split-Dubrovnik (OU).

Intraregionalne

Tako je to kad se beži iz škole 😉

Moguće je i jedno i drugo, ali znače različite stvari.

Inter i intra su latinske riječi i imaju različita značenja. „Inter” znači između dva regiona, a „intra”- unutar jednog regiona.

Pa evo, sami ste odgovorili.
Intra – unutar, u ovom slučaju, regiona.

Pročitao sam.
Inter – između, u ovom slučaju, regiona ( množina ).
Dakle, između dva regiona.
Majko draga.

U pregledu nedostaje Niš-Ljubljana Air Serbie.

I Beiograd – Niš

Mislim da je puno logičnija linija Sarajevo – Skoplje, nego Sarajevo – Pula. Iz Sarajeva se može relativno brzo doći do Pule da se ide avionom do Zagreba, pa autocestom, dok između Sarajeva i Skoplja ne postoji autocesta i dobra povezanost, pa je najbolje rješenje avion. Također linija za Pulu bi bila samo sezonska gdje bi taj let koristili Bosanci i Hercegovci kada bi išli na ljetovanje u Hrvatsku ili Hrvati koji bi išli u zemlje Bliskog Istoka preko Sarajeva. A Skoplje je mnogo veće trzište od Pule i Sarajevu bi više Skoplje odgovoralo zbog turizma, biznisa i ostalih stvari, nego Pula. Također u Makedoniji ima oko 50, 000 Bos. i Her., koliko ja znam, a i mnogo Makedonaca ima u Sarajevu i BiH + sve je više Makedonskih turista u Gradu. Ali svakako linija Sarajevo – Pula bi mogla biti sezonski održiva, 2-3 puta sedmično sa DASH-8 Croatia Airlines, ali ja bih više volio da se uspostavi Sarajevo – Zadar ili Sarajevo – Split sezonski. A na liniji Sarajevo – Skoplje da leti Wizz Air 3 puta sedmično zimi, a ljeti 5 puta

Super mi je što je Flynas uveo liniju Jeddah – Tirana – Sarajevo – Jeddah. Također je FlyDubai prije par godina imao liniju Dubai – Sarajevo – Podgorica – Dubai, pa sad razmišljam kako bi bilo dobro da neka aviokompanija sa bliskog istoka otvori liniju, naprimjer: Kuwait City – Sarajevo- Dubrovnik – Kuwait City ili Split, Zadar, Pula. Tako bi na Jadran došli turisti i sa bliskog istoka, dok bi Bosanci i Hercegovci mogli također lakše dolaziti u Hrvatsku na ljetovanje

Nista od ovog nije logicno i realno u situaciji kad ni tvoja Bosna a ni Makedonija nemaju nacionalne kompanije. Niti ima inicijative niti mogucnosti da se takve linije otvore ma koliko bile logicne. A tek nonsens Sarajevo-Skoplje 3 do 5x nedeljno. Nema nista od toga.

Triangl linije su sve manje popularne, gotovo ih jako jako retko neko odrzava.

Sezonski bi Sarajevo-Skoplje moglo barem 2-3 leta sedmično

Pa ne mora bliskoistočna. Mogla bi Croatia Airlines ili FlyBosnia, ako se vrate ili Wizz Air

Skoplje-Sarajevo-Ljubljana, letela nekad davno Adria…

I ZAG-SKP-OHD…

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!