zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize, Istaknuto

KOLUMNA ALENA ŠĆURICA: Tuzla na koljenima

Tuzla je krenula  ove godine abnormalno dobro. Prvo je Wizz Air ozbiljno povećao broj letova i konačno prekinuo stagnaciju. Potom je Ryanair pokrenuo sedam tjednih letova. No, Ryanair je linije pokrenuo početkom XI. mjeseca i prekinuo ih krajem V. dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju.

Tuzla će sada imati samo četiri linije sa 11 letova tjedno. Dakle, spala knjiga na dva slova. Aerodrom je ozbiljno uložio u infrastrukturu, logistiku, zaposlenike. I što sada sa svime time? Kako će Tuzla funkcionirati sa tek 11 letova tjedno?

Treba priznati da Wizz Air opako reže baze u zadnje vrijeme, te je zatvorio ¼ baza. No, u regiji je zatvorio dvije od četiri baze. Jako puno!

 

Što se konkretno desilo u Tuzli

Wizz Air je u Tuzlu krenuo letjeti 2013. godine. Već 1.6.2015. je pokrenuo bazu sa prvim avionom i 25 tjednih letova. 27.3.2017. kompanija je bazirala i drugi avion u Tuzli, te otvorila još 7 novih linija (dvije još u X. mjesecu 2016.).

No, od 2018. kompanija stagnira u Tuzli. Broj letova se nije povećavao, čak štoviše smanjivao se. Linije su se zatvarale i u manjoj mjeri otvarale nove. Tijekom Covida-19 broj letova je opako pao. Wizz Air je prvo prekinuo sve letove na tri mjeseca, a onda je doslovce porezao bazu i letio tek par letova.

Prema zamaaeroData u VIII. mjesecu 2020. kompanija je letjela tek 33 tjedna leta, IX. mjesecu 23 tjedna leta, u XI. mjesecu te godine broj letova je bio tek 13 tjedno, niti dva dnevno, u XII. mjesecu imala je 18 tjednih letova. U IV. mjesecu 2021. Wizz Air je za Tuzlu letio 17 tjednih letova, u VIII. mjesecu 41 tjedni let, u XII. mjesecu 16 letova, čak i manje nego godinu dana prije. U IV. mjesecu 2022. kompanija je letjela 25 letova tjedno, u VIII. 38 letova, i manje nego 2021, u XII. 34 leta, te konačno u IV. mjesecu 2023. 42 tjedna leta. Još uvijek daleko od 2018. ali ipak značajan broj letova. Kako je tada letio i Ryanair za Tuzlu to je bilo 49 tjednih letova.

Ovog ljeta Wizz Air je konačno povećao broj letova pa je letio 47 tjednih letova na 15 linija, što je brojka koju je imao i 2018. Konačno kompanija se vratila na stare brojke. Najviše letova Wizz Air je imao za Memmingen njih 6 tjedno, te za Basel, Dortmund i Hahn po 5. Ovo je značilo 416 mjesečnih letova (u oba smjera) sa ponuđenih 74.800 sjedala.

I onda hladan tuš. Kompanija od 12.9. zatvara bazu, a dva aviona će prebaciti na druge baze. Kompanija će nastaviti letjeti samo za Basel koji je smanjen sa 5 na 3 leta, za Dortmund koji je smanjen sa 5 na 3 leta, za Hahn koji je smanjen sa 5 na 2 leta i Memmingen koji je smanjen sa 6 na 3 leta. Kompanija ukida Beč, Berlin, Billund, Cologne, Eindhoven, Friedrichshafen, Gothenburg, Baden Baden, Malmo, Nuremberg i Stockholm Skavstu. Većinu letova prekida 31.8, ostatak 15.9. a samo Eindhoven će operirati do 29.9. To znači da je Wizz Air porezao ogromnih 36 tjednih letova za Tuzlu i nastavlja letjeti na samo 4 linije i 11 tjednih letova, tek u prosjeku 1,5 let dnevno.

Wizz Air je objavio da će putnici dobiti 100% povrata novca ili 120% kroz kredit kompanije za buduće letove (vaučer) ili alternativni let. Naravno, otkazivanja su više nego 15 dana prije leta i nema kompenzacija. I puca Wizz Airu za putnike, njihove planove i obveze. Kako će se putnici koji su kupili kartu za malo više od mjesec dana sada snaći? Koliko će ih to koštati sada? Briga Wizz Air. Iskreno nakon otkazivanja baze u Sarajevu i Tuzli, ali i brdu drugih gradova diljem Europe nakon samo mjesec ili manje dana prije leta, ja više kartu sa Wizz Airom ne bih kupio ni za što na svijetu. Možda 15 dana prije puta, ako i to. Wizz Air je ponudio zaposlenicima da lete iz drugih baza. Odlično, pa što je promijeniti život iz korijena, ostaviti obitelji, prijatelje, rodbinu, stanove…

Wizz Air je ukinuo bazu u Sarajevu 1.11.2022. također tek par dana prije, prekinuvši letjeti sve linije osim Abu Dhabia i Londona (na proljeće je ukinut i London). Ni Sarajevo, kao ni Tuzla, nije imalo ni najmanje ideju da bi im se isto moglo dogoditi.

U Banja Luci ove zime Wizz Air ukida 2 od 4 linija i to za Hamburg (letio 2 leta tjedno), Stockholm Skavstu ukida već 28.8. (također 2 leta tjedno), a Malmo je već ukinuo (3 leta tjedno) ranije tijekom ljeta. Kompanija će letjeti za Basel (3 tjedna leta) i Dortmund (2 leta), dakle sa 9 letova kompanija je pala na 5 letova tjedno. Prema zamaaeroData Wizz Air je u IV. mjesecu ove godine imao 12 letova tjedno za Banja Luku na 5 linija, dok je prošle zime letio 8 tjednih letova na 4 linije. Opako rezanje. Kompanija nije pokrenula letove za Mostar iako je ugovor već potpisan. Evidentno Wizz Air napušta BiH i ostaje sa tek simboličnim letovima u Sarajevu, Tuzli i Banja Luci. U ove tri zračne luke Wizz Air će ove zime imati tek 25 letova tjedno na 8 linija. Postavlja se pitanje zašto?

Kakve će to imati posljedice za Tuzlu

Aerodrom Tuzla je izjavio da je iznenađen ovom odlukom i da nisu pojma imali da će se isto desiti. Aerodrom kaže da je izgovor Wizz Aira optimizacija letova, te da će avione prebaciti u Tiranu. OK, lakonski odgovor koji uvijek daju i koji nam ništa ne govori.

Ono što je najgore je da je Wizz Air uvjeravao aerodrom da će im bazirati i 3. avion te ih natjerao da radi toga naprave 3. gate. Što aerodrom upravo dovršava. Tražili su i osvjetljivanje centralne linije za koju je aerodrom osigurao sredstva.

I tu je glavni problem. Aerodrom je od 2019. konstantno mijenjao direktore. I obećavao Wizz Airu sve što je kompanija tražila. Tako je natječaj za gate 3 bio obećan još 2020, pa je natječaj raspisan krajem 2021, no ipak se isto nije realiziralo nego se planirao provizorni 3. gate do proljeća 2022. No, ni to nije realizirano radi još jedne smjene direktora.  Novi direktor ponavlja natječaj za 3. gate obećava dovršetak radova do najkasnije III. mjeseca, no ni danas gate još nije dovršen. Jednako tako se već više od tri godine obećava osvjetljivanje centralne linije. Ovo je posebno važno tijekom zime kada Tuzla ima problema sa maglom. Wizz Air ovaj problem naglašava kao presudan. Wizz Air je radi problema sa maglom i snijegom tijekom zima znao imati i 3. avion u Tuzli kako bi umanjio posljedice kašnjenja letova. No, nit osvjetljenje centralne linije se nije desilo. Aerodrom i dalje samo obećava, tvrdi da su iznašli sredstva, ali od toga ništa. Atrij aerodroma se gradi već godinama i nikako da se dovrši. Novi direktor Dževad Haličević je obećao da će i atrij biti gotov do III. mjeseca no i to se nije desilo. Opako kasne i radovi na parkiralištu. Dakle, aerodrom samo obećava, godinama obećava i ništa se ne realizira. I onda se čude zašto je Wizz Air digao ruke i povukao se?

Treba se postaviti i pitanje je li ovaj odlazak radi takse BHDCA od 1,50 EUR. Radi toga je iz Tuzle otišao Ryanair, a radi istog iznosa opako su smanjili broj letova Ryanair i Wizz Air u Podgorici ove zime. LCC tako reagiraju na povećane izdatke. Ako je Tuzla pala na koljena radi 1,50 EUR onda i te kako treba na odgovornost pozvati sve odgovorne. Koji god da je razlog, ovo se desiti nije smjelo, Tuzla je morala iznaći rješenje, kakvo god ono bilo, i nije smjela ovo dozvoliti. Sada će gubici za ogromnu logistiku i infrastrukturu i višak zaposlenih biti daleko veći. I da, zbog ovog treba management, poglavito direktor snositi odgovornost.

Aerodrom kaže da je ovo prilika i da će naći druge prijevoznike koji će naknaditi Wizz Airov gubitak. Da baš! Koje to druge kompanije? Ryanair je dva puta dolazio u Tuzlu i odustao. Zar Tuzla misli da će doći i treći puta? EasyJet, Transavia, Eurowings, Vueling ili Norwegian nemaju šanse doći u Tuzlu. Eurowings bi još i imao smisla, ali njih je Lufthansa porezala i oni ne otvaraju puno novih linija. Konačno, ako se odluče za nove linije u ovom području prije će to učiniti u Osijeku gdje su već letjeli i koji ima bitno više potencijala. Jedina mala šansa je Norwegian, no on leti za Sarajevo i Beograd i teško će se odlučiti za još jedan aerodrom u blizini.

Dakle, koje to kompanije može privući Tuzla? Možda Pegasus za Istanbul i to je to. Kraj priče. Dakle, aerodrom priča bajke. Uostalom, što je aerodrom do sada čekao sa drugim kompanijama? Koliko sam puta ponovio da se sva jaja ne stavljaju u istu košaru. Još 2018. sam tadašnjem direktoru aerodroma Tuzla na jednom kongresu javno rekao da jako riskiraju što rade sa samo jednom kompanijom i da se sva jaja ne stavljaju u jednu košaru. I eto sada posljedica. Do vraga. Sada će aerodrom krenuti u traženje novih kompanija? A kog ste vraga do sada čekali? Zašto ste izgubili Ryanair? Majko mila!

I što će sada aerodrom sa izgrađenom infrastrukturom? Za koga je ona napravljena? Što će im treći gate, toliki terminal, koga će staviti u anex (sigurno da će sada biti daleko manje rent’a’car poslovnica)? Zašto je utučen tolik novac? Što će sa velikom logistikom? Što će sa ogromnim brojem zaposlenika? Hoće li sada dijeliti otkaze ili će imati puno previše zaposlenika i nadati se da će kanton i država plaćati minuse i plaće radnika koji ne rade ništa?

Na ovoj situaciji sa Tuzlom će sada najviše profitirati Beograd i Sarajevo. Putnici će se odlučivati za Sarajevo koji je najbliži Tuzli (2 sata i 119 km), gdje mogu letjeti sa LCC (Norwegian, Wizz Air, Eurowings, Pegasus, flydubai…), ali i legacy carrierima (Lufthansa, Turkish, Austrian, Swiss, Air Serbia, Croatia, Qatar, LOT…). No, letjet će i iz Beograda koji je na samo 3 sata vožnje (205 km), a koji ima velik broj LCC (pa i 4 aviona Wizz Aira), te legacy carriera. No, profitirati će i Banja Luka koja zimi ima 9 linija Ryanaira i Wizz Aira, te jednu liniju Air Serbie, Osijek (poglavito po pokretanju letova Ryanaira), pa čak i Zagreb (3:45 sati vožnje).

Tuzla će izgubiti 3.744 letova godišnje, što je kapacitet od 696.384 sjedala. Ovo je bar 600.000 izgubljenih putnika. Tuzla će sada imati oko 179.000 putnika godišnje. Jako loše. Ovako malo putnika Tuzla nije imala ni u najgoroj Covid-19 2020. godini, a zadnji puta tako malo putnika imala je 2014. godine. Prisjetimo se da je 2022. Tuzla imala 474.336 putnika, a u prvih pola godine 2023. Tuzla je ostvarila već 359.752 putnika, dok je 2019. imala čak 592.083 putnika.

Kako god ovo je tragično za Tuzlu. Istinski tragično. Tuzla sada više nema alternative. Može pokušati tek djelomično umanjiti štetu davanjem daleko većih kompenzacija Ryanairu koji ako se vrati i 3. puta u Tuzlu imat će možda 3-4 linije sa 8-9 tjednih letova, te se može opako potruditi da Pegasus dođe sa 3 tjedna leta. Ako se sve to desi, a teško da će se desiti, biti će još jako daleko od onog što je Wizz Air imao u Tuzli. Šteta je nastala, nazad nema, ona je nepopravljiva. Odgovornost i te kako postoji. No, isto neće pomoći ni putnicima, ni Tuzli, ni BiH.

Pozdrav čitateljima iz Berata i Drača (Albanija), Budve i Podgorice (Crna Gora), i Dubrovnika gdje je ovaj članak napisan.

163 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Tuzla ostaje na tri linije ukida se i Frankfurt,zadnji let 30.10

Mislim da je Tuzla prekoncipirana, tj. predimenzionirana. Bivši aerodrom ostao od JNA poslije EUFOR, pa neki pomislili bićemo sad CDG. Wizz je jako ušao u Tuzlu, što je imalo efekta, kada nije bilo lcc u okruženju. Sada pored LCC letova iz BEG, BNX i SJJ kao i OSI, teško da će Tuzla privući neku drugu aviokompaniju i da će se vratiti na raniji broj letova i putnika. Ne vidim tu ništa osim par linija i letova sedmično.

[…] ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu […]

[…] ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu […]

[…] ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu […]

[…] ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu […]

[…] ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu […]

[…] ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu […]

Bloomberg Adria dala je dobar komentar na isto.
https://www.facebook.com/reel/1303208433647157?s=yWDuG2&fs=e

Dobar komentar? Nema pojma i čemu priča. Wizzu kasne avioni – kakve to veze ima sa Tuzlom koja ima avione već 8 godina? Wizz raste u Arabiji – kakve to veze ima sa Tuzlom kad je to sasvim druga kompanija sa drugim avionima?

[…] ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu […]

[…] ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu […]

[…] Zrakoplovni analitičar Alen Šćurić u svojoj kolumni osvrnuo se na dešavanja sa aerodroma u Tuzli, naglasivši da je Tuzla na početku godine krenula poslovati abnormalno dobro. […]

[…] ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu […]

[…] No, Ryanair je linije pokrenuo početkom novembra i prekinuo ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu Zamaaero: […]

[…] No, Ryanair je linije pokrenuo početkom novembra i prekinuo ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu Zamaaero: […]

Lijep tekst, samo što riječ “opako” dominira gdje joj nije mjesto.

[…] ih krajem maja, dakle sa letovima je prekinuo samo malo više od pola godine po pokretanju, piše u kolumni analitičar Alen Šćuric na avioportalu […]

Azerbejdžanci prilično intenzivno grade brzu saobraćajnicu Loznica-Šabac-Ruma, i pravo sa tog autoputa stižete do Surčina. Planirano otvaranje jedne deonice ove, druge sledeće godine, videćemo… Ali to bi moglo značajno povećati atraktivnost BEG u tom delu Bosne.

Britanska agencija za zrakoplovstvo je danas napokon odlučila pokazati zube Wizz Airu. Sad već počinju ozbiljni problemi za njih. Nadam se da je gotovo vrijeme neisplaćivanja troškova čak i kad to naredi sud!!

Pa vala neka malo razmisle uzimali takse 2 km

Svakako je to teška realnost…..
Krivica je svakako u radu tima koji je mnoge stvari radio stihijom bez kredibilne stručne podloge profesionalnih kadrova koji su od kraja rata radili na projektima kompletnog funkcionisanja NN. Aerodroma sa profiliranim profilima avijacijskih aktivnosti – profili letenja…
I danas postoje profesionalci iskusni koji mogu da se koriste paralelno ili iz sjenke kako bi se aktivirala mreža kompanija jer je unazad 10 i 15 godina bilo interesa kompanija ali sa nekima je bilo negativnog rezultata sa neprofesionalnim nastupom(trenutno neću iznijeti citat pregovarača koji su zahtjeve svjetske kompanije odbacili)
Šansa postoji ako se aktiviraju profesionalni profili koji su radili na proračunima i pripremi aktiviranja aerodroma.
Ko je zainteresovan naći će pravi izvor,način i put profesionalne aktivnosti.
Adrese i ljudi se znaju

Iz Tuzle da neko leti.. Beograd, Banja Luka pa vi nista neznate o BIH

Tu nema putnika za BG to će sve ici na Sarajevo

Ako se pozivate na video kada je avion rerutiran zbog nevremena u Beograd, postoji broj ljudi koji nikada neće letiti preko Beograda ili Zagreba ili Sarajeva, i takvih slučajeva je sve manje. Pogledajte samo ko gdje drži koncerte i sve će vam biti jasno.
Transatov let za Zagreb vam je najbolji pokazatelj.

Videćemo. Ići će ljudi odakle im je povoljnije

A Easyjet i dalje ne nalazi na mapi ni BiH ni Srbiju. Šteta, ovako aerodromi u regiji koji zavise od Wizza ili Ryana nemaju šanse za održivi opstanak.

Možda dođe na Ponikve.

easyJet leti za Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju, Crnu Goru, Kosovo i Makedoniju. Pokriva doslovce cijelu regiju osim Bosne. Tu problem nije u easyJetu.

Za Srbiju to što leti je patetično.

Vise nego u Zagrebu.

Da su tuzlaci tražili druge kompanije pored wizza to bi im wizz zamjerio i rekli bi da zbog nevjerstva moraju ukinuti sve svoje letove . Wizz hoče na brzinu da nešto čvakne i bježi dalje drugim očajavajučim tržištima …

Zatvoriti aerodrom bi bilo najrentabilnije.

Znali iko zašto se aerodrom zove Tuzla, a isti se ne nalazi u Tuzli već u Živinicama?

Pa Živinice imaju 70ak hiljada stanovnika, a Tuzla 100 hiljada, nije velika razlika

Prije se zvalo, npr aerodrom Pleso Zagreb, Surčin Beograd, Ćilipi Dubrovnik

Da, mislim bilo je uobičajeno reći Pleso ili Surčin

Katastrofa za narod

Juce mi je obrisan komentar sa statistikom za Zagreb. Hajde da probam ponovo. Nadam se da ovog puta nece jer ne vidim razlog za to.

Ovde imate i trazenu brojku za Zagreb – Istanbul koja je odlicna uz visok LF. Cestitke na tom rezultatu.

Agencija za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BH ANSA) zabranila je zbog letova Eufora da se dejstvuje protivgradnim raketama na gradonosnu oblačnost koja dolazi preko Oštre Luke, Banjaluke i Prijedora na područje Laktaša i Gradiške, rekao je Srni direktor “Protivgradne preventive” Tihomir Dejanović.

-Tri puta smo zvali kontrolu letenja, odnosno BH ANSA, ali uzalud. Neozbiljno je u ovakvoj situaciji da se to dešava, a i suludo da u ovakvom nevremenu bilo ko leti – istakao je Dejanović.

Dejanović je naveo da je sa dejstvima trebalo da počnu oko podneva, ali da zbog letova letjelica Eufora zabrana ispaljivanja raketa traje duže od pola časa i da ne znaju do kada će trajati.

On je naveo da zbog toga “Protivgradna preventiva Republike Srpske” ne može da dejstvuje protivgradnim raketama na gradonosnu oblačnost koja dolazi sa jugozapada.

Pitanje je da li iko leti. Mozda je i cilj da se Srpskoj nanese steta

EUFOR je glavni,ako oni ne daju odobrenje za dejstvovanje PGZRS,nema dejstvovanja.Oni imaju prioritet za sve.Ipak su oni NATO

Zabrana je jer je nevrijeme zahvatilo Srpsku. FBiH i nema protivgradne zaptite. Samo

I to je problem, kada otuda dođu gradonosni oblaci, na njih je kasno dejstvovati…

Cijela Tuzla jednu kozu muzla, pa se hvali da se sirom hrani

I od njega kaldrmu napravila

Sirom se hrani i Rijeka i Maribor. A Kraljevo pripravkom sira.

Norwegian leti za Zagreb

Vjerojatno je najviše u pitanju slab interes putnika. Područje Tuzle je dosta siromašno, ljudi nemaju novaca za turistička putovanja. Tuzla nije niti poslovna niti turistička destinacija. Moguće je i da su cijene avio karata iz Sarajeva, Zagreba i Beograda povoljnije nego iz Tuzle. U području koje je dosta siromašno i turistički nije atraktivno ova zračna luka jednostavno nema dovoljno putnika da bi se ispratilo imati velike troškove koji su potrebni za normalno funcioniranje ZL-a. Naravno, tu su i spomenuti organizacijski problemi.

to su sve gastos rute koji lete samo sa ruksacima

Dok nije bilo Wizza u BG i lcc na Bnx. Još ako na SJJ dođe LCC, komotno se Tuzla može zatvoriti

Daj ne pricajte gluposti molim vas

Nema to veze sa turizmom, ovo su uglavnom linije za dijasporu.

Kad nisi letio što pricas avioni puniji nego na nekom glavom aerodromu koji glume neke europske a nisu ni blizu i u jednom smislu 😊

U pitanju je smanjen broj putnika od prije iz Srbije, Krajine i Sarajeva i Zenice. Oni sada ne lete iz Tuzle

Lcc na Bnx, Wizz na BG i SJJ sa mnogo opcija. Još kad krene i Osijek

tuzlanski kanton je najbogatiji u BiH, tako da ne znam odakle ta prica o siromastvu. ako su letjeli toliko dugo, znaci da ekonomije ima.

Baš se i ja čudim. Najbogatiji kanton, najbrojniji a aerodrom propada

Brojniji mislim da jeste

Područje Tuzle ne može biti siromašno kad je bitno industrijsko središte i uz Mostar najbogatiji dio FBiH. Iz RS samo Banja Luka može parirati Tuzli i donekle Istočno Sarajevo koje crpi BDP iz Sarajeva.

Crpi BDP iz Sarajeva. Samo da vas informiše da se porezi skupljaju na nivou entiteta i onda idu u kasu u Sarajevu. Dakle, Sarajevo, kao i prije, živi na račun ostatka države

Imate grešku u tekstu. Norwegian leti za Sarajevo, Beograd i Zagreb.

Norwegian za SJJ leti samo tokom ljeta.

Mirza šta se dešava ?

Direktori u BIH PRIVREDI SU NEPRIKOSNOVE E LICNOSTI..PA KAD I OPLJACKAJU FIRMU..SVE JE OPET OK
.SUDOVI U BIH..CIJENE KRIMINALCE..I PLJACKASE…

pa kad ih oni imenuju i postavljaju

BIH zaslužuje mnogo veću podršku Evrope i međunarodne zajednice, kad je već njihov protektorat. Pa i u pogledu avijacije. Posle se češu na zapadu otkud ruski i kineski uticaj na Balkanu, a nemaju let za Sarajevo iz Pariza, ceo napredak bosanske avijacije se sveo ustvari na neevropske prevoznike. I u drugim segmentima se vidi jedna zapuštenost Bosne, ali i regiona, od strane zapada, ne znam šta čekaju. Čudi me da Hrvatska malo ne lobira u EU za Bosnu, ipak ima veliku zajednicu u toj zemlji ako ništa drugo…

A kako je američka administracija gurala da Eurowings leti Beograd-Priština? Šta me pitate, da li politika može da utiče na kompaniju, državnu ili privatnu, da otvori negde bazu? Naravno da može, to i radi, nekad otvoreno (u slučaju Bosne ili Kosova može potpuno otvoreno jer su protektorati), nekada prikriveno i samo mi nemojte reći da vam je to novost. Da li može politika da utiče na to koja će kompanija kupiti TAP ili ITA? Ma naravno.

To je bila Trumpova administracija, zato je i propalo.

Eurowings nikako jer je državni. Zaboli ih za eventualni novac. Njemačka država njih plaća

lol Hrvatska samo kaze Danke Dojcland

BiH trebaju ocigledno samo letovi za bliski i srednji istok. Koja Evropa

Izvesti narod pred ambasade u Sarajevu i tražiti pomoć EU. Kukati što više i optužiti Srbe. Možda upali

Bosna ne postoji a Bosna i Hercegovina nije više prioritet nigdje. Pa ni Hrvatskoj.

1. LCC su i suviše bezobrazni, ali i nephodni svakom aerodromu
2. Čelnici aerodroma partijske podguzne muve, nestručni, puni sebe, ne primaju dobronamerne savete
3. Država alava i ne shvata koliko LCC znače državi, regiji, gradu
4. Bosna sama po sebi crna rupa Evrope
Ne znam da li treba još šta dodati, osim da krajnji korisnici, putnici, trpe…Dokle ??? Videćemo.

Ovako prođe ko sa đavolom tikve sati.
Taksa od 1,5€ ovde može biti samo izgovor. To bi i ovako platio putnik. LCC kompanije su postale isuviše bahate, osine i bezobrazne. Naravno tamo gdje mogu. Šta bi bilo, da BEG otkaže Wizz jer su pooskupili kartu.

I Vi ste nekad imali sponzora koji Vam je ustupao Suzuki vozila na korištenje, a sad nemate.
Kako ste mogli izgubiti sponzora?
Zašto ne privučete novog sponzora?

I bolje, pitajte Tomića da vas sponzorira, BMW je prestižan brend a X5 puno bolje vozilo od Vitare

Potpisujem! Zalosno no istinito. Nadam se da ce se uspjeti sanirati koliko toliko, ali ovo je doista raspad

Sanirat ce nekako

Ovo mora biti opomena svim aerodromima koji zasnivaju svoj rast na FR/W6 a to su ZAD, INI, ZAG, BNX, OSI, TGD…

Jednog dana ih vidis, drugog ne vidis. Ulozis pare, odradis posao i oni nestanu kada im se cefne. Da li mozete pogledati u ugovoru izmedju ZAG i FR da li se aerodrm zastitio od ukidanja linija? Vidim da je FR ukinuo mnoge linije iz Zagreba pa bi zanimljivo bilo videti kako se aerodrom obezbedio. Da li FR ima neku obavezu da odrzi neki saobracaj iz zagreba.

Mnoge kompanije su vec pocele da rezu saobracaj po Evropi za ovu zimu. ZAG se mora obezbediti da im saobracaj raste i dalje kako bi dostigli 5 miliona putnika. Sve ispod toga je istinski sramotno za jedan bogat grad, prestonicu clanice EU, prestonicu clanice NATO, prestonicu drzave u Sengenu itd.

Удео Визера у Београду није ни принети онолики колики је удео на другим аеродромима који су горе набројани.
Уз све то, Визер и да откаже нешто у Београду други ће ускочити а посебно ЈУ.
Београд је у неупоредиво бољој позицији од осталих, мањих аеродрома.
Друго Визер нешто не реже у Београду као у другим аеродромима.

Ко ће у Загребу преузети Манчестер? Софију? Подгорицу? Баден Баден? Малме? Нико. Исто и са Тузлом.

Wizz u Beogradu opako raste. U roku od godinu dana je duplirao bazu sa 2 na 4 aviona.

Sansa da Wizz odjednom povuce 4 bazirana aviona u Beogradu je ravna nuli. Moze smanjiti bazu, ali nerealno je reci da ce je zatvoriti. Pogotovo sto BEG, za razliku od TZL, ispunjava ono sto kaze. Nema praznih obecanja oko gradjevinskih radova.

Ja ne znam odakle vama suluda ideja da se W6 moze povuci iz BEG i to sad kad uvode cetvrti avion?
Pa oni tamo imaju vise aviona nego FR u Zagrebu pa opet nisam cuo od vas da ce se FR odatle povuci.

Da i to sada 4 A321

Zašto je sve to šta ste naveli sramotno za Zagreb a niste naveli Ljubljanu koja sve to isto ima a nema ni milijun putnika?

Nije sve do avio kompanija koliko su krive vlasti u BiH svaka im cast .Ja sam na aerodrumu u Dubravama svaki mjesec.i sve vidim.Ovo je sramota za citavu BiH treba wirz nekom u dzep da stavi koji milion pa da radi.Nek svako dode na aerodrom dubrave i nek vidi kakose radi i koja firma uzima pare od opstine i drzave .Treba radit parking koji je bio kakav takav a rasvjetu na pisti ne treba zalosno 😭

Nisu. Krive su vlasti tuzlanskog kantona.

To je sramota tuzlanskog kantona i partija koje tamo vladaju. Ničija druga

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!