zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Kontrolori leta Hrvatske tražili 9008 EUR plaće

Kontrolori leta Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) su tražili enormna povećanja plaća. Oblasni kontrolori leta koji imaju plaću 51.036 kuna (6805 EUR), tražili su povećanje na 67.557 kuna (9008 EUR). Prilazni kontrolori koji imaju 33.650 kn (4487 EUR) tražili su povećanje na 44.451 kunu (5927 EUR). Naravno ne govorimo o godišnjoj nego o mjesečnoj plaći.

Uprava HKZP ponudila je povećanje od 5% svim djelatnicima, a 7% kontrolorima leta, tj. 1500 do 4800 kn (200 do 640 EUR) više svakog mjeseca. HKZP je prihvatila 33 zahtjeva sindikata kojim se bitno povećavaju prava radnika, odlučila im je produžiti godišnji odmor, produžili relaksacijski odmor na račun kompanije, povećati naknadu za prijevoz (sa 900 na 1500 kn), povećati jubilarne nagrade idr.

Promet u Hrvatskoj je na razini 2019. pa su i prihodi HKZP otprilike jednaki (malo manje od 100 milijuna EUR). Po toj osnovi nema smisla povećavati plaće preko onih iz 2019. A inflacija koja je smanjila primanja kontrolora svakako nije 1500 do 4800 kn mjesečno. Stoga je HKZP tu bio vrlo korektan i sindikati su morali prihvatiti ponudu.

Sindikatu sve to nije bilo dovoljno pa je ipak odlučio krenuti u štrajk, a od subote su planirali smanjiti broj letova u svim zračnim lukama (osim Osijeka) za 50%. No, u zadnji čas su ipak od štrajka odustali, zbog odluke dijela kontrolora da neće štrajkati, i odlučili ponovo sjesti za stol za HKZP.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: HKZP

60 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

U komentarima postoji mala zbrka ili nepoznavanje oko pojmova prihodi HKZPa od pruzenih usluga kontrole leta, troskova, formiranja Unit Rate (jedinicne cijene), nacina na koji se “pravdaju” troskovi i kome se “pravdaju”. Pruzanje usluga se, po medunarodnim standardima, obavlja bez mogucnosti stvaranja profita tako da “naplata usluga” mora biti jednaka trosku neophodnom za funkcioniranje. Ti troskovi se prezentiraju zrakoplovnim prevoziocima i Eurocontrolu a na osnovu sporazuma kojeg je RH potpisnica. Na osnovu odobrenih / usuglasenih troskova formira se Unit Rate. Vazno je napomenuti da povecanje prometa nema kao posljedicu povecanje prihoda nego dolazi do smanjenja Unit Rate, jer su troskovi ostali isti. Pojednostavljeno receno “radis vise” primas isto jer nije doslo do povecanja troska.
Povecanje plata odnosno troska/rashoda HKZP nije ustvari pitanje za Upravu nego za korisnike usluga, zrakoplovne kompanije. Oni su ti koji daju svoju suglasnost na troskove. Za Upravu je pitanje/zadatak da korektno raspodjele te prihode, na one koji nose treret povecanja prometa i operativno rade, a to su kontrolori a ne administrativno i ne-operativno osoblje. Siguran sam da bi sa ovakvim pristupom zrakoplovne kompanije dale svoju suglasnost, kontrolori bi bili zadovoljni.

Koliko HKZP ima zaposlenih? I kad se vec iznose zarade, koliko prosecno zaradjuju nekontrolori, direktor, ekonomisti, advokati i ostali? Drzavni prosek? Nesto ne verujem.
Sa druge strane, kontrolori dobijaju povecanje od 2% u odnosu na ljude po kancelarijama…to je vec vredjanje inteligencije.

A zasto ne bi bilo od znacaja kolike su zarade drugima vec je samo bitno koliko kontrolori zaradjuju, zasto nije bitno koliko je zaposlenih, zasto su iznete samo kontrolorske plate? I onda se gleda najveca plata, oblasna. Sta ako ekonomista zaposlen u HKZP ima platu toranjskog kontrolora, da li je to opravdano?
Ko toj firmi donosi novac i odakle se finansira?
Evo radikalne ideje, zasto ne outsource-ovati finansije, pravnu sluzbu i druge koji nisu direktno povezani sa zivim saobracajem? Platiti kancelarijama koje se time bave. Verujem da bi se smanjio trosak poslovanja i eto mogucnosti za povecanje.

Mislim da bi bilo vrlo znacajno za sagledavanje kompletne situacije doci i do tih podataka, jer sta ako administracija ima nestandardno visoke plate, cime ih pravdaju? Stres, nocni rad, ili se slepaju na konto operative?
Glede outsourceovanja ne znam, ali sam siguran da ne. U svim drzavnim kompanijama postoji visak zaposlenih, verujem i ovde, pa zasto bi kad im ne ide u korist (tu mislim na administraciju).
Ok, Split je greknuo, ali su naveli neke kojima su plate najnize, a to nisu svi. Opet ne znamo ni broj tih ljudi.
Da se kontrolori drze zajedno, dobili bi daleko vise nego sada kada se medjusobno napadaju. Sa druge strane razmisljam, u korist menadzmetu je da se medjusobno zavade. Svakako steta.

Ako je Vas stav cemu rasprava, bez da Vas interesuje nesto osim sto kontrolori prete strajkom i nije im dosta para, onda zaista cemu?
Prvi link sa googla, podaci iz 2019. god. broj zaposlenih je bio 749, eto jednog podatka, da li je cifra realna i po preporukama Eurocontrola?
HKZP troskovi osoblja 454.439.000 HRK, prosecna plata po tome ispada 50.560HRK.
Nije li cudno da ako oblasni kontrolor ima, sada do duse 2022, 51.000, a prilazni vec 34.000, toranj jos manje, da prosek bude takav? Ne bi li trebao biti znatno nizi ako su administraciji plate nista posebno vise od drzavnih?
Ukoliko smatrate da nema svrhe nastaviti sa diskusijom i ovo Vam ne budi neki interes, zahvaljujem se na izdvojenom vremenu.

Sasvim ok place prilagodjene odgovornosti koju snose ove cure i decki. Svatko koji zeli radit ovaj posao zbog place nek se prijavi i vidi kako je.. nazalost skoro 99% ne prodju prvi test, kamoli cijelu obuku.

Da, high life.
Ljudsko biće uvijek hoće više, više, više….
I nikad nije zadovoljno, nema tu gledanja što je realno, a što nije, jel realnost je opet svakome drukčiji pojam.
Pa šta neka firma koja ima stotine milijona dobiti još hoće deset, hoće li se oni na vrhu usrećiti sa još 10 kuća, auta, brodova, aviona više?
Svi su danas biznismeni, kad vide priliku hoće više, tako funkcionira današnja ekonomija.

Nije mi jasna veza između prihoda iz 2019. i plata zaposlenih.

Osim ako njihova zarada nije striktno vezana za poslovne prihode, za što sam 99.9% siguran da nije slučaj, zarade zaposlenih ne moraju da imaju direktnu korelaciju sa prihodima firme.
Glavobolja je CEO i CFO koji moraju da managuju P&L kako će da nadoknade taj rast troškova zaposlenih u uslovima istih prihoda kako bi isporučili EBITDA koja se očekuje od njih (što je slučaj u normalnim for profit kompanijama, ne znam da li je i ovde).

Na ovaj način se zapravo traži od zaposlenih da subvencionišu P&L kompaniju za koju rade.
Nije ovo naravno ni prva ni poslednja kompanije koja to traži od svojih zaposlenih, ali mi se čini da ovi zaposleni ipak imaju malo veći leverage od drugih zaposlenih u drugim kompanijama 😉

Da li je ponuda povećanja od 5% korektna ili nije, ne znamo do kraja.
Činjenica je da bi povećanje moralo da prati makar promenu CPI indexa, što je već za ovu godinu jasno da ne prati.

Za kraj, timing akcije sa lažnim prijavama boravka je prilično interesantan. Neko zloban bi pomislio da je samo čekao u nekoj fioci da se izvuče po potrebi.

Na koji je način vezana za prihode?

U njihovim ugovorima o radu stoji da im je plata xy kuna i da će svake naredne godine biti korigovana +/- xy%, odnosno za koliko se poslovni prihodi promene?

Ukoliko nije tako, a sumnjam da jeste, onda ne postoji osnova da im se kaže, ‘gospodo, ne možete da tražite povećanje, jer su nama prihodi još na nivou 2019’.

Ono što njih kao zaposlene zanima su pare koje donesu kući. A te pare danas vrede 20% manje nego 2019.
To što će profit za godinu biti niži, nije njihov problemm. Nek CEO to nadoknadi kroz neke druge stvari, uštede ili povećanje prihoda.
Ili nek se pomiri da će profit biti manji.

Nije ovo neki Mića koji radi u magacinu, koga sutra zameniš Perom bez da osetiš (a i to je sve teže). Ovo su ljudi sa itekako relevantnim kvalifikacija, zapošljivi bilo gde u svetu dok si rekao ‘HDZ’ i sa njima treba malo drugačiji pristup.

Objasnio sam odakle 20%, ali iz nekog razloga nije objavljen komentar sa linkom.

Neobjavljivanje komentara koji ne idu u prilog cenjenom analitičaru nije način da se napravi portal koji stimuliše konstruktivnu diskusiju.

Onda se neki čude zašto najviše komentara imaju tekstovi u kojima se meri čiji je duži.

Kome prija, bujrum, mene ipak zanimaju drugačije stvari.

Sorry na OT ali ne znam gdje da stavim; zemaljsko osoblje LH ode najvjerojatnije u štrajk u srijedu od 7 ujutro do kraja dnevnih letova. Ne znam tko servisira JU na njemačkim aerodromima, ali kako LH servisira OU, biti će debelih zakašnjenja i otkazivanja letova.

A gdje oni stanuju? 😂🤣😂🤣 Imaju li i oni neku svoju Blatušu?

Ne servisira LH JU u Nemackoj.

Što je kome realno ili opravdano ili moralno je vrlo rastezljiva kategorija. Jednako kao i kategorija koliko tko vrijedi na tržištu rada. Obzirom na to da HKZP posluje s dobiti (ne računam godine ’20 i ’21 kad to objektivno nije niti bilo moguće), uopće o ovim stvarima ne treba javnost biti upoznata. Dokle god sustav kontrole zračne plovidbe funckionira besprijekorno što se tiče sigurnosti, meni dovoljno. Uopće me ne interesira plaća niti dodatni njihovi radni uvjeti.

Ne financiraju se direktno iz državnog proračuna, obavljaju visoko stručne djelatnosti za koje nije lako naći zamjenu (naročito ne u kratkom roku) i na taj način postavljaju neke svoje uvjete rada što je legitimno. Na vodstvu HKZP-a je da procijeni i vidi je li to financijski izvedivo.

To je jedna strana. Druga strana je što, u slučaju da postoji opravdana sumnja da je netko lažno prijavljivao prebivalište ili bilo što slično, treba provesti istragu, a onda potom i odgovarajuće sankcionirati. No, jedno i drugo je bespredmetno dovoditi u vezu.

HKZP nije digla kredit u covid krizi nego se financirala iz svoje stednje (oko 540mil kuna) i promet je isti kao 2019, ali je Unit rate podignut za 30tak % pa ce i prihodi biti 30% veci od 2019 (130mil eura)

I da su digli kredit nije neki problem, ako prihod moze pokriti ratu kredita i povecanje place onda je sve ok. S manjim profitom mogu raditi, bez kontrolora ne.
Ne shvacam zasto imate negativan stav o njihovu trazenju. Ako mogu izboriti povecanje placa to je legitimno. Ionako isti iznos place danas vrijedi manje nego 2019.

9008?
Ovo me podseca na onaj programerski vic:
Srela se dva programera, i jedan se pohvali:
– Eh kako sam juce naleteo na dobar posao… Pola sata rada, prepravio stari kod i naplation 1000€.
– Ne razumem, odakle ti to 1000? Sto lepo nisi lepo zaokruzio na 1024?

😂🤣😂👍

dobar

Oduvjek su piloti bili najbolje plačeni u zrakoplovstvu, a sada ih kontrolori šiju (barem ove HR pilote).

Svaka im cast. U sustini mozda su znali da nece dobiti cifru koju traze ali je slicno cenkanju kod Arapa. Ponudi ti mnogo vise, ti kao smanjis i zadovoljan si. Sa tom platom fino moze da se zivi i u drugim zemljama. Ali podrzavam ih. Ljudi cene svoj rad, odgovornost i posao.
Ko je kriv drugima sto i oni nemaju toliko.

Pa logično da traže…. Treba im za gorivo do Blatuše…

I cestarinu 😅

Zar nisu plate u CCL poslovna tajna koja je zasticena i ovjerena ugovorom.Nisam znao da se moze iznositi javno.Interesantno,a CCL ce proci cifre iz 2019 i to vrlo brzo.

Kako plate u javnoj ustanovi mogu biti tajne?

Koliko znam CCL nije javna ustanova,mislim da nije profesionalno prozivati ih na racun njihovim primanja,jer sam ubjedjen da im postoji klauzula gdje se to ne smije iznositi u javnost.Pa jel zelite da vam takav deficitaran kadar ode u Katar koji otvara svoju oblasnu ili u Karsrue za znatno vece plate.A svi znamo da oni nisu na budzetu RH,nego samofinansirajuci tj.zaradjuju od preleta.Sto se mene tice js bih im dao 12000EU dok god nije na racun države.

Sve razumem, ali mislim da po istom osnovu radnici iz odrzavanja treba svi da spuste alat do plate od 7-8k evra minimum. Pa onda redom svi, grobari, lekari, inzenjeri, vozaci i svi bez kojih normalan zivot prestaje da postoji. Kakvo je ovo silovanje i raslojavanje IT sektora, kontrola leta i slicnih u odnosu ma sve ostale, globalno gledano. Ova razlika u zivotnom standardu ne opravdava strucnost, koncentraciju, obrazovanje, odgovornost niti bilo sta drugo u korost gorepomenutih! Bezobrazluk i bahatost!

Vi zazivate socijalizam, a sad je kako se ko izbori za sebe.

Po cemu nisu realni, placa im je zbog porasta cijena pala 20%, zele uskladjivanje sa danasnjim troskovima, to mi je ok.

“Problem” IT sektora je što fali ljudi svuda, a komotno možete iz Hrvatske ili Srbije raditi za bilo koga u Europi ili svijetu, primati plaću kao što bi primali tamo.Otvara i puno EU firmi podružnice ovdje, platiš ljude kao u Njemačkoj i instant zaposliš koliko ljudi ti treba koji tu rade na lokalnoj plaći. Više ne moraš ni otići van. Što znači da i lokalne kompanije moraju biti spremne platiti barem približno toliko ako žele zadržati ljude. Još kad bi i plaće u drugim sektorima to pratile…

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!