autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Norwegian
GlobalData je objavio da je long-haul model Norwegiana u početku bio profitabilan, no da su potom globalne kompanije poput Delte, Americana, Uniteda, Britisha, Virgin Atlantica, Iberie, KLM-a, Air Francea, Alitalie idr. krenule u rat cijenama koji je Norwegianov model učinio neisplativim. Covid-19 je bio samo posljednji čavao u lijesu Norwegiana. Kompanija je radi long-haul linija došla na rub bankrota i doslovce radi vratolomije da se održi na životu, a prije par dana je objavila da prekida sa long-haul linijama i da će se koncentrirati isključivo na short-haul.
Da bi preživio Norwegianovi dioničari su 94,8% vlasništva dali lezorima i vjerovnicima. Norveška je kompaniji dala garancije na 302 milijuna USD. Uz sve to kompanija je desetke svojih aviona vratila lezorima, te potpuno desetkovala linije i frekvencije. U više navrata kompanije je pokušala izdati nove obveznice, dići kredite, te na sve načine doći do novca. Norveška je obećala još 500 milijuna USD pozajmice ukoliko dioničar ulože isto toliko.
GlobalData ističe da 39% potencijalnih putnika izjavljuje da neće putovati na long-haul linijama nakon Covida-19, dok za domaće linije to govori tek 28% potencijalnih putnika. Samim time long-haul prometu će trebati bitno više vremena da se oporavi od short-haul. U 2021. se pretpostavlja da će zračni promet doći na 70% prošlogodišnjeg prometa, a kod LCC na 90%, dok će se u 2022. promet normalizirati i doći na promet iz 2019. Long-haul bi se mogao vratiti na brojke iz 2019, oko 2024. godine.
Ma Norwegian je mrtav.
Mrtav još nije. Koprca se i trudi. No, na dobrom je putu. Wizz air sa bazama u Norveškoj i ova nova kompanija koju pokreću bivši direktori tome samo ozbiljno pomažu.