autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Skopje
Uvijek sam se pitao zašto aerodromi regije ne naprave mini-hotele za posade koje noće na aerodromima. Letove koji noće na aerodromima imaju Zagreb (Lufthansa, KLM), Beograd (Lufthansa, Austrian, KLM), Sarajevo (Austrian, Croatia Airlines), Skopje (Austrian, Croatia Airlines, Air Serbia), Priština (Austrian), Podgorica (Austrian), Ljubljana (Air France i Lufthansa), Split (Croatia Airlines, British), te Dubrovnik i Pula (Croatia Airlines). Kako na ovim letovima posade imaju između 4 i 6 osoba isto znači 4 do 17 osoba koje svakog dana moraju prenoćiti na destinaciji.
Aerodromi regije nemaju aerodromske hotele, što znači da posade odlaze u hotele do kojih im treba 15 i više minuta vožnje, tj. preko pola sata vožnje svaki puta u oba smjera. Gubitak vremena posada koje i ovako i onako imaju vrlo malo vremena za odmor. Naime, avioni na te aerodrome dolaze iza 23 sata i kreću sa aerodroma oko 6 ujutro. To znači da posade nisu u hotelu prije 23:30, a iz hotela moraju ići oko 4:30, tj. odmaraju se tek oko 5 sati. Kada bi posade bile smještene na samom aerodromu uštedjele bi bar sat vremena odmora.
Sami aerodromi mogli bi ponuditi uslugu soba razine 4****. Čak štoviše aerodromi imaju i restorane i kafiće koji rade do kasno, neki i cijelu noć, a sama recepcijska usluga mogla bi se vršiti ili preko djelatnika hotela (Bussines ili VIP salon, info pult, ili neka druga već postojeća služba). Aerodromi imaju i stalne čistačice koje bi mogle ove sobe uređivati. Dakle njihovo poslovanje je na ovom nivou i bitno jeftinije od samih hotela.
Ovako nešto bi i te kako bilo povoljno za same posade, ali i ozbiljan prihod za sam aerodrom. Dakle win-win za sve strane. Čak štoviše ovakva usluga bi mogla biti i motivator kompanijama da prenoće na aerodromu, što je i te kako dobro za prihode aerodroma, ali i konektiranost putnika.
Konačno tih soba bi mogli biti i više, pa bi i posade business jetova kojih i te kako ima na najvećim aerodromima regije mogli prenoćiti na aerodromima što je vrlo povoljno za same posade. Kako posade koje noće iz soba izlaze vrlo rano, a odlaze vrlo kasno, iste bi mogli koristiti i posade koje na aerodrom dođu na par sati tijekom dana radi kraćih dnevnih odmora, kao i posada business jetova koje neće noćiti na aerodromu.
Fali, da i Ljubljana ima letove, koji noće na aerodromu (Lufthansa, Air France)
Da, u pravu ste, stvarno ne znam kako sam zaboravio Ljubljanu. Hvala na ispravci, eto ispravljeno.
posade Qatar-a isto spavaju u Beogradu
Qatar spava u Beogradu, jeste vi sigurni? Ja tako nešto ne vidim u operacijama.
da. viđao sam ih na aerodromu kako posade napuštaju tranzitnu zonu i odlaze kombijem
Jedino ako se posade mijenjaju u Beografu. Jedna doveze avio, a druga ga odvoze.
Posade Flydubai isto spavaju, oni nocni letovi
Takodje spavaju i u Ljubljani i u Zagrebu
Da?
Ne kužim. Što iste posade ne mogu odraditi povratni let?
Zbog legalnosti, ujutru i uvece ne mozete raditi isti broj sati, prosto zbog bezbednosti. Ocekuje se da ste ujutru naspavani i odmorni i duznost moze da traje 14sati, ali uvece se taj broj smanjuje na 12. Pravila GCAA, A verujem i ostali imaju nesto slicno.
Ma da jasno. Ali Dubai-Beogad-Dubai je 12:05 sati. Zar stvarno radi pet minuta moraju noćiti?
Pa ono, ne ide baš uvek sve po planu, zar ne?
Računati da će tih 12:05 sati biti uvek 12:05 bi bio prilično glup pristup.
Ma stoji to, naravno.
Vi mora da se šalite. Pa Qtr leti za Zag kolko ono 10 godina? I vi kao osoba koja je tolko na aerodromu nikad niste vidjeli da dolazi posada kombijem?
Ili reći da se Dxb-Beg-Beg moze odraditi u jednom šusu? A zagovarate neka prava radnika. Pa ni na ME to ne prolazi. Možda naš najbolji manager iz ulice Vladimira Nazora to može nategnuti, ali to nigdi ne prolazi osim kod sličnih kompanija. Pa ako se moraju prijaviti na let tipa sat-sat i pol prije, odraditi 5-6 sati ovisno o vjetru, pa sat i pol na zemlji minimalno (mozda flydubai i ima sat turnaround) i onda jos nazad 5-6 sati. Zamolite jednom da se provozate samo s posadom i prodjete sve sto oni prolaze radi istraživanja za članak to bi bilo zanimljivo vidjet.
I jos su ta vremena uvijek nategnuta, jel doci sat vremena nije dosta prije, nego moras doc bar 15 min -pol sata ranije radi pripreme za let, tj. provjere sve moguce dokumentacije.
A pravila koja EASA ima za flight time limitations su pisana za europski low cost j pod njihovim pritiskom. Normalnije kompanije tako nesto ne koriste, pogotovo ako im je stalo do zaposlenika i zele da kod njih ostanu.
Kao sto ste rekli, imamo sat vremena reporting pred let pa jedan sektor pa jedan sat na zemlji pa let nazad pa pola sat posle sletanja sve se to racuna u duznost, a da ne govorimo o tome sto piloti imaju jos manju dozvoljenu duznost od nas
Da ima logike.
Pa nije da na aerodromu sjedim i gledam kombije koji dolaze. Ja u životu imam baš svega osim vremena. I na MZL Zagreb uvijek dolazim u zadnji čas i projurim do gatea.
Vidio sam da Emiratesove posade dolaza sa autobusom Croatia Airlinesa.
Nema to veze sa pravima radnika, niti išta branim ili tvrdim. Samo sam pitao zar to ne može odraditi jedna posada. Ništa drugo.
Potpuno se slažem. Svi bi trebalo da imaju vlastite hotele, posebno mali aerodromi da bi stimulisali i privukli aviokompanije da baziraju avione plus za slučaj otkaza letova da bi putnici koji ne žive u blizini mogli da prenoće
Kao i zbog posada koje noće, poslovnih jetova, transfernih putnika koji imaju let idući dan…
Одлична замисао!
Кад је у питању Аеродром „Никола Тесла”, вероватно сви помислимо на стари контролни торањ. Необично је да се о његовој новој улози, или рушењу, уопште не прича. Не знам коме припада, управи аеродрома или СМАТСА-и.
С обзиром да је питање аеродромског хотела у Београду и раније помињано, одговор је био како су луксузни хотели на Новом Београду релативно близу и лако доступни, па да хотел на аеродрому и није неопходан.
Ипак, намеће се питање, управо ово које постављате у тексту- зашто се не би градио мали хотел на самом аеродрому, па ако се то покаже добрим (а требало би), евентуално их проширити у следећој фази. Свакако би таквом хотелу могли бити осигурани стални гости (летачке посаде).
Занимљиво је да су предузимљиви Кинези направили мале хотеле на улазу у Сурчин, који су на пет минута вожње од аеродрома.
Било би занимљиво интервјуисати управе аеродрома и поставити им ово питање.
nisam siguran da bi stari kontrolni toranj mogao da se preuredi u hotel. mali su spratovi, možda najviše dve sobe, tako da je pitanje da li bi imalo računa
Vjerojatno ne. Ali napraviti sobe za posade. Ili restoran.
restoran definitivno da, to van svake sumnje. a hotel može da se izgradi na parceli pored muzeja ili prekoputa zgrade SMATSA-e
Jasno
Zamaaero je pisao o kontrolnom tornju i što bi se tamo moglo napraviti. Hotel na aerodromu u Beogradu se već odavno trebao napraviti. Ako ga je i jedan aerodrom trebao dobiti već odavno onda je to Beograd. Prvo, aerodrom ima skoro 20 pilota i kabinaca koji svaki dan spavaju ovdje, ima poslovnih aviona, ali ima i brdo putnika koji imaju transfere iz Beograda, dobar dio i idući dan.
SJJ će uskoro dobiti hotel, i to vjerovatno Hilton!
Daj bože. Obzirom da je aerodrom u samom gradu to bi bilo vrlo logično. Za Zagreb postoji plan da se napravi hotel već 8 godina (ZLZ je to najavila kao svoj projekt), ali ništa od toga.
Hilton će se praviti na drugom kraju grada, tako da sumnjam da bi tu bili smješteni piloti, stjuardese ili putnici u tranzitu. U blizini aerodroma postoji hotel Hills sa 5 ⭐
Hvala na info
O ovome govorim https://www.klix.ba/biznis/investicije/hifa-oil-ce-pored-aerodroma-sarajevo-graditi-hotel-benzinsku-pumpu-i-terminal-za-avionsko-gorivo/200922019
Krenula je izgradnja benzinske pumpe, hotel 100% kreće do kraja godine, a takodjer midi shopping centar potpisan je ugovor sa 2 izvođača radova. Ali treba sačekati još da vidimo da li je sve tako 😀
Super
G. Alene možete li kontaktirati direktora Međunarodnog Aerodroma Sarajevo i pitati ga dokle je stigao projekat izgradnje benzinske pumpe, skladišta za kerozin, hotela, ali i do kada je planirano završetak radova na izgradnji novog terminala. Također bi bilo dobro znati kada će početi radovi na proširenju parking pozicija za avione, ali i produženju piste i njenoj rekonstrukciji.
Budem
Prosto neshvatljivo. Toliko jednostavno za izvesti, a opet niko da se nakani da to uradi. “Take my money” situacija od koje se aerodromi “izvlače”…
Slažem se.