Do sada sam obrađivao temu što bi bilo da je JAT preživio (sa ili bez raspada bivše države) i što bi bilo da se napravio SAS u našoj regiji. I da, oba ta scenarija su nerealna. Zašto? U prvom redu radi mentaliteta. Da se i jedan od ta dva projekta pokušao napraviti glavni problemi bi bili gdje bi bilo sjedište, tko bi imao koliko osoba u tijelima upravljanja, gdje bi bili hubovi i baze, koliko linija bi bilo iz kojeg grada i sa koliko frekvencija, gdje bi bio maintenance, kako bi se kompanija financirala, koja država bi koliko investirala, kako bi se taj novac trošio. I svi bi stalno i uvijek bili nezadovoljni, smatrali bi da su zakinuti, da trebaju dobiti bitno više. Nitko ne bi gledao opći benefit, što takvom kompanijom dobivaju. Nažalost.
Nakon toga došao bi i bitno veći problem: Europska Unija. Dvije države regije su u Europskoj Uniji, druge nisu i još dugo neće biti članice Unije. Ovaj problem je i bitno veći nego što se na prvu loptu može zaključiti. Naime, ovdje je pitanje vlasništva jer u EU nečlanica EU ne može imati više od 49% vlasništva, a to znači da bi Slovenija i Hrvatska morale imati 51%, a svi ostali 49%, što je svakako neprihvatljivo po većinu u regiji. Nadalje pitanje je upravnih struktura, plaćanja poreza, registracija aviona, prava letenja prema trećim državama…
I da, kao što rekoh, to je nerealno. No, što je sa joint venture Croatie i Air Serbie? Jel on realan? Može li se on ostvariti, kako i pod kojim uvjetima? Konačno bi li on imao benefita po kompanije? Na to bi nam ova analiza trebala dati odgovor.
Što je joint venture?
Realnosti sve od kraja 1990-tih su alijanse. U svijetu su bile četiri alijanse. Prva je nastala Star Alliance (nastala 14.5.1997.), dvije godine kasnije nastaje oneworld, a 2000. je nastao i SkyTeam. Te tri alijanse su preživjele do danas, moćne su i jake. Iako drže manjinu aviokompanija svijeta, istovremeno drže većinu letova i novaca.
Star Alliance ima 26 članova. Glavni članovi su Lufthansa, United, Air Canada, Air China, ANA, Ethiopian, Singapore i Turkish, a ostali članovi su Aegean, Air India, Air New Zealand, Asiana, Austrian, Avianca, Brussels, Copa, Egyptair, EVA, LOT, SAS, Schenzen, South African, Swiss, TAP i Thai. Jedina kompanija regije koja je članica alijanse, Croatia Airlines, je upravo članica Star Alliance. Članovi alijanse imaju flotu od 5033 aviona i ostvare 19.000 letova dnevno. 2019. Star Alliance je prevezao 750 milijuna putnika.
SkyTeam ima 18 članica. Glavni članovi su Air France, KLM, China Eastern, Delta, Korean i Aeroflot (trenutno suspendiran iz članstva). Ostali članovi su Aerolineas Argentinas, Aeromexico, Air Europa, China Airlines, ČSA, Garuda Indonesia, ITA, Kenya, Middle East, Saudia, TAROM, Vietnam i Xiamen. Alijansa preveze 630 milijuna putnika godišnje, leti na 1150 desinacija i obavi 14.500 letova dnevno (2019.).
Oneworld trenutno ima 13 članova. Glavni članovi su mu: American, British, Cathay Pacific, JAL, Qantas i Qatar. Ostali članovi su Alaska, Finnair, Iberia, Malaysia, Royal Air Maroc, Royal Jordanian i SriLankan Airlines. Alijansa ima i connect partnera (niži status članstva) Fiji Airways. Oneworld ima 3296 aviona, leti na 1000 aerodroma, ima 13.000 letova dnevno i preveze preko 490 milijuna putnika (2019.).
Četvrta alijansa je bila Qualifyer, nastao čak pet godina prije Star Alliance, 1992. Osnovali su ga Swissair, Austrian i Crossair. No, alijansa zapravo počinje biti prava alijansa 1998. Alijansa se raspala bankrotom Swisaira 2002. godine. Uz niz manjih kompanija koje su bile članice alijanse (Air Liberte, Air Littoral, Air Europe, AOM, Belair, Crossair, LTU, Portugalia, Volareweb), prvenstveno radi investicija koje je u njih ulagao Swissair, što je spriječilo njihov bankrot (a što je bio i glavni razlog bankrota Swissaira), članice alijanse su bile TAP Portugal, Austrian, Turkish, Sabena i LOT. Jedno kraće vrijeme neformalni član alijanse je bila i Delta, ali se ipak odlučila za SkyTeam što je bio ozbiljan udarac za alijansu jer je izgubila američkog partnera. Swissair je radi toga bio ozbiljno bijesan i prijetio je tužbama, no kako je bankrotirao od toga u konačnici nije bilo ništa.
No, alijanse su postale prevelike, te su glavni igrači u alijansama nametali volju malima. Stoga su alijanse realno 2015. izgubile svoju primarnu funkciju suradnje među članovima i benefita za svaku od kompanija. U isto vrijeme krenuo je novi oblik suradnje joint venture. Joint venture je bitno bliži oblik suradnje dviju ili tek par kompanija.
Kod joint venutre kompanija najbliže moguće surađuju, investiraju u liniju ili tržišta (npr. sve linije između Sjeverna Amerike i Europe), imaju zajednički prihod, dijele profit, investiraju u marketing, najbliže koordiniraju rute i ozbiljno rade na sinergiji.
Najvažniji joint venture na planeti su:
- British, Iberia, Finnair i American (u postupku je da se pridruži i Aer Lingus) na letovima između SAD-a i Europe
- British, Iberia i JAL na letovima između Japana i Europe
- British i Qatar na letovima između Dohe (Azije) i Europe
- British i China Southern na letovima između Kine I Europe
- American i Qantas na letovima između SAD-a i Australije
- American i JAL na letovima između SAD-a i Japana
- American i JetBlue na letovima iz New Yorka i Bostona
- Delta, Virgin Atlantic, Air France i KLM (prije je u ovom joint venture bila i Alitalia) na letovima između SAD-a i Europe.
- Delta i LATAM na letovima između SAD-a i Latinske Amerike
- Delta i Korean na letovima između Koreje i SAD-a
- Delta i WestJet na letovima između SAD-a i Kanade
- Delta i Aeromexico na letovima između SAD-a i Meksika
- Air France, KLM, Virgin Atlantic i China Eastern na letovima između Kine i Europe
- Air France, KLM i Air Europa za letove između Latinske Amerike i Europe (no ovaj jointe venture će se vrlo brzo prekinuti radi približavanja Air Europe i IAG-a)
- Air France, KLM i Kenya Airways na letovima između Kenije (Afrike) i Europe
- Air France, KLM i Vietnam na letovima između Vijetnama i Europe
- Lufthansa, Swiss, Brussels, Eurowings, Austrian, United i Air Canada na letovima između Sjeverne Amerike i Europe
- Lufthansa, Austrian, Swiss i Air China na letovima između Kine i Europe
- Lufthansa, Austrian, Swiss i ANA na letovima između Japana i Europe
- Lufthansa, Austrian, Swiss i Singapore na letovima između Singapura i Europe
- Qantas i Emirates na letovima između Australije, te Europe, Afrike, Bliskog Istoka i Indijskog subkontinenta, što je bio ogroman šok za oneworld
Kao što možemo vidjeti samo najveći igrači imaju joint venture sporazume. Oni mali tu, za sada nemaju šanse. No zašto ne? Zašto i mali ne bi odlučili imati joint venture i time ojačati svoju poziciju na tržištu?
Zašto joint venture Air Serbie i Croatie?
Prvo da razjasnimo zašto je joint venture realan, a svi ostali modeli koje smo prije analizirali nisu. U joint venture kompanije najbliže moguće surađuju, investiraju i fukcioniraju kao jedna kompanija, no ipak ostaju neovisne, samo razvijaju svoje mreže i destinacije, samo vode politiku kompanije (uz ograničenja samog joint venture ugovora) i same razvijaju svoje specifičnosti. One ni na koji način ne postaju jedna kompanija. Imaju svoje uprave i svoje strategije, a suradnja se svodi na zajednički interes i benefite. Konačno, nakon nekog vremena kompanije mogu prekinuti joint venture ako od njega nemaju koristi ili ako promjene strategiju. Toga je na planeti već bilo i nije neuobičajna praksa. Obično se joint venture potpisuje na pet godina i onda se produžuje ili ne.
Zašto bi bilo logično da Croatia i Air Serbia uđu u joint venture? U prvom redu da dobiju šansu othrvati se predatorima. Predatori milosti nemaju i bez da se osvrnu uništit će čak i tako male i nebitne igrače kao što su Air Serbia i Croatia. Iako smo svi mislili kako Lufthansa Grupa neće pustiti umiranje svog tržišta u Sloveniji, te neće dozvoliti bankrot Adrie, vidjeli smo da je istina potpuno drugačija. Lufthansa grupa je samo djelomično obnovila broj linija i frekvencija, nema ih ni 50% koliko je za njih letjela Adria. U samom početku bankrota Adrie nisu se previše osvrtali, nisu pokrenuli letove, a i kada su to učinili dva mjeseca kasnije broj letova je bio istinski skroman. I puca im prsluk za Sloveniju i za njene potrebe.
Realno Air Serbia i Croatia i nisu baš toliko veliki konkurenti koliko izgleda i koliko si sami pune glavu. Direktna konkurencija su si ne letovima za Skopje i Sarajevo, no i tamo nema pretjerano puno letova, Croatia je dominantna u Sarajevu, Air Serbia u Skopju. Na glavnom tržištu Air Serbije u Podgorici i Tivtu, Croatia ne leti. Na glavnom tržištu Croatie, u Hrvatskoj, Air Serbia nema zimskih letova (osim za Zagreb), dok za Split i Dubrovnik Air Serbia leti manje od 6 mjeseci i to sa pet tjedan letova u top sezoni za Split i za Dubrovnik (izvan top sezone samo 2-3 leta tjedno). Istovremeno Croatia ima 21 do 25 tjednih letova za ova dva grada. Za Pulu, Rijeku i Zadar, Air Serbia će letjeti tek 3 mjeseca i to za Pulu tri puta tjedno, a za Rijeku i Zadar tek dva puta tjedno. Croatia Airlines istovremeno za Pulu i Zadar ima dva dnevna leta, te liniju operira cijele godine.
Air Serbia ima velik broj destinacija, na neke od njih Croatia nikada letjeti neće. S druge strane Croatia ima velik broj letova prema velikim hubovima što Air Serbia nema. Tu bi se obije kompanije izuzetno dobro nadopunjavale. Air Serbia ima velik broj letova prema Rusiji, što Croatia nema, te prema Bugarskoj, Rumunjskoj i Grčkoj gdje Croatia nije zastupljena. Istovremeno Croatia leti velik broj letova prema Bruxellesu, Copenhagenu, Dublinu i Minhenu, gdje Air Serbia ili ne leti ili ima jako mali broj letova.
Iz svega napisanog jasno je da bi obije kompanije i te kako profitirale na suradnji, da je ona logična, potrebna i da bi iz nje benefite požnjele obije kompanije, a izgubili bi samo Lufthansa, Austrian, Swiss, Air France, KLM, Turkish i British.
Kako bi se joint venture proveo između Air Serbia i Croatie?
U prvom redu joint venture predumijeva dva principa, sinergiju redova letenja i velik broj međusobnih letova. I jedno i drugo jest moguće, prihvatljivo i potrebno.
Sinergija je više nego moguća. Letovi između Srbije i Hrvatske su sat vremena. Air Serbia ima jutarnji val oko 6:30, Croatia oko 8:00. Savršeno. Air Serbia ima popodnevni val oko 13:45, Croatia oko 14:15, no realno bi bilo da bude oko 13:30. Ovdje bi samim time trebalo više međusobnih letova (što nije realno) ili neznatna pomicanja valova od oko 45 minuta. Popodne obije kompanija imaju val oko 17:30 sati. I ponovo ovdje bi trebalo imati pomaka od oko 45 minuta. Isto jest moguće. Navečer, Croatia ima val oko 21:15-22:00 sata, no realno bi bilo da je val oko 22:45, dok Air Serbia ima val oko ponoći. I opet savršeno.
Ovo bi pak značilo da bi kompanije morale imati bar četiri leta dnevno između Beograda i Zagreba, dva leta dnevno između Splita i Beograda, te Dubrovnika i Beograda (ljeti možda i tri), te po jedan dnevni let između Zadra i Beograda, Pule i Beograda, te Rijeke i Beograda, tri puta tjedno sezonski između Brača i Beograda, te jedan let dnevno između Niša i Zagreba, kao i Kraljeva i Zagreba. Svi ovi letovi bi trebali biti sa ATR 72 i Dash 8-400. Tendencija bi trebala biti da sve linije u konačnici imaju po četiri leta dnevno, no to nikako nije realno pa čak ni za 10 godina.
Istovremeno Air Sarbia bi trebala povećavati linije prema Rusiji, Bugarskoj, Rumunjskoj, Turskoj, Grčkoj, Cipru, Ukrajini i Izraelu, te otvarati linije na Bliskom Istoku. Croatia bi pak trebala povećavati linije prema Zapadu, poglavito Dublin, Lisabon, Bruxelles, Copenhagen, Minhen, Manchester, Toulouse, Genevu, Hamburg, Berlin, Helsinki, tj. tamo gdje ne leti Air Serbia ili ima mali broj frekvencija.
Sinergija znači usuglašavanje letova. Pa ako Croatia i Air Serbia lete za Barcelonu, kompanije nikako ne smiju imati letova isti dan, već različitim danima, tako da potencijalni putnik može letjeti par puta tjedno nonstop, te ostalo preko huba joint venture partnera. Čak i tamo gdje kompanije imaju letove svakodnevno red letenja mora biti koncipiran tako da jedna kompanija leti ujutro, a druga popodne kako bi putnici sa brzim konekcijama mogli putovati preko oba huba dva puta dnevno.
Na koncu kompanije bi ovako mogle otvoriti i linije za koje nisu mogle ni sanjati, a na postojećim linijama povećati broj tjednih frekvencija. Tada kompanije više ne bi bile na tržištu od 6-11 milijuna putnika godišnje, nego na tržištu od 17 milijuna putnika.
Postavi li se joint venture bez fige u džepu, stvarno i svrsishodno obije kompanija bi od njega imale samo koristi i benefite. Na koncu bi kompanije zajedno mogle osvajati i treća tržišta u regiji. Pa bi Air Serbia mogla preuzeti Crnu Goru (vrlo lako uništiti ili preuzeti Air Montenegro), Sloveniju i Makedoniju, a Croatia BiH i Kosovo.
Zašto se to neće desiti tako skoro
Glavno pitanje je bi li kompanije imale interes uči u joint venture. Air Serbia je daleko bolja kompanija, zašto bi ona ušla u deal sa lošijom Croatiom? Vrlo jednostavno. Kod joint venturea kompanije ne interesira kako se kompanija financira. Nije bitno jel ju financira država, bitno je da je stabilna i da može ostvariti ciljeve joint venutre. A Croatia to jest.
I Air Serbia je predlagala Croatiji suradnju, konkretno to je pokušao isforsirati Dane Kondić. Njegova je ideja bila da se napravi najjači mogući joint venture i time parira predatorima. No, Croatia tada nije htjela ni čuti za ikakvu suradnju, čak ni za osnovni code-share. Bi li sada stav kompanije bio drugačiji? Uvjeren sam da ne bi. Ovaj politički management niti to može politički izvesti, a niti on ima sposobnosti za takvu kreativnost i iskorak. I stoga bi ova ideja pala u vodu upravo na prvoj instanci: na Croatiji Airlines.
Tu je i problem Star Alliance, koji ne trpi joint venture sa kompanijama izvan alijanse. Nije Croatia Qantas pa da se može inatiti cijeloj alijansi. Nju bi takva avantura obilježila i vrlo vjerojatno bi snosila ogromne posljedice, pa čak i izbacivanje iz alijanse. A Croatia si to ne može dozvoliti niti poslovno, a niti politički.
I stoga se ova odlična ideja neće realizirati. Daleko je jednostavnije da Croatia ima joint venture sa nekom drugom kompanijom Star Alliance. I tu je jasno da to nikada neće biti prejaka Lufthansa Grupa, koji istinski boli ona stvar za minijaturnu Croatiju. Jedva da znaju da Croatia i postoji. Isto tako bi reagirao i Turkish. Njemu je domet suradnje code-share, dalje od toga neće ići. No, LOT je druga priča. LOT pokušava preuzeti dio kolača, trudi se postati europski igrač, konekcijama parirati većim igračima, prvenstveno Lufthansi, Austrianu, Swissu, Air Franceu, KLM-u, Britishu, Iberiji, Turkishu, Aeroflotu i SAS-u. To mu je strategija i zato otvara tolike feeding linije, ali i linije prema sekundarnim aerodromima u Europi, te interkontinentalne linije. Croatia je bitno manja od LOT-a. Ona ima tek 13 aviona i 2019. je imala 2,2 milijuna putnika. LOT ima 76 aviona u floti i 2019. je imao 11,8 milijuna putnika. Dakle LOT je šest puta veći od Croatie. No, LOT zna da neće moći napraviti joint venture sa većim igračima, on to može samo sa onim manjima. I pritom nema prevelik izbor. Joint venture sa Croatiom bi značio da mu Croatia feeda linije prema Europi i interkontinenalne linije, a da on preko Croatie zimi leti za destinacije u regiji za koje zimi nema letova, a ljeti da poveća broj frekvencija prema destinacijama gdje i sam leti. Deal bi svakako bio dobar za obije kompanije. Isto bi značilo povećavanje broja letova iz Hrvatske prema Poljskoj za oko 50%, obzirom da je broj letova već sada značajan.
Jednako tako Air Serbia bi imala logike napraviti joint venture sa TAROM-om, o čemu sa već jednom pisao. No, pitanje je kako bi SkyTema gledao na TAROM-ov joint venture sa kompanijom koja nije član alijanse. Air Serbia je najbliža SkyTeamu i već se odavno trebala učlaniti u tu alijansu. Ako uspije to napraviti (prije ili kasnije) joint venture sa TATOM-om bio bi odlično i vrlo racionalno rješenje.
Kako god kompanije regije bi morale poraditi na joint venture ugovorima. Oni su budućnost, oni će se spustiti i na niže razine, a ne samo, kao sada, isključivo kod velikih. Tko tu prvi uleti samo će profitirati. Jasno Croatia ne može računati na joint venture ako će i dalje ostati kompanija bez strategije, vizije i ekspanzije, poglavito u regiji, kao što ni Air Serbia ne može računati na joint venutre ako ostane izvan alijansi.
Alen Š. se čak i Zdenku Pađenu, kojeg mjesecima sadistički ponižava u komentarima, zahvaljuje na pohvalama. Briljantno. 😅
Gdje? Citirajte!
Za početak, smanjite uskličnike, stječe se dojam da ste se previše uzbudili.
Drugo, nisam znao da ste postali Alenova sobarica, ali evo udovoljit ću Vam: 24.05. u 10:13 Zdenko piše “Odličan članak koji mene prosvjetlio…”, Alen Š. odgovara “Hvala na pohvalama.”
I gdje je problem ako sam se zahvalio čovijeku?
@anonymous 08.32: dajte smanjite doživljaj… Alenova sobarica??? A da li ću ja upotrijebiti jedan, dva ili tri uskličnika, stvar je mog stila pisanja a ne jesam li se uzbudio ili ne.
Moja sobarica. Hahahahaha… baš sam se dobro nasmijao na ovo.
Uzgled Foglar, zašto mi nije danas krevet sređen?
D
Kao profilaksa protiv majmunskih boginj propisana mi je terapija sa Chiquitom… A ja jadan zamijenio Chiquitu sa Chiquititom, pa eto zauzet danas dijeli dan sa njom… Nadam se da ćeš mi oprostiti…
Ajde dobro, ali samo ovaj put!
Ja ne ponižavam sadistički Zdenka. Ne napišem ni 1% što bih napisao i kontroliram se. Ali da, treba se zahvaliti čovijeku kada je to potrebno. Bez obzira na sve ostalo. Stvar bontona.
Zasto Er Srbija nije u nekoj alijansi vec, sta ih u tome sprecava?
Molim vas da prestanete objavljivati komentare osoba koje žive u paralelnom svijetu jer šire strah od letenja kad vide tko sve upravlja avionima.
Ova osoba ne upravlja avionom. Nasreću.
Alenu treba čestitati na ovom članku, ali on ide puno ispred vremena u kojem živimo na ovom teritoriju ili ti prostorima. DANAS JE 25 MAJ ROĐENDAN DRUGA TITA ALI I DRŽAVNI PRAZNIK U MAKEDONIJI KIRILA I METODA.
ALI NI TO NIJE SVE. DANAS ĆE VLADA IMENOVATI NA MANDAT OD PET GODINA JASMINA BAJIĆA A TO PREVAZILAZI SVAKI DOBRI UKUS. NISTE POZVANI NA GOZBU JAGANJCE U JER JASMIN IMA DOBAR UKUS. NE IDE U TRNJANKU. ON VOLI RESTORAN KAO I JA, GALLO PA ĆEMO VEČERAS PROSLAVITI U KRASNO I BAŠTI RESTORAN GALLO, U DRUŠTVU IVANA MIŠETIĆA I TENA MIŠETIĆ KOJI SU MU TO OMOGUĆILI.
NARAVNO DA JASMINE ĆE DOČEKATI KRAJ MANDATA ZA PET GODINA ALI ETO DRUŽE JASMINE MI TI SE KUNEMO DAS TVOGA CROATIA AIRLINES PUTA NE SKRENEMO. I DA ĆEŠ NAŠI NA NEBU VODIO KAD TE VIŠE NE BUDE.
SVI STE VEČERAS POZVANI U BAŠTU UZ NOTORNOG ĐURE KAPETANOVIĆA TENA MIŠETIĆ MIRKA TATALOVIĆ A IVANA MIŠETIĆA PA JOŠ I DOKTORA.. a za hranu je zadužen Ranko Ilić uhljeb na izmišljenom radno mjesto direktora nečega ili ti ničega. U svaki mjesec ruča sa Jasminom Bajićem i pričamo u kao im je sve restoranima u Baskiji, Parizu i Dubai bio a imaju Michelin zvjezdice.
Doktorat mu je iz Banjaluke i Osijeka ali to su današnja vremena tko vidio da doktorira šu Zagrebu treba nešto i radit u Zagrebu
O bože
Ako sada na ovo odgovorim, optužiti će me onaj anonimac da “cipelarim bolesnog čovjeka”… Pa eto, neću…
E da…
Odgovorite vi kapetanu emeritus u draženu ko je sa mnom išao u prvu gimnaziju kao i kapetan Damir koje čak magistrirao na tehničkom fakultetu sva trojica smo išli u elitnu prvu gimnaziju .
On se u mirovinu kao kapetan na boing 747 boing 779 kom Taipei je živio 23 godine i kaže ova Croatia Airlines nije za kiselu vodu zaradila 32 godine pa neka to komentira Alen fogler iz Salzburga i njegovo društvo.
Ajme vi ste Zdanko išli u moju 1. gimnaziju?
Kako kapetan može biti emeritus? Na kojem je fakultetu dočekao penziju kao redovni profesor?
Naravno da nije kapetan emeritus kao profesor Ali toliko zemalja sveta prošao i vjerovatno najviše se naletio od hrvatskih kapetana. Često je letio i spavao na Aljaski, Novi Zeland što baš hrvatski piloti nisu imali prilike zato sam ga nazvao emeritus. I pre sedam godina mi je dao zanimljivo rješenje za nestanak malezijskog aviona o čemu sam pisao na svom bogu. Jer je sam rekao da od kad je prestao ovaj ti 747 i prešao na 777 da ga stalno mučio taj Tank ste kući kisikom ispod guzice na pilotskom sjedalu da prostite. On je išao u četvrti razred ja sam do njega četvrti je a kapetan da me šimunović koji magistrirao na bus i u avijaciji išao u četvrtak najbolji razred u povijesti prvi gimnazije iz kojeg dolazi i Vedran Mornar ide srce vrhunskih liječnika..
Danas bi Jasmin Bajić trebao polagat zakletvu da će pošteno i časno voditi pet godina Croatia Airlines bez obzira što svi znamo da on neće izdržati pet godina i što se svi bojimo da će isplati svom prijatelj Ivanu Mišetiću, 9miliona kuna mimo sudskog rešenja
Jasmine danas ću te nazvati da ti čestitam sa jednog od svojih brojnih telefona pa se nadam da nećeš zaklopiti. Jer ti doslovno već dišem za ovratnik i samo čekam da dragi premijer nazove ministra prometa koji mi ne doživljava i koji mi se stalno ruga a nedavno me zvao u Makedoniju usred nedelje i popodnevnog odmora iseći valjda da sam makedonski ministar prometa.
To što je prošao puno zemalja i što je najviše letio ga ne čini emeritusom. Za to se, Zdenko, treba puuuuuunoooooo više namučiti i ispišati znanstvenu krv!
“Jasmine danas ću te nazvati da ti čestitam sa jednog od svojih brojnih telefona pa se nadam da nećeš zaklopiti. Jer ti doslovno već dišem za ovratnik i samo čekam da dragi premijer nazove ministra prometa koji mi ne doživljava i koji mi se stalno ruga a nedavno me zvao u Makedoniju usred nedelje i popodnevnog odmora iseći valjda da sam makedonski ministar prometa.”… Ponavljam ovaj bitni dio: “…sa jednog od svojih brojnih telefona…” čime se potvrdjuje moje pisanje da lik mijenja brojeve kao normalni ljudi gaće jer mu se inače nitko ne bi javio… O ostaloj papazjaniji ne bih…
Da, mene zove sa 8 brojeva telefona. To su mi rekli i drugi ljudi.
Bože, strah me ući u avion kad vidim koliko je pilota s dijagnozom.
Nije Zdenko pilot. Bogu hvala.
Ali ipak niste izdržali, bilo je jače od Vas. 😅
Onaj anonimac
Upravo mi sada kaže kapetan Dražen, prvi ko je u povijesti dao otkaz Croatia Airlines , zašto se vi bavite sa mnom, a ne sa Jasminom Bajićem posebno Ivano Mišetić, posebno Darkom Prebežcem. Se
On je Hrvatski rekorder, a ja sam pisao članak o njemu. Do sada je bio u 153 zemalja svijeta. Ranko Ilić, također i hrvatski rekorder ali to nije pouzdano kao za Dražena a on to nije shvatio pa ponovo to sada citiram takve Ranko direktor četvorice ljudi na aerodromu Zagreb jeo je u mnogobrojnim restoranima svijeta koji imaju Michelin zvjezdice. Stao je na broju 136 a to znači da je strašno puno novaca potrošio na gastronomiju to je jedan možda novi auto od 25.000 EUR.
Kaže mi Dražen patak vraća Airlines nakon 33 godine nije za kiselu vodu za radova a ima samo 10 aviona Ryanair ima 505 aviona i moj sin ni kriv ni dužan mora raditi za Ryanair Za šaku kikirikija jer je njegova Tvrtka u Hong Kongu bankrotirala pre dvije godine
A svega ste tu napisali.
Kikiriki je zdrav za moždane stanice. 🥜
E da…
“On je išao u četvrti razred ja sam do njega četvrti je a kapetan da me šimunović koji magistrirao na bus i u avijaciji išao u četvrtak najbolji razred u povijesti prvi gimnazije iz kojeg dolazi i Vedran Mornar ide srce vrhunskih liječnika..”
“Ranko Ilić, također i hrvatski rekorder ali to nije pouzdano kao za Dražena a on to nije shvatio pa ponovo to sada citiram takve Ranko direktor četvorice ljudi na aerodromu Zagreb jeo je u mnogobrojnim restoranima svijeta koji imaju Michelin zvjezdice. Stao je na broju 136 a to znači da je strašno puno novaca potrošio na gastronomiju to je jedan možda novi auto od 25.000 EUR.”
“Kaže mi Dražen patak vraća Airlines nakon 33 godine nije za kiselu vodu za radova a ima samo 10 aviona Ryanair ima 505 aviona…”
Da li vi čitate vaše postove prije nego ih pošaljete??? Ako ne, počnite, ako da, prestanite slati…
Meni izgleda da ne čita.
Ovaj Zdenko ima vise u glavi nego dvojica Alena zajedno i jos da im se prikljuci cio board Croatije Airlines.
A je, je… samo još da nauči pisati i da mu rečenice budu iole razumljive.
Anonymous 23.16: Zdenko, dajte se skockajte! Iskreno: sretan sam da imam manje u glavi od vas…
🙂
Prije svega clanak a i komentari prikazuju ne prihvacnje realnog stanja obje kompanije. konstantno omalovazavanje slovenskog principa razvoja avio prijevoza koji je doveo do ukidanja nacionalnog prijevoznika zbog nemogucnosti da posluje pozitivno vise govori o megalomaniji spomenutih komentatora. naime slovenci su shvatili da na populaciju slovenije je sasvim dovoljan broj linija koje pruzaju razliciti operatori i da nacionalni prijevoznik nije potreban i samo stvara teret na slovenski proracun .i sad dolazimo do spomenutih nacionalnih perjanica kojima u zadnjih dvadesetak godina opada broj stanovnika u maticnim drzavama za razliku od gore navedene slovenije. cinjenica je da obje egzistiraju na proracunskim sredstvima i svake godine stvaraju gubitak zbog krivih politika .air serbija misli da je nasljednik jednog velikog jata te da jos uziva isti ugled pa megalomanski otvara linije ,a croatia airlines centralistickom odlukom prepustanja obalnih aerodroma sa vecim brojem putnika strancima , radi izgradnje neopravdanog huba u zagrebu.
Kako komentirate činjenicu da Slovenija nema ni 50% prometa iz 2019, te da najvažnije linije nisu obnovljene više od 50% onoga što je imala Adria?
Stalna na tom svijetu samo mijena jest.zasto mislite da je tih 50% manjka zbog nedostatka adrie, broj putnika odredene zracne luke ne mora nuzno koorelirati sa nacionalnim prijevoznikom sta vidimo na primjeru zagreba kojem se oporavlja trziste dolaskom ryanaira. (Pad broja putnika na Ou za rim , a povecanje na Fr za ciampino)Njihova je politika ocito smanjiti troskove da bi mogli opstat na trzistu ,a s tim dolazi i do odredenih smanjenja usluga koje su avioprijevoznici pruzali prije. Medutim manjim cijenama pruzili su mogucnost odredenom broju stanovnika koji do prije nisu koristili avione kao sredstvo prijevoza da ga sad koriste.vrijeme se promijenilo i ona renesansa avio industrije sa sampanjcima , wiskeyima , cigaretama i obrocima na linijama je skoro proslo svrseno vrijeme, ni duty free shopovi ne funcioniraju vise na istim principima.frequent flyer putnike su zamijenili oni koji tesko da nadu i izlaz iz aerodromske zgrade . Isto tako ovaj eppur si muove trenutak odredenog povecanja broja putnika uvjetovan ukidanjem ogranicenja i zeljom stanovnistva za putovanjem nakon dvije godine covida ne znaci da se avio industrija oporavila .u europi i dalje nedostaju putnici sa azijskih trzista (kinezi , japanci , australci , novo zelandani. U ovom trenutku nitko ne moze predvidjeti kakva nas jesen ceka s obzirom na rat u ukraini i jos uvijek aktivni covid . Medutim mozemo se samo nadati da nas nece zadesiti kataklizma vec pobjeda humanizma , bolji zivot svih stanovnika planete a s time i povratak avio industrije na stare staze.
Potpisujem
Off-topic pitanje:
Zna li mozda tu netko na forumu koliko dugo Trade Air namjerava jos letjeti F100 9A-BTE? Hvala!
Teško ga je prodati jer je ovo jedini primjerak u Evropi! Pravi mamut. Ima ih u Australiji a daleko je ta zemlja i kontinent.
Nije ga teško prodati. Prošlog su prodali brzo i efikasno. Mogli bi i ovog. No to ne žele jer im avion treba, osim ako ne dobiju ozbiljan novac.
Oko dvije godine. Avion još ima resursa. Ako ga dobro prodaju prije onda će otići iz flote. Avion je već neko vrijeme oglašen za prodaju.
Hvala!
Molim i drugi put.
Šta bi bilo kad bi bilo. Eh, tako sam i ja kao pionir maštao da budem selektor fudbalske reprezentacije Jugoslavije.
Da je tada postojao internet imao bih i svoj blog.
Sve te teško ostvarjive maštarije
Ovaj članak nije što bi bilo kad bi bilo, nego o potencijalima jednog trenda u svijetu preslikan na naše prostore.
Preporučujem da Republika Kosovo i Srbija osnuju joint venture kompaniju koja bi donijela puno ušteda i koristi.
KOS-JU bi mogao biti testni obrazac za daljnja povezivanja u regiji jer je u obje države aviopromet u procvatu.
Unë rekomandoj që Republika e Kosovës dhe Serbisë të ngritur një kompani të përbashkët që do të sjellë një shumë të kursimeve dhe përfitimeve.
KOS-JU mund të jetë një formë test për integrimin e mëtejshëm në rajon siç është në të dy vendet Aviopromet të lulëzojë.
E da, to je jako realno.
Под одређеним условима што да не.
Биће пре ЕрСрбија-Косово, али то треба да буде прихватљиво због заједничког пословног успеха.
Mislite da smo i blizu takvim uvjetima?
Ко зна…………….
Ma ni blizu. Jos puno godina ni blizu
Да питамо Јашарија?
????
Господина Јашарија – Jashari, који је покренуо ову нит.
????
To je glupost. Da je bilo zdravo zajedno ne ni završilo kako je završilo. JU je propast, ali trebalo je vremena da to i Srbi shvate.
Jeste, ovo u čemu sad živimo je baš zdravo. Ono bilo zdravije milion puta.
Zdravije nije bilo, ni u ludilu. Iako i ovo ludilo danas nije normalno.
Kakve veze danas ima sa vremenom od prije 32 godine?
A zašto ova dva bogalja od aviokompanija ne bi udružili snage s Lufthansom ili Aegeanom?
Odgovor je jasan – nitko ih ne bi primio.
Da, Lufthansa sigurno ne bi. Ona radi joint venture isključivo sa najvećim kompanijama.
Грци су вероватно веома тешки за преговоре 🙂 А Немци… Мрзи их.
Идеја ЕрСрбија + Кроација + … је да постанемо пожељан партнер.
Da. Sa Njemvima sigurno nece biti pregovora, sa Grcima ima vise sanse.
Zaista je dilentatizam od strane Croatie ako su odbili code share sa Air Srbijom.MA je imamo code share sa Air Srbijom pa se nadam da ce i Air Montenegro cim postane clanica IATA napraviti code share sa njima.
Da, odbili su.
Dugo smo mi letjeli sa JU. Nikad više ni da je sva od zlata, a nije ni od bronce.
Sve što ima naziv JU za nas je neprijateljsko.
Ko je “nas” u “za nas”? Ko ste vi?
Mi smo svi oni koji nisu JU. Capito?
Anonymous @16:38 – ti si jedan volare.
Volare o oooh, cantare o ooooh.
Belcanto.
Pretjerujete. Jako
Prepametni ste.
Majko mila, rat je završio prije 27 godina.
Слажем се. ЈУ треба највише да се сахрани у Србији.
Зато сада имамо ЕрСрбију.
???
Ne bih bas rekao
Радио сам у Ер Србији 2014. године када је упућен предлог кодшера Кроацији. ЈУ је понудила да стави кодове ка обали а ОУ за Београд и Балкан.
Тадашњи директор ОУ је заправо био увређен и рекао да њима то не треба јер имају Луфтхансу и Острујан. Сви се сећамо анти ЈУ хистерије тадашњег директора.
To što je tada neka uhljeb politikantska budala lupetala ne znači da JU opet ne treba da predloži saradnju. Pa ako neko neće, neka opet odbije, ali će ga jednog dana neko u Hrvatskoj pitati šta se to radi.
Ako mogu svi kriminalci, ratni i politički profiteri SFRJ lepo da sarađuju, što ne bi i mi normalni ljudi i kompanije lepo sarađivali.
Samo tu su veći problem stranci, koji svim silama sprečavaju saradnju na ovim prostorima već 150 godina. Uvek nekako iz senke sve spreče.
Potpisujem.
Па Ер Босна је прихватила понуду Ер Србије и тада су увели оне јутарње летове. Нажалост Сарајево се касно отвара па су летови стизали прекасно и мало шта се качило.
Адрија је такође прихватила кодшер и ЈУ је касније преузео ту линију. Заправо, Адрија је одлично продавала свој кодшер на LJU-BEG-LJU.
Од свих само је ОУ одбила ЈУ.
Da code-share na JU su u široj regiji imali Adria, B&H Airlines, Montenegro Airlines, TAROM, Air Bulgaria, Aegean. Samo je Croatia odbila.
To dovoljno govori o njima.
Da, oni su super, ne žele s kompanijom kojom upravljaju Vučićevi krimosi.
Pa ako tako što smatraju onda bolje da ne ulaze u takav deal.
Ha, u tom momentu iskreno ni ja ne bi potpisao taj sporazum. Konkurencija u nastajanju. Tako što se nije trebalo podržati.
Lepo ste se ugledali u kriminalce, nema šta. Srbija odbija povezivanje plinovoda s Hrvatskom i sve drugo u čemu nema prvenstvo, a očekuje da bi Hrvatska kao razvijenija država slijedila projekte u korist Srbije. Malo morgen, Srbija treba da traži suradnju s Bugarskom i Makedonijom.
Ne može do najvažnijeg hrvatskog resursa – velikog jadranskog mora ni zrakom ni kopnom. Neka pokuša sa Solunom.
Bravo. Jako pametno razmišljanje.
???
До Истре 7 сати, леп пут. До Халкидикија 7 сати, леп пут.
И топлије море… А у музеју Византије се спомињу Византија (Ромеји) и Срби…
Док тако будете причали, како ћемо заједно са радимо?
A ocito necemo
Ако постоји воља, постоји и начин!
Stoji
Тачно тако
Da to je istina.
Odlično. Sve se slažem. naravno o pojedinostima bi se operativci dogovorili, ali ne sumnjam da bi to bila prava stvar.
Ali kao i sve ostalo između naša dva naroda, od toga nema ništa, Takvi smo kakvi smo, pa su nam i političke elite takve kakve su. Uvek će bar jednoj od vladajućih elita biti u interesu da diže tenzije, a često i obema. I mnogo je lakše presipati pare iz JU i OU u privatne džepove kada nema druge strane da to posmatra.
A tek mogu da zamislim, šta bi sve stranci/Zapadnjaci uradili da u korenu spreče bilo kakvu razumnu normalnu saradnju Srba i Hrvata.
Što se mene tiče, ja ću prvi tim da letim sa JU-OU. Uvek mi je lepše da sedim u avionu sa gomilom Hrvata 🙂 .-) nego sa tamo nekim ljudima drugog jezika, mentaliteta i kulture…
Potpisujem
To dok ste živi ne bute dočekali, prosim lepo.
Mislim da ste u pravu.
Ne, hvala.
OK. Onda bolje da smo svi čemerni, jadni i da čekamo kada ćemo doći na red da nas predatori unište. A doći će to vrijeme. Onda nam ni Vučići ni Plenkovići sa svim novcem poreznih obveznika pomoći neće.
Air Serbia sasvim dobro napreduje bez lokalnih privezaka.
Hmmm… ako vi mislite da je 20 aviona u floti već 8 godina dobro napredovanje, onda ok!
Bitno je da se dokaže ko je veći jadnik, a ne da se bude bolji.
Nažalost.
Napreduje u rikverc.
Air Serbia napreduje, to je činjenica.
Srecan Vam put!
Vidimo se!
Tamo vam je i mesto.
dokle god je Kroacija inertna, od toga nema ništa
Stoji. Potpuno ste u pravu.
Bit će kad na vrbi rodi grožđe
??
Ni OU ni JU samostalno nemaju šanse protiv velikih igrača. Opcije će biti saradnja (međusobno ili sa nekim trećim, većim) ili propast. A nije isključeno da nam je propast i draža od saradnje.
Nitko od velikih nema interesa za suradnju. Puno smo premali i nebitni. Ne zanosite se da nešto značimo. Pogledajte kako su pustili Adriu da propadne, a svi smo bili uvjereni da će Lufthansa to preuzeti. I brus!
Suranja međusobno ili sa nešto večima (LOT, airBaltic, Aegean, TAROM…) je jedini racionalan način.
Odličan članak koji mene prosvjetlio pošto sam pred 9 dana popio piće i porazgovarao sa predsednikom uprave poljskog LOTa terasi hotela Kvarner Opatija. I svoju vizit kartu i rekao da mu se javim. Rafal Milczaeski. Prezes Zarzadu. Baš sam htio napraviti članak za za Maje royale-u na tom događaju A eto ulje nije osam se i nisam imam puno fotografija od predsjednika uprave i lijepe ministrice turizma Hrvatske doktor Nikoline Brnjac koja sam rekao da je izabrala fenomenalno haljinu i nakit. Do samo tri dana kasnije u klovićevi dvori ma dok sam stajao rame do ramena sa Ivan mišetić sa leđa na mi prišla ministrica turizma i uhvatila Mišetić, a ne mene ispod ruke i odvela ga u drugu prostoriju.
Hvala na pohvalama.
Odličan članak i analiza! Samo bih napomenuo da je B&H Airlines uspio ući u deal s Turkishem i bio je najuspješniji u tom periodu, tako da nisam siguran da Turkish ne bi bio zainteresiran za Croatiju.
Tukish je pokazao interes za Zagreb i ponudio letove sa dva A330 iz Zagreba za SAD. Tadašnji direktor Croatie to je odbio jer je smatrao da bi se time smanjio broj Croatijinih putnika za Frankfurt i Minhen. Istovremeno Turkish je pokazo interes za blisku suradnju sa Craotiom, feedanje tih letova za SAD letovima iz Splita, Dubrovnika, Pule, Zadra, Sarajeva i Skopja, kao i kasniju mogućnost investiranja i suvlasništva u kompaniji. Nažalost nije naišlo na plodno tlo u Zagrebu.
Epizoda sa B&H Airlinesom i Turkishem je vrlo tužna i jedan od večih nonsensa u regiji. Sarajevo je propustilo šansu kakvu je malo tko imao. Radi čega? Radi par uhljeba. A onda su svi ti uhljebi na koncu dobili pedalu kada je kompanija bankrotirala.
Hvala na pohvalama.
Gde bi bilo sjedište joint venture-a? U Sarajevu naravno 🙂
Zašto pobogu u Sarajevu?
Joint venture nama sjedišta. To je suradnja dviju kompanija. Svaka ima svoje sjedište.
Ne bi bili prvi koji su u bankrot otišli nakon saradnjr sa JU
Nikog JU nije odvela u bankrot svojom suradnjom! Koja kompanija je bankrotirala radi suradnje sa JU?
Nijedna kompanija nije otišla u bankrot zbog suradnje sa JU tako da ne znam što govorite.
Za OU bi možda i bilo najbolje da surađuje sa JU, Luftika gasi kompanije čim vidi da to ne ide kako triba.Nažalost dublje odnose između JU i OU tvrtke sprečava politika iako menadžment OU možda i hoće raditi na tom planu, ali ne može.
Možda kroz 10 godina kad se promjene ljudi u gospodarstvu i političkim strankama ako to tada OU ne bankrotira.
Po mom mišljenju JU bi tribalo pak surađivati sa TAROM-om veće je tržište i potencijal, a OU ako bi se pridružila ovom dublu još i bolje.
Za gospodina Alena pozdrav i hvala a izvanrednoj kolumni.
Bogami ni ja ne znam o čemu čitatelj govori kada kaže da je JU nekoga odvala u bankrot. To jednostavno nije istina.
Istina Lufthansa je uništila puno previše kompanija.
Management OU ne radi na tom planu jer je to politički postavljen management.
OU bi trebala surađivati sa LOT-om i/ili Aegeanom.
Hvala puno na pohvalama. Pozdrav i vama Stefane.
Pa i Air Srbija bi mogla da saradjuje sa Aegeanom i LOTom i da joj se to isplati,mogao bi i Air Montenegro da proba isto.
Mogla bi. Ali bi Aegen i LOT jako teško (zapravo nikako) potpisali joint venture sa nekim tko je izvan Star Alliance.
JU vodi u bankrot porezne platiše u Srbiji, zar to nije dosta?
Je baš! Ako državu u bankrot odvede 20-40 milijuna EUR godišnje, onda to nije država.
Kao što Vam je gospodin Alen napisao dolje, JU iziskuje do 40-60 milijuna eura godišnje, u međuvremenu postoje i drugi projekti i agencije po Hrvatskoj i Srbiji koji usisivaju mnogo više novca no jedna OU ili JU.
Da postoje oni koji isisavaju puno više novaca. Ali ovo što se daje JU i OU je stvarno puno za ono što se dobiva.
Veoma zanimljiv tekst, koji ide dalje od ŠBBKBB. Hvala autoru na ulozenom trudu i vremenu.
Hvala na pohvalama.
Nisam znao da je postojla ideja da se povežu UO i JU.
To bi bilo sasvim OK da je OU imalo imalo agilnija kompanija. Ovako kako sad stvari stoje JU bi samo natovarila problem na vrat. Sa TAROM bi bila druga priča.
Da bila je inicijativa.
Koliko OU uopšte ima codeshate sporazuma sa kompanijama koje nisu LH.
Osim sa Lufthansom, Austrianom, Swissom i Brusselsom, Croatia ima codes share i sa:
– Air Canadom
– Air Indiom
– Air France
– Asianom
– KLM-om
– LOT-om
– SAS-om
– Singaporeom
– TAP Portugalom
– Turkishem
– Unitedom
Ne mora joint venture moze i SKORO pa joint venture!
Pa i code-share bi bilo bolje stanje od ovog, nažalost nema ni toga, a kamoli joint venture. Kamo sreće da je odnos Croatie i Air Serbie kao onaj Croatie i Lufthanse.
Nije razumeo.
Jesam i moj odgovor i dalje stoji.
Potkrao vam se code-share umesto joint venture u ovoj rečenici:
Kao što možemo vidjeti samo najveći igrači imaju code-share sporazume. Oni mali tu, za sada nemaju šanse. No zašto ne? Zašto i mali ne bi odlučili imati joint venture i time ojačati svoju poziciju na tržištu?
Stoji. Hvala što ste primjetili. Evo, popravljeno.