zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Kako da stignete iz Istanbula u Beograd a da ne date 700 eura Turkishu

Zamaaero u načelu ne objavljuje trip reporte i članke ove vrste, ali ovaj je više nego interesantno osobno iskustvo respektabilnog čitatelja portala pa smo odmah odlučili objaviti ga kao vrijedan doprinos portalu.

Potkraj VII. mjeseca me je iznenada zapalo da moram biti u Beogradu od 28-og (petak) do 30-og (nedjelja). No kako sam za ovo saznao 24-og, morao sam kupovati avio karte sa odlaskom i povratkom u toj istoj sedmici. Očekivao sam sve najgore jer je Turkish Airlines u VII. mjesecu držao najnižu cijenu na oko 300-400 eura za direktne letove IST-BEG. Air Serbia ne samo da je skuplja, već je dosta svojih letova rasprodala pa nudi samo karte za letove koje operira TK. Pegasus je nešto malo povoljniji ali njih držim za nebezbjednog prijevoznika te ne letim sa njima. Također je interesantno da je TK u VII. mjesecu za Beograd slao uglavnom B738 a ne A321 sa više sjedala. Doima se da je ljetna potražnja na ovoj liniji „pod kontrolom“.

No sa cijenama je posve druga priča. Jasno mi je da ne mogu očekivati ništa dobro kada u VII. mjesecu u ponedjeljak kupujem kartu za četvrtak. Jasno mi je i da puno putnika iz Rusije leti u Srbiju preko Turske što dodatno utječe na cijene. No cijena od 700 (sedam stotina) eura za povratni let me je ipak ostavila u šoku.

Put je hitan te novac nije toliko bitan. Mogu platiti 700 eura, no tu se počinjem prisjećati kako sam nekoć letio IST-BEG po standardnoj cijeni od 120-130 eura. Kada bi došao II. mjesec spuštali su na 90 eura, u ljetnim mjesecima dizali na 150-170. A tada je bilo možda deset tjednih letova. Sad kad ih imaju gotovo dvostruko više (plus JU i PC), moram platiti četiri puta više. Tu me krene raditi balkanski inat te odlučim da ću se ovaj put polomiti na konektiranim letovima i razdvojenim kartama ali im 700 eura neću dati radi principa.

Počnem ja tako gledati gradove koji su na oko jedan sat leta ATR-om do Beograda, a nisu popularne ljetne destinacije, da vidim koliko TK traži do tamo iz Istanbula a koliko JU do Beograda. Cijene koje TK traži za Skopje, Sarajevo i Zagreb tek su nešto manje luđačke od onih za Beograd. No kada pogledate primjerice Sofiju ili Bukurešt, to su najednom bitno manje brojke, premda i dalje skupe. Na kraju se pojavljuje dobitni tiket – Budimpešta. Otkud to? Pa otuda što Turkish za Budimpeštu leti sa IST ali također i sa SAW odakle let operira AnadoluJet i to je bitno povoljnije. Kupujem kartu SAW-BUD za 100 eura u jednom pravcu za 27.7.

Za povratak iz Beograda pronalazim još jednu AnadoluJet opciju, sa presjedanjem u Ankari. Dakle BEG-ESB-SAW sa layoverom od 4 sata što mi zapravo i odgovara jer za to vrijeme mogu završiti dosta posla u TK loži na ESB, za koju znam da je dobra i ugodna. Kupujem i ovu kartu za 150 eura.

Ostaje mi da riješim segment BUD-BEG u dolasku, gdje mi treba Air Serbia. Cijena je ista za oba dnevna leta (ujutro i poslije podne): oko 80 eura u „Light“ tarifi samo sa ručnom prtljagom. No, pojavljuje se problem: po redu letenja, AnadoluJet sa SAW treba sletjeti na BUD u 14 sati, a JU let za BEG polijeće u 15:15. Zračna luka u Budimpešti ima transfer zonu, no pitanje je kako ona funkcionira kada se dolazi izvan Schengena te nastavlja opet izvan Schengena. Dalja pretraga pokazuje da je u posljednjih 7 dana AnadoluJet svaki put kasnio u polijetanju sa SAW makar 30 minuta, a nerijetko i 60. JU let je, pak, u polijetanju sa BUD kasnio 15-ak minuta. Na koncu se još ispostavlja da BUD spada u onu grupu zračnih luka gdje se sa kartom kupljenom kod JU ne možete čekirati online i odštampati sebi boarding pass – mora se pronaći šalter u transfer zoni ili čak proći kroz kontrolu putovnica pa se vraćati natrag kroz odlaske. Sve ukazuje na to da je konekcija na BUD prevelik rizik, osobito sa odvojenim kartama.

Odlučujem da uzmem kartu BUD-BEG za sljedeće jutro u 8:00 i pronađem neki pansion u blizini zračne luke i tamo prenoćim. Ukupan trošak:

  • 100 eura za segment SAW-BUD
  • 80 eura za segment BUD-BEG
  • 150 eura za segment BEG-ESB-SAW
  • 60 eura za pansion i 20 za taksi

Sve skupa 410 eura, dakle 300 eura uštede. U prosjeku 100 eura po segmentu jer ih imam četiri – nije toliko loše. Stoji da treba stići do Sabihe, noćiti u Budimpešti, pa u povratku utrošiti dodatno vrijeme na let preko Ankare. No, većina tih sati se uz računalo lako pretvori u radne sate, a svakako volim letjeti i eksperimentirati pa nije problem.

Na dan puta, stižem na SAW koji inače ne volim koristiti iz mnogo razloga. Terminal je puno premali, gužve su puno prevelike, TK nema ložu za međunarodne letove a AnadoluJet gotovo uvijek kasni. Jedino je dobro to što sada postoji metro linija koja ide točno do terminala, te sam na SAW stigao mijenjajući tri metro linije i gradsku željeznicu koja prolazi ispod Bospora. Za to mi je trebalo oko 90 minuta, što je daleko bolje od autobusa ili taksija, i štedi vrijeme.

Odmah po dolasku na SAW vidim da moj let za Budimpeštu kasni 1 sat i 15 minuta. Jasno je da bi pokušaj hvatanja poslijepodnevnog JU leta u Budimpešti mogao uspjeti jedino ako sada JU zakasni iz Beograda barem dva sata. No JU je svoj red letenja dovela u red i vidim da im sve ide na vrijeme ili uz minimalna kašnjenja. AnadoluJet je na kraju poletio sa SAW sa dva sata zakašnjenja i sletio na BUD kada je JU let za Beograd već bio u zraku.

Pansion u Budimpešti blizu zračne luke bio je pun pogodak. Savršena čistoća, tišina i svi uvjeti za odmoriti se i završiti nešto posla. Ujutro dolazim na terminal, sve završavam za desetak minuta. JU let koji po redu letenja polijeće u 8:00, odlijepio se od uzletne staze u 8:06. U ATR-u 72-600 oko 40 putnika, gotovo svi stranci. Kabina čista i u vrlo dobrom stanju, buka motora daleko manja u usporedbi sa mojim posljednjim iskustvom na Jatovom ATR-u 72-200. Tad je buka bila nesnosna a kabina se raspadala. Ovo sada je nebo i zemlja po pitanju ugođaja, 80 eura je odlična cijena. Možda je usluga kod JU postala donekle „sterilna“ no rade sve profesionalno i dobijete točno ono što ste platili.

Na drugoj strani, BEG je i dalje koma. Europski koncesionar nije sposoban držati niti jedan toalet čistim i jedino im je bitno da gore na izlazu sve što mogu pretvore u prostor za parkiranje. Stari montažni parking u obliku kocke djeluje kao čudo arhitekture i prostornog planiranja u usporedbi sa novim parkingom koji je zauzeo čitav prostor između terminala i novog kontrolnog tornja. Ne mogu vjerovati da nisu bili u stanju napraviti nešto na više nivoa, a da zauzme manje mjesta u osnovi i bude pravilnoga oblika te da liči na nešto. Kontrola putovnica je u nešto manjoj banani nego prije, djeluje da napokon ima više policije. Nisam imao čekiranu prtljagu no dolje gdje se ista preuzima je također djelovalo da je manji kaos nego prošli puta. No ukupan mi je utisak bijedan i nimalo me ne raduje ova koncesija.

U povratku se AnadoluJet bolje pokazao. Poletjeli na vrijeme i sa BEG i sa ESB. Loža na ESB vrlo prijatna, layover se i ne osjeti. Interesantno mi je bilo kada sam i na ESB i na SAW primijetio B738 Max u AnadoluJet bojama. TK je prebacio 8 svojih Max-ova u AnadoluJet.

SAW je za kraj sačuvao jednu od svojih legendarnih fora: kada sletite na domaći terminal, a krenuli ste iz inozemstva pa presjedali, prtljaga će vam biti isporučena na međunarodnim dolascima unatoč tome što vi iz zrakoplova izlazite kroz zonu domaćih dolazaka. Ovo znači da morate proći kroz baggage hall i ignorirati traku sa vašim letom jer vam kofer nije tamo. Morate izići u dolazni terminal i proći nekih 200 metara do izlaza kroz koji prolaze putnici sa međunarodnih letova. Naravno vi ne smijete tuda ući u međunarodni baggage hall, tu se samo može izići i više nema vraćanja. Morate pronaći nekog od osoblja te mu objasniti da vam je kofer tamo, nakon čega vas oni sprovode pored carinika i vode do jedne trake na koju dolazi sva ta prtljaga kod koje su se miješali domaći i međunarodni letovi. Pronađete svoju, osoblje vas sprovede nazad, i slobodni ste.

Zanimljivo iskustvo, kada se sve zbroji. I ponovo bih uradio isto ako bih morao. Neću im dati 700 eura sve dok nije pitanje života i smrti.

autor: Ivan Hrustanović (nick:_iX) suradnik, foto: Anadolujet

118 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

pozdrav svima,

samo jedan komentar apropo JU.
Sinoc sam se vratio sa mora, Alanja, aerodrom Gazipasa.
AirSerbia je sasvim lepo letela i u odlasku i u povratku, usluga je bila korektna, avion cist, sve manje vise na vreme (+/- 15tak minuta, skroz ok).

JU tacnost je u poslednje vreme sve redovnija pojava i nema veze sa srecom.

Pokusava se na sve strane (narocito sa jedne) da se linija BEG-IST prikaze kao da nema dovoljan broj putnika pa TK u nacelu leti sa A320.

Kao prvo to nije istina. Uglavnom lete na najvecim uskotrupcima.
Danas imamo po 21 let TK i JU sto je ukupno neverovatnih 42 (nekad bude 41). JU sve cesce salje A320.
Dalje, sada imamo ukupno 8 letova za Ankaru. Ranije su putnici iz Ankare iskljucivo koristili IST za presedanje. Kao sto to i danas cine iz Ankare na primer za Zagreb.
Znate li vi koliko je 8 letova izmedju ta dva grada?
Plus na to imamo ukupno 4x nedeljno za Izmir gde JU takodje salje povremeno A320.

Na primer Zagreb sa Istanbulom ima 14 nedeljno. Dok Beograd sa sekundarnim gradovima Turske ima 12. Dakle skoro kao Zagreb sa Istanbulom.

Plus na to imamo Pegasus koji takodje salje svoje najvece uskotrupne avione za Beograd.

Nije istina da Air Serbia na vise od 50% letova salje A319. Vise je letova sa A320 nego sa A319.

Sledece sedmice JU iz BEG za IST salje 9x A319 i 10x A320.

Za Ankaru JU salje 4x A319, dok za Izmir salje 1x A319 i 1x B738.

Pa viš da nemreju bez nas…

Kako zamaaero ne objavljuje Trip Reportove kada ima karticu Trip Report na naslovnoj strani, kao i Fotke-Spotteri?

Rusa je ovih dana toliko u Beogradu, da sam sinoć pomisluo kako sam seo u irski pub u Nižnjem Novgorodu, a ne na 50 m od Knez Mihailove. Otud i te cene karata.

Interesantno je da se nitko nije osvrnuo na činjenicu da je LF na BUD-BEG bio tek nešto više od 50%…

Meni je to pozitivno iznenađenje, čitali smo da je Budimpešta pred gašenjem maltene.

I?
Evo ja ću da komentarišem, LF 50+% na liniji koja je tek skoro uvedena, na ATR-u, sasvim dobro. Ne znam šta ljudi očekuju da sve linije rade od prvog dana kao SVO? Ponavljam, ovo je sasvim dobro za ovu liniju koja je u prošlosti 2 puta pokretana i ukidana. Potsećam da je između 2 grada razdaljina manja nego između BG i ZG i da su putovanja autoputem velika konkurencija ovoj liniji.

Pa 40 putnika nije ispod 50%.

U tekstu piše da je u ATR-u bilo 40 putnika, od toga je počela sva rasprava.

Sasvim dovoljno za break even kod ATR72-600.

Zanimljivo je da se niko nije osvrnuo na ovo

“No JU je svoj red letenja dovela u red i vidim da im sve ide na vrijeme ili uz minimalna kašnjenja.”

Ovo ne moze biti istina! Kako kad o tome nismo citali ovde???

Break-even na ATR76 je 50%.

A sta cemo sa ovim da je red letenja doveden u red?

@anon 07.48 Žalosno je da se mora posebno istaknuti da jedna kompanija nakon tri mjeseca napokon kaosa leti koliko-toliko prema redu letenja! Ne shvaćate koliko ste smiješni?

Naravno da to treba naglasiti jer je poslednje sto smo ovde culi je bio ogroman shitstorm i nakon toga samo tisina.
Morate valjda obavestiti citaoce da nemate visa materijala za nasladjivanje.

JU je zadovoljna tim LF-om. On varira izmedju 50% i 70%, a JU je tako i planirala.

Da, JU je zadovoljna kako linija za BUD radi. Ocekivan LF je bio 60% u proseku, a on je ovog leta na 64,3% prosecno.

Nemate dobre podatke.

TAROM je na letu BEG-OTP na kojem sam bio također imao tu negdje oko 40-45 putnika, na istom tipu ATR-a. Na oba leta se dalo primjetiti da su gotovo svi putnici stranci. Na RO letu gotovo sve Rumunji a na JU letu iz Budimpešte ih je pola bilo iz zapadne Europe a pola iz istočne Azije. Meni se doima da i RO i JU znaju radi čega lete te linije.

Ja Vam iznosim sluzbeni podatak, a Vi kako zelite.

Saznao sam ga iz kompanije jer me je jako zanimalo, a zato sto sam bio skeptican kada su liniju najavili.

Nije rekla-kazala jer sam dobio i broj putnika i sve relevantne podatke.

Linija za BUD je važna za transfere za Hub model poslovanja kakav ima JU. Ako je posmatrate pojedinačno to jeste skroman LF na granici isplativosti ali je ne treba tako posmatrati.

To da je nisu trebali otvarati zbog konkurencije autoputa, pa vi sami sebe demantujete. Koristili ste liniju ZAG BEG uprkos dobroj vezi autoputem.

Vi ne znate da li je ta linija debelo ispod isplativosti, nagađate, to nije ozbiljno.
Što se tiče same linije, u nju mora da se ulaže i sa njom mora da se računa dugoročno, to je bilo jasno od početka. Ako je JU odabrala taj pristup, podržavam, mislim da može da se isplati, Budimpešta je potentno i veliko tržište. Istina, saobraćajno blisko i dobro povezano, ali i Zagreb je pa ipak radi. Treba vremena, ako ćemo objektivno da komentarišemo. A ako ćemo ovako kako ste krenuli, ne vidim poentu.

@anon 14.00: niti jedna jedina normalna kompanija ne otvara rute na kojima očekuje LF od 50-70%. Osim ako:
a) dobiva za njih subvencije tipa PSO – što ovdje nije slučaj
b) računa sa konektiranim putnicima gdje će ukupna cijena karte pokriti gubitak i još donijeti profit – što ovdje, kada se pogledaju cijene BUD-BEG-XXX, isto nije slučaj
c) gazda naredi da ima da se leti na 100 destinacija pa kud puklo da puklo
Pa si vi izaberite točan odgovor prema vlastitom nahođenju! Ili naredbi odozgora!

JU je dobila popust na BUD za novu liniju, pritom putnika ima zbog guzvi na granici. Linija ima svog smisla ovog sveta.

JU koristi jako stedljiv avion na toj liniji, da leti sa mlaznjakom ne bi bilo isplativo, ovako je linija profitabilna.

Gazda nista nije rekao, za razliku od Vaseg gazda Ivana Misetica. Vidimo gde je Vas gazda odveo OU.

JU ove godine leti na 92 destinacije i budite sigurni da ce sledeceg leta leteti na preko 100 destinacija.

I to nema veze sa gazdom, plan kompanije je bio da do 26.10.2027. leti na 100 destinacija, no ona ce to uspeti 3 godine ranije.

BUD je i napravljena da bude feeding linija.

Da li je moguce da toliko ne znate?

Pa kako onda kompanije imaju u proseku LF od 70, 80% ako ne otvaraju linije sa 50-70%LF? Nešto mi se ne uklapa ta matematika. Ako kompanija ima prosečan LF od 75%, a na nekim linijama ima 90%, onda mora imati i neke sa 60%? Proverite to.
Inače, koncept LF-a kao merila profitabilnosti je napušten jer da li vi zaista mislite da isti profit donosi LF od 90% na linijama BEG-LHR i ZRH-LHR?
Potom imate kompanije koje imaju LF od skoro 100%, a direktan prihod od LF (aviokarte) im je “mizeran”, tek manji deo ukupnih prihoda?
I onda vi nonšalantno kafanski kažete ma ne otvaraju se linije ako LF nije preko 70%. O itekako se otvaraju.

Au kako su se botovi uzbudili.

Ne da mi se svakome posebno pisati pa cu odgovoriti svima u jednom postu:
krenimo sa jednim tipicnim: “Morate valjda obavestiti citaoce da nemate visa materijala za nasladjivanje.”. Kojeg nasladnjivanja? Da li su informacije o ogromnom broju otkazivanja i katastrofalnom broju zakasnjenja “nasladjivanje”? Ne, nisu, one su samo informacija i potvrda onoga sto je nekolicina nas predvidjela da ce se dogoditi te za to kasirala shitstorm. To sto vama sva ta dogadanja nisu pasala u shemu, druga je stvar. I sada bi pohvale da sve tece normalno i da let koji je STD 08.00 i ode u 08.00. Pa evo da vam smirim dusu: sve pohvale i JU je cudo jedno od tocnosti! To sto, da bi uspjeli koliko-toliko odrzati red letenja,vam je 1/3 flote u wet leasu i kako ce se to odraziti na financijske rezultate, druga je stvar. Ali ni to nije problem: ako veliki voda odluci da ce dobitak biti jednu milijardu, biti ce jednu milijardu.

Sto se destinacja tice, imajte ih i 1000. Ako vas to cini sretnima i daje vam osjecaj vaznosti…

Usporedbe izmedju OU i JU te Misetica i vaseg vozda nisu na mjestu. Dok Misetic svojim potezanjem konaca u pozadini stiti iskljucivo sebe i svoje makinacije, vasem vozdu trebaju vidljivi uspjesi da bi prikrio sav jad i bijedu ekonomskog stanja kako drzave tako i vecine obicnih gradjana prezentiranjem tih naoko uspjesnih projekata. I znam da ce sada opet shitstorm kako to nije tocno. A jest! Ja imam mnogo prijatelja u Srbiji, svi do jednoga akademski obrazovani i na, za srpske prilike, relativno dobro placenim mjestima. I svi oni jedva spajaju kraj sa krajem… I svi govore na dlaku isto iako. O nepotizmu, o mafija slicnim strukturama i u drustvu i u privredi, o korupciji, … O politickom pritisku da i ne govorim. Jedan u jednoj javnoj sluzbi je cak PRISILJEN na drustvenim mrezama pisati kao bot!!! Ali naravno sve su to teorije zavjere protiv Srbije…

I jos jedno u vezi “nas” i OU: mi se nikada nismo ustrucavali kritizirati poteze i dogadjaje koji su za kritiku i obilno to i cinimo. U vezi JU dozvoljeni su samo hvalospjevi, pa cak i u biti pozitivni komentari koji po misljenju botova nisu “dovoljno pozitivni” izazivaju shitstorm. A svaka kritika se ceka “na noz”. Pa kada nema argumenata, a uglavnom ih ni nema, ide klasicna zamjena teza i kmecanje… I znate sto je najbolje; svako to kmecanje i zamjena teza izaziva protureakciju. Pa kada vam nabrojimo sve slabosti i postekoce, ide teza o “nasladjivanju”, i neprijateljstvu, i mrznji, …

O LF ne bih, jer sam LF ne znaci nuzno da je neka linija pozitivna. Iako kada vidim neke brojke, …

Niko nije govorio o informacijama nego o rekacijama na informacije a to je nasladjivanje. Osnovne pojmove brkate ali zato i dalje mislite da izvalite nesto strasno pametno lepljenjem etikete “bot” gde u stvari samo pokazujete da ste ostali bez ikakve argumentacije.
Finansijski rezultati su, hvala na laznoj brizi, vise nego dobri i daleko nadmasuju OU rezultate.

@anon 13.52: da, da, ja sam bez ikakvih argumenata. Vjerovali ili ne, moji argumenti su ljudi sa kojima prijateljujem još od studentskih dana, dakle 40-tak godina, koje poznajem u dušu i za koje dajem lijevu ruku u vatru (jer sam ljevak!) i sa kojima redovno komuniciram tako da jako dobro znam što se događa u komšiluku i kako se živi, a ne ovi anonimci uključujući i vas koji se skrivaju u anonimnosti i pišu uglavnom po službenoj dužnosti.
I znao sam da ne možete bez usporedbe sa OU. I da, ja jako dobro znam što je OU i u kojem je ona jadnom stanju. I nisam to samo jednom kritizirao. Ali jednako tako znam, da veliki vođa nije upucao stotine i stotine milijuna u svoj politički projekt zvan Air Serbia, te da i dalje ne ukucava milijune, JU ne bi više postojala.
Živjeli!

Ne znam, odgovorili ste na moj odgovor vama o LF, pišete sto rečenica o botovima sa kojima nemam veze i poentirate sa “neću o LF”. Tako se ne vodi razgovor, odnosno ne znam ni šta ste komentarisali, slažem se sa vama oko kašnjenja, Mišetić me ne zanima, a od “mog vožda” me samo interesuje kad ću da mu vidim leđa.
Imate mnogo predrasuda, gospodine Foglar. Čak nisam ni siguran da je ovo komentarisao originalni Foglar, više mi liči na stil jednog komentatora koga nema već neko vreme, a o čijim smo prehrambenim navikama redovno obaveštavani.

“b) računa sa konektiranim putnicima gdje će ukupna cijena karte pokriti gubitak i još donijeti profit – što ovdje, kada se pogledaju cijene BUD-BEG-XXX, isto nije slučaj”

Kako ovo nije slučaj, kad jeste? Kakve veze imaju karte na liniji BEG-BUD sa time, one u teoriji mogu biti i besplatne, ako se za druge destinacije proda dovoljno karata koje bez tog lete ne bi bile prodate, ili se karte prodaju po u dovoljnoj meri višoj prosečnoj ceni zato što postoji ova linija. Zar nije taj sinergijski efekat suština svakog složenijeg business-a, i vertikalne i horizontalne integracije?

Ako postoji taj fetiš LF-a na svakoj zasebnoj liniji, onda treba nabaviti manji avion, pa bi bio pun. Svašta.

56% је ок за нову линију са толиким недељним поласцима. Више него на просечном лету из Загреба за Пулу или Мостар.

Ne znamo da li je OK niti šta znači OK za svaku pojedinačnu liniju, jer linije imaju različitu ulogu u portfoliju kompanije – neke donose čist profit, neke fiduju veće linije, neke su otvorene da bi se “zatvorila” konkurencija, neke linije subvencioniše aerodrom/država… Ništa od ovih podataka u smislu konkretnih brojeva ne znamo pa ne možemo ni da zaključujemo.
Konkretno, cena karata za BUD je niska i LF od 56% apsolutno nije dovoljan da bi sama linija bila profitabilna. Ali ako sa BUD stiže 5 biznis putnika za JFK, onda je linija itekako isplativa…

Upravo tako.

Ili neka njih 10-ak od ovih 40-ak na BEG uhvati konekcije za hrvatsku obalu. Te su cijene visoke a ako se karte kupuju par sedmica uoči puta onda idu i preko 400 eura i eto love.

Tako je, to je cela logika te linije. Da li tu ima dovoljno tržišta za ono što JU nudi, ostaje da se vidi, oni će morati par godina da budu jako posvećeni ovoj liniji ali mislim da sa daljim razvojem dugolinijskog saobraćaja, BUD za JU može da bude uspešna priča.

IST – BEG i obrnuto su konstantno gotovo rasprodati. Traznja je ogromna, zato su i karte tako skupe.

Retko leti A320. U poslednjih 8 dana je bilo 23 letova jer je jedan bio otkazan. Ti letovi su obavljeni sa:
A321neo 1x (182 sedista)
A321 9x (180 sedista)
A320 3x (150 sedista)
B739 6x (169 sedista)
B738 4x (165 sedista)

TK1080:
16.8.: A321neo
17.8.: A321
18.8.: B739
19.8.: A321
20.8.: A321
21.8.: A321
22.8.: B739
23.8.: B738

TK1082:
16.8.: A321
17.8.: B739
18.8.: A321
19.8.: B738
20.8.: otkazan
21.8.: B739
22.8.: A321
23.8.: B738

TK1084:
16.8.: A320
17.8.: A321
18.8.: A320
19.8.: B739
20.8.: A321
21.8.: A320
22.8.: B739
23.8.: B738

Sa druge strane, JU na pola svojih letova za IST stavlja A320. Vidimo da TK gotovo sve letove leti sa A321 ili B738/9.

B738 je veci od A320 za 15 sedista. Ne mogu se porediti nikako.

Nisam uvjeren u ovu rasprodatost. Ja sam tražio karte u ponedjeljak za četvrtak, i na svim TK letovima je bilo mjesta a rasprodata je bila Air Serbia. Ovog ljeta sam jednom letio IST-BEG sa TK i to su obavili sa A320 (u srpnju!). Bilo bi zanimljivo ako bi netko od čitatelja tko ima pristup sustavima pogledao koliko je puta ovog ljeta TK poslao A321 na BEG. Ranijih godina A321 je bio standardan na ovoj ruti, ovog ljeta bih rekao da je B737.

Ponovio bih još jednom da TK ima po tri dnevna leta za SOF i OTP (pri čemu na OTP dva od ta tri leta obavljaju širokotrupci). Sve ukazuje na veću ili makar istu tražnju kao za BEG, a cijene su neusporedivo povoljnije. Ne vidim nikakav tržišni razlog za ovako luđačke cijene prema BEG, osim da skinu kožu sa leđa Rusima koji čine dobar dio putnika.

Da, bio je standardan A321 dok je bilo 14pw. Od kada je 21pw leti se podjednako sa A321 i B738/9. No, ta dva aviona se razlikuju u tek 15, odnosno 11 sedista, sto zaista nije velika razlika.

Da napomenem da govorim cisto o tipu aviona. Sto se tice cena apsolutno da ruski putnici tu igraju veliki faktor, kao i da su turci svesni da na tome mogu opako da zarade. Vrlo verovatno da je to razlog takvim cenama.

Sa druge strane, OTP ima daleko vecu traznju za IST nego BEG. Imaju oni isto 21pw, ali dva od tri lete sirokotrupci. Zbog toga ima mnogo vise sedista u ekonomskoj klasi u prodaji, pa su i cene nize.

?

Da, ali povremeno, tek par puta nedeljno. Za razliku od toga, A321 i B738/9 lete svakodnevno.

737-800 se ne moze porediti sa A320. On ima 15 sedista vise.

Koliko je bilo letova između Beograda i Istanbula do februara 2022 (odnosno rata i sankcija) i koliko je bilo planirano za narednu letnju sezonu?

Bilo ih je 21 nedeljno, isto kao i sada. Rat nije uticao na povecane frekvencije, ali je zasigurno uticao na cene.

Hvala na odgovoru, moj je dojam također da Turkish ovdje u prvom redu želi oderati putnike iz Rusije a p2p putnici su “kolateralna šteta”.

Uvjeren sam da je dobar dio p2p putnika odustao radi ovakvih cijena. Prosječan turski turist koji bi sam sebi htio organizirati city break do Beograda nema toliko novca. Da su cijene ostale smislene, na liniji bi i dalje dominirao A321 unatoč povećanju sa 14pw na 21pw. Postojao bi organski rast koji bi napunio to. No TK je stavio prioritet na deranje ruskih putnika i očito ih ne dotiče to što im p2p tražnja ka Beogradu radi tog deranja stagnira ili čak pada.

A320 sve češće leti odkad je JU uvela treći dnevni let. Očigledno su im preuzeli određenje broj putnika. Dok je JU imala 10-14 letova nedeljno TK je slao isključivo A321 i B739.

Ima smisla. Sa ovim cijenama bi mogli komotno staviti i neki od onih preostalih A319 na BEG.

Pa zbog Rusa! 🤣

Svaka Vam čast na volji za ovakve egzibicije. Tako nesto sam radio kad sam bio student. Sad, kad mi je slobodno vrijeme dragocjenije od 300 eura nema sanse da bih bavio ovako necime. Svakom njegovo, no fala lepo…

Nije bilo slobodno vreme, čovek je radio u transferima, znači uštedeo je 300 eur + zaradio x eur. To je vrlo racionalno ekonomsko ponašanje.

Kada se već priča o turskim aviokompanijama želeo bih da pomenem Sun Express. Moj brat je IOSA auditor i radio je njima audit dva puta do sada. Rekao mi je kako su izvanredno organizovana kompanija kojoj skoro nije našao nikakav propust u procedurama (samo neke minorne primedbe) ni prvi ni drugi put. Što bi se reklo sve im je pod konac. I, moje veliko iznenađenje kad sam čuo da je vlasnički odnos u kompaniji 50:50, Lufthansa i Turkish Airlines.

SunExpress je posve druga priča u odnosu na Pegasus. Sa njima bih uvijek letio, no oni su prije svega leisure prijevoznik koji opslužuje Antaliju.

Imaju bazirane avione i u drugim gradovima Turske. Ja znam za Ankaru i Izmir..

Inace, izgleda da je vreme jeftinih letova odavno proslo. Ja evo vec trecu godinu nema sanse da nadjem da letim bilo gde intra-europe za manje od 250eur (sa prtljagom, i uglavnom nemam preteranu fleksibilnost sto se ticw datuma), nevezano da li je legacy ili lcc. Za sva citybreak putovanja, za mene, suprugu i dvoje dece uglavnom placamo 4 karte 1000-1300 eur.

Evo bas danas imate 20% na Wizz Air. Mozete naci povratnu kartu po osobi vec od 30 evra iz Beograda.

Ne znam gdje tražite ali ne tražite dobro. Karata po Europi ima i po 8 eura

Iako mi, hvala bogu, razlika od 300 evra danas vise ne predstavlja problem, u potpunosti razumem autora i nekad sam iz inata pravio slicne vratolomije, sto iz inata, a sto iz principa i to zbog manjih novcanih iznosa. Takodje mi je nekad put sa jednim stopom ugodniji ako mi vreme/cena vise odgovara i ako mogu da iskoristim layover vreme da radim u lozi.

Dobar clanak i ujedno uputstvo drugima koji hoce da traze alternativu direktnom letu. Cena od 700e je zaista bezobrazluk. Isto tako se osecam kada moram da platim 1300e za SVO-BEG-SVO pogotovu posle toga sto sam godinama leteo tu rutu za 350-400e.

Hvala na lepim riječima. Još jedna veoma dobra alternativa, koju sam osobno isprobao iz Beograda, je TAROM preko OTP. Kupio kartu BEG-OTP-IST nekih 5 dana unaprijed i platio 145 eura za jedan smijer. Ima i u suprotnom smijeru za isti novac, no tada je konekcija veoma loša i zahteva noćenje na OTP. U varijanti BEG-OTP-IST polazak iz BEG je u 15:30 uz layover od 3 sata na OTP. TAROM leti BEG-OTP sa ATR726 a OTP-IST sa B737. Na letu iz Beograda bilo nas je oko 40 i mislim da sam bio jedini putnik sa nerumunjskom putovnicom. Svi su ostali bili iz Rumunije i doima se da između Beograda i Bukurešta postoji dobra potražnja.

Raznih ljudi ima..

Odlična reportaža! Zasto smatra Pegasus nebezbednom kompanijom?

Smatram ih nebezbjednim otkako su 2020-te njihovi piloti dva puta u manje od mjesec dana radili rizična sletanja na mokru stazu i po jakom vjetru, te ispali sa staze na njenom kraju. Prvi puta se zrakoplov samo zaglavio u blatu i nije stigao do poveće kosine koja čeka nakon staze, no par sedmica kasnije ništa nije pomoglo i zrakoplov je otišao niz kosinu i polomio na tri dijela. Troje ljudi je poginulo, više od deset ostali invalidi a kompletna je katastrofa izbjegnuta samo jer se gorivo nije zapalilo te nije bilo požara.

Godinu dana prije svega toga su u Trabzonu piloti na rutinskom okretu zrakoplova na kraju staze uspjeli ispasti sa iste te survati zrakoplov niz kosinu koja ide ravno u more. Srećom, brzina je bila minimalna te do mora nisu stigli.

Poznajem jednog pilota u PC i on mi je i prije i nakon svega ovoga pričao takve priče, da mi nakon ovih udesa više nikada nije palo na pamet da sa njima letim. A neće mi više niti pasti. Reći ću vam samo da je prije tih udesa vlasnik za CEO-a postavio direktora lanca supermarketa koji je također u njegovom vlasništvu. Jer sve vam je to isto, voditi piljarnicu i avio kompaniju.

Evo slučajnosti: jučer je vlasnik Pegasusa doživio veoma ozbiljan pomorski udes u Grčkoj. Krenuo je sa svoje jahte ka kopnu u Zodiac čamcu, osobno upravljajući, i otišao ravno u stijene. Srećom je u blizini bilo ljudi koji su ga uspjeli izvući no u teškom je stanju i sa veoma teškim ozlijedama.

Pa ako Bajić može biti CEO jedne zrakoplovne kompanije, može i direktor lanaca supermarketa. Koji uz to ima vjerojatno više pojma o zrakoplovstvu no Bajić…

CEO Pegasus Airlines je dama Guzlik Ozturk.

Piljar je predao CEO poziciju nakon svog onog kaosa. Čak bi i za njihove standarde bilo previše ludo da su ga ostavili. No budući da su to što jesu, počastili su ga visokom pozicijom u upravnome odboru.

Možda u smislu nekog kašnjenja i problema sa daljim konekcijama…

Zanimljivo , moram priznati . Čitatelj je ukrao vaše fore , puno premali puno preveliki 😁 Šta fali Pegasusu ?

Преопширан извештај с пута.
Preopširno izvješće s puta.

Super tekst. Ne znam da li ste proverili opciju za Niš ili Kraljevo, pod uslovom da vam termini odgovaraju, mislim da su te karte značajno povoljnije. Nažalost iz Beograda se više ne može povoljno do Istanbula, iako letova ima na svaka 2-3 sata…

Putovao sam po svetu ali morate priznati da je metro za Sabihu vrh. Turci su ga napravili za nekih 8 godina, 30+ kilometara je dugacak, na nekim relacijama ide cak i 100 km/h, tacan je u minut i cist. Voznja celom duzinom do Kadikoy je nekih 45 min ako se ne varam.

Ta je metro linija pun pogodak. Puna vožnja Kadıköy – SAW je oko 55 minuta. Otvorena je i metro linija do IST, jedino traži malo više hoda do terminala. Ali svakako je od velike pomoći.

ja platio 190 USD zag-beg na JU samo da ne moram na bus 5.5 sati plus eventualno neki granicni zastoj, iako kosta 20 EUR. nije mi se dalo iako je preskupo bez daljega. izvjestaj je zanimljiv, ali djeluje kao veliki gubitak vremena koji ne vrijedi stotinjak evra koliko izgleda da je usteda bila (a tek sati i eventualni umor). no svaka cast makar za to sto je zanimljivo 🙂

Време је новац. Тако барем кажу.

veli da nije uracunao sve do i od aerodroma plus nocenje (ne znam koliki je trosak). sve se racuna. na kraju krajeva, i vrijeme ima cijenu. nek je i 200, za dan leta u ondosu na 2 sata nije neka velika usteda. jeste dobra fora ovaj clanak i pristupo, to je sve ok, ali toga je bilo otkad je svijeta i vijeka. ja mogu da letim za cikago za 300-ak dolara i uzmem kola za jos 100+100 za gorivo i dodjem do klivlenda za 12 sati (mrtav umoran) jer letovi direktno iz NYC znaju da budu i po 1000 (za jedan sat leta) kad je biznis sezona… jedan sat je ipak jedan sat. cak i da je ovo vrijeme dobro iskorisceno, i dalje je provedeno u putu. visoke cijene kad je velika potraznja nece nigdje. no, i dalje zanimljiva avantura. jednom sam letio jfk-man-ams-zag jer je bio dobar dil i napatio se ko sveti petar (jos su tad imali stalno ove sikjuriti skrininge makar vise nema na ams)… no thanks…

Računam ja obavezno i vrijeme ako ne letim direktno. U ovom slučaju sam krenuo dan ranije i sa JU151 stigao u Beograd u isti rani jutarnji sat kojim bi me doveo i TK1081. Taj jedan dan razlike nije bio izgubljeno vrijeme jer sam u Budimpešti imao vremena i dobro se odmoriti i neometano raditi. U povratku sam imao layover od tri sata na ESB, što mi je došlo kao naručeno da riješim nekoliko hitnih stvari i pošaljem mailove.

Jesam ja tu morao žrtvovati neko vrijeme (u prvom redu za dolazak i povratak sa SAW) no kao što sam rekao, osjećao bih se poput orangutana kada bih Turkishu za let do BEG dao isti novac za koji mogu letjeti IST-MOM iduće sedmice. Za DXB i AUH doslovce traže trostruko manje nego za BEG.

Imaju neku nevjerojatnu cijenovnu politiku na exYU destinacijama. Ljeti tako deru sa cijenama, da to zbilja nije normalno. BEG, SJJ, SKP, ZAG, TGD… sve je luđački skupo. No SOF i OTP umiju biti i duplo povoljniji unatoč tome što je tražnja podjednaka – na obije destinacije imaju po tri dnevna leta pri čemu na OTP čitavo ljeto dva puta na dan šalju A330 ili čak A350!

Pogledajte sada za iduću sedmicu: OTP i SOF možete naći za nekih 230 eura. ZAG, SKP i SJJ ima za 300, TGD za 550, a BEG ne ide ispod 600. Pri tome za BEG svakog dana šalju B738 a ponekad i A320, dakle nije da nema sjedala pa su cijene visoke radi toga. Ovo im je neka fora na koju ja osobno ne pristajem.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!