autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia
Beograd leti za Bruxelles samo 3 tjedna leta ljeti, a 2 tjedna leta zimi. I da se razumijemo Bruxelles nije neko malo selo, beznačajan aerodrom. Bruxelles je i 2019. i 2021. bio na 24. mjestu u Europi. 2019. je imao 26,4 milijuna putnika. Bitno više nego Stockholm, Atena, Dusseldorf, Berlin, Varšava, Prag, Bucharest, Stuttgart i ostalih aerodroma na kojima Air Serbia ima daleko više letova.
Bruxelles je sjedište Europske Unije, tamo su najvažnije institucije, tamo hodočaste političari, diplomati, birokrati, administrativci, prateće službe (prevoditelji, tumači, eksperti), institucije koje traže financiranje EU-a, niz udruga, interesnih grupa i institucija. Srbija je kandidat za članstvo, dočim njeni političari, diplomati i ostale navedne službe i grupacije i te kako često moraju putovati u briselske institucije.
Istovremeno Bruxelles je sjedište NATO-a, najveće i najutjecajnije vojne institucije svijeta, kojoj Srbija ne pripada, ali zasigurno ima niz veza i komunikaciju prema Sjevernoatlantskom savezu.
Bruxelles je hub Europe za letove prema Africi. Brussels prema Africi ima 23 linije, još 8 kompanija leti na 28 destinacija u Africi. Za Bruxelles leti 56 kompanija sa 318 linija.
U regiju za Bruxelles i Charleroi ima ukupno 62 leta na 12 aerodroma. Velika većina aerodroma regije ima više letove nego Beograd prema Bruxellesu. Najviše ima Zagreb sa 15 tjednih letova.U tom kontekstu izuzetno je čudno da Air Serbia ima toliko malo letova za Bruxelles.
Malo off topic
https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=487763
A može se postaviti i pitanje zašto Beograd nema dovoljno letova za Banjaluku
Hvala za link.
U clanku nema odgovora na pitanje iz naslova. U zadnje vrijeme su takvi naslovi ucestali. Postave pitanje i na to se ne odgovori, a cak ni ne ponudi ikakvo rjesenje pitanja.
Da i mene to iritira!
Pa ima za Moskvu. Sta ce u BRU kad je orientacija prema Rusiji.
Znate li da Srbija nije član EU. Vjerovatno je to razlog.
Novi Erbas A320 zvanično YU-APO
Sta je “Erbas”?? Da niste mislili Airbus?
Može i Erbas i Airbus, ali ne može Suhoj.
Već je raspoređen, dosta na Cirih i Moskvu.
Ima ga i ka CDG, FCO, MXP i LED.
Ali im drugi A320 ne leti par dana
Treba nekad i na check da se ode.
Leteo je poslednji put 18.09.
A danas je vec leteo za TIV i sada je na putu ka SVO.
A da?
Da
Tocno.
Da, tako je.
Država će uplatiti Er Srbiji 1,82 milijarde dinara, što je 15,47 miliona evra, čime će svoj vlasnički udeo u ovoj kompaniji uvećati na 83,58 odsto, dok će udeo Etihada pasti na 16,42 odsto. Ovo će biti sprovedeno kroz dokapitalizaciju Er Srbije, u kojoj će Republika Srbija postati vlasnik još 1,8 miliona akcija domaćeg avio-prevoznika, plaćajući hiljadu dinara po komadu,
Fantastično, Er Srbija takoreći bez osnovnog sredstva u svom vlasništvu, za državu vredi preko milijardu evra. Ludilo kako se oni dobacuju ovim parama.
Izgleda da ste tek danas culi za lizing?
Nisam, samo me zanima kako kompanija puna aviona na lizing vredi više od milijardu evra, odnosno šta tu vredi više od milijardu evra?
Pa gore je valuta dinar, je l umete da citate?
Zamislite da je stvarno milijardu evra 😍♥️
Milijardu dinara je 1.5% akcija kompanije. Zadatak: izračunati kolika je vrednost kompanije.
I čemu se smejete?
15% a ne 1,5% prvo je Etihad imao 49% pa 31% i sad jos manje. Kakva milijarda evra!
A i milijarda dinara je jako upitna.
Apsolutno ste u pravu.
Dok je Uber npr. krcat osnovnih sredstava :)))
Uber ima super profitabilan biznis model, šta ima Er Srbija za milijardu evra molim vas?
Vidi se da ne pratite bas trziste. Mozemo li dobiti kratku analizu te super profitabilnosti Ubera (od osnivanja do danas)?
Ne možete, jer piše super profitabilan biznis model, ne biznis. Čitajte.
Ево пре неки дан је Ер Србија обележила 20 милиона путника. Било би занимљиво да неко подели све што је уложено у Ер Србију минус дугови ЈАТа са бројем путника.
И да видимо колико је просечни становник Србије (који никада не улази у авион) уложио у сваког путника.
Koje gluposti na n-ti stepen.
Образложите. Објасните нам што би ми финансирали партократију и ко зна шта све још у Ер Србији. Коју корист од тога има просечни становник?
Богатије слојеве разумем. Њима је лет јефтинији.
Пс. Онај несретни ЈАТ је бар нешто имао у власништву што је држава добре 3 деценије користила.
Da bilo bi.
Uopce nisam o tome razmislja. Bogami ste u pravu.
Kome ide taj novac id uplate? Etihadu?
nema potrebe za više letova. Srbija nije članica EU i NATO-a, nemamo Bog zna kakve diplomatsko-ekonomske odnose sa Belgijom a i dijaspora tamo je jako mizerno mala
I brisel je bzvz grad
za jednog prosjecnog balkanca brisel je zaista dosadan grad.
Ух зато нам је Ниш бољи од Лондона
Da, London je selo prema Nisu.
A svasta.
Da, bas selendra, poglavito u usporedbi sa metropolama u regiji.
Kako objasnjavate da Air Serbia ima vise letova za niz tercijalnih aerodroma, a nema za jedan BRU.
Air Serbia is interested in adding more destinations in the United States once it commences operations to Chicago next year, which will complement its New York service. “We’re looking at other destinations in the US. But again, our main strategy is to target cities that have year-round potential. We do not want to increase seasonality, which is already high in our region. That’s one of the reasons we favour Chicago over Toronto, for example, because the Canadian city is not only extremely seasonal, but also extremely unidirectional. At the beginning of the season the flights are full in one direction, and at the end of the season in the other direction”, the airline’s CEO, Jiri Marek, told “Aero Telegraph”.
Vest sa ozbiljnog portala
Da, to je rekao par puta.
Tu jednostavno nema putnika za vise letova. Airbus flota je prevelika za BEG- BRU i ti letovi cesto imaju LF ispod 50%. OU koristi uglavnom Q400 na toj liniji iz ZAG i pored brojne prisutnosti administracije u EU institucijama ili NATO. Velika vecina putnika iz regiona koji poslom idu u BRU koriste habove LH grupe gde su konekcije vrlo kratke, ima ih u svako doba dana i cene su vrlo konkurentne.
Koliko me pamćenje služi, iz ZG gotovo da nije bilo letova za Brisel prije nekog vremena. Simbolika čista je bila. Od kad su u EU povećao se broj. Mislim da bi trebalo uključiti i letove sa Brussel South, Charloi koji je oko sat i po busom i vozom i ima mnogo letova. Ne lete svi na Zaventem.
Da, Zagreb je ima bitno manje letova prema BRU prije ulaska u EU ali nije istina da je imao simbolican broj.
Prije Covid-a OU je letjela BRU sa CRJ1000.
Samo ponekad, uglavnom Q400.
Ne to nije istina. Cijelo ljeto letio je CRJ1000 samo povremeno i to rijetko kada Q400.
Da, samo u tom kratkom periodu kada su Spanci leteli. Pre i posle toga uglavnom Q400. Briselske kafane bruje vec godinama od blago pripitih hrvatskih europoslanika koji kukaju nad svojom “tuznom” sudbinom ( truckanje u turbopropu) .
To nije kratak period. Šponjolci su letjeli sa CRJ1000 tri sezone.
Ja to pratim vec par decenija, pa mi tri letnje sezone nisu previse dug period. Razumeli smo se svakako. Poenta je da je BEG-BRU neuspesna linija jos iz vremena JAT-a i malo se toga promenilo od tada.
No, tri sezone svakako nisu malo. Kako god, Beograd bi svakako trebao imati više letova za Bruxelles.
Inace CRJ 900/1000 bi bio idealan za ovu destinaciju iz BEG.
Stoji. Kao i niz drugih destinacija za koje bi 100-saeter bio idealan.
Istina
Air Serbiji je svakako krucijalno važno nabaviti 100-seater.
Severna Makedonija je NATO članica, kandidat za pristupanje EU, u Belgiji je albanska dijaspora brojna, pa ipak ima samo tri nedeljna leta. Srbija nije u NATO-u, nema veliku dijasporu tamo, a zbog covida veliki broj sastanaka oko pristupnih pregovora se poslednje dve godine organizuje on-line, što se nastavilo i dalje. Pored toga pojedine institucije bitne za pristupne pregovore nalaze se u drugim gradovima, npr. Beč je sedište Energy Community koji je nadležan za implementaciju direktiva EU iz oblasti energetike i praćenje njihovih primena u zemljama kandidatima za pristup EU. A oblast energetike je veoma obimna i veliki broj poslovnih putovanja u Beč je ranijih godina bio iniciran iz ovih razloga.
Jednom sam leteo do CRL, kada je Wizz tek otvorio bazu u Beogradu i sećam se da je na tom letu više od pola putnika nastavljao put drugim LCC kompanijama ka Španiji i Portugaliji. Nas p2p putnika je bilo malo. Danas je ponuda letova ka Španiji iz Begrada odlična, pa je i to verovatno razlog što LCC ne lete.
A što se tiče konekcija za Afriku, mislim da je tu Turkiš,pa i FlyDubai daleko bolji izbor.
Pored Turkisha i flydubai imamo jos par boljih opcija. Prva je Air France a do CDG brdo polaska.
Zatim LH grupa u prvom redu preko FRA.
Cinjenica je da bi BRU iz svega trebao akumulirati daleko vise putnika. Zasto ne akumulira?
Ali svejedno je cudno da jedan BRU ima manje letova nego neja tercijarna destinacija Air Serbie.
P2P postoji ali očigledno nije dovoljan za značajno više letova, a transfera nema puno jer kao što vidimo ima čak 62 leta iz regije za Brisel, a sam BRU ne nudi nešto posebno u transferima u odnosu na već postojeće i dobro razrađene alternative iz Beograda. Mislim da ćemo ipak videti neku novu kompaniju na ovoj liniji u skorijoj budućnosti, ne mora JU sve da pokrije…
Jedino ima dobru vezu sa Eurostar vozom ko želi u London vozom. Mislim na Brisel Grad kao i sa Thalys vozom do Pariza
Do sada je YU istinski pokrivala sve, pa cudi da ovo ne pokriva.
YU?
Ma JU, jasno. Pisala mi je odgovore tajnica na povratku iz Zadra u autu, pa je napisala krivo.
Onako laički, možda zato što nema potrebe za više letova?
Odgovora iz naslova nema nigde u tekstu i ako je on vrlo jednostavan.
Jednostavno ts linija iz Beograda nema dovoljno P2P putnika, nije uspio Wizz, nije uspjela ni Air Serbia da generiše neke putnike. Čak je bila najava i Easy Jeta pre par godina i nikad nisu ni krenuli ti letovi.
Tacno tako.
Autor zaboravlja da JU ima daleko bolje konekcije za Afriku preko IST kao i da je srpska dijaspora u Belgiji mnogo manja nego u Nemackoj tako da poredjenje sa Dizeldorfom, Berlinom i Stutgartom zaista nema smisla.
Zanimljivo je da se autor nije zapitao zasto Brussels ne leti liniju BRU-BEG.
Nitko ne usporeduje STR, DUS ili BER sa BRU. Naravno da Njemacka ima daleko vecu dijasporu, Brussels ne leti ni za Zagreb kao ni za jednu drugu zracnu luku regije osim za Ljubljanu gdje nema konkurencije.
Znamo da Brussels ne leti za regiju ali pitanje se postavlja zasto ni za Beograd kao najveci aerodrom regije?
Zato sto nema potraznje.
OK, ali to nema veze sa Brusselsom.
Kako nema? Indikativno je da bi i strana avio kompanija letela za Beograd da ima potraznje.
Zasto se postavlja pitanje zasto Air Serbia ne leti cesce za BRU a ne postavlja zasto Brussels uopste ne leti za BEG?
Zato što Brussels jako malo leti u regiji. Izuzetno malo.
Da, alergicni na balkanski vazduh pa im to smeta.
Ne, oni inače vrlo oprezno otvaraju linije i ne vide neku perspektivu u regiji.
Ne vide je jer je nema.
I eto vam odgovora zasto JU ne leti cesce za BRU.
Za njih svakako ne. Ali ako Croatia može letjeti 12 tjednih letova za BRU nije li čudno da Brussels ne leti?
Hrvatska ima puno više potrebe jer hrvatski stručnjaci sudjeluju u radu tijela EU-a, s obzirom na to da je država članica. No, istina je, Hrvatska je i prije pristupanja imala 6 tjednih letova. Do nedavno je uz 12 letova Croatije i Brussels letio svojih, mislim 5 tjednih letova. To taj dio sada pokriva Ryanair prema CRL.
Da tako je.